Nedělním hitem bude vršovické derby, ve formě hrající Sigma jede vyloupit Teplice

Třemi zápasy bude v neděli pokračovat "technicky předposlední" podzimní ligové kolo (tedy s pořadovým číslem 14), když z plného programu - kvůli posunu zápasu mezi Slováckem a 1. FC Köln v evropské Konferenční lize - vypadlo střetnutí Sparty se Slováckem, jež bylo přeloženo na 9. listopadu. Hitem nedělního programu tak bude vršovické derby, v jehož rámci přivítají Klokani v Ďolíčku sešívané, minimálně podle sázkových kursů hodně vyrovnané utkání by se měli hrát i v Brně, kam dorazí Liberec a v Teplicích, kde se představí Olomouc.

FK Teplice - Sigma Olomouc

S rozdílnou náladou vstoupí Teplice a Olomouc do nedělního zápasu FORTUNA:LIGY. Svěřenci trenéra Jiřího Jarošíka se po sérii porážek propadají tabulkou, Sigma naopak zažívá úspěšné období a do 14. kola vstupovala ze skupiny o titul. Oba celky navzdory tomu odděluje jenom pětibodový rozestup.

Teplice naposledy v Uherském Hradišti dlouho vedly, pět minut před koncem však náskok ztratily, aby v nastavení inkasovaly ještě jednou a zaznamenaly třetí po sobě jdoucí ligovou porážku. Severočeši si jednu z těchto proher připsaly doma, přesto tam ale získali více než dvě třetiny (9) z celkových 13 bodů.

Olomouc na rozdíl od domácích se Zlínem ještě po hodině hry prohrávala, během závěrečné dvacetiminutovky však dvakrát skórovala a po výhře 2:1 má na kontě jedinou porážku z minulých deseti soutěžních utkání (6-3-1). Hanáci jsou lepší na hřištích soupeřů – čtyřikrát za sebou tam v lize nenašli přemožitele a z toho dvakrát vyhráli – po sedmi zápasech venku mají příznivou bilanci (3-2-2).

Dočkáme se vítěze? Předchozích pět vzájemných ligových klání skončilo bodovou dělbou (třikrát 0:0). Olomouc na teplické půdě v lize od března 2014 šestkrát v řadě neprohrála (2-4-0).

Koho sledovat: Abdallah Gning se prosadil proti Slovácku a s pěti góly se dělí o pozici nejlepšího střelce Teplic – čtyři vsítil v závěrečných deseti minutách jednoho z poločasů. Na straně Olomouce zapsal pět ligových branek Mojmír Chytil, ale pouze jednou skóroval venku.

Zajímavost: Teplice v devíti ze 13 zápasů v lize obdržely 2+ gólu a na začátku tohoto kola měly druhou nejhorší obranu soutěže (30).

Zbrojovka Brno - Slovan Liberec

Navázat na poslední dvě výhry se v neděli odpoledne pokusí Brno a Liberec. Oba soupeři byli na začátku 14. kola FORTUNA:LIGY tabulkovými sousedy a nacházeli se těsně za skupinou o titul.

Brno po postupu do osmifinále MOL Cupu dotáhlo do vítězného konce zápas s Pardubicemi a ukončilo čekání na ligovou výhru (0-1-3), čímž se udrželo na dosah nejlepší šestice. To platí i navzdory tomu, že svěřenci trenéra Richarda Dostálka doma v lize vyhráli jediné ze šesti utkání (1-2-3).

Liberec před týdnem opanoval severočeské derby s Jabloncem a po čtyřech kolech naplno bodoval (0-1-3), takže zastavil propad tabulkou. Slovan na úspěšný výsledek navázal v týdnu přesvědčivým postupem přes třetiligový Frýdek-Místek do osmifinále Českého poháru. Hostující tým sice na hřištích soupeřů dvakrát za sebou prohrál, celkově vzato tam ale získal více bodů (10) než doma (8).

Zbrojovka v předchozích čtyřech vzájemných ligových zápasech nezvítězila a z toho třikrát Liberci podlehla. Severočeši na brněnském stadionu v lize dvakrát po sobě vyhráli, předtím se však třikrát v řadě vraceli s prázdnou.

Koho sledovat: Jakub Řezníček (Brno) proti Pardubicím zaznamenal hattrick a s devíti góly se dotáhl na čelo tabulky střelců, kromě toho má na kontě ještě tři asistence. Pouze o jednu branku méně za Liberec vsítil Mick van Buren – pětkrát se prosadil v úvodní nebo v závěrečné půlhodině.

Zajímavost: Deset z 13 ligových duelů Liberce přineslo stejný výsledek v poločase i po závěrečném hvizdu.

Bohemians Praha - Slavia Praha

Slavii po vítězství ve velkém pražském derby čeká v Ďolíčku souboj s vršovickým sousedem Bohemians 1905. Zatímco "Klokani" v sezoně nezapsali ani jednu domácí ligovou výhru, svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského ztrácí na hřištích soupeřů. Potvrdí hosté úspěšnou vzájemnou bilanci?

Bohemians před týdnem nad Mladou Boleslaví hned třikrát vedli, ani jednou však náskok neudrželi a po inkasovaném gólu ze závěrečné pětiminutovky prohráli 3:4, takže po šesti soutěžních zápasech poznali přemožitele (4-2-0). Bohemka do 14. kola FORTUNA:LIGY vstupovala ze skupiny o titul, přestože doma v lize dosud nezvítězila a získala tam jenom 15,79 % (3) z celkových 19 bodů.

Slavia do derby se Spartou skvěle vstoupila a zásluhou vydařeného prvního poločasu vyhrála 4:0, ve čtvrtek navíc do vítězného konce dotáhla utkání Evropské konferenční ligy na půdě kosovského Ballkani, čímž se udržela ve hře o postup. Slávisté opanovali poslední čtyři zápasy ve všech soutěžích a třikrát po sobě udrželi čisté konto (celkem 349 minut). Dva z uvedených duelů Trpišovského mužstvo odehrálo venku, na ligové scéně tam ale třikrát za sebou naplno nebodovalo (0-1-2).

Slavia v lize prohrála jediné z předešlých 15 vzájemných střetnutí a z toho osmkrát Bohemians porazila. Bohemka doma vyhrála pouze jeden z posledních sedmi ligových zápasů se Slavií (1-3-3).

Koho sledovat: Roman Květ proti Mladé Boleslavi dvakrát skóroval a se sedmi brankami v lize je nejlepším střelcem Bohemians, jedinkrát se však prosadil v Ďolíčku. Ondřej Lingr (Slavia) rozhodl pohárový souboj s Ballkani, a když v ročníku skóroval, jeho tým zvítězil (6-0-0).

Zajímavosti: Slavia průměrně vsítila 3,08 gólu na utkání a se 40 vstřelenými brankami má nejlepší útok soutěže. Jakub Hromada (Slavia) čeká na 100. ligový start.
zdroj: Liversport.cz