Klopýtání favoritů! Plzeň padla na Slovácku, Slavia veze jen bod z Teplic. To Sparta nasázela trojku Jablonci

Hodně nečekané výsledky zatím přineslo 20. kolo Fortuna:ligy, v němž nastal soumrak velkých favoritů. Vedoucí Slavia překvapivě remizovala na půdě trápících se Teplic, druhá Plzeň ale šanci na návrat na první příčku nevyužila. Po matném výkonu padla 0:2 ve Slovácku,  to třetí Sparta přejela 3:0 Jablonec. Brno přehrálo 2:1 Baník, v důležité bitvě o záchranu porazily Pardubice 2:1 Zlín.

FORTUNA:LIGA - 20. kolo:

AC Sparta Praha - FK Jablonec 3:0

Branky:
31. a 71. Haraslín, 54. Kuchta.
Rozhodčí: Černý - Hájek, Antoníček - Petřík (video).
ŽK: Ladislav Krejčí II - Souček, Král.
Diváci: 10.917.

Fotbalisté Sparty porazili ve 20. kole první ligy Jablonec 3:0. Pražané vyhráli v nejvyšší soutěži šestý z posledních sedmi zápasů a využili zaváhání vedoucího městského rivala Slavie i obhájce titulu Plzně. Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho na ně z třetího místa ztrácejí pět, respektive tři body.

Spartu poslal do vedení v první půli Lukáš Haraslín, po přestávce skóroval Jan Kuchta a po něm opět Haraslín. Letenští zdolali Jablonec v lize po čtyřech utkáních, doma mu od března 2007 nepodlehli v 18 zápasech v řadě. Tým kouče Davida Horejše nevyhrál páté z posledních šesti kol a je třináctý. Od Teplic, které jsou na první barážové pozici, ho dělí pouze lepší skóre.

Úvodnímu výkopu předcházela narozeninová ceremonie Dušana Uhrina staršího, který před dvěma týdny oslavil 80. narozeniny. Spartu jako trenér mimo jiné dovedl k dvěma titulům a s českou reprezentací získal na mistrovství Evropy 1996 stříbro.

Poprvé v základní sestavě domácích nastoupil australský reprezentant Mabil. Po necelých 20 minutách hry se srazili hlavami sparťanský záložník Kairinen s hostujícím stoperem Akpudjem. Prvně jmenovaný utrpěl krvavé zranění a do kabiny zamířil na nosítkách. Místo něho přišla jiná zimní posila Albánec Laci. Akpudje dohrál utkání s obvazem.

Letenští se prosadili ve 31. minutě. Bývalý hráč Jablonce Zelený před vápnem přiťukl Haraslínovi a domácí křídelník přízemní ranou k tyči otevřel skóre. Šestadvacetiletý Slovák se trefil ve druhém kole po sobě.

Severočeši se dostali k ohrožení domácí branky až v nastavení úvodního dějství. Chramosta využil špatné zpětné hlavičky kapitána Krejčího mladšího a nahrál Šulcovi, jehož střelu gólman Kovář vytáhl na roh.

Po změně stran se Akpudje nechtěně vložil do rány střídajícího Minčeva a brankář Hanuš vyškrábl míč nad břevno. Poté dostal přihrávku do běhu Haraslín, Hanuš ale včasným vyběhnutím Jablonec zachránil.

V 54. minutě se mu to však už nepovedlo, když před sebe vyrazil Wiesnerovu ránu a dorážející Kuchta se nemýlil. Rovněž český reprezentant se zapsal mezi střelce ve druhém kole po sobě a pošesté v ligovém ročníku.

Následně Minčev přihrál na bližší tyč Kuchtovi, jehož zakončení zastavila tyč. O chvíli později po náběhu za obranu trefil bývalý hráč Slavie druhou tyč, potom ho vychytal Hanuš.

Domácí naprosto dominovali a v 71. minutě se dočkali třetího zásahu. Laci nahrál Haraslínovi a ten zamířil nechytatelně do horního rohu branky. V sezoně nejvyšší soutěže zaznamenal pátý gól. Z dálky poté zkusil štěstí Sadílek, jenže Hanuš byl proti.

Sparta doma v nejvyšší soutěži naplno bodovala v šestém duelu po sobě. Jablonec prohrál venku v lize páté z posledních šesti utkání.

