Dynamo se postaralo o senzaci, po Plzni zaváhala také Slavia, Kadlec trefil výhru Slovácka, Sparta přejela Teplice

Fotbalisté Plzně ve 22. kole první ligy jen remizovali s Olomoucí 1:1 a v jarní části sezony už potřetí zaváhali. Obhájci titulu zůstali na druhém místě neúplné tabulky o bod za Slavií, která má k dobru nedělní zápas v Českých Budějovicích. Za týden Pražané v Edenu hostí Viktorii. Sparta zdolala Teplice 4:1 a přiblížila se Plzni na rozdíl jediného bodu. Pardubice hrály s Ostravou 1:1 stejně jako Brno se Zlínem.

Fotbalová FORTUNA:LIGA - 22. kolo:

Brno - Zlín 1:1 (0:1)

Branky: 87. Řezníček - 9. Procházka. Rozhodčí: Radina - Machač, Mokrusch - Szikszay (video). ŽK: Texl, Šural - Kozák, Procházka.

Brno: Berkovec - Koželuh (61. Hrabina), Tijani, Šural, Granečný (82. Divíšek) - Texl, Endl (22. Falta) - Alli (82. Blecha), Ševčík, Hladík (61. Pachlopník) - Řezníček. Trenér: Dostálek.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Kolář (79. Didiba), Simerský, Procházka - Hlinka, Hrubý - Vukadinovič (67. Dramé), Slončík (79. Fantiš), Čanturišvili - Kozák (88. Kovinič). Trenér: Vrba.

"Ševci" nezvítězili třetí kolo v řadě, venku v lize od srpna 2021 nevyhráli 25. utkání za sebou a v tabulce zůstali poslední. Zbrojovka zvítězila v jediném z posledních devíti kol a v neúplné tabulce je jedenáctá.

Zlín šel z první vážnější akce zápasu do vedení, přestože se v úvodu bránil náporu domácích. Na rohový kop Hrubého si z druhé vlny naběhl kapitán týmu Procházka a nikým neatakován měl cestu ke svému prvnímu gólu v této ligové sezoně usnadněnou.

Brno, které ve středu vypadlo ve čtvrtfinále domácího poháru s Českými Budějovicemi, se sice po hrubé chybě při bránění standardní situace oklepalo, jeho tlaku ale chyběla myšlenka a nápad. Za celou první půli nevystřelilo na bránu. Naopak moc nechybělo, aby podruhé inkasovalo. Jenže to by musel Hrubý ve 36. minutě z několika metrů překonat Berkovce.

Po přestávce Brňané zvýšili útočnou aktivitu, ale naráželi na hluboký obranný blok hostů, z něhož zlínští hráči vyráželi do brejků. V 63. minutě mohli vést o dvě branky, po rohovém kopu zasáhl Berkovec na čáře a následně zlikvidoval i dorážku Koláře.

Vzápětí jeden z obránců Zlína zastavil důrazně pronikajícího Řezníčka až v poslední možné chvíli před střelou, která mohla přinést vyrovnání. V 81. minutě udržel brněnské naděje na bodový zisk opět Berkovec, po chybě Tijaniho na něj postupoval zcela sám Kozák, jenže gól nedal.

Mohl toho litovat, neboť v 87. minutě po tlaku Brna vystřelil Ševčík, Rakovan prudký míč jen nadzvedl a Řezníček jej zblízka poslal do sítě. Gól ještě potvrdil videorozhodčí.

Brno doma v lize se Zlínem podesáté za sebou neprohrálo (od dubna 2004) a potřetí za sebou tam s ním remizovalo. "Ševci" jsou s devíti nerozhodnými výsledky remízovým "králem" ligové sezony spolu s Olomoucí.

Hradec Králové - Jablonec nad Nisou 1:4 (1:0)

Branky: 34. Novotný - 60. a 81. Chramosta, 65. Šulc, 85. Polidar. Rozhodčí: Zelinka - Kotalík, Dohnálek - Batík (video). ŽK: Ryneš, Leibl. ČK. 55. Bajza, 90.+9 Leibl (všichni Hradec). Diváci: 676.

Hradec: Bajza - Klíma, Kodeš, Leibl - Gabriel, Kučera, Pudhorocký (59. Reichl), Novotný (71. Trusa) - Smrž - Ryneš, Kubala (82. Matěj Koubek). Trenér: Miroslav Koubek.

