Působení Artety má na Arsenal naprosto transformační dopad, obdivuje práci španělského kouče Gunners liverpoolský Lijnders

Působení Artety má na Arsenal naprosto transformační dopad, obdivuje práci španělského kouče Gunners liverpoolský Lijnders

Když se Arsenal v nedávné době utkal s Liverpoolem, mezi Mikel Artetou a Jurgenem Kloppem to možná začalo vřít, z Anfield Road nicméně stále zaznívá maximální respekt vůči manažerovi Gunners.

Gunners se i po pauze kterou vyplnilo mistrovství světa hřejí na špici Premier League, aktuálně s pětibodovým náskokem před druhým Manchesterem City, a jeho kouč Mikel Arteta dál sklízí pochvaly fotbalových odborníků. Za kvalitu s jakou během posledních tří let dokázal otočit kormidlem Arsenalu, který po odchodu Arsena Wengera dlouhodobě tápal. Jako poslední se do zástupu blahořečících postavil dlouholetý asistent Liverpoolu a podle mnohých budoucí trenér některého z velkoklubů, Pep Lijnders.

"On ten klub proměňuje. Od podlahy. Větší kompliment ve fotbale neexistuje," okomentoval Artetovu práci v Arsenalu pro poslední vydání respektovaného magazínu FourFourTwo Pep Lijnders. Ten v minulosti mimochodem prošel několika trenérskými kursy právě s Artetou. "Miloval jsem každou sekundu. Mikel a já jsme tehdy byli ve stejné pozici: on asistoval Pepu Guardiolovi, já Jurgenovi. Zvědavost a respekt - je mezi námi tolik podobností. Jsem šťastný za jeho cestu - jeho úspěch - a to i přesto že jsme konkurenti. Chci, aby se lidem, kterých si vážím, dařilo. Teda, samozřejmě, ne nutně proti nám,” dodává Lijnders.

Především v této sezóně Arteta sklízí záplavu chvály (mimo jiné od televizních expertů jako je Gary Neville, Rio Ferdinand nebo Gary Lineker) s jakou trpělivostí dokázal vypiplat mladý kádr Arsenalu v čele s Buyako Sakou a Martinem Odergaardem od bodu, kdy tento je schopen konkurovat mnohem zkušenějším, a na přestupovém poli řádově intenzivněji utrácejícím Manchesterům nebo Chelsea. Bude se Arteta v záři reflektorů hřát i na konci sezóny?

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.