V Katalánsku může být znovu horko bez ohledu na klima. Státní zastupitelství obvinilo Barcelonu z korupce...

V Katalánsku může být znovu horko bez ohledu na klima. Státní zastupitelství obvinilo Barcelonu z korupce...

Španělské státní zastupitelství obvinilo FC Barcelona z korupce, zpronevěry a falšování dokumentů. Žaloba je namířena nejen na samotný katalánský klub, ale i na funkcionáře v čele s bývalými prezidenty Josepem Mariou Bartomeuem a Sandrem Rosellem. Aktuální lídr La Ligy čelí kontroverzi kvůli možnému ovlivňování rozhodčích mezi lety 2016 až 2018.

O chystaném obvinění psal už v úterý deník El País. Dnes po dokončení všech náležitostí o něm informovala agentura AFP s odvoláním na barcelonský soud.

Podle informací rozhlasové stanice Cadena Ser převedla Barcelona mezi lety 2016 až 2018 celkem téměř 1,4 milionu eur na účet společnosti patřící tehdejšímu viceprezidentovi výboru rozhodčích CTA Josému Maríovi Enríquezovi, jenž je také mezi obviněnými. Peníze byly údajně vypláceny za poradenské služby. Zástupci Barcelony i Enríquez ve svých výpovědích platby přiznali, popřeli ale, že by se jednalo o úplatky.

Už v únoru předseda španělské fotbalové ligy Javier Tebas vyloučil, že by Barceloně hrozil trest na sportovním poli. I kdyby se prokázala vina, případy starší tří let jsou podle směrnic promlčené. Nevyloučil ale možné stíhání u civilního soudu, které se nyní potvrdilo.

Za platby je odpovědný bývalý předseda Barcelony Bartomeu, jenž zastával funkci mezi lety 2014 a 2020. Mezi obviněnými figuruje i jeho předchůdce Rosell. Bartomeua se nedávno zastal i současný šéf katalánského klubu Joan Laporta, jenž k němu jinak bývá velmi kritický. Podle Laporty je využití poradenských služeb běžné. V tomto duchu se vyjádřil i trenér Barcelony Xavi.

Chceme získat obě trofeje, říká sportovní manažer A týmu Sparty Sivok

LaLiga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.