Richarlison se vyznamenal jako kat Srbů, Portugalci přetlačili Ghanu v divoké přestřelce

OBSAHUJE VIDEO

Úvodní zápas skupiny G na mistrovství světa mezi Švýcarskem a Kamerunem skončil těsnou výhrou evropského celku 1:0. Utkání rozhodl rodák z hlavního města Kamerunu Breel Embolo. Švýcarský útočník, který v pěti letech s rodinou emigroval z Afriky na starý kontinent, vítězný gól neslavil. Fotbalisté Kamerunu se na závěrečný tlak nezmohli, ojedinělé šance z protiútoků dokázal vždy zlikvidovat spolehlivý brankář Yann Sommer.

Kamerun prodloužil nelichotivou bilanci na mistrovství světa, prohrál osmý zápas v řadě a na výhru čeká od roku 2002. Švýcarsko bude usilovat o třetí postup do osmifinále za sebou, stejně jako před čtyřmi lety se ve skupině střetne ještě s Brazílií a Srbskem. S Jihoameričany se fotbalisté ze země helvétského kříže utkají v pondělí, ve stejný den se Kamerun střetne se Srbskem.

Švýcaři nastoupili ve stejné základní sestavě jako v utkání s českým výběrem v posledním kole Ligy národů, na rozdíl od zářijového zápasu se jim ale nepodařilo prosadit v úvodním dějství. Začátek zápasu vyšel lépe fotbalistům Kamerunu, kteří hrozili z protiútoků. Šance na otevření skóre měli Toko Ekambi, Choupo-Moting i Hongla, jejich střely ale skončily mimo branku nebo na skvěle chytajícím Sommerovi.

Tři minuty po změně stran šli ale do vedení Švýcaři, a to hned z první střely mezi tyče. Shaqiri z pravé strany nacentroval do vápna, kde našel Embola. Útočník Monaka neměl problém zakončit do odkryté branky. Z trefy do sítě týmu ze své rodné země se na rozdíl od spoluhráčů nijak bouřlivě neradoval a dokonce se na soupeře obrátil s omluvným gestem.

V 66. minutě se dostal ve vápně ke střele Vargas, jeho střelu ale Onana reflexivním zákrokem vyrazil. Z následného rohového kopu mohl druhou branku přidat Embolo, Shaqiriho centr ale na poslední chvíli odvrátil Anguissa. Na druhé straně postupoval směrem k brance Choupo-Moting a jeho pokus z ostrého úhlu si pohlídal Sommer.

Kamerunci se v závěru zápasu na vyrovnání nezmohli, přes poctivě bránící Švýcary se do šance nedostali, naopak mohli ještě inkasovat. Střídající Seferovic se díky důrazu dostal do gólové příležitosti, jeho střelu ale obětavě zblokoval na roh stoper Castelletto.

Švýcaři prodloužili sérii úvodních zápasů na MS bez porážky trvající od roku 1966. Kamerun čeká na bodový zisk z finálového turnaje od 6. června 2002, kdy africké mužstvo porazilo Saúdskou Arábii 1:0.

Švýcarsko - Kamerun 1:0 (0:0)

Branky: 48. Embolo. Rozhodčí: Tello - Brailovsky, Chade - Vigliano (video, všichni Arg.). ŽK: Elvedi, Akanji - Fai. Diváci: 39.089.

Švýcarsko: Sommer - Widmer, Akanji, Elvedi, Rodriguez (90. Comert) - Freuler, Xhaka - Shaqiri (72. Okafor), Sow (72. Frei), Vargas (81. Rieder) - Embolo (72. Seferovic). Trenér: Yakin.

Kamerun: Onana - Fai, Castelletto, N'Koulou, Tolo - Hongla (68. Ondoua), Oum Gouet, Anguissa - Mbeumo (81. Moumi Ngamaleu), Choupo-Moting (74. Aboubakar), Toko Ekambi (74. N'Koudou). Trenér: Song.

Uruguay remizovala bez branek s Koreou

Hráči Uruguaye v úvodním utkání skupiny H mistrovství světa v Kataru remizovali s Jižní Koreou. Na stadionu Education City v Dauhá gól nepadl a asijský celek ve třetím vzájemném duelu na světových šampionátech poprvé neprohrál.

Uruguay neprodloužila pětizápasovou vítěznou sérii ve skupinové fázi MS, popáté za sebou ale neinkasovala. V dalším kole čeká Jihoameričany v pondělí Portugalsko. Korea se střetne s Ghanou.

V korejské základní sestavě nechyběl kapitán Son Hung-min, který musel před třemi týdny kvůli zlomenině očnice na operaci. Kanonýr Tottenhamu hrál s ochrannou maskou a na hřišti vydržel celý zápas. Druhý kapitán Diego Godín se ve věku 36 let a 281 dní stal nejstarším uruguayským fotbalistou, jenž nastoupil na MS.

