Španělský fotbal zažívá horší časy, v Lize mistrů jde dál jen Real. Nejančeme, uklidňuje šéf La Ligy

Španělský fotbal zažívá horší časy, v Lize mistrů jde dál jen Real. Nejančeme, uklidňuje šéf La Ligy

Sevilla OUT. Atletico Madrid OUT. Barcelona OUT. A všechny tři týmy mají jistotu svého fotbalového jara mimo Ligu mistrů už po pátém kole základních skupin. Španělskému fotbalu se letošní sezóna evropských pohárů opravdu nevyvedla.  

Před sedmi lety bylo finále Ligy mistrů čistě španělské (Real - Barca), ještě loni měly dva týmy v semifinále španělskou vlaječku (Real a Villarreal). V tomto ročníku se v celém playoff nejlepší evropské klubové soutěže bude prát jen Real Madrid. Další tři zástupci La Ligy do vyřazovacích bojů Ligy mistrů nepronikli. A rozviřují spekulace a postupně ochabující síle španělského fotbalu, která - s výjimkou královského klubu - přestává stačit síle týmů z britských ostrovů. 

Vedení La Ligy nicméně odmítá šířit paniku. „Samozřejmě je pravda, že je to zklamání," komentoval situaci pro španělský deník Marca prezident La Ligy Javier Tebas, který ale zároveň tvrdí, že se zatím rozhodně nejedná o trend, jež by upozaďoval fotbal země z Pyrenejského poloostrova. „Jestli se nám to stane pět let po sobě. „Můžeme se zamyslet nad posledními roky. Ale v tomto století získala La Liga 34 titulů, anglická Premier League 13, Ligue1 žádný a Bundesliga snad tři nebo čtyři. Nepropadejme panice," uklidňoval čtenáře Marcy Tebas.

Španělští fotbaloví insideři nicméně dávají propad do souvislosti s klesající ekonomickou výkonností - v porovnání s dalšími top týmy ostatních velkých fotbalových národů - nejlepších španělských týmů a upozorňují, že sám Tebas v minulosti intenzivně lobboval za dodržování finančního Fair Play a zároveň kritizoval třeba tahy PSG v jejich snaze zabránit Mbappému odejít právě do Realu. Je aktuální neúspěch španělských týmů příznakem větších problémů finančního nebo jiného rázu?

LaLiga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.