Francie otáčela proti Austrálii, Polsko si rozdělilo body s Mexikem, Argentina senzačně padla po 40 měsících

OBSAHUJE VIDEO

Reprezentanti Saúdské Arábie na MS senzačně porazili Argentinu 2:1. Velkého favorita skupiny C i celého šampionátu zaskočili skvělým vstupem do druhého poločasu, kterým odpověděli na gól hvězdného Lionela Messiho z penalty z desáté minuty. Sálih Šahrí ve 48. minutě přes Cristiana Romera přesně zakončil na zadní tyč, o pět minut později se Násir Davsárí přesnou střelou z hranice vápna trefil do horního rohu branky.

Výběr Saúdské Arábie se stal prvním týmem od července 2019, který dokázal vítěze posledního mistrovství Jižní Ameriky porazit. Argentinská série bez prohry skončila po 36 zápasech. Jediné utkání Jihoameričanům chybělo k vyrovnání italského rekordu v neporazitelnosti z let 2018 až 2021.

Pravděpodobně poslední mistrovství světa nezačalo pro Messiho nejlépe, napravit to argentinský výběr může v sobotu v zápase s Mexikem opět na stadionu v Lusailu. Saúdská Arábie se ve stejný den utká v Rajjánu s Polskem.

Messi byl přitom nejvýraznější postavou prvního poločasu a už ve druhé minutě mohl otevřít skóre, jeho střelu ale Uvaís vyrazil na roh. V osmé minutě zasáhl do hry videorozhodčí, který odhalil nedovolený zákrok v pokutovém území. Pokutový kop Messi bezpečně proměnil. Argentinský útočník se prosadil již na čtvrtém mistrovství světa a dokázal to jako pátý hráč v historii. Doplnil čtveřici Pelé, Uwe Seeler, Miroslav Klose a Cristiano Ronaldo.

Argentinci během úvodního dějství dostali míč mezi tři tyče ještě třikrát, dva góly Lautara Martíneze ani další trefa Messiho ale nebyly uznány, protože všem akcím předcházelo ofsajdové postavení.

A hned po změně stran outsider připravil Messiho týmu šok. Tři minuty po přestávce se prosadil Šahrí, který ustál souboj s Romerem a střelou na zadní tyč překonal Emiliana Martíneze. A vzápětí saúdskoarabský tým dokonal obrat. Abadův pokus nejprve odhlavičkoval Romero, odražený míč ale získal Davsárí, který se šikovně uvolnil mezi přesilou obránců a krásnou technickou střelou z hranice vápna trefil horní roh branky.

Argentinskému výběru se do konce zápasu již nepodařilo prosadit. Kompaktně hrající obrana soupeře společně s výborně chytajícím Uvaísem uhlídala všechny hvězdy jihoamerického týmu i během čtrnáctiminutového nastavení.

ARGENTINA - SAÚDSKÁ ARÁBIE 1:2 (1:0)

Branky: 10. Messi (pen.) – 48. aš-Šahrí (al-Burajkán), 53. al-Dawsarí. ŽK: 67. al-Málkí (KSA), 75. al-Bulajhí (KSA), 79. al-Dawsarí (KSA), 82. Abdulhamíd (KSA), 88. al-Ábid (KSA), 90+2. al-Uwajs (KSA). Diváci: 88.012.

Argentina: Em. Martínez – Molina, C. Romero (59. Li. Martínez), Otamendi, Tagliafico (71. Acuňa) – de Paul, Paredes (59. Fernández) – Di María, Messi (C), A. Gómez (59. J. Álvarez) – La. Martínez.

Saúdská Arábie: al-Uwajs – Abdulhamíd, Tambaktí, al-Bulajhí, aš-Šahrání (90+9. al-Brajk) – al-Burajkán (89. Asírí), Kanú, al-Málkí, al-Farádž (C) (45+4. al-Ábid, 88. al-Amrí), al-Dawsarí – aš-Šahrí (78. al-Ghanám).

