Trpišovský: Olayinkův zkrat byl klíčový pro konec zápasu. Kolik utkání může nigerijský záložník vyfasovat?

Trpišovský: Olayinkův zkrat byl klíčový pro konec zápasu. Kolik utkání může nigerijský záložník vyfasovat?

První červená karta Petera Olayinky v dresu Slavie přišla ve včerejším utkání na půdě Slovanu Liberec. Budoucí hráč Crvene Zvezdy byl za napadení Gigliho Ndefeho vyloučen v 89. minutě za stavu 2:1 pro Pražany. Liberec využil početní výhody a utkání v nastavení utkání srovnal na konečných 2:2. K incidentu se na pozápasové tiskové konferenci vyjádřil trenér Slavie, Jindřich Trpišovský. Jak vysoký trest Olayinkovi hrozí?  

Utkání mezi domácím Slovanem a hostující Slavií směřovalo za stavu 2:1 pro hosty ke konci. Probíhala 88. minuta, když letos desetigólový záložník Slavie, Peter Olayinka, spadl po kontaktu s Ivanem Varfolomeevem v pokutovém území. Olayinka se několik vteřin se nezvedal a zareagoval až na přítomnost libereckého obránce Gigliho Ndefeho, který se ho ujal zvedat. Reakce na kmenového hráče Baníku byla krátká a úderná. Olayinka soupeře poslal úderem hlavou k zemi a prohlédl si rezolutní červenou kartu od sudího Zelinky. Liberec v početní výhodě utkání srovnal zásluhou Victora Olatunjiho. Na Slavii se tak v čele tabulky dotáhla Sparta. Oba týmy ještě čeká vzájemné utkání na Letné. 

Na zkrat Petera Olayinky a jeho důsledky pro závěrečné minuty utkání odpovídal na tiskové konferenci Jindřich Trpišovký. "V rámci celého utkání byly klíčové ty dvě šance, které jsme neproměnili. Tohle bylo klíčové až pro závěr zápasu, domácí toho měli plné zuby, my jsme kontrolovali hru a byli nebezpeční a domácí se do té doby nedostali ani k naší bráně. To, že nás bylo o jednoho méně, byl asi i důvod toho, že jsme nedostoupili Doumbiu na půlce, protože nám chyběl ten jeden hráč. Bylo to klíčové vzhledem k tomu tlaku v nastavení, stejně jsme ale tu situaci měli ubránit, nebyla tak těžká. Je to škoda, protože jsme jen čekali na přerušení hry, Olayinka měl jít dolu a na jeho post jít Oscar, Hromada doprostřed. Asi bychom zápas dohrávali jinak. Klíč bych ale hledal v té dobré pasáži, kde jsme měli ty dvě nebo tři dobré pozice, za stavu 3:1 by se nám to asi dohrávalo jinak. Vyloučení nás ale samozřejmě dostalo pod tlak v tom osmiminutovém nastavení,“ uvedl Trpišovský v přepisu tiskové konference na webu Slavie.  

Trpišovský bude incident s Olayinkou řešit: "Řešit to budeme jednoznačně. Bylo to za stavu, kdy vedeme 2:1, není k takové reakci žádný důvod. V zápase byl navíc jeden z nejlepších a nejaktivnějších hráčů, my bychom naopak měli mít nadhled a dohrát to jinak. K takové reakci nebyl žádný důvod, jestli na něj byl nebo nebyl faul, to je otázka, věc k posouzení, on ale nemůže takhle reagovat .Je to nepochopitelný zkrat, který se mu nikdy nestal za celých pět let, co tady je."

Hlavní trenér Sešívaných se tiskové konferenci rovněž zamyslel na důsledkem Olayinkova excesu pro další utkání: "Jedna věc je, že nás poslal do deseti, která zapříčinila, jak jsme to dohrávali, další věc je, že nám bude chybět v dalších zápasech." Jak velký trest nigerijský záložník dostane, záleží na Disciplinární komisi LFA, která zasedne v týdnu. Obracet se bude na Disciplinární řád FAČR, konkrétně na odstavec 48 (Tělesná napadení), dle kterého může Olayinka vyfasovat trest s horní hranicí od dvou do šesti měsíců. Slavii po reprezentační přestávce čekají dvě ligová a jedno pohárové utkání, než změří síly se Spartou. Jakkýkoliv trest vyšší než tři zápasy by tím pádem způsobil, že Olayinka bude derby sledovat pouze z tribuny. Nigerijský reprezentant je pro Slavii důležitý hráč. Letos si připsal už 14 kanadských bodů, což je doposud nejvíce od jeho přestupu z Gentu z roku 2018.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.