Baník, Boleslav i Teplice za tři body, Sparta přetlačila Budějovice, Plzeň klopýtla s Pardubicemi, Slavia deklasovala Zlín

Poslední kolo (16.) před podzimní přestávkou má za sebou česká nejvyšší soutěž FORTUNA:LIGA. Z hlavních favoritů se dařilo obou pražským "S" jež si připsaly po třech bodech, naopak klopýtl lídr tabulky z Plzně, který nedokázal porazit poslední Pardubice.

Fortuna liga - 16. kolo:

Baník Ostrava - Bohemians 1905 4:1
Branky: 9. Tetour (pen.), 35. Plavšić, 73. a 80. Almási – 63. Kovařík
Rozhodčí: Křepský - Podaný, Dohnálek - Zelinka (video). ŽK: Kaloč - Bačkovský, Prekop, Kovařík, Beran. Diváci: 7556.
FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – J. Juroška, Frydrych, Pojezný, Fleišman – Kaloč, Tetour (69. Mišković) – Cadu (69. Buchta), Kuzmanović (85. Boula), Plavšić (85. Šehić) – Almási (90. Mu. Tijani).
Bohemians Praha 1905: Bačkovský – Köstl, Hůlka, Křapka – M. Dostál (46. Beran), Jindřišek (C), Jánoš, Prekop (62. Kovařík) – Hronek (79. Mužík), Květ (86. Nový) – Puškáč (46. Drchal)

Fotbalisté Ostravy porazili v 16. kole první ligy Bohemians 1905 4:1. Dvě branky vstřelil mezi 73. a 80. minutou Ladislav Almási. Už v úvodním dějství se za domácí trefili Daniel Tetour z penalty a Srdjan Plavšič. Pražané po hodině hry snížili na 2:1 zásluhou střídajícího Jana Kovaříka.

Baník zdolal "Klokany" podeváté z posledních 11 ligových utkání. Bohemians si připsali teprve druhou venkovní prohru v sezoně nejvyšší soutěže a v neúplné tabulce klesli na šesté místo. Ostrava pod trenérem Pavlem Hapalem vyhrála i třetí domácí ligový duel a je devátá.

Domácí do zápasu vlétli s velkou energií. Jejich aktivita se setkala s úspěchem už v deváté minutě. Plavšičův centr zastavil rukou Dostál a sudí po shlédnutí videa nařídil penaltu, kterou Tetour jistě proměnil ranou pod břevno.

Pak ale převzali iniciativu hosté a prokazovali, že jejich venkovní výsledky nejsou náhodné. Laštůvka musel několikrát zasahovat a především se střelami Jindřiška a Hronka měl dost práce.

Utkání mělo spád i řadu zajímavých situací na obou stranách. Obrovskou aktivitou na straně Baníku znovu hýřil Srb Plavšič. V 35. minutě si na levém křídle ukázkově zpracoval míč v plném běhu, vlétl do vápna a prostřelil Bačkovského. Křídelník hostující ze Slavie vstřelil jubilejní desátý gól v české lize a druhý za Ostravu.

Už v nastavení první půle měli domácí další šanci, ale specialista na Bohemians Kuzmanovič bombou trefil gólmana a nepřidal tak ve vzájemných duelech sedmý gól v osmém utkání.

Hned v úvodu druhé půle se o vzruch postaral brankář Bačkovský, který při výletu za vápno evidentně srazil Cadua, ale za svůj faul viděl jen žlutou kartu.

Pak ale opět převzali taktovku Pražané a zatlačili Baník před vápno. Jejich převahu zúročil Kovařík, který v 63. minutě po příchodu na trávník ihned rozehrál přímý kop a krásnou ranou přes zeď snížil.

Fotbalistů Bohemians byla v této fázi zápasu plné hřiště a Laštůvka musel krýt další nepříjemnou ránu Květa. Ostrava spoléhala na rychlé brejky a jeden z nich využila v 73. minutě zásluhou Almásiho, jenž zblízka doklepl do sítě přihrávku Plavšiče.

Největší odpor Pražanů tím byl zlomen. Navíc když se v 80. minutě nedohodli Bačkovský s Křapkou a jejich zaváhání potrestal opět Almási. Slovenský útočník si v ligové sezoně polepšil na pět branek.

FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 1:2
Branky: 18. Šulc – 45. Ladra, 87. Kubista
Rozhodčí: Machálek - Hájek, Antoníček - Batík (video). ŽK: Surzyn, Jovovič - Šimek, Pech, Mareček, Matějovský. ČK: 42. Heidenreich - 74. Šimek. Diváci: 1801.
FK Jablonec: Hanuš – Cools, Heidenreich, Akpudje, D. Souček (88. Černák) – Šulc (88. Malínský), Houska, Hübschman (C) (46. Surzyn), Kratochvíl, Jovović – Chramosta
FK Mladá Boleslav: Šeda – D. Šimek, Karafiát, Donát – Pech, Kubista, D. Mareček, Matějovský (C), Fulnek – Skalák (70. Stránský), Ladra.

Fotbalisté Jablonce prohráli v 16. kole první ligy doma s Mladou Boleslaví 1:2, přestože v úvodu vedli. Tři minuty před koncem vstřelil vítězný gól bývalý jablonecký hráč Vojtěch Kubista. Oba týmy dohrávaly v deseti.

Jablonec poslal do vedení v 18. minutě Pavel Šulc, ale jeho spoluhráč David Heidenreich byl ve ve 42. minutě vyloučen. Ještě do přestávky vyrovnal Tomáš Ladra. V 74. minutě se srovnal i počet hráčů na hřišti, když červenou kartu dostal boleslavský David Šimek. Hosté se v neúplné tabulce posunuli na pátou příčku, Severočeši klesli na 14. místo.

Domácí nastoupili bez minule vyloučeného útočníka Sejka, ale zato se poprvé od září do sestavy vrátil nejzkušenější hráč, uzdravený záložník Hübschman. Boleslavští kvůli čtyřem žlutým kartám přišli o šéfa obrany Suchého a slovenského záložníka Dancáka.

Hned z první akce po kolmé přihrávce prověřil hostujícího gólmana Šedu nejlepší jablonecký střelec Chramosta. Na druhé straně brankář Hanuš váhal s rozehrávkou, až o míč přišel, ale Skalák z hranice šestnáctky minul odkrytou branku.

Velmi aktivní Jovovič přihrával i střílel. V 18. minutě poslal z vlastní poloviny dlouhý přesný pas za boleslavskou obranu, Šulc udělal kličku i brankáři a vstřelil svůj druhý ligový gól v sezoně.

Hosté pak převzali iniciativu a presinkem nutili soupeře k chybám. Tři minuty před přestávkou Heidenreich tvrdým skluzem uprostřed hřiště sestřelil Ladru a bez předchozího napomínání uviděl červenou kartu. V nejtrestanějším týmu nejvyšší soutěže se stal už sedmým vyloučeným hráčem v ročníku.

A právě faulovaný Ladra přidal ještě před koncem prvního poločasu další trest v podobě vyrovnávací branky, když si naběhl na jednu z mnoha Matějovského povedených přihrávek a tváří v tvář Hanušovi zaznamenal pátý ligový gól v sezoně.

Jablonečtí se po změně stran snažili útočit i v deseti, ale Chramosta ani Jovovič nadějně rozjeté akce nedotáhli. V 74. minutě se poměr sil vyrovnal, když Šimek zastavil faulem unikajícího Chramostu.

Tři body pro hosty zařídil Kubista, který ještě v úvodu sezony oblékal jablonecký dres a do Boleslavi přišel až v pátém kole. Probil se mezi svými nedávnými spoluhráči a v novém dresu se trefil stejně jako při srpnové premiéře proti Pardubicím.

Jablonec prohrál páté ze šesti posledních ligových utkání a proti Mladé Boleslavi se mu dlouhodobě nedaří. Naposledy ji porazil před třemi lety, Od té doby si v šesti zápasech připsal jen dvě remízy a dnes už čtvrtou porážku.