1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň 2:0 (1:0)

Branky: 26. Daníček, 63. Petržela. Rozhodčí: Zelinka - Váňa, Šimáček - Machálek (video). ŽK: Reinberk, Kohút - Hejda, Havel. Diváci: 5319.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Havlík, Daníček - Petržela (74. Brandner), Kohút (83. Břečka), Doski (90.+1 Sinjavskij) - Vecheta (74. Šašinka). Trenér: Mucha.

Plzeň: Staněk - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka (46. Mosquera) - Bucha, Květ - Kopic (70. Jirka), Vydra (55. Durosinmi), Sýkora (70. Vlkanova) - Chorý. Trenér: Bílek.

Fotbalisté Plzně prohráli na stadionu Slovácka 0:2. Obhájci titulu nevyužili šanci vystřídat v čele tabulky Slavii, která v sobotu remizovala v Teplicích 1:1, a z druhého místa na pražského lídra ztrácí dva body. O vítězství týmu z Uherského Hradiště rozhodli Vlastimil Daníček ve 26. minutě a bývalý hráč Západočechů Milan Petržela v 63. minutě.

Viktoria venku v nejvyšší soutěži utrpěla první porážku po 21 utkáních. Naopak Slovácko, jemuž na lavičce chyběl disciplinárně potrestaný trenér Martin Svědík, na jaře ještě neinkasovalo a neprohrálo, popáté za sebou bodovalo a v tabulce si upevnilo čtvrté místo.

V plzeňské základní sestavě nastoupil poprvé v jarní části uzdravený univerzál Sýkora a rovněž zimní posila Vydra. Jejich týmu také patřily úvodní minuty, v nichž Kopic poprvé prověřil Nguyena. Domácí ofenzívu rozhýbal na hrotu aktivní Vecheta, jeho střelu ve 13. minutě musel s námahou vytahovat na roh Staněk.

Narůstající převahu korunovalo Slovácko vedoucím gólem ve 26. minutě, kdy z šestnáctky vyhlavičkovaný míč trefil z voleje Daníček a zaznamenal tak teprve pátý gól svého týmu v prvních poločasech v tomto ligovém ročníku.

Hosté se z inkasovaného gólu otřepali až v závěru první půle, ve 37. minutě pálil opět Kopic, ale Nguyen byl včas na svém místě. Stejně daleko ke gólu měl na druhé straně Daníček, i v tomto případě chytil jeho střelu Staněk.

Viktoria po přestávce jen pozvolna dostávala ke kýženému tlaku, vytvořila si mírnou převahu, kterou eliminovala zkušená defenziva domácích. Zábleskem plzeňské šance byla střela Sýkory v 59. minutě, zablokovaná Reinberkem.

O pár minut později přišla možná klíčová situace. Havlík zbrzdil rodící se brejk hostů, míč se dostal na levé křídlo k Petrželovi, někdejší dlouholetý hráč Plzně jej potáhl do vápna a střelou k bližší tyči zaskočil Staňka.

Plzeňští se mohli do zápasu vrátit v 72. minutě, kdy střídající Jirka ve slibné pozici pálil vedle. Byla to však ojedinělá šance, Slovácko si vedení bez větších problémů uhájilo a porazilo Viktorii potřetí z posledních čtyř domácích ligových duelů. Brankář Nguyen drží neprůstřelnost už 423 minut. Západočeši venku nebodovali poprvé od porážky 0:2 na Slavii v říjnu 2021.

Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1905 1:0 (0:0)

Branka: 84. Potočný. Rozhodčí: Radina - Kotalík, L. Matoušek - Adámková (video). ŽK: A. Čermák (Bohemians). Diváci: 1974.

Č. Budějovice: Janáček - Sladký, Havel, Králik, Skovajsa (64. Mršič) - M. Čermák (64. Čolič), Hora, Hellebrand - Adediran (87. Penner), Škoda (74. Čmelík), Jakub Matoušek (74. Potočný). Trenér: Nikl.

Bohemians: Jedlička - Hůlka, Petrák (13. Kadlec), Vondra - Dostál, A. Čermák, Jánoš (81. Jindřišek), Kovařík - Drchal, Prekop (59. Jan Matoušek) - Puškáč (81. Beran). Trenér: Veselý.