Zápas Dánska s Tuniskem přinesl první bezbrankovou remízu

Úvodní zápas skupiny D na fotbalovém mistrovství světa v Kataru mezi Dánskem a Tuniskem přinesl první bezbrankovou remízu na šampionátu. V utkání chudém na šance měli blíž k vítězství Dánové, dvacet minut před koncem je na cestě ke třem bodům zastavila tyč.

Tunisané ještě nikdy na mistrovství světa neporazili evropský tým. Na minulém šampionátu ale v úvodním utkání v Rusku potrápili Anglii a prohráli až gólem z poslední minuty a také dnes byli Dánům v Dauhá více než rovnocenným soupeřem.

Seveřané se v sobotu utkají s obhájci titulu z Francie, kterou letos už dvakrát porazili v Lize národů, Tunisko ve stejný den narazí na Austrálii.

Oba týmy potvrzovaly, že jejich hlavní zbraní je pevná obrana. Dánové v boji o postup do Kataru dostali v deseti zápasech jen tři góly, nejméně z celé evropské kvalifikace. Tunisané z letošních devíti utkání vyšli osmkrát bez inkasované branky, jen od Brazílie schytali pětibrankový debakl.

Za prvních dvacet minut viděli diváci jedinou střelu, vyslal ji Tunisan Drádžir. Jeho spoluhráč Džabálí ve 22. minutě po úniku z poloviny hřiště dokonce dostal míč do sítě, ale přihrávku přebíral v ofsajdu. Útočník, který hraje dánskou ligu v Odense, měl ještě do přestávky další šanci, ale brankář Schmeichel jeho pokus o přehození vystihl.

Tunisané tak měli vedle výrazné převahy v hledišti mírně navrch i na hřišti. Na dánském účtu přibývaly jen rohové kopy, ojedinělé střelecké pokusy byly pro brankáře Dahmána snadnou kořistí. A když se Mähle v 55. minutě trefil, gól neplatil pro předchozí ofsajd.

Na poslední půlhodinu poslal dánský trenér Hjulmand na trávník dva čerstvé útočníky a semifinalista mistrovství Evropy začal zvyšovat tlak. Eriksen, který převzal od střídajícího Kjaera kapitánskou pásku, prověřil gólmana střelou z dálky a vzápětí jeden z nových hráčů na hřišti Cornelius hlavičkou mířil do tyče. Nebezpečně vystřelil i další náhradník Lindström.

Afričané se marně dožadovali penalty za Andersenovu ruku. V nastaveném čase se stejná situace opakovala na druhé straně a ani tentokrát mexický rozhodčí Ramos po konzultaci s videem pokutový kop nenařídil. Tunisané tak získali bod na úkor velkého favorita a po výhře Saúdské Arábie nad Argentinou se postarali o další překvapivý výsledek.

DÁNSKO - TUNISKO 0:0

Rozhodčí: Ramos - Morín, Hernández - Guerrero (video, všichni Mex.). ŽK: Kristensen, Jensen - Chanísí. Diváci: 42.925.

Dánsko: Schmeichel - Andersen, Kjaer (65. Jensen), Christensen - Kristensen, Delaney (45.+1 Damsgaard), Eriksen, Höjbjerg, Mähle - Skov Olsen (65. Lindström), Dolberg (65. Cornelius). Trenér: Hjulmand.

Tunisko: Dahmán - Talbí, Maríá, Bronn - Drádžir (88. Káčrida), Schirí, Laidúní (88. Sasí), Abdí - Slimaní (67. Slití), Msakní (80. Madžbrí) - Džabálí (80. Chanísí). Trenér: Kadrí.

