Palička o změnách v kádru: Čermák je skvělý, ale na fotbal před dvaceti lety. Usor hrál jen na sebe

Palička o změnách v kádru: Čermák je skvělý, ale na fotbal před dvaceti lety. Usor hrál jen na sebe
ROZHOVOR

Viktoria Plzeň získala Matěje Vydru, pražská Slavia Petra Hronka, Sparta zase protinožce Awera Mabila. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat výčet největších posil, které během zimy přivedly první tři celky tabulky. Tak jednoduché to však zase není. Který z těchto týmů posílil vůbec nejlépe? A jak budou chybět ti, co odešli? Nejen o tom mluvil uznávaný fotbalový expert Vlastimil Palička v rozhovoru pro eFotbal.cz.

“Patřím mezi ty, co moderní fotbal porovnávají s minulostí a rád bych nejdřív zmínil pár obecných pravidel, která dříve třeba až tolik neplatila, ale dnes jsou zcela zásadní. V současném fotbale je totiž hrozně důležité, aby v každém klubu figuroval někdo, kdo určí jasnou sportovní strategii. A k ní si přivede trenéra, jenž se s ní ztotožní a na základě toho se přivádějí noví hráči. Záměrně neříkám posily, protože nikdy dopředu nevíte, jak se nově příchozí chytí či ne,“ zdůraznil Palička s tím, že doplňování kádru je vždycky svým způsobem krok do neznáma.

“Vezměte si takovou Slavii, která v prvním kole aktuální sezony nasadila proti Hradci snad pět nových hráčů a vůbec to nefungovalo. Je to o detailech. To ale uvádím jen jako příklad toho, že příchod sebelepšího fotbalisty vám ještě nezaručí, že si to sedne. Já tvrdím, že nejdůležitější je v tomhle směru mentalita a charakter. A to říkám celou svoji kariéru. Když třeba slyším vyjádření Tomáše Rosického, má to hlavu a patu. Každého nově příchozího detailně proberou spolu s trenérem, což je ta nejlepší a jediná cesta. Opravdu je třeba si hráče detailně prověřit, a to po všech stránkách. Zvlášť v dnešní době. Ani tak ale nemůžete nikdy vědět, jestli to fakt vyjde. Stěžejní je, aby hráči po všech stránkách zapadli do systému trenéra,“ upozornil slavný kouč.

Poté přešel k tomu, jak si na trhu vedly první tři ligové týmy. Do celkového hodnocení zahrnul čtyři kategorie. Příchody, odchody, zraněné a ty, co se už po zdravotní stránce dali naopak do kupy.

“Začnu Plzní, kterou často všichni kritizují. Já ale určitě ne. Možná její styl fotbalu není zrovna dvakrát atraktivní, ale má to výsledky. Způsob hry má jasné principy, které prostě musí všichni respektovat. A co se týče současného kádru, hodně důležitých hráčů se tam zdravotně dává dohromady. Jedná se o Václava Jemelku, Honzu Sýkoru či Radima Řezníka, první kolo nemůže kvůli žlutým kartám nastoupit ani Lukáš Hejda. To všechno jsou fotbalisté, co by přitom patřili do základní sestavy,“ uvedl Palička.

“Velkou posilou by mohl být Matěj Vydra, toho všichni známe. Ale je to to samé, musí zůstat zdravý. Hodně zajímavě se pak jeví Rafiu Durosinmi, byť toho já moc neznám,“ pousmál se fotbalový expert a přešel k těm, kteří dres Viktorie na jaře oblékat už nebudou.

“Odešli Čermák, Dedič a Bassey. Jsem přesvědčený, že ani jeden z nich Viktorii chybět nebude. Čermák je skvělý záložník, bohužel ale na fotbal, který se hrál před dvaceti lety. Dedič je pomalý a neobratný, příchod Basseyho se pak vůbec nepovedl. V Dynamu hrál skvěle, v Plzni ale vůbec nic nepředvedl. Mužstvo tedy neoslabilo, naopak se podařilo přivést zajímavé hráče. Zrovna u Viktorky je ale naprosto podstatné, aby se sžili s fotbalem, který chce trenér hrát. Což je samozřejmě výhoda těch, co se budou vracet z marodky. Oni už dokázali, že to hrát umí, navíc potvrdili kvalitu. O Plzeň tak strach určitě nemám,“ uvedl Palička a přešel ke Slavii.

“Trenér Jindřich Trpišovský zavedl evropský styl hry a i tady je vidět, že kdo se mu nepřizpůsobí, ten zkrátka musí z kola ven. Hra Slavie je navíc velmi efektivní, 51 podzimních gólů v české lize je toho jasným důkazem,“ upozornil expert.