FK Teplice - Slovan Liberec 2:1
Branky: 6. Žák, 61. Urbanec – 18. Mikula
Rozhodčí: Hocek - Pečenka, Slavíček - Petřík (video). ŽK: Gning - Mikula. Diváci: 2022.
FK Teplice: Grigar (C) – Vondrášek, Knapík, Hybš – Hyčka, T. Kučera, Jukl, Urbanec – Trubač – Žák (77. L. Mareček), Gning (90+2. Fila).
FC Slovan Liberec: Vliegen – Gebre Selassie (C), Talovierov, Plechatý – Fukala (68. Preisler), Červ, Valenta (68. Frýdek), Mikula (81. M. Kozák) – Višinský – Rabušic (62. Rondić), Van Buren

Fotbalisté Teplic v 16. kole první ligy porazili na svém hřišti Liberec 2:1 a částečně mu oplatili srpnový debakl 1:5 z úvodního vzájemného duelu sezony. Domácí poslal do vedení v šesté minutě útočník Filip Žák, v 18. minutě ale srovnal obránce Jan Mikula. Zápas na teplických Stínadlech rozhodl v 61. minutě záložník Jakub Urbanec. Utkání ovlivnila hustá mlha, kvůli které byl duel na chvíli přerušen a většina druhého poločasu se hrála bez videorozhodčího (VAR).

"Skláři" v nejvyšší soutěži vyhráli třetí z posledních čtyř domácích utkání a v neúplné tabulce se posunuli na 12. místo. Slovan prohrál venku počtvrté v řadě a je osmý.

Liberec vstoupil do utkání aktivněji, domácí ale udeřili hned z první útočné akce. Žák si naskočil na Trubačův centr a hlavičku umístil k tyči do protipohybu brankáře Vliegena. Sedmadvacetiletý útočník se sedmou brankou v ročníku posunul do čela klubové tabulky střelců.

V 18. minutě hosté vystihli riskantní Grigarovu rozehrávku, Van Buren prostrčil míč na Mikulu a ten po kličce teplickému gólmanovi srovnal premiérovou trefou v sezoně na 1:1.

Slovan byl v dalších minutách nadále aktivnější, s houstnoucí mlhou se ale na Stínadlech hra vyrovnala a zbytek první půle se obešel bez vážnějších příležitostí. Viditelnost se ještě výrazně zhoršila přes poločasovou pauzu a po změně stran se pokračovalo se zeleným reflexním míčem. Hlavní rozhodčí Hocek navíc prostřednictvím hlasatele oznámil, že vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám bude druhá půle pokračovat bez použití systému VAR.

V 52. minutě částečně napravil zaváhání před inkasovanou brankou Grigar, jenž nadvakrát vychytal ve velké šanci Valentu. Po hodině hry tak přišel na druhé straně velký moment Urbance, jehož prudkou ránu dokázal Vliegen vyrazit pouze do břevna, od kterého míč skončil v síti. Třicetiletý záložník dal ve své debutové prvoligové sezoně pátý gól a stylově oslavil návrat do základní sestavy, v níž kvůli zranění dva měsíce chyběl.

Vzápětí rozhodčí Hocek kvůli stále větší mlze duel přerušil, po debatách u laviček ale zápas po třech minutách znovu pokračoval. Domácí fotbalisté si v závěru poradili s těžkými podmínkami lépe a soupeře do tlaku nepustili. Naopak pojistku mohli přidat postupně Trubač, Mareček a Hyčka, Vliegen ale držel Slovan ve hře.

Neprosadil se ani nizozemský útočník Van Buren, jenž v srpnu nasázel "Sklářům" hattrick. Od 82. minuty se utkání dohrávalo opět i s videorozhodčím.

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 1:0
Branka: 12. Haraslín
Rozhodčí: Starý - Nádvorník, Vodrážka - Kocourek (video). ŽK: Zelený - Čmelík, Havel, Skovajsa. ČK: 71. Čavoš (Č. Budějovice). Diváci: 13.269.
Sparta: Kovář - Vitík, Panák (60. Karabec), Sörensen - Wiesner, Sadílek, Pavelka (79. Höjer), Zelený (85. Mejdr) - Haraslín (60. Daněk), Kuchta, Minčev (85. Kaštánek)
Č. Budějovice: Šípoš - Sladký (79. Broukal), Havel, Králik, Skovajsa - Hellebrand (88. Škoda), Hora - Čmelík (89. Matoušek), Čavoš, Mršič (67. Penner) - Zajíc (67. Potočný).