Hráči Českých Budějovic udolali Bohemians 1905 1:0. Zápas rozhodl v 84. minutě střídající Roman Potočný, který se prosadil proti bývalému klubu. Dynamo v nejvyšší soutěži porazilo Pražany potřetí za sebou a znovu jednobrankovým rozdílem.

Jihočeši v lize zvítězili po čtyřech porážkách, na jaře poprvé bodovali a v nejvyšší soutěži premiérově vyhráli pod novými trenéry Markem Niklem a Tomášem Zápotočným. Českobudějovičtí poskočili na 12. místo tabulky, Bohemians jsou po druhé porážce po sobě šestí.

Dynamo v minulém kole po solidním výkonu prohrálo na půdě mistrovské Plzně 1:2 a aktivně začalo i proti Bohemians. Pražané museli už ve 13. minutě střídat, zraněného Petráka nahradil na stoperu mladík Kadlec.

V dresu domácích byl hodně vidět Adediran, který se vrátil do sestavy po odpykání trestu za vyloučení. Ve 20. minutě po jeho střílené přihrávce z úhlu zasáhl brankář Jedlička, ještě blíže k otevření skóre byl nigerijský útočník o chvíli později, kdy osamocený jen trefil hostujícího gólmana.

Poté měli velkou šanci také hosté, stoper Hůlka však zamířil jen do tyče. Následně Puškáčovu hlavičku zlikvidoval domácí brankář Janáček. Už v nastavení úvodního dějství si naskočil na centr z pravé strany Škoda, ale hlavou ve velké možnosti minul.

Druhou půli začali aktivněji Bohemians. Proti Hůlkovi zasáhl Janáček a v 53. minutě po Kovaříkově centru hlavičkoval těsně vedle Aleš Čermák. Na druhé straně v 76. minutě napálil Adediran po úniku tyč, ale akci předcházel ofsajd. Nigerijský útočník poté hlavičkou o zem minul.

V 84. minutě už se domácí dočkali. Po centr z levé strany vyhrál hlavičku Havel, Adediranovu zakončení zblízka ještě Jedlička zneškodnil, ale na dorážku Potočného už nemohl dosáhnout. Bývalý hráč Bohemians skóroval teprve podruhé v ligové sezoně.

V nastavení neproměnil sólo střídající Čmelík, ale Jihočeši už cenné tři body udrželi. Dynamo si připsalo teprve druhé domácí vítězství v ligové sezoně. Naopak Bohemians prohráli třetí z posledních čtyř venkovních utkání nejvyšší soutěže.

FK Pardubice - Trinity Zlín 2:1 (1:0)

Branky: 7. Janošek, 69. Krobot - 90.+4 Kovinič. Rozhodčí: Szikszay - Ratajová, Volf - Hocek (video). ŽK: Chlumecký, Helešic - Hrubý, Cedidla, Vukadinovič.

Pardubice: Nita - Kostka, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Vacek - Helešic (70. Sychra), Hlavatý (87. Šimek), Janošek (77. Darmovzal), Pikul (46. Lima) - Černý (46. Krobot). Trenér: Kováč.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Simerský, Procházka, Fantiš - Hlinka (84. Silný), Hrubý - Fillo (55. Vukadinovič), Janetzký (55. Tkáč), Čanturišvili - Balaj (72. Kovinič). Trenér: Vrba.

Fotbalisté Pardubic porazili ve 20. kole první ligy doma Zlín 2:1 a v tabulce se bodově dotáhli na dnešního soupeře. Záchranářský souboj dvou nejhorších týmů soutěže rozhodly góly záložníka Dominika Janoška ze sedmé minuty a útočníka Ladislava Krobota ze 69. minuty. Ve čtvrté minutě nastavení pouze snížil střídající útočník Nedeljko Kovinič.

Východočeši oplatili soupeři podzimní porážku 1:2 a poprvé v sezoně vyhráli dva ligové duely za sebou. Zlín na jaře poprvé prohrál a zároveň utrpěl premiérovou soutěžní porážku pod koučem Pavlem Vrbou. "Ševci" podlehli Pardubicím po čtyřech utkáních.

Pardubice zahájily zápas brzkým gólem stejně jako před týdnem při výhře 1:0 v Mladé Boleslavi, a znovu se prosadil Janošek. Nejlepší střelec týmu si tentokrát už v sedmé minutě krátkou kličkou připravil míč na střelu a z 25 metrů dokonale trefil pravý horní roh Rakovanovy brány. Čtyřiadvacetiletý záložník zaznamenal pátý gól v ligovém ročníku.