Jablonec: Hanuš - Martinec, Král, Souček - Šulc, Považanec, Hübschman, Polidar (90.+5 Štěpánek) - Patrák (60. Jovovič) - Chramosta (87. Ikaunieks), Sejk (90.+5 Surzyn). Trenér: Horejš.

"Votrokům" se v domácím azylu na mladoboleslavském stadionu v poslední době nedaří. Naposledy tam v lize zvítězili v polovině října nad Brnem, dnes tam už popáté za sebou nebodovali a klesli na šesté místo neúplné tabulky. Jablonec si připsal druhou jarní venkovní výhru a poskočil na desátou příčku.

Úvod patřil hostům. Patrák, který nastoupil místo zraněného Černáka vůbec poprvé v ligové základní sestavě Jablonce, se hned v páté minutě ocitl sám před brankářem Bajzou, ale trefil jen jeho nohu. Na druhé straně po rychlém brejku střílel ve skluzu Kubala, ale míč zastavilo břevno.

Ve 34. minutě obrana hostů zaváhala s odkopem, k míči se uvnitř šestnáctky dostal Novotný a tvrdou střelou z voleje k tyči nedal brankáři Hanušovi šanci. Druhou padesátku svých ligových startů načal premiérovým gólem. Vyrovnat mohl ještě do přestávky Patrák, ale i jeho druhý pokus Bajza zneškodnil.

Brzy po změně stran Novotný poslal k zemi unikajícího Šulce a rozhodčí Zelinka nařídil penaltu. Ale Sejk, který dal při posledních dvou startech tři branky, z pokutového kopu Bajzu nepřekonal.

V 55. minutě utekl nepozorně hrající královéhradecké obraně Považanec, Bajza proti němu vyrazil před šestnáctku, zastavil ho faulem a protože to bylo ve vyložené šanci, uviděl červenou kartu.

Jeho místo mezi tyčemi zaujal Reichl a než si sáhl na míč, Chramosta ho překonal parádní trefou z přímého kopu. O pět minut později náhradní gólman vyrazil Sejkovu střelu, ale dobíhající Šulc strhl vedení na stranu Severočechů. Vzápětí mohl srovnat Kubala, ale brankář Hanuš hosty podržel.

Východočeši se i v deseti hnali dopředu, ale hra vabank jim nevyšla. Hosté snadno pronikali do otevřené obrany. V 81. minutě Chramosta vstřelil svůj desátý gól v tomto ligovém ročníku a o čtyři minuty později na další přihrál Polidarovi, který uklidil balon do prázdné branky.

A to ještě Reichl zmařil další velké šance Sejka a střídajícího Jovoviče. V nastaveném čase zneškodnil po vyloučení Leibla i penaltu v podání Hübschmana, jednačtyřicetiletý veterán se tak nestal nejstarším střelcem samostatné ligové historie.

Jablonec vyhrál 4:1 stejně jako před týdnem doma nad Teplicemi a zvítězil potřetí z posledních čtyř kol. "Votroci" soupeře porazili v lize naposledy v roce 2010 a dnes se jim to nepodařilo už potřinácté za sebou.

Pardubice - Ostrava 1:1 (1:1)

Branky: 3. Černý - 35. Cadu z pen. Rozhodčí: Hocek - Ratajová, Vyhnanovský - Adámková (video). ŽK: Vlček, Krobot - Šín, Tijani, Fleišman. Diváci: 4527.

Pardubice: Nita - Kostka, Vlček, Hranáč, Helešic - Vacek - Sychra (46. Šimek), Hlavatý, Janošek (90.+4 Darmovzal), Tischler (61. Krobot) - Černý (61. Huf). Trenér: Mikula.

Ostrava: Laštůvka - Sanneh, Bitri, Pojezný, Fleišman - Boula - Cadu (84. Jaroň), Miškovič (64. Kuzmanovič), Šín (84. Buchta), Plavšič (90. Šehič) - Tijani (64. Almási). Trenér: Hapal.