Fotbalisté Sparty zakončili podzimní části prvoligové sezony domácí výhrou 1:0 nad Českými Budějovicemi. Pražané zvítězili v nejvyšší soutěži díky brance Lukáše Haraslína ze 12. minuty potřetí za sebou a opět bez inkasované branky. Na vedoucího obhájce titulu z Plzně ztrácejí šest bodů a na městského rivala Slavii dva. Oba soupeři však sehráli o zápas méně.

Jihočeši prohráli třetí z posledních čtyř ligových duelů a klesli na 13. místo. Pod dočasnými trenéry Jiřím Lerchem a Jiřím Kladrubským, který za Letenské hrál, nenavázali na vítězství 3:2 proti Brnu z minulého kola.

Sparta nastoupila v bílých dresech s trikolorou, jimiž si připomněla 129. výročí od svého založení. Tento dres nosili Pražané na přelomu 70. a 80. let minulého století.

Jediná trefa večera se zrodila po necelé čtvrt hodině hry. Minčev přihrál do vápna nabíhajícímu Haraslínovi a ten tvrdou ranou pod břevno nedal brankáři Šípošovi šanci. Slovenský reprezentant navázal na trefu ze středeční vítězné dohrávky proti Slovácku (4:0).

Zápas hraný v husté mlze už toho v úvodním dějství příliš nenabídl. V závěru první půle hlavičkoval domácí Wiesner vedle a na opačné straně Hellebrandova tečovaná střela skončila na boční síti.

Po přestávce se obraz hry příliš nezměnil. V 68. minutě Čavoš nedovoleně zastavil unikajícího Kuchtu a sudí Starý po konzultaci s videorozhodčím hostujícího záložníka v jeho 100. ligovém zápase vyloučil. Zákrok se však neodehrál v pokutovém území, nýbrž těsně před ním. Pokus střídajícího Karabce z následného přímého kopu Šípoš vyrazil.

Pozornost sparťanského gólmana Kováře prověřil z úhlu neúspěšně střídající Potočný. Navýšení náskoku Pražanů zase ve vyložené příležitosti v šestnáctce promarnil Kuchta.

Sparta doma v lize neprohrála poosmé v řadě a počtvrté za sebou tam vyhrála. Jihočechům nepodlehla v nejvyšší soutěži popáté za sebou a na Letné ve 20. z posledních 21 duelů.

Oba týmy zakončí podzimní část ročníku příští sobotu osmifinálovými souboji domácího poháru. Sparta se představí v Ostravě, Dynamo přivítá Hradec Králové.

FK Pardubice - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)
Branky: 57. Černý - 76. Havel. Rozhodčí: Nehasil - M. Vlček, Váňa - Hocek (video). ŽK: Janošek, Chlumecký - Hejda. Diváci: 1469.
Pardubice: Markovič - Icha, T. Vlček, Chlumecký, Kurka - Tischler, Janošek (87. Koukola) - Kostka (76. Lima), Hlavatý, Vacek - Černý (84. Mareš). Plzeň: Staněk - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka (66. Bassey) - Bucha, Kalvach - Jirka (87. Pilař), Vlkanova (66. Holík), Mosquera - Chorý

Fotbalisté vedoucí Plzně nečekaně remizovali v posledním 16. kole podzimní části první ligy na hřišti posledních Pardubic 1:1. Obhájce titulu nevyhrál v nejvyšší soutěži druhý z uplynulých tří zápasů a neúplnou tabulku vede o pět bodů před Slavií. Pražané mají k dobru večerní duel ve Zlíně. Oba góly padly ve druhé půli. Domácí nejprve poslal do vedení Pavel Černý, za hosty srovnal Milan Havel.

Východočeši bodovali ve druhém z minulých tří kol a na předposlední Zlín ztrácejí dva body. V pražském Ďolíčku získali sedm z celkových 10 bodů v sezoně. Zároveň se poměrně stylově rozloučili s azylem na stadionu Bohemians 1905, od jarní části se vrátí na zrekonstruovaný Letní stadion.

První zahrozila Plzeň, ale s Chorého skákavou hlavičkou v 10. minutě si brankář Markovič poradil, Vlkanova zase z vápna vystřelil vedle. Na další šanci si diváci museli počkat až do 38. minuty. Pardubický stoper Tomáš Vlček na brankové čáře po Mosquerově hlavě zachránil svůj tým od inkasované branky a Bucha z dorážky přestřelil.