První poločas jinak nabídl vyrovnaný průběh bez větších šancí. Nejvíce zahrozil v 25. minutě Hlavatý, jehož střelu po signálu z rohového kopu srazil jeden ze zlínských obránců nad břevno.

Domácí trenér Kováč navzdory vedení udělal na začátku druhé půle dvě změny v sestavě a místo Černého poslal na hrot Krobota. Po pauze se hra oboustranně otevřela, směrem dopředu ale byli nebezpečnější Východočeši. Kostkově ráně chyběl zhruba metr, aby napodobila Janoškovu trefu z úvodu střetnutí.

Na druhé straně nebezpečně vypálil Čanturišvili, jenž se dostal i k dalšímu zakončení hlavou, ani v jednom případě ale Nita nemusel zasahovat. V 69. minutě našel Hlavatý ve vápně Hranáče, jeho hlavičku vyrazil Rakovan jen ke Krobotovi a zimní posila z Mladé Boleslavi si bez problémů připsala druhý ligový zásah v kariéře.

Pojistku mohl přidat Sychra, jeho technické zakončení ale skončilo pouze na tyči. Dlouho to vypadalo, že Zlín nedokáže závěr zdramatizovat, po nedorozumění Nity s Hranáčem ale vstřelil první ligovou branku srbský útočník Kovinič a "Ševci" si ve zbytku nastaveného času ještě vypracovali drtivý tlak. Z několika závarů se jim ale srovnat nepodařilo.

Východočeši si po porážce 0:2 před dvěma týdny se Slavií připsali na zrekonstruovaném Stadionu Arnošta Košťála premiérové body. Zlín naopak nevyhrál venku 24. ligový zápas v řadě.

Zbrojovka Brno - Baník Ostrava 2:1 (1:0)

Branka: 9. a 65. Řezníček - 80. Šín. Rozhodčí: Machálek - Horák, Mojžíš - Batík (video). ŽK: Endl, Berkovec, Šural - Pojezný, Plavšič, Juroška, Fleišman. Diváci: 6814.

Brno: Berkovec - Koželuh, Šural, Mohamed Tijani, Granečný - Texl (90.+4 Hlavica), Endl - Alli (78. Pachlopník), Ševčík (78. Rogožan), Hladík (78. Blecha) - Řezníček. Trenér: Dostálek.

Ostrava: Laštůvka - Juroška, Pojezný, Lischka, Fleišman - Kaloč - Cadu (66. Jaroň), Buchta (66. Šín), Boula (61. Muhamed Tijani), Plavšič - Klíma. Trenér: Hapal.

Fotbalisté Brna zvítězili ve 20. kole první ligy nad Ostravou 2:1 a v nejvyšší soutěži bodovali naplno po šesti utkáních. Obě branky nováčka vstřelil Jakub Řezníček, útočník Zbrojovky se díky 13 trefám osamostatnil v čele tabulky kanonýrů. Za hosty snížil deset minut před koncem premiérovým gólem v lize střídající Matěj Šín.

Svěřenci trenéra Richarda Dostálka zdolali Slezany i podruhé v sezoně nejvyšší soutěže. Ostravané prohráli druhé kolo za sebou a venku v lize nevyhráli 15 z posledních 16 duelů. V neúplné tabulce mají oba týmy shodně 24 bodů, Baník je desátý, Brno o příčku pozadu.

Zbrojovka nastoupila v základu s novou posilou z Plzně stoperem Mohamedem Tijanim. Hned z první vážnější akce šli domácí do vedení. Alli dostal pas do šestnáctky a odcentroval na volného Řezníčka, který se poprvé trefil v jarní části ligového ročníku.

Brňany gól povzbudil, dobrou kombinací i napadáním si vytvořili mírnou převahu. Tu korunovala druhá Řezníčkova trefa, leč kvůli ofsajdu neuznaná.

Baník se za první poločas k trvalejší ofenzivě nedostal. Dvakrát střílel nebezpečně Plavšič, jednou Kaloč. Více starostí měli hosté ve vlastních zadních řadách s eliminací pestré hry Brna. Endlova hlavička skončila těsně nad, Hladíkovi chyběly po centru Alliho centimetry k tomu, aby ve 38. minutě navýšil vedení svého týmu na rozdíl dvou branek.

