Sparta udržela ve Zlíně náskok, Slavia si poradila se Slováckem a je znovu v čele

Zbrojovka Brno zamířila ve 21. kole Fortuna ligy do Ďolíčku na horkou půdu Bohemky a díky trefě kapitána Řezníčka zde uhájila bod, Dynamo České Budějovice si rozdělily body s Mladou Boleslaví, pražská Sparta zdržela náskok ve Zlíně a Plzeň večer přehrála Liberec 2:1. Slavia porazila doma Slovácko 2:0 a vrací se do čela. Teplice nezvládly zápas v Jablonci a padly 1:4. Olomouc remizovala s Pardubicemi 2:2. Baník znovu prohrál, tentokrát doma s Hradcem Králové 0:2.

Trinity Zlín - Sparta Praha 2:3 (0:2)

Branky: 54. Hrubý, 59. Kozák z pen. - 27. a 50. Čvančara, 2. Ladislav Krejčí II. Rozhodčí: Zelinka - Nádvorník, Líkař - Machálek (video). ŽK: Cedidla, Kozák, Hrubý, Fillo - Haraslín, Kuchta, Minčev. ČK: 86. Fillo. Diváci: 5112.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Simerský, Procházka, Fantiš - Hlinka (82. Balaj), Didiba (46. Slončík) - Vukadinovič, Hrubý, Čanturišvili (82. Fillo) - Kozák (70. Kovinič). Trenér: Vrba.

Sparta: Kovář - Vitík, Sörensen, Ladislav Krejčí II - Wiesner (88. Mejdr), Sadílek (66. Laci), Kairinen, Zelený - Čvančara (66. Minčev), Haraslín - Kuchta (79. Karabec). Trenér: Priske.

Fotbalisté Sparty zvítězili ve 21. kole první ligy ve Zlíně 3:2. Pražané vedli po 50 minutách už 3:0 po dvou brankách Tomáše Čvančary a jedné Ladislava Krejčího mladšího, "Ševci" ale během pěti minut snížili po trefách Roberta Hrubého a Libora Kozáka z penalty. Domácím se však navzdory velkému tlaku vyrovnat nepodařilo, navíc je v 86. minutě oslabil po druhé žluté kartě střídající Martin Fillo.

Pražané vyhráli v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou a v sedmém z posledních osmi zápasů. V neúplné tabulce se bodově dotáhli na druhou Plzeň, na vedoucí Slavii ztrácejí dva body. Oba soupeři však odehráli o duel méně. Zlín pod vedením někdejšího trenéra Sparty Pavla Vrby prohrál druhé kolo po sobě a v tabulce zůstal předposlední.

Lepší začátek si favorit nemohl přát. Po necelých dvou minutách hry rozehrála Sparta rohový kop, míč v šestnáctce nadzvedl Vitík a kapitán Krejčí jej pohodlně zblízka zasunul do sítě. Kapitán pražského celku skóroval pošesté v ligové sezoně.

Ve 12. minutě mohl navýšit vedení svého celku Čvančara, jehož hlavičku vytahoval mimo prostor branky Rakovan, o 10 minut později vypálil těsně vedle Haraslín.

Zlín se do ofenzivy dostával jen sporadicky a Kovář v brance hostí nemusel během první půle řešit žádné vážnější situace. Zato Rakovan na druhé straně byl stále ve střehu.

Sparta měla hru zcela pod kontrolou a ve 27. minutě se dočkala druhé branky. Čvančara vystřelil zpoza vápna, Rakovan míč jen vyrazil, samotný střelec k míči doběhl jako první a dorazil jej do sítě. V závěru úvodní půle se mohl zapsat mezi střelce i Kuchta, jenže zamířil těsně vedle.

Zlínský náznak větší odvahy v úvodu druhé půle srazilo opět špatné bránění standardní situace. Sadílkův roh hlavičkoval Zelený a Čvančara z brankové čáry pojistil třetí trefu Sparty. Reprezentant do 21 let je s devíti trefami nejlepším střelcem mužstva v aktuálním ročníku nejvyšší soutěže.