Po změně stran Jirkova tečovaná přízemní střela skončila na boční síti domácí branky. Mosquera po rohovém kopu napálil "nůžkami" břevno.

V 57. minutě se nečekaně prosadili Východočeši. Černý před brankou nejprve neusměrnil do sítě Kurkovu přihrávku, ale míč se k němu vrátil a napodruhé se kapitán Pardubic nemýlil. Sedmatřicetiletý útočník se trefil ve druhém z posledních tří kol. Nejhorší útok tak vyzrál na nejlepší obranu soutěže.

Plzeň zvýšila ofenzivní snahu, ale Markovič v tváří tvář Chorému špičkou kopačky vytáhl jeho střelu. V 76. minutě Západočeši srovnali, když Havel přízemní ranou v šestnáctce překonal Markoviče. Reprezentační obránce zaznamenal třetí gól v ligové sezoně. Pardubice inkasovaly už 39. gól v ročníku nejvyšší soutěže a jsou v tomto ohledu rovněž nejslabší.

Na obrat už favorit utkání nedosáhl. Naopak mohl v 83. minutě opět prohrávat, jenže střídající Lima ve velké šanci z vápna vysoko přestřelil. Západočeši venku neprohráli 20. ligový duel v řadě, Pardubice v nejvyšší soutěži však neporazili po třech výhrách po sobě.

Zbrojovka Brno - Sigma Olomouc 2:3 (1:2)
Branky: 34. Řezníček, 65. Pachlopník - 9. Zmrzlý, 45. Breite, 78. Navrátil. Rozhodčí: Černý - Paták, Horák - Kocourek (video). ŽK: Souček, Alli - Chvátal, Breite, Spáčil. Diváci: 4618
Brno: Berkovec - Hrabina (86. Rogožan), Endl, Štěrba, Granečný (79. Falta) - Texl, Souček (46. Pachlopník) - Přichystal (79. Hladík), Ševčík, Alli - Řezníček
Olomouc: Trefil - Chvátal (87. Sláma), Beneš, Vraštil, Zmrzlý - Breite, Spáčil (61. Sedlák) - Zifčák (74. Matoušek), Růsek (74. Zorvan), Navrátil (87. Pokorný) - Chytil

Fotbalisté Olomouce zvítězili v 16. kole první ligy v Brně 3:2 a přezimují na čtvrtém místě tabulky. Skóre otevřel v úvodu hostující Ondřej Zmrzlý, vyrovnal nejlepší střelec soutěže Jakub Řezníček svým 11. gólem v sezoně. Těsně před přestávkou poslal Hanáky do vedení Radim Breite. Po hodině hry odpověděl Ondřej Pachlopník, ale o výhře Sigmy rozhodl v 78. minutě Jan Navrátil.

Olomouc v lize vyhrála podruhé za sebou a částečně oplatila Zbrojovce srpnovou porážku 0:2 z vlastního stadionu. Brněnský nováček nebodoval potřetí za sebou a propadl se na 11. příčku.

Sigma vstoupila do utkání sebevědomě a brzy se dočkala odměny. Chvátalův centr z pravé strany sklepl do tyče Růsek a odražený míč v osmé minutě Zmrzlý poslal za Berkovcova záda. Reprezentační nováček se trefil v tomto ligovém ročníku poprvé.

Brno poté ustálo střelu Breiteho těsně vedle, ale do výraznější převahy se nedostalo. Ševčík mířil z trestného kopu nad a do bloku hráčů, podobně si vedl Alli.

Vyrovnání přišlo ve 34. minutě, kdy na centr Granečného poslal za Trefila až příliš volně hlídaný Řezníček. Brněnský kanonýr v lize skóroval po dvouzápasové pauze a 11. zásahem v ročníku si upevnil vedení v tabulce střelců.

Zajímavé akce se střídaly na obou stranách, gólem skončila ale jen Breiteho po centru Růska, které v poslední minutě první půle pomohla do sítě teč ex-olomouckého stopera Štěrby.

Velmi solidní ligová partie se odehrávala i po přestávce, Ševčíkova hlavička olízla břevno, Řezníčka vychytal Trefil, Alli střílel vedle. Zbrojovka se vehementně drala za vyrovnáním, ale musela si hlídat zadní vrátka při brejkových situacích Hanáků.