Hosté vstoupili do druhé půle velmi aktivně, po pár minutách hry se blýskl brněnský gólman Berkovec, když vytáhl na roh gólovou střelu Kaloče. Podobně vyzněl i jejich druhý střelecký souboj v 62. minutě.

Brno spoléhalo na brejky a jeden z nich mu vyšel parádně. Postaral se o něj Hladík, jehož střelu sice Laštůvka vyrazil, jenže Řezníček poslal míč do sítě.

Dvoubranková ztráta přinutila Baník ještě více otevřít hru, což ale znamenalo další brejkové možnosti domácích. Třetí gól visel ve vzduchu po akcích Allihio a znovu Řezníčka.

V 80. minutě se po centru Fleišmana zleva prosadil osmnáctiletý záložník Šín, když z deseti metrů zamířil přesně k tyči.

Zadělal tak na drama závěrečných minut. V šestiminutovém nastavení vypálil tvrdě po zemi Plavšič, poté hlavičkoval střídající Muhamed Tijani, Berkovec však uhájil cenný triumf Zbrojovky. Ostrava prohrála v lize na hřišti Brna po dvou výhrách.

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:0)

Branka: 48. Kušej. Rozhodčí: Orel - Kotík, Bureš - Berka (video). ŽK: Kušej (M. Boleslav). Diváci: 1079.

Hradec: Bajza - Čihák, Ševčík (39. Klíma), Leibl - Gabriel, Rada (62. Trusa), Kodeš, Novotný (62. Kučera) - Smrž - Matěj Koubek (83. Dvořák), Kubala (62. Pudhorocký). Trenér: Miroslav Koubek.

M. Boleslav: Šeda - Šimek, Karafiát, Suchý - Suchomel, Kubista, Matějovský (78. Žitný), Fulnek - Mareček (84. Škoda) - Kušej (72. Jawo), Ladra (72. Skalák). Trenér: Hoftych.

Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili ve 20. kole první ligy Hradec Králové 1:0 a v jarní části sezony poprvé zvítězili. Utkání v Lokotrans Aréně, kde hrají oba týmy domácí zápasy, rozhodl ve 48. minutě Vasil Kušej premiérovým gólem v nejvyšší soutěži. Středočeši se posunuli na deváté místo neúplné tabulky, "Votroci" v roli domácích počtvrté za sebou v lize nebodovali a jsou sedmí.

Do první šance se dostal ve čtvrté minutě Hradec. Šimek srazil míč na vlastní branku, ale gólman Šeda míč vyrazil. Na opačné straně Kušejovu střelu chytil brankář Bajza, který zastoupil zraněnou jedničku Reichla.

Mladoboleslavští byli ve většině první půle aktivnější. Po půl hodině hry Bajza zneškodnil Ladrův pokus z úhlu a dorážející Fulnek trefil tyčku. Kušej po samostatném úniku zase napálil jen nohu slovenského brankáře.

Aktivní útočník Kušej se dočkal první ligové trefy v kariéře tři minuty po pauze. Míč po Suchomelově centru propadl na zadní tyč a zimní posila z druholigového Prostějova tvrdou ranou otevřela skóre.

Dvaadvacetiletý Kušej za deset minut mohl přidat druhou branku, ale tváří v tvář Bajzovi tentokrát selhal. První příležitost Hradce po změně stran nevyužil Matěj Koubek, který po rohu ve skluzu přestřelil.

V 70. minutě, kdy pomalu začal sílit tlak Východočechů, získal Kušej míč na hranici vlastní šestnáctky, během působivého sóla přes celé hřiště obešel dva protihráče, jenže znovu ztroskotal na výborném Bajzovi.

Královéhradecký gólman dál držel naděje svého týmu na bodový zisk a v závěru ho nepřekonal ani střídající Žitný. "Votroci" však ze závěrečného tlaku Šedu prakticky neohrozili a doma v nejvyšší soutěži na sedmý pokus Boleslavi poprvé podlehli.

Slovan Liberec - Sigma Olomouc 2:2 (1:1)

Branky: 2. Tupta, 78. Červ - 20. Chytil z pen., 55. Navrátil. Rozhodčí: Křepský - Dobrovolný, Vyhnanovský - Starý (video). ŽK: Vliegen - Breite, Vraštil, Zlatohlávek. Diváci: 1458.