Domácí se vrátili do hry nečekaně rychle. Po akci střídajícího Slončíka a centru Vukadinoviče snížil Hrubý. O pět minut později proměnil Kozák penaltu po ruce Zeleného. Poté byl autor druhé zlínské branky blízko vyrovnání po Kovářově velké chybě, sparťanský gólman ale míč směřující do sítě stihl odvrátit.

Zlín výrazně ožil, Sparta vypadla z role a musela se bránit náporu. Před Kovářem to několikrát vřelo, potřetí ale neinkasoval. Tlak domácích v závěru gradoval i přesto, že po čtyřech minutách na hřišti byl po dvou žlutých kartách vyloučen Fillo. Obě karty viděl v průběhu jediné minuty.

Velkou šanci měl Balaj, ale Sparta výhru uhájila a vyhrála pátý z posledních šesti ligových utkání se Zlínem. Na hřišti "Ševců" zvítězila v nejvyšší soutěži počtvrté v řadě.

Bohemians Praha 1905 - Zbrojovka Brno 1:1 (0:0)

Branky: 50. Prekop - 70. Řezníček. Rozhodčí: Všetečka - Pečenka, Hádek - Orel (video). ŽK: Kadlec - Granečný. Diváci: 4079.

Bohemians: Jedlička - Kadlec, Hůlka, Vondra - Köstl, Jánoš, Čermák, Hála (72. Kovařík) - Beran (72. Nový) - Puškáč (28. Prekop), Drchal (84. Matoušek). Trenér: Veselý.

Brno: Berkovec - Koželuh, Šural, Tijani, Granečný (62. Divíšek) - Texl, Blecha (62. Falta) - Hladík (61. Nečas), Ševčík (86. Rogožan), Alli (90.+4 Pachlopník) - Řezníček. Trenér: Dostálek.

Fotbalisté Bohemians 1905 v 21. ligovém kole remizovali s Brnem 1:1. Pražany poslal pět minut po pauze do vedení střídající Erik Prekop, ale v 70. minutě srovnal 14. gólem v sezoně nejvyšší soutěže lídr střelecké tabulky Jakub Řezníček. "Klokani" neprohráli v lize se Zbrojovkou poosmé za sebou. Bohemians bodovali po dvou prohrách a v neúplné tabulce poskočili na páté místo. Brněnský nováček částečně navázal na minulé vítězství nad Ostravou a je desátý.

Bohemians začali aktivněji a po šesti minutách měli první šanci. Beranova tečovaná střela skončila těsně vedle tyče. V osmé minutě se po otočce z těžké pozice ve vápně prosadil povedenou ranou s pomocí vzdálenější tyče domácí Puškáč, podle rozhodčích si ale při zpracování nákopu pomohl rukou a branka tak neplatila.

Po čtvrthodině sudí neuznali gól také na opačné straně. Granečný po rohu zpoza vápna napálil odražený míč přesně k tyči, druhou trefu v ligové kariéře ale nakonec nemohl slavit. Domácímu brankáři Jedličkovi totiž zaclonil výhled jeho nevlastní bratr útočník Řezníček a rozhodčí posoudili situaci jako ofsajd.

Nejlepší střelec ligové sezony se neprosadil ani v 25. minutě, kdy zakončil brejk jen slabým pokusem. Na opačné straně se krátce nato zranil domácí útočník Puškáč a musel přepustit místo Prekopovi. Na stále těžším terénu pak přibývalo soubojů a nepřesností a do přestávky už diváci další šanci neviděli.

Pět minut po změně stran Pražané otevřeli skóre. Po dlouhé kombinaci přenesl míč Jánoš na pravou stranu na Köstla, který z první přihrál před branku, kde zblízka s pomocí přední tyče Prekop překonal gólmana Berkovce. Slovenský útočník skóroval v české lize teprve podruhé.

V 58. minutě mohl přidat pojistku Köstl, jeho hlavičku po Čermákově centru ale vyrazil Berkovec. Zdálo se, že Pražané kontrolují průběh, ale v 70. minutě hosté po rychlé akci srovnali. Texl se protáhl středem hřiště, přihrál Řezníčkovi, ten se zbavil soupeře a zkušeně zamířil k tyči. Čtyřiatřicetiletý útočník 14. gólem v ligové sezoně už překonal svoje dosavadní maximum z ročníku 2015/16 a střeleckou tabulku vede již o tři branky.