Oboustranně opatrný první poločas mnoho příležitostí ke skórování nenabídl. Poprvé zahrozil až po půlhodině Hwang I-čo, který odehrál 50. reprezentační utkání, z nadějné pozice ve vápně ale přestřelil. Největší šanci měl krátce před pauzou Godín, jehož hlavička po rohu skončila na tyči.

Brankovou konstrukci trefil i v závěru utkání ranou z dvaceti metrů Valverde, jinak se ani ve druhém poločase obraz hry nezměnil. Ani jeden tým nezapsal do statistik střelu do prostoru mezi třemi tyčemi.

Korejci si vylepšili negativní bilanci se čtvrtfinalisty posledního šampionátu a neprohráli s nimi podruhé za sebou.

Uruguay - Korea 0:0

Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Cáceres - Čo Ku-song, Bento (trenér). Diváci: 41.663.

Uruguay: Rochet - Cáceres, Giménez, Godín, Olivera (79. Viňa) - Bentancur, Vecino (79. De La Cruz), Valverde - Pellistri (88. Varela), Suárez (64. Cavani), Núňez. Trenér: Alonso.

Korea: Kim Sung-kju - Kim Mun-hwan, Kim Min-če, Kim Jong-kwon, Kim Čin-su - Hwang In-pom, Čong U-jong I - Son Hung-min, I Če-song (74. Son Čon-ho), Na Sang-ho (74. I Kang-in) - Hwang I-čo (74. Čo Ku-song). Trenér: Bento.

Ronaldo skóroval i na pátém MS, Portugalci přetlačili Ghanu

Portugalsko ve svém úvodním utkání na mistrovství světa v Kataru přestřílelo Ghanu 3:2. Všech pět branek padlo v duelu skupiny H až po hodině hry. V 65. minutě otevřel z penalty skóre Cristiano Ronaldo, který jako první v historii skóroval na pěti světových šampionátech. V 73. minutě srovnal André Ayew, ale za dalších pět minut vrátil mistrům Evropy z roku 2016 vedení Joao Félix a vzápětí přidal pojistku Rafael Leao. V 89. minutě už jen snížil další střídající hráč Osman Bukari.

Ghaňané prohráli s Portugalskem i ve druhém vzájemném zápase, jihoevropskému favoritovi podlehli i při svém předchozím utkání na světovém šampionátu v roce 2014. Celek z Pyrenejského poloostrova zvítězil v zahajovacím duelu na MS poprvé od roku 2006 a po třech neúspěších.

Portugalci po prvním kole vedou skupinu. V druhém utkání v Kataru změří v pondělí síly s Uruguayí, Ghanu čeká souboj s Koreou. Do vyřazovací fáze postoupí první dva celky z každé skupiny.

V portugalské sestavě nechyběl kapitán Ronaldo, který na podzim většinou nepatřil do základní sestavy Manchesteru United a v úterý v anglickém klubu předčasně skončil. Sedmatřicetiletý pětinásobný držitel Zlatého míče mohl hned po 10 minutách skórovat, kolmici od Otávia ale špatně zpracoval a přes vyběhnutého brankáře už míč do sítě neprotlačil.

Ghaňané, kteří jsou coby 61. tým žebříčku FIFA nejníže postaveným účastníkem šampionátu, nastoupili s pěti obránci a v úvodním dějství příliš nepouštěli favorita do šancí. Po půlhodině Ronaldo dostal balon do sítě, ale americký sudí portugalskému kanonýrovi už předtím odpískal útočný faul.

Po přestávce Ghaňané zvýšili aktivitu a v 55. minutě po brejku vypálil po zemi kousek vedle Kudus. Portugalci, kteří v září v Lize národů zvítězili v Praze nad českým celkem 4:0, se v úvodu druhého dějství trápili a k vedení jim pomohla až penalta. Salisu ve vápně přistrčil Ronalda, sudí Elfath nařídil pokutový kop a sám portugalský kapitán v 65. minutě otevřel skóre.

Hvězdný kanonýr se prosadil vedle probíhajícího šampionátu také na mistrovstvích světa v letech 2006, 2010, 2014 a 2018 a osamostatnil se před čtveřicí hráčů, která se trefila čtyřech turnajích. Portugalci si zároveň připsali jubilejní 50. gól na MS.

Evropští favorité se po vedoucí trefě zatáhli a outsider je za to brzy potrestal. Kudus nejprve pálil jen do gólmana Costy, ale v 73. minutě se protáhl do šestnáctky a jeho přihrávku na malé vápno proměnil ve vyrovnání André Ayew.

Portugalci si hned za pět minut vzali vedení zpět. Za obranu si na Fernandesovu kolmici naběhl Félix a sám před brankářem nezaváhal. Za chvíli se navíc po další rychlé akci na hranici ofsajdu prosadil i střídající Leao, který se první trefy v národním A-týmu dočkal po třech minutách na trávníku. Asistenci si znovu připsal Fernandes, hrající 50. reprezentační zápas.

