Sparta dělá dobré výsledky, na evropskou úroveň je to ale stále málo. Sudí v Teplicích? Ať se ozvou majitelé klubů, říká Pulpit

Sparta dělá dobré výsledky, na evropskou úroveň je to ale stále málo. Sudí v Teplicích? Ať se ozvou majitelé klubů, říká Pulpit
ROZHOVOR

Rozjetá Sparta, zaskočená Slavia i skomírající Plzeň. Takové jsou hlavní dojmy z uplynulého ligového kola, které celkově nabídlo hodně témat k zamyšlení. Pro eFotbal je tradičně rozebíral zkušený odborník a trenér Martin Pulpit, jenž krátce před rozhovorem přijal nabídku ze Sokolova. Jakými slovy okomentoval výkon Letenských či smutný pohled na poloprázdné tribuny?

Začněme duelem na Stínadlech. Co říkáte na to, že po třech jarních porážkách dokázaly Teplice urvat bod (1:1) zrovna se Slavií?
"Asi to není žádná náhoda, protože Teplice obraly na podzim doma o body i Plzeň se Spartou. Zkrátka se ukazuje, že hrát proti těmhle velkým favoritům jim vyhovuje, že se proti nim vybičují k co nejlepším výkonům. Už před týdnem jsem ale říkal, že by Teplice mohlo nakopnout třeba už jen to, kdyby v první půli uhrály se Slavií remízu. Ony ale po 45 minutách rovnou vedly 1:0, což celé mužstvo muselo psychicky hrozně oživit. Konečná remíza pro ně může být odrazovým můstkem do dalších bojů, ale musejí to v nich bodově potvrdit. A nebudou to mít lehké, když je nyní čekají výjezdy do Jablonce a na Spartu."

Co se stalo Slavii? Podcenili její hráči tenhle zápas v hlavě?
"To fakt nevím, odpověď na to si musí najít jen oni sami. Teplice byly dobře připravené. Což však nemění nic na tom, že od Slavie to tentokrát bylo žalostně málo."

A to ještě rozhodčí upřeli domácím dost jasnou penaltu…
"Já vám něco řeknu. Shodou okolností nějakých sedm let chodím s rozhodčím Klímou hrát před zimou hokej a už po jeho výkonu v utkání Bohemians se Slavií jsem mu napsal, že v profesionálním fotbale tudy cesta vážně nevede. Považoval jsem ho za slušného a charakterního člověka, ale teď už vážně nevím. Pokud by jakýkoliv rozhodčí měl Slavii pomáhat až takovým způsobem, pak je třeba si opravdu sednout a říct, zda má vůbec smysl pokračovat dál. Vždyť to koneckonců škodí i samotné Slavii. Pak pojede v pohárech někam ven, tam se bude pískat normálně a hráči z toho budou možná trochu vyjevení. Já furt říkám, že je třeba, aby se sudí tolik nebáli. Aby řídili zápasy tak, jak to vidí a cítí. A ne podle toho, koho zrovna pískají. Moc nechápu, že se k tomu přímo nevyjádří i majitelé klubů. Vždyť jsou to přece oni, kdo to celé platí a nejsou to vůbec malé částky. Ale nejde jen o rozhodčí. Ať už někdo řeší ty návštěvy, protože dělat fotbal pro tisícovku diváků nemá žádný smysl. Nebo ano, ale určitě ne na takovéto úrovni. To mě naučil už v roce 1995 Petr Pelikán z Děčína. Jasně říkal, že kdyby mu tam na třetí ligu nechodily tři nebo čtyři tisícovky diváků, tak do toho nedá ani korunu. Fotbal se hraje pro lidi, to ať se na mě nikdo nezlobí. Pokud nejsou, tak je něco špatně. A je potom úplný nesmysl platit hodně dobře hráče, když jejich výkony lidi stejně nezajímají. Ono ale všechno souvisí se vším. Kdyby se zvýšila důvěryhodnost celé soutěže, toho produktu jako takového, zvýšil by se i zájem fanoušků. Další věcí potom je, že zkrátka chybí větší kvalita. Opakovaně říkám, že by se liga měla stáhnout alespoň na čtrnáct týmů. Nikdo jiný si to asi ale nemyslí."

Taková Plzeň se o věrné fanoušky může opřít stále, zato schází větší drajv na hřišti. O víkendu z toho byla prohra 0:2 na Slovácku.
"Plzeň si teď prožívá horší období, žádný velký poprask bych z toho ale nedělal. Alespoň zatím ještě ne. Všechno má nějaký svůj vývoj a pokles může přijít na každého, to je ve fotbale celkem běžná věc. Teď jde o to si to správně vyhodnotit, určit správnou alchymii, kudy z toho ven. Jestli tréninkové dávky ještě zvýšit, nebo naopak spíš zvolnit. Rozhodnout se musí pouze trenéři a já věřím tomu, že ti v Plzni se rozhodnou správně. Michal Bílek i Horvi si už ve fotbale něco prošli a najdou cestu ven. Hlavně si však musí sami sobě přiznat, že sportovní forma šla dolů a je třeba hledat řešení."

Nemůže být problém v tom, že systém nakopávaných míčů na Tomáše Chorého se už pro každého soupeře stal až moc čitelným?
"Jasně, změnit systém hry či překopat rozestavení se v takových případech nabízí vždycky. Variant, jak zlepšit hru i výsledky, je však mnohem víc. Teď je na Bílkovi s Horvim, aby vybrali tu správnou. A udělat by to měli co nejdřív."

Rozjela se zato Sparta, výsledkově i po herní stránce. Vidíte to po výhře 3:0 nad Jabloncem stejně?
"Sparta teď dělá dobré výsledky, to je pravda. Za mě ale říkám, že na tu evropskou úroveň je to herně stále trochu málo, alespoň tak to vidím já. Zároveň je ale vidět, že jsou hráči skvěle připraveni silově, že mají velmi slušnou kondici. To je základní předpoklad k tomu, aby Sparta mohla být silná jako kdysi. Navíc konečně začala střílet góly. Do skvělé formy se pak dostal Lukáš Haraslín, vážně hraje velmi dobře. A už roky říkám, že Láďa Krejčí je pro mě prostě stoper a ne defenzivní záložník. Lidi se mi smáli, já si ale v tomhle trval vždycky na svém, můžete se zeptat všech. Velký plus pro Briana Priskeho, že to rychle poznal taky a staví ho do obrany. Podobný názor ale mám i na Tomáše Součka. I on je pro mě daleko víc stoper než defenzivní záložník."

Je podle vás jen otázkou času, kdy Sparta Plzeň v tabulce předstihne? Už teď na ni ztrácí jen tři body.
"Pokud v sobě Plzeň nenajde tu svou obrovskou ctižádostivost, vůli po tom urvat co nejlepší výsledek, pak se to stát určitě může. A najít ji musí hodně rychle."

Na závěr bych ještě zmínil zajímavý souboj o záchranu, v němž Pardubice doma porazily 2:1 Zlín. Zasloužený výsledek?
"Tam to byl souboj dravosti s obrovskou zkušeností. A zvítězilo to první, tedy nasazení a touha dostat se z posledního místa. Znovu ale musím vyzdvihnout gólmana Florina Nitu. Velkého profíka, jehož příchod byl ze strany Pardubic dokonalý majstrštyk. Právě on sehraje v bitvě o záchranu klíčovou roli. A hrál ji i se Zlínem, byť já osobně jsem očekával remízu."