Paukner avizuje, že se kvůli statisícové pokutě odvolá. Dukle prý šlo vždy o zachování zásad fair play...

Paukner avizuje, že se kvůli statisícové pokutě odvolá. Dukle prý šlo vždy o zachování zásad fair play...

Dukla Praha se podle předsedy představenstva Bohumila Pauknera odvolá proti trestu etické komise FA ČR, která udělila celku z Julisky pokutu 400 tisíc korun za pokus o ovlivnění dvou zápasů první fotbalové ligy v roce 2018. Podle verdiktu komise se tehdejší výkonný ředitel pražského klubu Michal Šrámek snažil přes někdejšího místopředsedu FAČR Romana Berbra ovlivnit utkání na hřišti Slovácka a domácí duel s Brnem. Paukner v čerstvém prohlášení zopakoval, že v případě definitivního potvrzení obvinění bude klub po viníkovi požadovat odškodnění soudní cestou.

"K rozhodnutí etické komise jakožto první instance Fotbalové asociace ČR udělit Dukle Praha pokutu 400.000 korun si Dukla Praha vyžádá od této komise odůvodnění, na jehož základě komise k rozhodnutí udělit pokutu dospěla. Po jeho obdržení se obrátí na odvolací komisi Fotbalové asociace ČR a vyčká jejího rozhodnutí v této záležitosti, než podnikne případné další kroky," uvedl Paukner v prohlášení.

Kauza je spjatá s rozsáhlou aférou kolem Berbra, v jejíž souvislosti už etická komise FAČR uložila několik trestů. S Duklou, která hraje od roku 2019 ve druhé lize, zahájila komise řízení v srpnu. První verdikt vynesla v pátek. Podle Pauknera si klub stojí za srpnovým vyjádřením zveřejněném na klubovém webu.

"Dukle Praha šlo vždy o zachování zásad fair play v československém i českém fotbale. Pokud se snad kdokoli z Dukly této naší zásadě zpronevěřil a jednal za mými zády, za zády majitele klubu, bez našeho vědomí a proti naší vůli dělat fotbal s čistýma rukama, Dukla nebude váhat se žalobou na takovou osobu a bude žádat finanční odškodnění za poškozování dobrého jména," uvedl Paukner.

Upozornil, že vina musí být nejprve jasně prokázána. "Pokud se tak nestane, bude Dukla stejným způsobem postupovat i proti jakékoli právnické osobě, která dobré jméno Dukly poškodila," uvedl předseda představenstva klubu.

Paukner zdůraznil, že Dukla se lidem kolem bývalého místopředsedy FAČR v minulosti otevřeně postavila. "Mám konkrétně na mysli hlasování aklamací o tehdejším místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi, kdy pouze tři kluby (Slavia Praha, Dukla Praha a Teplice) našly odvahu veřejně hlasovat proti jeho zvolení a riskovaly tak, že upadnou v nemilost mocného místopředsedy a vystaví se případným postihům a odvetným opatřením," podotkl Paukner.

Berbr spolu s dalšími dvěma desítkami lidí čelí stíhání kvůli podezření z korupce a ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy.

Etická komise v souvislosti s Berbrovou kauzou v prosinci 2021 vyloučila ze třetí ligy Vyšehrad, kde působil další z aktérů aféry funkcionář Roman Rogoz. Dvouletým zákazem a pokutou potrestala hradního kancléře Vratislava Mynáře, jenž se provinil ve třech případech, pokaždé při utkání Slovácka. Podle serveru Seznam Zprávy žádal Berbra o pomoc, která se podle vyšetřovatelů týkala podpory či ochrany 1. FC Slovácko před rozhodčími - ve smyslu, aby klubu neublížili.

Desetiměsíční distanc dostal sportovní ředitel Slavie Jiří Bílek. Podle etické komise se dopustil disciplinárního přečinu tím, že podpořil Rogoze v ovlivnění utkání slávistického B-týmu s rezervou Příbrami ve třetí lize. Funkcionář Slavie dostal pokutu 30 tisíc korun a vršovický klub 250 tisíc. Slavia uvedla, že se proti rozhodnutí obratem odvolá.

Dosud posledním potrestaným klubem za snahu ovlivnit utkání nejvyšší soutěže byla v roce 2011 Olomouc. Hanáci dostali pokutu čtyři miliony korun a přišli o devět bodů v tabulce za to, že se před utkáním v květnu 2009 pokusili uplatit hráče Bohemians Praha částkou 300.000 korun. Olomouc by se v případě výhry dostala do Evropské ligy.

Stal se Hráčem kola produktivní LK37, motivovaný Nguyen, pivař Hübschman či prvně dvouciferný Květ?