Zdálo se, že Portugalci v poklidu míří za vítězstvím. V 89. minutě se ale po centru zblízka hlavou prosadil střídající Bukari a v závěru devítiminutového nastavení neměli Ghaňané daleko k šokujícímu vyrovnání. Williams při rozehrávce zezadu obral o míč nepozorného gólmana Costu, při pokusu o zakončení pak ale uklouzl.

Portugalsko - Ghana 3:2

Branky: 65. Ronaldo z pen., 78. Félix, 80. Leao - 73. A. Ayew, 89. Bukari. Rozhodčí: Elfath - Atkins, Parker - Villarreal (video, všichni USA). ŽK: Danilo Pereira, Fernandes - Kudus, A. Ayew, Seidu, Williams. Diváci: 42.662.

Portugalsko: Costa - Cancelo, Dias, Danilo Pereira, Guerreiro - Neves (77. Leao) - B. Silva (88. Palhinha), Otávio (56. Carvalho) - Fernandes, Ronaldo (88. Ramos), Félix (88. Mário). Trenér: Santos.

Ghana: Ati-Zigi - Seidu (66. Lamptey), Amartey, Djiku, Salisu (90.+2 Semenyo), Baba - Partey, Abdul Samed (90.+2 Kyereh), Kudus (77. Bukari) - A. Ayew (77. J. Ayew), Williams. Trenér: Addo.

Richarlison se stal dvojitým katem statečných Srbů

Brazílie vstoupila do mistrovství světa v Kataru vítězstvím 2:0 nad Srbskem ve skupině G. Obě branky rekordních pětinásobných světových šampionů vstřelil v Lusailu po změně stran Richarlison. Pětadvacetiletý útočník dal druhý gól v 73. minutě po výstavním akrobatickém kopu.

"Kanárci" porazili Srby stejným výsledkem jako v úvodní fázi minulého MS. Brazilci ve druhém utkání v pondělí vyzvou Švýcarsko, které na úvod zdolalo 1:0 Kamerun. Africký tým ve stejný den změří síly se Srbskem. Do vyřazovací fáze postoupí první dva celky z každé skupiny.

Brazilská reprezentace, kterou bookmakeři před turnajem pasovali do role největšího favorita na zlato, nastoupila v hodně ofenzivní sestavě. Od začátku byla aktivnější, ale srbská obrana v první půli většinou fungovala dobře.

Neymar střelou přímo z rohu nepřekvapil Vanju Milinkoviče-Saviče. Srbský brankář poté včasným vyběhnutím znemožnil zakončení Viníciusovi a chytil i nepříliš razantní střelu Raphinhy.

Křídelník Barcelony těsně po změně stran sebral míč chybujícímu Gudeljovi, ale zblízka opět nepřekonal Vanju Milinkoviče-Saviče. Brazilci stupňovali tlak. Nepokrytý Neymar z voleje minul branku, Alex Sandro z dálky napálil tyčku.

"Kanárci" se před více než 88 tisíci diváky dočkali první trefy v 62. minutě. Viníciusovu střelu vyrazil srbský gólman před sebe a do té doby nevýrazný Richarlison z dorážky nezaváhal.

Ofenzivní hráč Tottenhamu zvýšil za 11 minut možná nejkrásnější brankou dosavadního průběhu katarského turnaje. Richarlison od Viníciuse převzal míč, předkopnul si ho a střelou přes hlavu zakončil k tyči. Stylově tak oslavil svůj debut na mistrovství světa.

Dominantní Brazilci mohli přidat ještě další branky. Casemiro však zamířil do břevna a střídající Fred s Rodrygem nepřekonali Vanju Milinkoviče-Saviče. Jihoamerický gigant, který vyhrál světový šampionát naposledy před 20 lety, tak protáhl sérii bez porážky na 16 utkání. Srbové prohráli po šesti zápasech.

Brazílie - Srbsko 2:0 (0:0)

Branky: 62. a 73. Richarlison. Rozhodčí: Faghaní - Hammadí, Abolfazlí (všichni Írán) - T. Marrí (video, Katar). ŽK: Pavlovič, Gudelj, Tadič (všichni Srb.). Diváci: 88.103.

Brazílie: Alisson - Danilo, Marquinhos, Thiago Silva, Alex Sandro - Casemiro, Lucas Paquetá (75. Fred) - Raphinha (87. Martinelli), Neymar (79. Antony), Vinícius Júnior (76. Rodrygo) - Richarlison (79. Gabriel Jesus). Trenér: Tite.

Srbsko: V. Milinkovič-Savič - Milenkovič, Veljkovič, Pavlovič - Živkovič (57. Radonjič), Lukič (66. Lazovič), Gudelj (57. Ilič), Mladenovič (66. Vlahovič) - Tadič, A. Mitrovič (83. Maksimovič), S. Milinkovič-Savič. Trenér: Stojkovič.

Lucas Hernandez není jediným smolařem. Která další velká jména ztratila šanci bojovat o světové zlato?