"Klokani" si mohli vzít vedení zpět v 88. minutě, Prekop ale z otočky jen trefil Berkovce a svou druhou branku v utkání nedal. Bohemians v Ďolíčku v lize s Brnem podesáté za sebou neprohráli. Jinak ale Pražané potvrdili, že se jim doma v tomto ročníku příliš nedaří, získali tam jen 10 z celkových 29 bodů. V roli hostujícího týmu tam však porazili Pardubice.

FK Mladá Boleslav - Dynamo České Budějovice 2:2 (1:1)

Branky: 13. Kušej, 58. Kubista - 43. Čolič z pen., 78. Králik. Rozhodčí: Batík - Paták, Podaný - Hocek (video). ŽK: Hoftych (trenér) - Havel.

M. Boleslav: Šeda - Šimek, Karafiát, Suchý - Suchomel, Kubista, Matějovský (65. Dancák), Fulnek (59. Tomič) - Mareček (79. Žitný) - Kušej (59. Ekpai), Ladra (79. Milan Škoda). Trenér: Hoftych.

Č. Budějovice: Janáček - Čolič, Havel, Králik, Sladký - Čermák (75. Čavoš), Hora - Mršič (34. Zajíc), Hellebrand (75. Čmelík), Adediran (64. Potočný) - Michal Škoda (64. Matoušek). Trenér: Nikl.

Fotbalisté Mladé Boleslavi v 21. kole první ligy remizovali doma 2:2 s Českým Budějovicemi. Skóre otevřel ve 13. minutě Vasil Kušej, ve 43. minutě srovnal z penalty Benjamin Čolič. V 58. minutě znovu poslal domácí do vedení Vojtěch Kubista, v 78. minutě ale uzavřel skóre Martin Králik.

Středočeši ztratili body s dnešním soupeřem po čtyřech zápasech v nejvyšší soutěži a jsou na sedmém místě. Dynamo bodovalo druhé kolo po sobě a venku v lize po čtyřech utkáních, v neúplné tabulce mu patří 12. příčka.

Mladá Boleslav byla v prvním poločase lepším týmem, stejně jako před týdnem při výhře proti Hradci Králové (1:0) hrozila především útočná dvojice Kušej, Ladra. Po několika nadějných akcích vyslal ve 13. minutě Mareček do úniku Kušeje, jenž obešel gólmana Janáčka a zakončil do prázdné brány. Člen reprezentačního výběru do 21 let navázal na trefu z minulého kola a v pátém ligovém zápase dal druhý gól.

Střelec branky mohl záhy připravit druhý zásah pro Ladru, který sám před Janáčkem přestřelil. Českobudějovické trenérské duo Nikl, Zápotočný sáhlo ještě před pauzou do sestavy, Mršiče nahradil Zajíc. Přesto opět mohli zvýšit domácí, Ladra ale další ideální Kušejův pas poslal jen do tyče.

Krátce před koncem poločasu přišla ojedinělá šance hostujícího celku. Suchomel zahrál rukou ve vápně a sudí Batík nařídil po konzultaci s videorozhodčím pokutový kop. Šeda sice vystihl směr střely, na Čoličův pokus ale nedosáhl a bosenský obránce vstřelil premiérovou branku v ligovém ročníku.

Domácím vrátil vedení po necelé hodině hry Kubista. Letní posila Středočechů si na hranici vápna zpracovala míč a přesnou střelou na přední tyč vstřelila třetí ligový gól v sezoně.

Vyrovnaný druhý poločas jinak mnoho šancí ke skórování nenabídl. Až v 78. minutě gólman Šeda po centru z rohového kopu podklouzl a Králik hlavou trefil odkrytou bránu. Kapitán Dynama se prosadil poprvé od úvodního kola a utkání proti Pardubicím.

Duel Mladé Boleslavi s Českými Budějovicemi skončil nerozhodně poprvé od října 2020 a šesti zápasech. Středočeši doma v lize potřetí v řadě nevyhráli, v Lokotrans Aréně ale uspěli v roli hostujícího celku před týdnem proti Hradci Králové.