“Hodně se řešil třeba odchod Mosese Usora. Psalo se, že bude hodně chybět, ale já si to určitě nemyslím. On je sice fotbalový, ale hrál jen na sebe a všechno na levou nohou. Podle mě se do kompaktního systému mužstva příliš nehodil. Zvlášť když jsou zprávy o tom, že ani charakterově nebyl zcela v pořádku. Podle mě to na českou ligu dobrý hráč nebyl,“ vyřkl jasný verdikt.

Velká zvířata domácí branže, která půjdou na jaře do akce po pořádně dlouhé době nečinnosti

“Mluví se o Peteru Olayinkovi, který by měl za půlroku odejít zadarmo. Ten chybět asi bude, to je jasné. Ale já věřím, že se ho povede nahradit. Třeba na jeho místo přivede Slavia zase někoho trochu neznámého, jako byl teď stoper Igor Ogbu. Na jeho hodnocení si ještě počkám, třeba Petr Hronek by ale mohl být slušná posila. A svým způsobem to platí i o navrátilci Micku van Burenovi,“ podotkl Palička s tím, že i pro sešívané bude klíčové, kdy se vrátí marodi.

“Zejména pak Jan Bořil, Petr Ševčík, Ivan Schranz a samozřejmě hlavně Tomáš Holeš. Ono hrát s Tomášem či bez něj, to jsou dvě zcela jiné Slavie. Když se tihle kluci vrátí, bude to pro klub to největší posílení,“ uvedl zkušený kouč. 

V souvislosti se Slavií se však celou zimu řešil hlavně transfer Mojmíra Chytila. Přivést se ho ale (zatím) nepodařilo. Všechno tak směřuje k tomu, že do Edenu dorazí až v létě.

“Už Láďa Vízek napsal, že Slavii chybí goleador, vysoký a robustní útočník do vápna, a já s ním v tomhle souhlasím. Na druhou stranu, Slavia hraje trochu jiný fotbal než všichni ostatní. Do koncovky se tam dostává víc hráčů a já si opravdu myslím, že třeba Van Buren naváže na skvělý podzim, který měl v Liberci. Zvlášť s ohledem na to, že se teď bude dostávat do ještě víc šancí. Navíc ruku na srdce, ani Chytil žádný goleador není. Zato má však skvělou mentalitu. Je na něm vidět obrovská chuť a pracovitost. Do Slavie by se hodil. Teď je to o tom, zda se kluby dohodnou,“ konstatoval Palička.

A jak vidí pražskou Spartu? “Ta má trochu nevýhodu, že tam trenér Brian Prike je zatím jen půlroku. Postupně se do toho však dostává a není vůbec náhoda, že z posledních pěti podzimních kol Sparta čtyřikrát vyhrála. Věřím tomu, že progres bude pokračovat. Otazník však vidím v tom, že přišli čtyři noví hráči a všichni cizinci. Teď je otázka, jak rychle si to sedne, protože součinnost je strašně důležitá. Největší posilou je každopádně návrat Ladislava Krejčího mladšího, který by hru Sparty mohl pozvednout zas výš,“ řekl bývalý trenér Opavy či Olomouce.

Toho překvapilo, že i když Letenští porazili v generálce na jaro německý Norimberk 3:1, za svůj výkon se stali terčem kritiky. “Možná to svědčí o tom, že tým ještě není vyladěný. Alespoň ne tak, jak by si sám Priske přál. Hodně se mi ale líbilo jeho vyjádření ve smyslu, že nové příchozí jsou přesně ti, které Sparta potřebuje. Jsem na to hodně zvědavý. Byť Sparta ztrácí v tuto chvíli na první místo sedm bodů, poslední slovo ještě zdaleka neřekla,“ zdůraznil Palička.

A vyjádřil se i k Baníku, který do jara odstartuje z desáté pozice. “Na něj jsem hrozně moc zvědavý taky. Konečně tam totiž přišel někdo, kdo tomu dal pořádek. A samozřejmě tím myslím Luďka Mikloška,“ zmínil Palička sportovního ředitele klubu. “V Baníku se totiž stávalo zcela běžně, že se furt měnili trenéři bez ohledu na to, jakým stylem se vedení chce na hřišti prezentovat. Vrcholem byl pak příchod Pavla Vrby, kdy šéfové dali v první řadě na jméno a přání fanoušků. To je prostě vždycky špatně. A tvrdím to i se vší úctou k Pavlovi, kterého mám jinak moc rád. Jenom říkám, že v dnešní době by se měl trenér vybírat podle zcela jiných kritérií. Když se to tak dělá, většinou to funguje, což dokládá i Pavel Hapal,“ uzavřel Palička.

Nejmladší tým je v Liberci, nejstarší na Slovácku. Nejvíce cizinců na soupisce mají Slavia s Baníkem

Foto: Profimedia