V 65. minutě domácí podruhé v zápase vyrovnali. Po centru Hrabiny se bombou pod břevno poprvé po návratu po zranění prosadil střídající Pachlopník.

Sigmu vrátil potřetí do vedení v 78. minutě Navrátil, když usměrnil za Berkovce střílený centr Zorvana. V závěru si Brno vynutilo velký tlak, hlavička Endla ale gólem neskončila, souboj Alliho s Vraštilem pak sudí Černý jako penaltový neposoudil. Olomouv venku vyhrála počtvrté v ligové sezoně, Zbrojovka doma získala na podzim pouhých osm z celkových 20 bodů.

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko 1:2 (1:0)
Branky: 27. Ryneš - 52. Havlík, 69. Mihálik z pen. Rozhodčí: Petřík - Hrabovský, Machač - Szikszay (video). ŽK: Smrž - Mihálik, Kalabiška, Vecheta, Tomič
Hradec: Reichl - Klíma, Čihák, Čech - Gabriel, Kučera (81. Dvořák), Smrž, Harazim (74. Novotný) - Kubala, Ryneš - Matěj Koubek (81. Rybička)
Slovácko: Nguyen - Hofmann, Šimko, Kadlec - Tomič, Trávník (46. Daníček), Havlík, Kalabiška - Petržela (23. Kohút, 40. Vecheta), Mihálik (90. Reinberk) - Šašinka (90. Břečka)

Fotbalisté Hradce Králové podlehli v 16. kole první ligy Slovácku 1:2, přestože ve svém domácím azylu v Mladé Boleslavi vedli brankou Matěje Ryneše. Po změně stran vyrovnal Marek Havlík a Ondřej Mihálik zařídil hostům vítězný obrat z penalty. Východočeši v nejvyšší soutěži prohráli třetí zápas po sobě a klesli na páté místo tabulky, Slovácko přezimuje o tři příčky níž.

Domácí trenér Miroslav Koubek musel poskládat sestavu bez dvou vykartovaných opor - kapitána a záložníka Rady a útočník Vašulína. Jeho protějšek Martin Svědík udělal po středečním debaklu 0:4 na Letné tři změny v sestavě, z níž vypadli záložníci Daníček, Holzer a Ljovin. Jejich místa zaujali Šimko, Trávník a Šašinka, jehož hlavička v 10. minutě byla první šancí zápasu, a jen těsně minula branku.

Vzápětí královéhradeckého brankáře Reichla vyzkoušel Petržela. Čerstvý ligový rekordman ale brzy trávník opustil. Během úvodní čtvrthodiny inkasoval dva tvrdé zásahy do hlavy, ten druhý míčem z bezprostřední blízkosti od spoluhráče Tomiče, a zjevně otřesený už v 23. minutě odstoupil. Jeho náhradník Kohút však vydržel na hřišti jen 17 minut, než musel také s poraněním hlavy do šatny.

To už domácí vedli 1:0. Ryneš si ve 27. minutě na hranici šestnáctky míč zkušeně zasekl a střelou přesně k tyči nedal brankáři Nguyenovi šanci. Pro záložníka, který je na východě Čech na hostování ze Sparty, to byl premiérový gól v nejvyšší soutěži při 11. utkání.

První poločas se kvůli ošetřování protáhl o osm minut. Na tvrdé souboje s domácími zadáky doplatil i Trávník, jenž kvůli problémům se zády už do druhého dějství nenastoupil. Hosté tak během první poloviny zápasu přišli hned o tři hráče, přesto se jim podařil obrat.

Domácí totiž sice stupňovali tlak, ale zapomněli bránit. V 52. minutě při ojedinělé útočné akci předložil Mihálik ideálně míč Havlíkovi a ten se poprvé v sezoně zapsal mezi ligové střelce. O 17 minut později Čihák poslal v šestnáctce k zemi Vechetu a Mihálik dal z pokutového kopu svůj třetí gól v tomto ročníku nejvyšší soutěže.

Hosty ve druhém poločase několikrát podržel brankář Nguyen, hlavně při střelách Ryneše a Gabriela. Po druhé inkasované brance však už svěřenci trenéra Koubka vyloženou šanci neměli. Nezměnil to ani Dvořák, který nastoupil v závěru ke svému 250. ligovému utkání.