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 2:1 (1:0)

Branky: 21. Kopic, 68. Mosquera - 52. Tupta. Rozhodčí: Berka - Vlček, Machač - Petřík (video). ŽK: Hejda, Mosquera (oba Plzeň). Diváci: 8263.

Plzeň: Staněk - Holík, Hejda, Jemelka, Havel - Bucha, Květ - Kopic (90.+5 Jirka), Vlkanova (61. Mosquera), Sýkora (77. Pernica) - Chorý. Trenér: Bílek.

Liberec: Bačkovský - Plechatý, Prebsl, Purzitidis - Ndefe (78. Mészáros), Červ, Valenta, Doumbia (69. Frýdek), Preisler (78. Kozák) - Rondič (69. Olatunji), Tupta (85. Rabušic). Trenér: Kozel.

Fotbalisté Plzně zvítězili ve 21. kole první ligy doma nad Libercem 2:1. Obhájci titulu se vrátili do čela neúplné tabulky o bod před Slavii, která v neděli přivítá Slovácko. Devátý Slovan nevyhrál v nejvyšší soutěži potřetí za sebou.

Viktorii poslal do vedení ve 21. minutě Jan Kopic při jubilejním 300. utkání v nejvyšší soutěži. Na začátku druhého poločasu odpověděl Lubomír Tupta, ale v 68. minutě rozhodl střídající Jhon Mosquera gólem proti bývalému týmu. Plzeň v lize porazila Liberec počtvrté v řadě.

Domácí trenér Bílek udělal v základní sestavě dvě změny od minulého prohraného utkání na Slovácku (0:2). V obraně nastoupil Holík, zatímco Pernica začal na lavičce. V záloze Vlkanova nahradil Vydru.

Po opatrném úvodu si první velkou šanci vytvořil ve 20. minutě Liberec. Za domácí obranu si naběhl Rondič, ale střelou z úhlu brankáře Staňka nepřekvapil.

Plzeň vzápětí otevřela skóre. Po Sýkorově centru Chorý hlavičkoval do břevna a nepokrytý Kopic z dorážky hlavou vstřelil třetí gól v ligové sezoně. Dvaatřicetiletý záložník tak stylově oslavil 300. utkání a vstup do Klubu legend. V nejvyšší soutěži Kopic celkem zaznamenal 56 gólů.

Vyrovnaný souboj pokračoval i ve zbytku prvního poločasu. Minutu před pauzou Buchovu střelu vyrazil hostující gólman Bačkovský. Jeho spoluhráči s Viktorií drželi krok, ale do zakončení se nedostávali.

Domácí vstoupili do druhé půle hodně aktivně. Liberec od druhé inkasované branky zachránil Bačkovský, který pohotově vyrazil Jemelkův pokus po standardní situaci.

Liberečtí v 52. minutě vyrovnali, když Tupta po individuální akci a střele k tyči překonal Staňka. Slovenský útočník skóroval ve druhém ligovém zápase po sobě. Západočeši inkasovali v šestém kole v řadě.

Úřadující mistři si brzy mohli vzít vedení nazpět, ale Bačkovskému pomohlo břevno po Havlově hlavičce a následně hostující gólman vyrazil míč před Chorým.

Viktoria se prosadila v 68. minutě. Po standardní situaci Jemelka v šestnáctce přihrál volnému Mosquerovi, jenž pohotově překonal Bačkovského. Kolumbijský křídelník trefu proti bývalému týmu neslavil. Mosquera skóroval posedmé v ligovém ročníku a poprvé od října.

Západočeši v závěru nepustili soupeře do většího tlaku a doma se Slovanem bodovali v desátém z posledních jedenácti duelů nejvyšší soutěže.

Slavia Praha - Slovácko 2:0 (1:0)

Branky: 12. a 73. Olayinka. Rozhodčí: Szikszay - Hájek, Kříž - Petřík (video). ŽK: Kalabiška, Brandner (oba Slovácko). Diváci: 15.619.