Na pardubické lavičce chyběl kouč Kováč, jenž pykal za vyloučení v minulém kole proti Olomouci. Povinnosti hlavního trenéra převzal pro dnešní utkání asistent Mikula. Na druhé straně nemohli kvůli disciplinárnímu trestu zasáhnout do zápasu stabilní hráči základní sestavy Lischka s Kaločem.

Už ve třetí minutě sklepl Kostka hlavou míč na malé vápno Černému a pardubický kapitán pohotovými "nůžkami" otevřel skóre. Osmatřicetiletý útočník se prosadil poprvé na jaře a potřetí v ligovém ročníku.

Východočeši brzy mohli z aktivního vstupu do zápasu vytěžit další zásah. Po chybě v ostravské rozehrávce ale tentokrát Černého vychytal ve vyložené šanci Laštůvka a vzápětí trefil z podobné pozice Janošek pouze tyč. Baník poprvé zahrozil po Caduově nabídce před bránu, po které Nita skvělým reflexem zneškodnil střelu svého bývalého spoluhráče ze Sparty Plavšiče.

Slezané se postupně dostali do zápasu a přispěli k atraktivnímu prvnímu poločasu. Ve 34. minutě nastřelil Tijani ve vápně Hranáčovu ruku a sudí Hocek nařídil pokutový kop. Ten proměnil někdejší hráč Východočechů Cadu, svou druhou trefu v ligové sezoně z respektu k pardubickému klubu neslavil.

Hosté často zkoušeli štěstí ze střední vzdálenosti, Nita si připsal v první půli pět zákroků. Větší šance ale měli domácí, tak jako chvíli před pauzou nejlepší střelec týmu Janošek, jehož zakončení zblízka na poslední chvíli zablokovala obrana.

Po změně stran se obraz hry zcela změnil a útočné akce na obou stranách hřiště vystřídal boj ve středu pole. Takřka vyprodaný pardubický stadion znovu ožil až čtvrthodinu před koncem, kdy se Janošek postavil ke standardní situaci z hranice vápna, svou parádní trefu z Olomouce ale nenapodobil. Po následném rohu se prodral do zakončení Hlavatý a zblízka těsně přestřelil.

Skóre se nezměnilo ani po Krobotově hlavičce, kterou musel Laštůvka vytáhnout na břevno. Na horní tyči skončil v závěru i nepovedený Kuzmanovičův centr. Východočeši tím potvrdili, že s 20 vstřelenými brankami mají nejhorší útok ligy.

Baník remizoval venku posedmé v sezoně nejvyšší soutěže a na hřištích soupeřů vyhrál jediný z posledních 17 ligových duelů. Pardubicím se nepodařilo oplatit Ostravě zářijovou porážku 0:3 z úvodního vzájemného duelu v ročníku a dnešního soupeře nezdolaly v lize počtvrté za sebou.

Plzeň - Olomouc 1:1 (0:0)

Branky: 63. Bucha - 68. Chytil. Rozhodčí: Starý - Kubr, Slavíček - Machálek (video). ŽK: Staněk - Chytil, Breite, Vaněček, Stoppen. Diváci: 8341.

Plzeň: Staněk - Holík, Hejda, Jemelka, Havel (84. Durosinmi) - Bucha, Květ - Kopic (78. Jirka), Sýkora (60. Vydra), Vlkanova (46. Mosquera) - Chorý. Trenér: Bílek.

Olomouc: Stoppen - Zifčák (65. Zorvan), Pokorný, Poulolo (55. Greššák), Sláma - Breite, Ventúra (55. Pospíšil) - Vodháněl (56. Zmrzlý), Růsek, Navrátil - Chytil (90.+2 Vaněček). Trenér: Jílek.

Olomouc remizovala i v šestém utkání jarní části nejvyšší soutěže a polepšila si na páté místo. Plzeň neprohrála se Sigmou v 18. ligovém duelu po sobě, čtvrtý z posledních šesti vzájemných zápasů ale skončil nerozhodně.

Do první větší šance se dostala v 10. minutě Plzeň. Vlkanova nacentroval do šestnáctky a Hejda hlavičkoval o kousek mimo. Na opačné straně po brejku Růsek zblízka nepřekonal domácího brankáře Staňka.

Západočeši byli aktivnější, ale trápili se v koncovce. Vedle zakončovali Chorý, Sýkora nebo Vlkanova hlavou. Olomoucký gólman Stoppen při druhém ligovém startu v kariéře nečelil v úvodní půli jediné střele na branku.