V Dauhá střet Mexika s Polskem branku nenabídl, Lewandwoski zahodil penaltu

Fotbalisté Mexika vstoupili do mistrovství světa ve skupině C remízou 0:0 s Polskem. Jeho hvězdný kapitán Robert Lewandowski na Stadionu 974 v Dauhá neproměnil v 58. minutě penaltu. Útočník Barcelony tak dál čeká na svůj premiérový gól na světových šampionátech. Jde o druhý bezbrankový výsledek na katarském turnaji, stejně dopadl i odpolední zápas mezi Dánskem a Tuniskem ve skupině D.

Poláci se v sobotním druhém kole "céčka" utkají v Dauhá na stadionu Education City se Saúdskou Arábií, která v dopoledním duelu senzačně porazila 2:1 favorizovanou Argentinu. Jihoamerické mužstvo ve stejný den v Lusailu vyzve Mexiko.

Dnešní utkání se jako první na mistrovství světa odehrálo na stadionu, jehož součástí je 974 recyklovatelných přepravních kontejnerů. Arena bude po skončení turnaje rozebrána.

Do první větší šance se ve 12. minutě dostal Mexičan Moreno, který z těžké pozice hlavičkoval nad břevno. Polskou branku hlavou minul i Vega. Po průniku Gallarda zase odvraceli nebezpečí gólman Szczesny ve spolupráci s obranou.

Poláci často hledali čtyřiatřicetiletého útočníka Lewandowského, kterého si však mexická defenziva dobře hlídala. Brankář Ochoa tak byl celý první poločas prakticky bez práce.

Mexičané byli aktivnější i v úvodu druhého dějství. Lozanovu ránu si však pohlídal Szczesny. Poté však rozhodčí Beath po kontrole na videu nařídil pro Polsko penaltu po diskutabilním souboji Morena s Lewandowským.

Kanonýr Barcelony ale v největší šanci zápasu selhal a nepřekonal Ochou, jenž Lewandowského nepovedenou střelu vyrazil. Historicky nejlepší střelec polské reprezentace se 76 góly neskóroval ani ve svém čtvrtém utkání na MS.

Soupeře českého týmu v nadcházející kvalifikaci o Euro 2024 poté podržel Szczesny výborným zákrokem proti Martínově hlavičce. Další velkou příležitost už 39.369 diváků na stadionu nevidělo.

Mexiko tak posedmé za sebou neprohrálo zahajovací utkání na mistrovství světa, Polsko v něm naopak posedmé v řadě nezvítězilo. Mexičané neprohráli s Poláky v posledních sedmi duelech.

Mexiko - Polsko 0:0

Rozhodčí: Beath - Shchetinin, Beecham - Evans (video, všichni Austr.). ŽK: Sánchez, Moreno - Frankowski. Diváci: 39.369.

Mexiko: Ochoa - Sánchez, Montes, Moreno, Gallardo - Herrera (71. Rodríguez), E. Álvarez, Chávez - Lozano, Martín (71. Jiménez), Vega (84. Antuna). Trenér: Martino.

Polsko: Szczesny - Cash, Glik, Kiwior, Bereszyňski - Krychowiak - Kamiňski, Zieliňski (87. Milik), S. Szymaňski (72. Frankowski), Zalewski (46. Bielik) - Lewandowski. Trenér: Michniewicz.

Francie nečekaně prohrávala, pak ale Giroud přepisoval historii

Fotbalisté Francie vstoupili do mistrovství světa v Kataru pohodlným vítězstvím 4:1 nad Austrálií. Obhájci zlata v úvodním vystoupení ve skupině D od deváté minuty prohrávali po brance Craiga Goodwina, ale ještě do přestávky otočili skóre Adrien Rabiot a Olivier Giroud. V 68. minutě přidal pojistku Kylian Mbappé a skóre vzápětí uzavřel Giroud, jenž 51. gólem v reprezentaci vyrovnal francouzského rekordmana Thierryho Henryho.

