Umtiti čelil při zápase s Laziem rasistickým urážkám od fanoušků. Klidným to nenechalo ani šéfa FIFA

Středeční zápas italské fotbalové ligy mezi Lecce a Laziem byl na několik minut přerušen kvůli rasistickým projevům fanoušků hostujícího římského klubu. Urážky byly namířeny na domácí hráče tmavé pleti Samuela Umtitiho a Lamecka Bandu. Lazio bylo potrestáno tím, že příští domácí utkání odehraje na částečně uzavřeném stadionu.

Rozhodčí duel, který Lecce vyhrálo 2:1, v jednu chvíli ve druhém poločase zastavil a hlasatel vyzval fanoušky, aby se skandováním přestali. Na chování soupeřových fans se snažili domácí příznivci odpovědět vyvoláváním Umtitiho jména. Jak uvedl list Gazzetta dello Sport, francouzský mistr světa z roku 2018, který je v Lecce od léta na hostování z Barcelony, po utkání odcházel ze hřiště se slzami v očích.

"Bylo hezké vidět, jak naši fanoušci zpívali Umtitiho jméno, aby přehlušili ty hrozné pokřiky. Byla to civilizovaná a inteligentní odpověď," řekl prezident Lecce Saverio Sticchi Damiani. Umtiti se podle něj vyslovil proti předčasnému ukončení zápasu. "Chtěl na ty urážky reagovat na hřišti. Jednal jako opravdový šampion," ocenil Damiani.

Incident, který v podání fanoušků Lazia nebyl ojedinělým případem, odsoudil na svém instagramovém účtu prezident mezinárodní federace FIFA Gianni Infantino. Francouzskému fotbalistovi i jeho zambijskému spoluhráči vyjádřil podporu. "Řekněme to nahlas a důrazně: Ne rasismu. Kéž ta velká většina fanoušků, kteří jsou dobří lidé, povstane a všechny rasisty jednou provždy umlčí," napsal Infantino.

Římský klub rasistické urážky odsoudil. "Fanoušci Lazia nejsou rasisté a nemohou být spojování s několika individui, kteří vážně poškozují image klubu," uvedlo Lazio v prohlášení. Na Olympijském stadionu bude při nedělním ligovém duelu proti Empoli uzavřen sektor "Curva Nord", kde se shromažďují ultras.