První góly v dresu Spurs Londýňanům štěstí nepřinesly, Southampton v přestřelce urval bod. Arsenal zvítězil nad Crystal Palace

Fotbalisté Nottinghamu nedokázali dovést do šťastného konce dobře rozehraný duel 28. kola Premier League s Newcastlem, kterému na vlastním hřišti podlehli 1:2. První gól utkání sice vstřelil ve 26. minutě domácí Emmanuel Dennis, jenž využil hrubé chyby hostující defenzivy. Straky však ještě do poločasu kontrovaly zásluhou Alexandera Isaka, který se prosadil ve druhém klání v řadě. Stejný hráč zajistil v nastavení celku ze severu Anglie plný bodový zisk. Švéd navíc ukončil úctyhodnou půlroční sérii domácího celku bez porážky před svými fanoušky.

Nottingham - Newcastle 1:2

Branky: 26. Dennis - 45.+2 a 90.+3 z pen. Isak

O Nottinghamu se v letošní sezoně dalo říci, že má dva rozdílné týmy. Jeden domácí a jeden hostující. Svěřenci Steveho Coopera totiž předváděli diametrálně rozdílné výkony před vlastním obecenstvem a na cizí půdě. Doma Forest prohráli ligový zápas naposledy v polovině září minulého roku. Venku naopak nevyhráli od začátku ledna. Tentokrát se ovšem opět mohli spolehnout na sílu City Ground, jelikož zde přivítali Newcastle. Ten prolomil menší výsledkovou krizi a v minulém kole porazil Wolves.

Domácí fanoušky mohl už v sedmé minutě utišit Joe Willock, po přesné přihrávce na malé vápno ale dal do střely moc velkou razanci, a mířil tak pouze nad. Obrovskou kliku měli hráči Nottinghamu i ve 12. minutě, když si Renan Lodi málem vstřelil vlastní gól. Nakonec si však mohl odfouknout, protože míč pouze orazítkoval břevno. Podobné štěstí neměl na druhé straně Sven Botman, který si nepohlídal zpětnou přihrávku na brankáře a asistoval tak napadajícímu Dennisovi, jenž jeho hrubky využil a střelou pod břevno poslal Forest do vedení. Břevno brány Keylora Navase zvonilo i ve 35. minutě, když jej trefil Sean Longstaff. Nováček soutěže těsné vedení do pauzy nakonec neudržel, jelikož těsně před odchodem do šaten zaúřadoval Isak, který střelou z voleje nechytatelně umístil míč k pravé tyči.

Druhou půli odstartovali opět lépe hosté, kteří drželi míč na svých kopačkách a snažili se tvořit hru. Po hodině hry mohl převahu přetavit ve vedoucí gól Elliot Anderson, jeho branka však nakonec nebyla uznána kvůli ofsajdu. Ve druhém poločase viděli diváci spoustu soubojů, což nakonec vedlo i k vynucenému střídání střelce první branky Dennise. Aktivita Strak se jim nakonec vyplatila, v nastaveném čase totiž Moussa Niakhaté zahrál ve vápně rukou a na řadu přišel pokutový kop. K němu se postavil Isak a nekompromisně překonal bezmocného Navase.

Nottingham tak sílu svého stadionu tentokrát nepotvrdil a nezískal ani bod. Další duel odehraje 1. dubna, kdy se střetne s Wolves, Straky změří o den později síly s Manchesterem United.

Southampton - Tottenham 3:3

Branky: 46. Adams, 77. Walcott, 90.+3 Ward-Prowse z pen. - 45.+1 Porro, 65. Kane, 75. Perišič

Jasným favoritem zápasu byli hosté ze severního Londýna, kteří po minulé výhře 3:1 nad Nottinghamem drželi v lize čtvrtou pozici. Zato Southampton měl úplně jiné starosti. S 22 body se krčil na posledním místě tabulky a i když ve dvou duelech po sobě nenašel přemožitele, stále mu velmi reálně hrozil sestup z Premier League.

Už ve druhé minutě se v dobré příležitosti objevil Heung-Min Son, který ale nedokázal povedený balon Pedra Porra za obranu nasměrovat z voleje na bránu. Vzápětí mohl na druhé straně skórovat Southampton, zablokovaná rána Stuarta Armstronga ani následná nebezpečná teč Che Adamse ovšem gólem neskončily. Záživný úvod pak přerušila hned dvě vynucená střídání. Nejprve musel se slzami v očích opustit hřiště zraněný Richarlison, chvíli poté něco podobného potkalo také domácího Armela Bella-Kotchapu, jenž si poranil rameno. I v následujících minutách byla hra poměrně nečekaně vyrovnaná, před pauzou se ale diváci přece jen dočkali gólu. Svou premiérovou branku si dělovkou o břevno připsal pravý bek Spurs Porro, kterému pro změnu asistoval Son.