Liberec: Vliegen - Plechatý, Prebsl, Purzitidis - Ghali (46. Rondič), Valenta (90.+1 Varfolomejev), Červ (90.+1 Polyák), Preisler - Frýdek (60. Doumbia), Tupta - Olatunji (60. Kozák). Trenér: Kozel.

Olomouc: Trefil - Zifčák (46. Poulolo), Vraštil, Beneš, Sláma (83. Zmrzlý) - Ventúra (71. Greššák), Breite - Navrátil, Růsek (36. Matoušek), Zorvan - Chytil (71. Zlatohlávek). Trenér: Jílek.

Fotbalisté Liberce ve 20. kole první ligy remizovali s Olomoucí 2:2. Domácí poslal už ve druhé minutě do vedení Lubomír Tupta, ale ve 20. minutě srovnal z penalty Mojmír Chytil a v 55. minutě otočil stav bývalý hráč Slovanu Jan Navrátil. V 78. minutě zařídil dělbu bodů Lukáš Červ. Oba soupeři se rozešli smírně i v úvodním vzájemném duelu sezony.

Hanáci i ve čtvrtém jarním kole remizovali, v nejvyšší soutěži pošesté za sebou bodovali a v neúplné tabulce poskočili na páté místo. Liberec nevyhrál ani třetí letošní domácí ligové utkání a z osmého místa dál ztrácí na soupeře dva body.

Slovanu ze zdravotních důvodů scházelo několik hráčů a na pozici pravého halfbeka netradičně nastoupil Ghali. Domácí vyrukovali v obvyklém rozestavení s třemi stopery, naopak Sigma tentokrát v úvodu vsadila na pro ni poslední dobou nezvyklý čtyřobráncový systém.

Severočeši v předchozím kole při domácí porážce 0:1 se Slováckem doplatili na zahazování šancí, dnes ale udeřili už po minutě a půl. Sláma odvrátil rohový kop jen za vápno, odkud se položil do míče Tupta a povedeným volejem otevřel skóre.

Na opačné straně Chytilovu přízemní střelu k tyči vytáhl brankář Vliegen. Ve 14. minutě Preislerův centr z úhlu překvapivě skončil na břevně hostující branky a po odraženém míči se zblízka neprosadil Olatunji.

Ve 20. minutě Hanáci srovnali. Vliegen ve vápně fauloval Navrátila a Chytil penaltu s přehledem proměnil. Reprezentační útočník potvrdil sedmou brankou v ligové sezoně pozici nejlepšího týmového střelce.

Olomoučtí už v úvodním dějství přišli o zraněného útočníka Růska, kterého v 36. minutě vystřídal Matoušek. V nastavení první půle Vraštil po odehrání míče ostře fauloval domácího Ghaliho a sudí Křepský ho nejprve rovnou vyloučil. Po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu ale svůj původní verdikt přehodnotil a olomouckému stoperovi udělil jen žlutou kartu.

Po přestávce trenér Sigmy Jílek poslal na trávník Poulola místo Zifčáka a změnil rozestavení na tři stopery. V 53. minutě zahrál domácí Prebsl ve vápně rukou, pokutový kop se ale nepískal. Za dvě minuty už Sigma otočila stav. Na Slámův centr z levé strany si naběhl Navrátil a zblízka překonal Vliegena. Bývalý hráč Slovanu skóroval v jarní části sezony podruhé.

V 68. minutě hlavičkoval po rohu Valenta jen do Trefila a navíc se bolestivě srazil s hostujícím Chytilem, který chvíli nato musel střídat. Severočeši zvyšovali tlak a na konci 78. minuty vyrovnali. Zpoza vápna napřáhl Červ a střelou do středu branky pod břevno překonal Trefila. Domácí záložník se stejně jako Navrátil prosadil na jaře podruhé.

Liberec se tlačil za vítězným gólem, hosté už ale odolali. Olomouc se Slovanem bodovala podesáté z posledních 11 vzájemných ligových duelů, na konci listopadu s ním ale prohrála 1:4 v domácím poháru. Severočeši zvítězili v jediném z posledních pěti kol.

FK Teplice - Slavia Praha 1:1 (1:0)

Branky: 3. Vachoušek - 74. Tecl z pen. Rozhodčí: Klíma - Nádvorník, Machač - Kocourek (video). ŽK: Dramé, Mareček - Schranz, Traoré, Olayinka. Diváci: 10.053.