Slavia: Kolář - Douděra, Ogbu, Ousou, D. Jurásek - Holeš, Zafeiris - Schranz (71. Oscar), Hronek (57. Lingr), Olayinka (82. Jurečka) - Tecl (57. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška (84. Kudela) - Daníček - Petržela (57. Brandner), Trávník (57. Šašinka), Havlík, Doski (84. Juroška) - Vecheta (68. Sinjavskij). Trenér: Mucha.

Slávisté částečně napravili minulou remízu 1:1 v Teplicích, vyhráli podeváté z posledních 10 kol a dál vedou soutěž o dva body před mistrovskou Plzní. Trenér Pražanů Jindřich Trpišovský prožil povedený 250. zápas v roli ligového kouče a dostal od svých svěřenců ideální dárek k pondělním 47. narozeninám. Slovácko po pěti kolech nebodovalo, na jaře poprvé inkasovalo a na čtvrtém místě má tříbodový náskok před pátou Olomoucí.

Trpišovský udělal hned šest změn v základní sestavě oproti utkání v Teplicích. Poprvé v soutěžním duelu nastoupili za Pražany od začátku záložníci Hronek a Zafeiris. Slovácku znovu chyběl na lavičce hlavní trenér Svědík, který si odpykal druhu část ze třízápasového disciplinárního trestu a zastoupil ho asistent Mucha.

Domácí favorit začal aktivněji a brzy otevřel skóre. Střelu Davida Juráska z 11. minuty ještě srazil obránce po roh, ale po něm už slávisté udeřili. Na Zafeirisův centr si naskočil nikým nehlídaný Olayinka a hlavičkou k tyči překonal Nguyena. Slovácko na jaře v pátém kole poprvé inkasovalo a v lize dostalo gól po 435 minutách.

Ve 30. minutě po závaru zblízka nedotlačil míč za Nguyen agilní David Jurásek. Pražané ve zbytku první půle kontrolovali hru a hosté poprvé zahrozili až těsně před pauzou, kdy brankář Kolář vyrazil na roh Havlíkovu přízemní střelu zpoza vápna.

Po hodině hry mohli domácí zvýšit. Po Douděrově akci zakončoval střídající Lingr, ale za Nguyena zasáhl obránce. Vršovičtí i po změně stran kontrolovali průběh a z trvalé převahy přidali pojistku v 73. minutě. Po dalším rohu propadl míč k Holešovi a jeho střílený centr z úhlu umístil zblízka do sítě Olayinka.

Nigerijský křídelník zaznamenal dva góly v jednom utkání české ligy podruhé v kariéře, polepšil si na osm branek v tomto ročníku nejvyšší soutěže a už překonal své sezonní maximum. Slavia vyhrála osmý z posledních devíti domácích ligových duelů se Slováckem.

pha slm

FK Jablonec - FK Teplice 4:1 (2:0)

Branky: 9. a 83. Sejk, 45.+3 Polidar, 55. Chramosta - 66. Gning z pen. Rozhodčí: Orel - Caletka, Slavíček - Adámková (video). ŽK: Gning, Mičevič, Chaloupek (všichni Teplice). Diváci: 1123.

Jablonec: Hanuš - Martinec, Král, Souček - Šulc (86. Surzyn), Černák (62. Jovovič), Hübschman (90. Štěpánek), Považanec, Polidar - Sejk (90. Patrák), Chramosta (86. Ikaunieks). Trenér: Horejš.

Teplice: Grigar - Chaloupek, Mičevič, Hybš - Hyčka (46. Kodad), Mareček (77. Dramé), Kučera (46. Žák), Urbanec (46. Sy) - Trubač - Vachoušek (67. Hora), Gning. Trenér: Jarošík.

Utkání sousedů ze spodních pater tabulky bylo v závěru prvního poločasu kvůli hustému sněžení krátce přerušeno. Jablonec doma naplno bodoval poprvé od loňského října a poskočil na 12. místo. Teplice v lize na hřišti soupeře prohrály pošesté v řadě a zůstávají čtrnácté.

Pořadatelům se podařilo odklidit 15 centimetrů sněhu, které v závěru týdne na Jablonecku napadly, ale brzy po začátku utkání začalo znovu sněžit a rozhodčí Orel nechal kvůli zhoršené viditelnosti vyměnit tradiční míče za žluté.