Francouzi porazili Austrálii ve svém zahajovací utkání na světovém šampionátu podruhé za sebou, před čtyřmi lety zvítězili 2:1. Obhájce titulu vyhrál úvodní zápas poprvé od roku 2006. Francouzi, kteří zvítězili teprve podruhé z posledních sedmi duelů, v dalším utkání skupiny změří v sobotu síly s Dánskem. Australany čeká souboj s Tuniskem.

Francie, která kvůli zranění postrádá letošního držitele Zlatého míče útočníka Benzemu, začala náporem, ale skóre překvapivě otevřeli Australané. V deváté minutě poslal centr z pravé strany Leckie, balon prošel napříč vápnem a Goodwin jej napálil pod břevno. Připsal si druhý reprezentační gól a postaral se o zatím nejrychlejší branku šampionátu v Kataru. Při obranné akci se zranil francouzský bek Lucas Hernandez a už po 13 minutách ho vystřídal bratr Théo.

Ve 22. minutě mohli Australané šokovat favorita ještě víc, Duke povedenou střelou zpoza vápna jen těsně minul. Za pět minut bylo vyrovnáno. Na Hernandezův centr do vápna si naběhl Rabiot a hlavou překonal Ryana. Prosadil se hned při svém premiérovém startu na mistrovství světa.

Za dalších pět minut Francouzi otočili stav. Po velké chybě při australské rozehrávce vypíchl míč Rabiot a připravil snadnou pozici před odkrytou brankou pro Girouda. I ze třetí střely mezi tyče padl gól.

Ve 44. minutě mohl zvýšit Mbappé, ale velké šanci zblízka zamířil nad. Francouze to ještě do pauzy málem hodně mrzelo. Na opačné straně si totiž v šestiminutovém nastavení naskočil Irvine a od gólu při jubilejním 50. reprezentačním startu ho po hlavičce do tyče dělily centimetry.

Krátce po pauze mohl Giroud vyrovnat Henryho, akrobatické zakončení ale poslal mimo. Francouzi po změně stran kontrolovali průběh a svůj náskok pojistili. V 67. minutě ještě Behich těsně před brankovou čarou odvrátil Griezmannovu střelu, ale z další akce se už po centru z pravé strany hlavičkou s pomocí tyče prosadil Mbappé.

Hned za další tři minuty skórovali obhájci zlata počtvrté. Mbappé tentokrát nacentroval a Giroud hlavičkou zblízka nezaváhal. Útočník AC Milán 51. brankou v reprezentaci vyrovnal francouzského rekordmana Henryho a stačilo mu k tomu o osm utkání méně.

Výběr galského kohouta na mistrovství světa poprvé zaznamenal minimálně čtyři góly ve dvou zápasech po sobě, od roku 2000 se to povedlo už jen Brazílii a Německu. Australané dohrávali v hlubokém útlumu a mohli být rádi, že neinkasovali popáté. Na světovém šampionátu prohráli pošesté z posledních sedmi duelů.

Francie - Austrálie 4:1 (2:1)

Branky: 32. a 71. Giroud, 27. Rabiot, 68. Mbappé - 9. Goodwin. Rozhodčí: Gomes - Siwela (oba JAR), Phatsoane (Lesotho) - Fischer (video, Kan.). ŽK: Duke, Irvine, Mooy (všichni Austr.). Diváci: 40.875.

Francie: Lloris - Pavard (89. Koundé), Konaté, Upamecano, L. Hernandez (13. T. Hernandez) - Tchouaméni (77. Fofana) - Griezmann, Rabiot - Dembélé (77. Coman), Giroud (89. Thuram), Mbappé. Trenér: Deschamps.

Austrálie: Ryan - Atkinson (85. Degenek), Souttar, Rowles, Behich - Mooy - McGree (73. Mabil), Irvine (85. Baccus) - Leckie, Duke (56. Cummings), Goodwin (73. Kuol). Trenér: Arnold.

V jaké TV sledovat MS 2022: Co vysílá ČT sport, co Nova/Nova Action? Jaká byla sledovanost první den?