Krátce po změně stran hostující Chytil křížnou střelou minul, Sýkora zase pohotovou ranou vypálil nad břevno olomoucké branky. V 63. minutě Plzeňští otevřeli skóre. Střídající Mosquera nacentroval na Chorého, který hlavou připravil míč Buchovi a ten střelou k tyči překonal Stoppena. Čtyřiadvacetiletý záložník si připsal třetí gól v ligové sezoně.

Vzápětí Stoppen ve velké šanci vychytal střídajícího Vydru. Sigma odpověděla už za pět minut po inkasovaném gólu. Sláma našel v šestnáctce volného Chytila, jenž střelou z voleje nedal Staňkovi šanci. Nejlepší týmový střelec zaznamenal devátou branku v tomto ročníku nejvyšší soutěže.

Čtvrt hodiny před koncem mohl Viktorii po přihrávce střídajícího Vydry vrátit náskok Chorý, ale přízemní ranou trefil tyč. Domácí nasadili do hry i dalšího útočníka Durosinmiho, přesto se do velkého tlaku dostali až v nastaveném čase. Bucha však napálil jen tyč a ve slibné příležitosti neuspěl ani Chorý.

Sparta Praha - FK Teplice 4:1 (2:0)

Branky: 22. a 71. Kuchta, 30. Čvančara, 58. Sörensen - 90.+1 Sy. Rozhodčí: Berka - Vlček, Leška - Petřík (video). ŽK: Gning, Chaloupek. ČK: 35. Gning (všichni Teplice). Diváci: 12.122.

Sparta: Kovář - Vitík, Panák, Sörensen - Mejdr (60. Jankto), Sadílek, Laci (60. Kairinen), Zelený (74. Wiesner) - Čvančara (60. Karabec), Haraslín (69. Mabil) - Kuchta. Trenér: Priske.

Teplice: Mucha - Hora, Chaloupek, Mičevič - Pleštil (46. Hyčka), Jukl (64. Kučera), Dramé (8. Vachoušek, 85. Sy), Radosta (46. Urbanec) - Trubač - Gning, Žák. Trenér: Jarošík.

Sparta v lize popáté za sebou zvítězila a z třetího místa v tabulce se přiblížila druhé Plzni na jediný bod. Na Slavii Letenští ztrácejí o bod více, ale pražský rival má k dobru nedělní utkání v Českých Budějovicích. Teplice z šesti jarních kol popáté prohrály a už jen dva body je dělí od poslední příčky. Trenérovi Severočechů Jiřímu Jarošíkovi nevyšel zápas proti klubu, za který hrával, a jeho pozice může být v ohrožení.

Dánský kouč Sparty Priske po středečním postupu v domácím poháru přes Liberec až po penaltovém rozstřelu nechal v úvodu jen na lavičce kapitána Ladislava Krejčího mladšího a Kairinena, místo něhož dostal v záloze poprvé v lize od začátku šanci Laci. Tepličtí udělali ještě více změn v sestavě, poprvé od 12. kola chytal Mucha.

Severočeši v prvním poločase úvodního dějství favoritovi odolávali a dokonce mohli otevřít skóre, Gning ale v 18. minutě po úniku zamířil mimo. To už byl na trávníku i mladík Vachoušek, který brzy vystřídal v teplické sestavě zraněného Dramého.

Domácí postupně zvyšovali tlak a ve 22. minutě otevřeli skóre. Po autu se po soupeřově promáchnutí protáhl z pravé strany Sadílek a Kuchta z malého vápna doklepl míč do prázdné branky.

Sörensen pak hlavičkoval mimo a na konci 30. minuty už sparťané zvýšili. Po rohovém kopu prodloužil na přední tyči centr Panák a Čvančara zblízka bez problémů dostal míč do sítě. Domácí útočník se trefil podesáté v ligové sezoně a počtvrté z posledních tří kol.

Hostům v 35. minutě situaci ještě více zkomplikoval Gning, který nejprve od rozhodčího Berky inkasoval žlutou kartu za faul a následně po vehementních protestech po druhém napomínání musel ze hřiště. Sparta v přesilovce mohla brzy přidat třetí trefu, Haraslín však přestřelil a chvíli před pauzou nakonec domácí po zásahu videorozhodčího nekopali penaltu, neboť k faulu na Kuchtu došlo ještě před vápnem.