Hned na začátku druhé půle Saints rozjeli akci, která skončila vyrovnáním. Roméo Lavia skvělou průnikovou přihrávkou uvolnil Thea Walcotta a ten centrem po zemi vyzval ke skórování Adamse. V 60. minutě mohl Tottenhamu vrátit vedení Harry Kane. Nebezpečný protiútok zpoza vápna ale zakončil jen ranou nad břevno. Chvíli poté už byl však anglický kanonýr úspěšný. Stejně jako v minulém kole se prosadil hlavou po centru ze strany. V 75. minutě navýšil vedení střídající Perišič, který si našel odražený balon na hranici pokutového území a skákavou střelou rozvlnil síť. Netrvalo však dlouho a náskok hostů byl znovu jednobrankový, po centru z křídla totiž snížil Walcott. V závěru navíc nešikovně nakopl soupeře Pape Matar Sarr a domácí dostali příležitost penalty. Exekuce se chopil Ward-Prowse a chladnokrevnou střelou do horního rohu zařídil svému týmu bod.

Utkání tak skončilo remízou, která znamená, že o záchranu bojující Southampton potřetí v řadě neprohrál. V příštím zápase nastoupí 2. dubna na hřišti West Hamu, Tottenham se představí o den později na trávníku Evertonu.

Brentford - Leicester 1:1

Branky: 32. Jensen - 52. Barnes

Skvostná série ligové neporazitelnosti Brentfordu skončila v předposledním kole, kde Bees nestačili na Everton a připsali si první porážku v lize od konce října. Včely se však ihned vrátily na vítěznou vlnu po plném bodovém zisku v Southamptonu. Klid naopak nepanoval na straně Leicesteru. Lišky totiž padly hned ve čtyřech ligových kláních v řadě a od zóny sestupu je dělilo jen lepší skóre. Problémem byl především útok, který při zmíněných prohrách vstřelil pouze jeden gól.

Od úvodního hvizdu se defenziva Leicesteru projevovala více než nejasným dojmem, jen díky její obětavosti při blokování střel se domácí nedostali do vedení. Ojedinělou šanci Lišek připravil svým průnikem Barnes, avšak posléze minul vzdálenější tyč, postup křídelníka Foxes nezastavil ani pád po souboji s Aaronem Hickeym. Ve 32. minutě se opět projevila dlouhodobá nejistota v zadních řadách hostů při tlaku vzniklém po sérii centrovaných míčů Brentfordu, tentokrát to již skončilo inkasovanou brankou. Tři hráči Bees vyplavali za obranou Leicesteru, která totiž nedůsledně zahrála ofsajdovou past při centru Včel, Bryan Mbeumo následně sklepnul balon Jensenovi a dánský záložník i s pomocí teče propasíroval míč pod tělo gólmana Daniela Inversena.

Záhy po změně stran však přišla studená sprcha pro svěřence Thomase Franka. V 52. minutě získaly Lišky na polovině hřiště míč, který se následně dostal k Maddisonovi, jenž vyslal kolmici mezi dva obránce Bees pro Barnese. Anglický záložník pobídku neodmítl a jemným přehozem překonal brankáře Davida Rayu. Necelých 20 minut před koncem domácí fanoušky vystrašil svým vyběhnutím Raya, naštěstí pro Bees nezpůsobil obrat ve skóre. V úplném závěru rozhodčí vyloučil Shandona Baptisteho, jenž získal dvě žluté karty v průběhu třech minut.

Lišky tak prolomily sérii proher, utkání však dotáhly jen k zisku jednoho bodu. Oba celky se vrátí do ligové akce 1. dubna. Bees svedou bitvu s Brightonem, Foxes změří síly s Crystal Palace.

Aston Villa - Bournemouth 3:0

Branky: 7. Dougles Luiz, 80. Ramsey, 89. Buendía

Trápící se Bournemouth přijel do Birminghamu v roli týmu bezprostředně ohroženého sestupovými starostmi. Celek z jihoanglického pobřeží zůstával i přes výhru v minulém kole na 18. místě. Nyní se měl utkat s Villans, kteří poslední zápasy nehráli vůbec špatně a v součtu měli o 11 bodů více než jejich soupeř. Ten ovšem doufal v prodloužení stoprocentní bilance, kterou si ve Villa Parku vybudoval. Ze dvou vzájemných střetů na tomto stadionu v rámci Premier League totiž odešel jako vítěz.