Královéhradečtí fotbalisté po zápasech s Plzní a Pardubicemi vyšli potřetí v sezoně doma naprázdno. Slovácko naposledy porazili v roce 2017. Po svém návratu do nejvyšší soutěže s ním v pěti ligových zápasech získali jediný bod za loňskou remízu 2:2.

Trinity Zlín - Slavia Praha 0:4 (0:3)
Branky: 2. a 56. Lingr, 5. Douděra, 28. Olayinka Rozhodčí: Zelinka - Caletka, Líkař - Machálek (video). ŽK: J. Kolář - Kačaraba, Santos. Diváci: 4688
Zlín: Dostál - J. Kolář, Hlinka, Simerský - Reiter, Janetzký (81. Hellebrand), Didiba (46. Hrubý), Čanturišvili - Fillo (68. Dramé), Silný (58. Jawo), Bartošák (58. Vukadinovič)
Slavia: O. Kolář - Masopust (74. Ewerton), Santos, Kačaraba, D. Jurásek - Hromada, Oscar (46. Provod) - Douděra (67. Usor), Lingr (81. Kričfaluši), Olayinka - Jurečka (67. Tecl)

Fotbalisté Slavie v 16. kole první ligy zvítězili 4:0 na hřišti Zlína a podzimní část nejvyšší soutěže zakončili pátou výhrou za sebou. Pražané využili zaváhání vedoucí Plzně proti Pardubicím (1:1) a na obhájce titulu ztrácí z druhé příčky tabulky už jen dva body. Duel na zlínské Letné gólově otevřeli ve druhé a páté minutě Ondřej Lingr s Davidem Douděrou. V 28. minutě přidal další branku Peter Olayinka a v 56. minutě se prosadil znovu Lingr, jenž přidal ke dvěma gólům i asistenci.

Slavia uspěla ve vzájemném duelu poosmé v řadě, na hřišti Zlína vyhrála počtvrté za sebou. "Ševci" zvítězili v jediném z posledních deseti kol a na předposledním místě mají už jen dvoubodový náskok na Pardubice.

Ve zlínské bráně se poprvé od třetího kola objevil Dostál, který nahradil obvyklou jedničku Rakovana. Stejně jako při poslední porážce na hřišti Bohemians 1905 (2:3) začal jen na lavičce nejlepší střelec "Ševců" Jawo, jehož trápily zdravotní problémy. Zranění nepustilo do hry na druhé straně Matěje Juráska, dvougólového střelce z utkání minulého kola proti Ostravě (3:1).

Slávisté stejně jako v srpnu při prvním vzájemném utkání sezony (4:1) skórovali hned v úvodu. Jurečka po autovém vhazování šikovně patičkou přistrčil míč Lingrovi a ten poprvé prostřelil Dostála. Vzápětí navíc Oscar našel za obranou rozeběhnutého Douděru, jenž sólový nájezd s přehledem zakončil.

Domácí po nevydařené pětiminutovce vyrovnali hru a dostali se i do zakončení, Fillo ani Silný ale volejem z nadějných pozic bránu netrefili. V 28. minutě se tak znovu radovali "sešívání", tentokrát z 50. ligové branky v ročníku. Lingrův centr ze standardní situace si našel ve vápně Olayinka a hlavičkou o zem si připsal pátou trefu v sezoně. Slavia nasázela Zlínu minimálně tři branky ve čtvrtém duelu v řadě.

Snížit mohl po změně stran aktivní Fillo, prudkou střelu z nadějné pozice ale poslal nad břevno. Bilanci si tak znovu vylepšila nejlepší ofenziva soutěže. V 56. minutě se prodral po pravé straně před bránu Masopust a odražený míč dorazil do sítě Lingr. Čtyřiadvacetiletý ofenzivní fotbalista zaznamenal desátou soutěžní trefu v ročníku, v lize má na kontě sedm branek. Dva góly v zápase dal Lingr naposledy v únoru při výhře 5:1 nad Hradcem Králové.

Zlín se branky na rozdíl od vzájemného utkání v Edenu nedočkal, Kolář totiž ve vyložené šanci vychytal střídajícího Dramého a udržel třetí čisté konto v sezoně. Slavia si vylepšila venkovní bilanci, na hřištích soupeřů před dneškem získala z posledních čtyř utkání jen čtyři body.