Po změně stran se dál hrálo jen na jednu branku. V 55. minutě Haraslína vychytal Mucha, ale za tři minuty už domácí slavili. Po rohu hlavičkoval střídající Urbanec do břevna vlastní branky a pohotový Sörensen doklepl hlavou míč do sítě. Dánský stoper se trefil počtvrté v ligové sezoně.

Teplický Mucha pak několikrát zachránil hosty od dalšího inkasovaného gólu, v 71. minutě už ale znovu kapituloval. Kuchta převzal od Mabila přihrávku tak, že se zbavil soupeře a následně vypálil nechytatelně pod břevno. Podruhé v ligovém ročníku dal dvě branky v jednom utkání a ve střelecké tabulce tohoto ročníku nejvyšší soutěži si polepšil na osm gólů.

Kuchta měl poté šanci na svůj druhý ligový hattrick v kariéře, ale možnost nevyužil. Místo toho se nečekaně v oslabení prosadili Severočeši, když Žák vystihl Vitíkovu hrubou chybu a střídající Sy v úvodní nastavené minutě zaznamenal první gól v české nejvyšší soutěži. Letenské to ale moc mrzet nemuselo, Teplice porazili pošesté z posledních sedmi ligových duelů a částečně napravili podzimní remízu 2:2 ze Stínadel. Doma v nejvyšší soutěži zdolali Severočechy počtvrté za sebou a nastříleli při tom 18 branek.

Slovan Liberec - Bohemians 1905 1:3 (0:2)

Branky: 54. Prebsl - 45.+1 a 74. Matoušek, 16. Drchal.
Rozhodčí: Černý - Antoníček, Volf - Hocek (video).
ŽK: Červ, Prebsl, Valenta, Frýdek, Kozel (trenér) - Matoušek, Jánoš, Drchal, Nový.
Diváci: 1432.
Liberec:
Vliegen - Plechatý, Prebsl, Purzitidis (46. Olatunji) - Ndefe (71. Mészáros), Červ (71. Kozák), Doumbia (46. Frýdek), Preisler - Valenta - Rondič (80. Rabušic), Tupta. Trenér: Kozel.
Bohemians:
Jedlička - Kadlec, Vondra, Hůlka - Köstl, Jindřišek, Jánoš (58. Beran), Kovařík (70. Dostál) - Matoušek (82. Nový) - Drchal (70. Mužík), Prekop (82. Necid). Trenér: Veselý.

Fotbalisté Bohemians zvítězili ve 22. kole Fortuna ligy v Liberci 3:1. Utkání, které se hrálo za mírného sněžení a na složitém terénu, rozhodl celek z hlavního města již během prvního poločasu, kdy se trefili hráči se zkušeností z pražských S. O první gól se postaral Václav Drchal a dvěma trefami se pak zaskvěl i Jan Matoušek. Pro klub z Ďolíčku se jednalo o speciální moment, jelikož šlo o vůbec první vyplenění stadionu U Nisy v rámci české nejvyšší soutěže v historii.

Nedělní program nejvyšší české soutěže odstartoval souboj týmů, které se v průběhu týdne představily ve čtvrtfinále MOL Cupu. Liberec v něm nezvládl penaltový rozstřel a ve vypjatém utkání nestačil na Spartu. Zklamání prožil zejména produkt akademie Slavie Lukáš Červ, jenž neproměnil rozhodující pokutový kop. Bohemians naopak ovládli nevyzpytatelný zápas v Uherském Hradišti a díky brance Lukáše Hůlky proklouzli do semifinále.

Začátek utkání přinesl libereckou snahu o brzký gól. I přes složité podmínky, které spočívaly v mírném sněžení, se domácí dostali do první šance poměrně brzy. V šesté minutě se totiž ocitl ve dobré střelecké pozici uvnitř vápna Imad Rondič, avšak Martin Jedlička jeho přízemní střelu bez větších potíží zlikvidoval. V 17. minutě se již skóre měnilo, když rychlý protiútok hostů zakončil přesnou ranou do protipohybu gólmana Drchal. Do konce poločasu se mohla početná výprava fanoušků Klokanů radovat ještě jednou. Postaral se o to elegantním slalomem mezi zadáky Liberce jejich někdejší spoluhráč Matoušek, jenž svou branku z úcty k bývalému klubu neslavil.