Teplice: Grigar - Hora, Chaloupek, Mičevič (75. Žák) - Hyčka, Mareček, Dramé, Urbanec - Trubač - Gning, Vachoušek (79. Pleštil). Trenér: Jarošík.

Slavia: Kolář - Pech (36. Hronek), Ogbu, Santos, D. Jurásek - Traoré (72. Holeš), Provod (46. Tecl) - Olayinka, Schranz (46. M. Jurásek), Ewerton (36. Zafeiris) - Van Buren. Trenér: Trpišovský.

Fotbalisté Slavie ve 20. kole první ligy pouze remizovali 1:1 na hřišti Teplic, po osmi zápasech nejvyšší soutěže nevyhráli a po nedělním duelu Plzně se Slováckem mohou přijít o vedení v tabulce. Viktoria ztrácí na aktuálního lídra dva body. Zápas na teplických Stínadlech gólově otevřel ve třetí minutě útočník Tadeáš Vachoušek, v 74. minutě srovnal z pokutového kopu střídající Stanislav Tecl. Penaltu naopak neproměnil v 60. minutě jeho spoluhráč Mick van Buren.

Severočeši po Plzni a Spartě (shodně 2:2) remizovali v domácím prostředí i se třetím týmem ze špičky tabulky a získali na jaře první bod. Slavia naopak poprvé v jarní části ztratila. V lize tak už není tým, který by měl po zimní pauze stoprocentní bilanci.

Teplický kouč Jarošík musel kvůli množství absencí povolat několik hráčů z B-týmu včetně stopera Hory, který nastoupil v zahajovací jedenáctce k druhému ligovému utkání v kariéře. Alespoň na lavičku "Sklářů" se vrátil po zranění nejlepší ligový střelec týmu Žák. Na druhé straně nenastoupili Lingr se Ševčíkem, kteří v úvodu jara zatím ani jednou nechyběli v základní sestavě.

Souboj dosud nejlepšího a nejhoršího týmu jarní části nabídl překvapivý vývoj prvního poločasu. Brzy bylo jasné, že se nezopakuje výsledek 6:0 ve prospěch Pražanů z podzimního vzájemného duelu. Už ve třetí minutě se po souboji Olayinky s Trubačem odrazil míč k Vachouškovi, jenž samostatný únik chladnokrevně zakončil. Devatenáctiletý syn někdejšího reprezentanta a současného sportovního ředitele Teplic Štěpána Vachouška navázal na premiérový ligový zásah z minulého kola ve Zlíně.

Slavia mohla odpovědět ve 12. minutě, Traorého tečovaná střela ale skončila jen na tyči. Ve zbytku úvodního dějství se favorit trápil a nevypracoval si ani převahu, ani další nebezpečná zakončení. Pražané si dokonce nezapsali do statistik jedinou střelu na bránu.

Trenér Trpišovský zareagoval ještě před pauzou dvojitým střídáním. Další dvě změny udělal hned na začátku druhého poločasu a slávisté začali soupeře dostávat pod tlak. Zvýšit mohli přesto domácí, když stoper Ogbu srazil Vachouškův centr směrem na bránu a míč trefil Koláře do nohou.

Po hodině hry fauloval Urbanec unikajícího Olayinku a sudí Klíma nařídil pokutový kop. K tomu se postavil druhý nejlepší ligový střelec Van Buren. Dvanáctou trefu v ročníku ale nepřidal, Grigar směr jeho střely vystihl.

V 71. minutě se dostal po více než pěti měsících do hry uzdravený slávista a reprezentační záložník Holeš. Chvíli po jeho příchodu zahrávali hosté druhou penaltu. Grigar podsekl ve vápně Hronka a tentokrát Tecl poslal teplického brankáře z pokutového kopu na druhou stranu. Kapitán Slavie dal desátou branku v ligovém ročníku.

Tlak Pražanů s koncem utkání stále rostl, naopak domácím docházely síly. Obrat mohl dokonat Hronek, který si ještě vylepšil dobrou střeleckou pozici, ležící Grigar ale na poslední chvíli vytáhl fantastický zákrok. Žádnou další velkou příležitost na zvrat už si ale nejlepší ofenziva soutěže proti nejhorší defenzivě nevypracovala. "Sešívaní" neprohráli s Teplicemi 17. ligový duel v řadě.