Koubek kritický k hráčům nebyl: Liberec z minima vytěžil maximum na základě toho, že měl Van Burena

Liberec porazil v 15. kole první ligy Hradec Králové 2:0. Hlavní postavou domácích vítězů byl nizozemský útočník Mick van Buren, který ve 14. minutě po sólové akci vstřelil první gól a druhý připravil čtvrt hodiny před koncem pro bosenského ofenzivního spoluhráče Imada Rondiče. Slovan se posunul na sedmé místo tabulky, Východočeši i po druhé prohře za sebou zůstávají čtvrtí.

Trenér vítězů Luboš Kozel na tiskové konferenci uznal, že Hradec byl po většinu zápasu lepším týmem, hlavně v držení míče. „Ale za poctivost, pracovitost a efektivnost jsme si vítězství zasloužili. Po vedoucí brance nás Hradec zatlačil až skoro do konce první půle, byl zkrátka lepší. My jsme moc nehráli a mohli jsme se soustředit maximálně na defenzivu. Druhý poločas jsme už bránili lépe a hlavně přidali druhou branku," řekl Kozel.

Pro hradecké fotbalisty je Liberec hodně nepříjemným soupeřem, kterého naposledy porazili před jedenácti lety a jejich jediná výhra na stadionu U Nisy je až z roku 1994. Ani tentokrát nezačal zápas pro Východočechy dobře. Po oboustranně neurovnaném úvodu ukázal svou sílu Van Buren. Po Čihákově chybě se protáhl středem obrany mezi třemi hráči a střelou mezi nohy brankáře Reichla dal svůj devátý ligový gól v sezoně.

Trenér hostů Miroslav Koubek ani po překvapivé domácí prohře 1:3 v derby s Pardubicemi sestavu nijak výrazně nezměnil. Jen nemocného Gabriela na pravém kraji zálohy nahradil Harazim a měl také první šanci. Jeho hlavičku v 18. minutě ale zneškodnil Vliegen. Belgický gólman svůj tým podržel i při dalších hlavičkách Kučery a Čiháka v rozpětí pěti minut. I ve zbytku poločasu byli hosté aktivnější, ale na jejich kontě přibývaly jen rohové kopy. Ani Slovan do přestávky si žádnou vážnější šanci nevytvořil.

Po změně stran Východočeši stupňovali tlak, ale jejich akce postrádaly zakončení, a tak blíž ke vstřelení gólu byli Liberečtí. Vedení jim mohl v 53. minutě pojistit Rabušic, ale po Valentově centru v dobré pozici hlavičkoval vedle branky. Višinského střela z dálky o deset minut později těsně minula tyč.

Nejlepší královéhradecký střelec Kubala se pokusil v 72. minutě překvapit brankáře patičkou, ale Vliegena nenachytal. Hosté ve snaze o vyrovnání zapomínali bránit a Van Buren toho znovu využil. Přesným centrem našel volného Rondiče a bosenský náhradník akrobatickým volejem vstřelil svůj první gól v sezoně. Hradec už odpovědět nedokázal a Vliegen počtvrté udržel čisté konto.

Trenér poražených Koubek svůj tým kritizoval za selhání ve finální fázi, zato s nasazením byl spokojen. „Po hloupé prohře s Pardubicemi, kdy jsme nehráli dobře, dnes mužstvo opravdu dřelo a makalo. Takováto porážka mě potom nemrzí. Liberec z minima vytěžil maximum na základě toho, že měl Van Burena," uvedl Koubek.