Trenér Luboš Kozel provedl v poločasové pauze dvojité střídání, které mělo na změnu obrazu hry okamžitý efekt. V 55. minutě totiž hráči v modrých dresech dostali k dispozici standardní situaci, kterou zahrál skvěle Ľubomír Tupta. Brankář Jedlička jeho pokus směřující do šibenice sice vyrazil, ale proti následné dorážce Filipa Prebsla byl již bezmocný. To byla však labutí píseň liberecké ofenzivy. V 74. minutě se totiž opět dostal k samostatnému úniku muž zápasu Matoušek, jenž si v cestě ke skórování zkušeně položil domácího brankáře a následně zasunul míč do prázdné brány, čímž stanovil konečné skóre.

Liberec tak domácí dominanci nad Bohemkou nepotvrdil a prohrál. V příštím kole se 12. března představí na půdě Mladé Boleslavi, Pražané tentýž den přivítají Pardubice.

Slovácko - Mladá Boleslav 2:1 (1:1)

Branky: 10. Sinjavskij, 54. Kadlec - 22. Jawo.
Rozhodčí: Petřík - Nádvorník, Matoušek - Starý (video).
ŽK: Trávník - Suchomel, Mašek, Mareček.
Diváci: 3512.
Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Doski - Daníček, Havlík - Sinjavskij, Kim Sung-pin (65. Trávník), Petržela (76. Vecheta) - Mihálik (89. Kalabiška). Trenér: Svědík.
M. Boleslav: Mikulec - Šimek (46. Ladra), Karafiát, Suchý - Tomič, Kubista (63. Matějovský), Mareček, Žitný (70. Dancák), Suchomel - Jawo (62. Mašek), Kušej (79. Ekpai). Trenér: Hoftych.

Slovácko porazilo ve 22. kole Fortuna ligy Mladou Boleslav 2:1 a upevnilo si pozici ve skupině o titul. Moravané na soupeře vlétli od prvních minut, což stvrdil vedoucí brankou Vlasiy Sinyavskiy. Hostům ovšem zajistil vyrovnání svou první trefou v dresu Středočechů gambijský útočník Lamin Jawo. Poslední slovo ale měl bývalý reprezentant Michal Kadlec, který gólově podpořil jinak poměrně strádající útok celého týmu a trefil se vůbec poprvé od 28. února 2021.

Modrobílé zkraje jarní fáze sezony zdobila neomylná defenziva, v posledních dvou utkáních však přece jen pokaždé inkasovala po dvou gólech. Kromě porážky na Slavii to tým Martina Svědíka stálo i místo v českém poháru, kde nestačil na Bohemians. Cílem tak pro něj zůstala čtvrtá příčka v ligové tabulce, k níž měli Moravané nakročeno nejlépe ze všech. Snít o ní však stále mohla také Mladá Boleslav, kterou po zimní přestávce táhl v ofenzivě nově příchozí Vasil Kušej.

Oba týmy mohly v zajímavém úvodu otevřít skóre utkání, úspěšnější však byli v 10. minutě domácí. Na levém křídle vyzval Milan Petržela stopera k tanci, ten však neudržel krok, a veterán Slovácka tak pokračoval sólo. Míč protlačil k Merchasi Doskimu, jehož vyraženou střelu doklepl do odkryté brány šťastně postavený Sinyavskiy. Právě Petrželou potupený David Šimek se ve 22. minutě částečně vykoupil na druhé straně. Po rohu se totiž účastnil souboje, po němž se míč odrazil k Jawovi, jenž nekompromisně napálil míč pod břevno. Až závěr půle nabídl prořídlým tribunám pokračování atraktivní podívané. Plným očištěním svého jména zamezil změně skóre Šimek, jenž na brankové čáře vyhlavičkoval zakončení Ondřeje Mihálika.