To už domácí vedli, když nejslabší ligovou obranou snadno prokličkoval Považanec a po jeho přesném centru hlavičkoval Sejk v deváté minutě do sítě. Trefil se tak popáté v tomto ročníku a proti klubu, v jehož dresu si před rokem odbyl ligovou premiéru.

Na druhé straně hlavičkoval Chaloupek těsně vedle pravé tyče, ale víc šancí měli na horšícím se terénu jablonečtí fotbalisté. Ještě před přestávkou rozhodčí utkání kvůli hustému sněžení přerušil a poslal hráče do kabin. Pořadatelé hrably obnovili čáry a po osmi minutách se mohlo pokračovat.

Nucená přestávka teplickým fotbalistům neprospěla a jejich obrana nestačila zastavovat útoky domácích. Považancovu střelu ještě brankář Grigar vytlačil na roh a Chramosta po samostatné akci mířil vedle. Ale v třetí minutě nastavení Chramosta znovu utekl, předložil míč Polidarovi a ten zblízka vstřelil druhý gól a svůj čtvrtý v probíhající sezoně.

Teplický trenér Jiří Jarošík reagoval na nepříznivý vývoj o přestávce hned trojnásobným střídáním, ale obraz hry to nezměnilo. V 55. minutě šli domácí ve dvou sami na brankáře, Sejk nezištně přihrál Chramostovi, nejlepší jablonecký střelec sice uklouzl, ale přece jen svůj osmý gól v sezoně dal. V nejvyšší soutěži tak svou bilanci zaokrouhlil na 80 branek.

V 66. minutě rozhodčí ocenil střet jabloneckého brankáře Hanuše s Žákem pokutovým kopem a Senegalec Gning penaltu proměnil ve svůj sedmý ligový gól. Zdramatizovat utkání se však už hostům nepodařilo. Naopak Hübschman vyslal do šance Sejka a ten chytře přeloboval brankáře Grigara.

Teplice tak nenavázaly na remízu 1:1 se Slavií a zůstávají nejhorším ligovým týmem na hřištích soupeřů, kde získaly pouhé čtyři body. Jablonec vstřelil v lize čtyři branky poprvé od května 2021, kdy stejným výsledkem porazil svého dnešního soupeře.

Sigma Olomouc - FK Pardubice 2:2 (0:0)

Branky: 61. Vodháněl, 90.+8 Chytil z pen. - 59. Hlavatý, 63. Janošek. Rozhodčí: Nehasil - Hrabovský, Mikeska - Zelinka (video). ŽK: Beneš - Vacek, Kostka, Krobot, Kováč (trenér). ČK: 90.+1 Kováč. Diváci: 1957.

Olomouc: Trefil - Pokorný, Beneš, Zmrzlý (46. Růsek) - Navrátil, Ventúra (66. Matoušek), Breite (72. Greššák), Zorvan (72. Přichystal), Sláma - Vodháněl (83. Vaněček), Chytil. Trenér: Jílek.

Pardubice: Nita - Kostka, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Vacek - Lima (56. Sychra), Hlavatý (85. Koukola), Janošek, Helešic (56. Pikul) - Černý (68. Krobot). Trenér: Kováč.

Tři branky na Hané padly mezi 59. a 63. minutou. Na vedoucí gól hostujícího Michala Hlavatého odpověděl Jan Vodháněl, ale Pardubicím rychle vrátil náskok Dominik Janošek z přímého kopu. V osmé minutě nastaveného času zachránil Olomouci bod Mojmír Chytil proměněnou penaltou.

Sigma začala aktivněji a dva Ventúrovy pokusy po standardních situacích zblokovali hostující obránci. Vodháněl vypálil těsně vedle tyče a třetí Ventúrova střela už zamířila na branku, a jelikož těsně před Nitou skočila o zem, nadělala pardubickému brankáři nečekané problémy.

Olomouc mohla skórovat také po půl hodině hry, jenže Beneš po další Slámově standardce zamířil jen do středu branky. Jediný náznak šance Pardubic v prvním poločase přišel v 31. minutě, kdy se po závaru ve vápně málem dostal ke střele ze zajímavé pozice Hlavatý.