Domácí chtěli nepříznivou statistiku zvrátit hned v úvodu. Leon Bailey se ideálně uvolnil od svého strážce a přesnou přihrávkou vybídl ke skórování Douglase Luize, který se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Po úvodním náporu se nadechli i hosté. Ve 26. minutě si Dominic Solanke zasekl míč a odhodlal se k tvrdé střele, proti níž se však předvedl brankář Emiliano Martínez. Z bleskového protiútoku se řítil sám na bránu Ollie Watkins, ale v rychlosti nedokázal dobře zakončit, a tak gólman Neto zakročil. Další útočné výpady Villy do konce poločasu defenziva The Cherries ubránila.

Hosté chtěli průběh utkání zvrátit, a proto začali po změně stran velmi aktivně. V 63. minutě se postavil k přímému kopu z hranice pokutového území Philip Billing, jehož tvrdý projektil směřující do šibenice vyrazil parádním reflexem Martínez. V další příležitosti se dostal po ideálním pasu do samostatného úniku Solanke, nicméně svůj náskok prováhal a jeho střelu ještě zblokoval vracející se Tyrone Mings. A tak v 80. minutě domácí utkání rozhodli. Jacob Ramsey se uvolnil od obránce a z bezprostřední blízkosti překonal Neta. Před závěrečným hvizdem se ještě po zpětné přihrávce v tutové příležitosti objevil Mings, kterého však parádně vychytal Neto. Třetí gól The Lions přidal hlavičkou z rohu Emiliano Buendía.

Aston Villa tedy uhájila v domácím prostředí všechny body a odešla jako zasloužený vítěz. Další úkol ji čeká 1. dubna na Stamford Bridge s Chelsea. Bournemouth ve stejný den přivítá Fulham.

Wolverhampton - Leeds 2:4

Branky: 65. Jonny, 73. Cunha - 6. Harrison, 49. Ayling, 62. Kristensen, 90.+7 Rodrigo

Byť byl mezi oběma týmy v tabulce rozdíl šesti příček, týmy Wolverhamptonu i Leedsu víceméně bojovaly o záchranu. The Whites byli s 23 body na 19. místě a Wanderers měli na kontě jen o čtyři body více. Za mizerným umístěním The Whites stála hlavně špatná venkovní bilance, neboť jedinou ligovou výhru na půdě soupeřů zaznamenali Pávi v řijnu. Do teritoria Vlků tak přijížděli s nelíbivou statistikou v zádech.

Hosté tak měli o to větší motivaci tento trend zvrátit, a to se jim hned zkraje zápasu také podařilo. Bílým se znovu osvědčila spolupráce Jacka Harrisona a Wilfrieda Gnonta, kdy druhý jmenovaný šikovně obešel několik protihráčů a servíroval pod sebe přesně na kopačku anglického záložníka, který dělovkou uklidil balon do pravé šibenice. Po bleskové úvodní brance zařadili Vlci vyšší rychlostní stupeň a posléze jich bylo celé hřiště. Recept na srovnání však hledali žlutočerní v první půli marně. Obrana Leedsu poměrně zdatně odolávala útočným nájezdům soupeře a nejeden kvalitní zákrok si do statistik zapsal i gólman Meslier.

Podobně jako v prvním poločase, tak i začátek druhého dějství vyšel Whites na výbornou. K navýšení vedení využili hosté nacvičeného signálu při zahrávání rohového kopu, když na zadní tyči hlavičkoval balon do sítě osamocený Luke Ayling. Druhý gól dal zápasu nový náboj, po sérii šancí na obou stranách se po minutě pobytu na hřišti zapsal na listinu střelců Rasmus Kristensen a Wolves byli zralí na ručník. Jenže Vlci dostáli svého jména a s vervou zvířete, po kterém je klub pojmenován, zahájili úctyhodnou stíhací jízdu. Impulz k celému procesu dal po hodině hry Jonny Otto, jenž potrestal chybnou rozehrávku Leeds a téměř od půlicí čáry přeloboval vyběhnutého Mesliera.

O kontaktní branku se postaral Matheus Cunha, a tak bylo zaděláno na závěrečné drama. Jenže slibně rozehranou koncovku zkazil domácím Otto, který si za svůj poměrně zbytečný zákrok vykoledoval červenou kartu. Další hřebík do rakve Wanderers zatloukl v poslední minutě nastavení Rodrigo.

Leeds tak v důležitém souboji získal tři body a nabral trochu klidu v boji o setrvání v Premier League. V příštím kole nastoupí 1. dubna na hřišti Arsenalu, Wolves čeká venkovní souboj s Nottinghamem.

Chelsea - Everton 2:2

Branky: 52. Félix, 76. Havertz z pen. - 69. Doucoure, 89. Simms

Bídná sezona Chelsea se konečně v posledních kolech začala obracet správným směrem. Poté, co si tým ze západního Londýna postupně poradil s Leedsem a Leicesterem, na ně čekal Everton, který neměl představovat výraznou hrozbu. Karamelky měly nejhorší útok celé ligy a od začátku roku vyhrály pouze tři ligové zápasy.