Tým z Uherského Hradiště pohlednou kombinací rozebíral defenzivu Bolky hned po výměně stran. Odměnu za snahu přinesla již v 54. minutě raketová hlavička 38letého Kadlece, jenž se vší silou vložil do centru střelce první branky. Průnikovka na Mihálika o pár minut později mohla znamenat navýšení vedení a měla přinést alespoň výrazné ohrožení brány, útočník Slovácka však zvolil kolmou přihrávku do země nikoho. Domácí odmítli pasivně střežit těsné vedení, a hra se tak svižně posouvala z jedné strany na druhou. Sympatický styl hry se jim ale mohl vymstít v 76. minutě. I hosté totiž přivedli na hřiště zkušeného borce v podobě Marka Matějovského, jenž se účastnil narážečky s Tomášem Ladrou a ten z ostrého úhlu nebezpečně pálil mimo bránu.

Na domácí půdě tradičně silné Slovácko tak dokázalo zvítězit. V příštím kole se 12. března představí v Jablonci, Mladá Boleslav tentýž den přivítá Liberec.

České Budějovice - Slavia 1:0 (0:0)

Branka: 68. Adediran.
Rozhodčí: Orel - Váňa, Šimáček - Machálek (video).
ŽK: Čolič, Králik (oba Č. Budějovice).
Diváci: 6316.
Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Havel, Králik, Skovajsa - Hellebrand (77. Čermák), Čavoš (63. Adediran) - Čolič, Hora, Potočný (85. Škoda) - Zajíc (77. Penner). Trenér: Nikl.
Slavia: Kolář - Douděra (87. Schranz), Ogbu, Ousou (79. Tecl), D. Jurásek - Holeš, Zafeiris - M. Jurásek (46. Ševčík), Lingr (79. Oscar), Olayinka - Jurečka (46. Van Buren). Trenér: Trpišovský.
České Budějovice skolily v zápase 22. kola Fortuna ligy Slavii po výsledku 1:0, když jediný gól vsítil z protiútoku mladý nigerijský útočník Quadri Adediran. Pražský celek po celé utkání marně dobýval obranu domácích, a po remíze v Teplicích tak schytal další tvrdou ránu v titulovém závodě. Sešívané mohla porážka mrzet o to víc, že duel na jihu Čech pro ně byl generálkou na blížící se střet s druhou Plzní.

Boj o titul se v české nejvyšší lize týkal tří týmů, každý z nich tak musel týden co týden prokazovat sílu. Pro Slavii další takové utkání přišlo v Českých Budějovicích, kde při cestě za trofejí neměla teoreticky zaváhat. Jihočeši však na svém stadionu vyhráli dva soutěžní zápasy v řadě, když nejprve skolili nevyzpytatelné Bohemians a pak ve čtvrtfinále poháru vyřadili Brno. V loňské sezoně navíc sešívaní na Střeleckém ostrově se štěstím remizovali.

A byli to právě Jihočeši, kteří do utkání vstoupili aktivněji. První větší šance však byla k vidění na opačné straně hřiště, když si nebezpečný střílený centr málem srazil do vlastní sítě Martin Králik. Po dlouhou dobu to byla jediná situace, jež vzbudila na stadionu emoce. Sešívaní se během první půlhodiny vůbec nemohli dostat do tempa. Až ve 39. minutě zahrozil Matěj Jurásek pohotovou střelou z vápna, bránu ale vysoko přestřelil.

Hned zkraje druhé půle si mohli Pražané napravit dojem z té první, když se do rychlého protiútoku dostal Peter Olayinka, který zkoušel rychlým pasem najít ještě lépe postaveného Micka van Burena. Z lavičky příchozí nizozemský kanonýr, mimochodem bývalý hráč Dynama, ale na míč těsně nedosáhl. O chvíli později vyslal tvrdou střelu z pravé strany Olayinka, gólmana však nepropálil. Budějovičtí si moc příležitostí ve druhé půli nepřipravili, avšak ojedinělý útočný výpad zakončil Adediran úspěšnou střelou na zadní tyč. Sešívaní poté vrhli všechny síly do útoku, nejblíže ke gólu byl znovu Olayinka, jenže i jeho pokus obrana domácích přečkala.

Slavia si tak připsala výrazné klopýtnutí v cestě za titulem a na jihu Čech prohrála. V příštím kole přivítá 11. března konkurenta v boji o mistrovskou trofej z Plzně, České Budějovice se tentýž den představí v Olomouci.