Krátce po změně stran střílel Vodháněl, ale Nita si jeho pokus pohlídal. Po pěti minutách druhého poločasu rozehrál již několikátou standardní situaci velmi dobře Sláma, jenže Růskův pokus z první pokryl rumunský gólman.

Poté na Andrově stadionu začaly padat góly. V 59. minutě se Pardubice z ojedinělé akce dostaly do vedení. Po kombinaci Pikula s Černým se do míče opřel Hlavatý a precizní střelou k tyči otevřel skóre. Sigma však dokázala vzápětí srovnat, když průnikovou přihrávku využil Vodháněl a ranou pod horní tyč nedal Nitovi šanci zasáhnout.

Jenže to nebylo vše a během čtyř minut padla v Olomouci třetí branka. Výstavní střelou ke vzdálenější tyči z přímého kopu poslal Pardubice znovu do vedení Janošek. Čtyřiadvacetiletý záložník skóroval ve třetím kole za sebou a s šesti ligovými góly vede týmovou tabulku střelců.

O tři minuty později mohl Vodháněl podruhé v zápase srovnat, ale Nita si jeho technickou střelu pohlídal. Pardubický brankář pak uspěl také při standardní situaci Matouška z hranice pokutového území.

V nastaveném čase byl podruhé žluté kartě vyloučen pardubický trenér Kováč. Chvíli nato byl ve vápně hostů faulován Chytil, který se poté postavil k exekuci nařízené penalty a prudkou střelou do středu branky bezpečně proměnil. Nejlepší olomoucký střelec skóroval poosmé v ligovém ročníku. Hanáci tak doma v lize pošesté za sebou neprohráli.

Baník Ostrava - FC Hradec Králové 0:2 (0:1)

Branky: 23. Leibl, 70. Ryneš. Rozhodčí: Starý - Kubr, Vodrážka - Machálek (video). ŽK: Lischka, Kaloč, Pojezný, Bitri - Harazim, Kučera. Diváci: 4271.

Ostrava: Laštůvka - Pojezný, Bitri, Lischka - Cadu (68. Juroška), Kaloč, Šín (77. Miškovič), Šehič - Kuzmanovič (46. Jiří Klíma), Tijani (60. Almási), Plavšič (60. Buchta). Trenér: Hapal.

Hradec Králové: Bajza - Jakub Klíma, Kodeš, Leibl - Gabriel (90.+3 Dvořák), Kučera, Pudhorocký, Harazim, Smrž, Ryneš (84. Čech) - Matěj Koubek (75. Kubala). Trenér: Miroslav Koubek.

Baník po dvou porážkách poslal do hry poprvé od začátku dorostence Šína a albánského stopera Bitriho, ale velkou změnu v herním projevu domácích to nepřineslo. Ostrava postrádala rychlejší finální fázi, která by překvapila organizovanou a zformovanou defenzivu soupeře.

Protože Hradec se dopředu nehnal, odehrávala se v Ostravě celkem nezáživná podívaná bez gólových situací. Hosté si ale pomohli standardní situací a ve 23. minutě Leibl hlavou z rohu otevřel skóre. Ostrava se trápila a inkasovaný gól její bezradnost umocnil.

Po jednom z mála protiútoků sice Kuzmanovič překonal Bajzu, ale stál v ofsajdu a gól neplatil. Ze hry poprvé vážně ohrozil hostujícího brankáře až v nastavení prvního poločasu Tijani, ale jeho hlavičku Bajza reflexivně vyrazil před sebe.

V 54. minutě domácím vyšla kolmá akce a diváci už zvedali ruce na hlavy, ale Tijani po ideální Klímově přihrávce překopl z malého vápna prázdnou bránu. Ostrava i po neproměněné "tutovce" na chvíli ožila a zatlačila Hradec. Ale v 70. minutě přišlo nedorozumění v domácí obraně a Lischkova ztráta, kterou ihned potrestal Ryneš druhým gólem.

To už měli Ostravané na ploše i uzdraveného kanonýra Almásiho, ale závěr už i s ním ztuhli v křeči. Hradec ubránil náskok i druhou jarní venkovní výhru. Východočeši vyhráli teprve druhé z posledních jedenácti vzájemných ligových utkání.