Domácí dostali obranu Evertonu pod tlak už v prvních minutách. Z toho vznikla také šance Matea Kovačiče. Chorvat ale odražený balon z voleje poslal mimo bránu, a nenavázal tak na svou trefu z minulého kola. Náznaky příležitostí Londýňanů přicházely i nadále, zahrozit ovšem dokázali rovněž hosté, a to zvláště ze standardních situací. Velmi povedené individuální akce v první půli předváděl domácí Joao Félix, svou střelu ze 34. minuty ale mířil jen doprostřed. Stejná pochvala mohla být udělena Enzu Fernándezovi, jeho pokusy pro změnu blokovali obětaví hráči Toffees.

Po změně stran konečně přišlo zakončení ze strany Chelsea, které trochu protáhlo gólmana soupeře. Prudkou hlavičku Kaie Havertze nicméně Jordan Pickford vyrazil. O chvíli později už Stamford Bridge propukl v jásot. Na hranici pokutového území se balon přikutálel k Joao Félixovi, a ten sice stejně jako už několikrát za doby jeho působení v dresu Londýňanů orazítkoval brankovou konstrukci, od tyče se ale míč tentokrát odrazil do sítě. Everton ovšem v 69. minutě odpověděl. Hosté potvrdili svou sílu při rohových kopech, vyhraný souboj Jamese Tarkowskiho přetavil v gól další hlavičkou Abdoulaye Doucouré. Dlouho remízový stav netrval, v 73. minutě Tarkowski ve vápně podrazil Reece Jamese a rozhodčí odpískal penaltu. Té se chopil Havertz a střelou do protipohybu brankáře vrátil svému týmu vedení. Toffees nakonec bod na horké půdě přece jen vydolovali. Postaral se o to vydařenou individuální akcí 22letý žolík Simms.

Zápas tak skončil remízou. Chelsea bude mít další příležitost zapsat výhru 1. dubna, kdy přivítá Aston Villu. Everton bude o dva dny později hostit Tottenham.

Arsenal - Crystal Palace 4:1

Branky: 28. Martinelli, 43. a 74. Saka, 55. Xhaka - 63. Schlupp

Kanonýři, kteří v poslední době hráli ve velké pohodě, přivítali Crystal Palace. Městský rival ale určitě nebyl jejich oblíbeným soupeřem, z posledních devíti vzájemných střetnutí se Arsenal radoval pouze dvakrát a v minulých čtyřech duelech hraných na Emirates dokonce ani jednou nevyhrál. Teď ale měl lídr tabulky velkou příležitost tuto neblahou sérii prolomit, protože Orli už 11krát v řadě nevyhráli ligový mač, což stálo trenérské místo mimo jiné legendu Gunners Patricka Vieiru.

Hráči Arsenalu se ujali úvodní iniciativy utkání, kdy drželi míč a kombinovali kolem vápna soupeře. Nicméně to byl Wilfried Zaha, kdo zahrozil jako první, když dokázal obejít obránce a tvrdě vypálit. Brankář Aaron Ramsdale ovšem s pomocí tyče Kanonýry zachránil. Ve 28. minutě se tak radovali ze vstřelené branky domácí. Centrovaný míč na hranici vápna šikovně zpracoval Martinelli a levačkou překonal brankáře. Po vstřeleném gólu začali Artetovi svěřenci naprosto dominovat. Do konce poločasu svému protivníkovi nedovolili, aby se podíval na jejich polovinu, a navíc ještě jednou udeřili. Na konci rychlé akce se ocitl Saka, který neměl problém zakončit z úhlu ke vzdálenější tyči.

Zvrátit výsledek se na začátku druhé půle pokusil aktivní Zaha, když se opět šikovně uvolnil. S jeho tvrdou ránou z úhlu ovšem neměl Ramsdale problémy. Nicméně byli to opět Kanonýři, kdo udeřil. Leandro Trossard poslal kolmici do vápna, kde se míče zmocnil Granit Xhaka. Švýcarský záložník navázal na branku proti Sportingu a z blízkosti překonal brankáře. Orli se nakonec také prosadili, když po rohovém kopu poslal míč do sítě Jeffrey Schlupp. Odpověď domácí nalezli v 74. minutě, kdy nehlídaný Saka z hranice vápna zamířil přesně do dolního rohu, kam gólman nedosáhl.

Arsenal tak dotáhl zápas do vítězného konce a udělal další krok za titulem. Gunners znovu půjdou do akce až 1. dubna, kdy se v Londýně představí proti Leedsu. Crystal Palace přivítá ve stejný den Leicester.