Baník jako vstupní brána do zahraničí. TOP 3 ostravské ikony, které přivítala cizina s otevřenou náručí

Na začátku milénia patřil Baník mezi úspěšné ligové celky, což korunoval v roce 2004 ziskem titulu. V tehdejší době se prezentovalo na perfektní úrovni několik fotbalistů a dokonce i z Baníku se dalo odejít do v Evropě mnohem zvučnějších celků. Jako se to podařilo těmto třem borcům...

Jan Laštůvka, 2004, Baník Ostrava – Šachťar Doněck

Jediným zástupcem, kterého v Baníku můžeme stále vídat a to i s kapitánskou páskou na ruce, je brankář Jan Laštůvka. Obrovská osobnost Baníku i ve čtyřiceti letech patří mezi ty, kteří se špatně nahrazují.

Havířovský rodák a odchovanec Karviné do Ostravy přišel jen po třech profesionálně odchytaných zápasech. A v Baníku začínala jeho kariéra legendy. Velkým podílem přispěl k zisku titulu v roce 2004 a rázem z něj byl cizinecký legionář.

Za dva a půl milionu euro odešel do Šachťaru Doněck, kde ale narazil na konkurenci v podobě slavného chorvatského brankáře Stipe Pletikosy. Na pozici jedničky se přes něj nedostal, v roce 2006 tedy odešel hostovat do Fulhamu. 

Ani Premier League se neukázala jako ideální a následující sezonu tak hostoval v Bochumi, kde si konečně zachytal v pětadvaceti ligových zápasech. Na ukrajinský návrat to ale stále nevypadalo, a proto i v dalším roce hostoval.

Po neúspěchu ve Fulhamu zkusil štěstí v jiném londýnském celku West Hamu United. Znovu bez odezvy, navíc neodehrál ani jeden ligový mač, ve Fulhamu nastoupil aspoň k osmi. Když ho tedy mohl Šachťar prodat navíc s marží za 3 miliony eur do Dnipra Dněpropetrovsku, byly šťastny obě dvě strany.

V Dnipru se stal Laštůvka konečně brankářem číslo jedna. Po sedmi letech a odchytaných 103 ligových zápasech se mohl s úsměvem na tváři vrátit domů do Karviné.

Jenže kvality Laštůvky byly i na Karvinou příliš velké, a když se ozvala Slavia, jen hlupák by nepřijal. Navíc se stal rychlou náhradou za odcházejícího Jiřího Pavlenku, proto odchytal celou půlku sezóny.

Laštůvka se ale jako správný patriot do Slezska vrátil. Od roku 2018 je v Baníku, stále nekončí a stále patří mezi obrovské opory. Navíc se zdá, že minimálně v Baníku nemá ani adekvátní náhradu. I v pokročilém věku odhaduje server transfermarkt.com přestupovou částku Laštůvky na 150 tisíc eur.

Foto: FC Baník Ostrava