Sankce za Abramoviče pořád ještě dojíždí. Chelsea skončila minulou sezonu ve třímiliardové ztrátě

Sankce za Abramoviče pořád ještě dojíždí. Chelsea skončila minulou sezonu ve třímiliardové ztrátě
ZAOSTŘENO NA OSTROVY

Chelsea měla v sezoně 2021/22 finanční ztrátu ve výši 121,3 milionu liber (asi 3,28 miliardy korun). Podle londýnského velkoklubu za to mohou především ekonomické sankce na bývalého majitele Romana Abramoviče, který klub v květnu prodal.

Po ruském vojenském útoku na Ukrajinu na konci loňského února byl Abramovič kvůli svým vazbám na prezidenta Vladimira Putina zařazen v Británii na sankční seznam. V květnu Chelsea po 19 letech prodal, majitelem jednoho z nejúspěšnějších anglických týmů se stalo konzorcium vedené americkým investorem Toddem Boehlym. V mezidobí ale klub nemohl kvůli ruskému majiteli prodávat vstupenky nebo shánět další sponzory.

"Klub čelil omezením v řadě oblastí, nemohl prodávat lístky na zápasy ani další akce, nemohl uzavírat nové smlouvy. To k vedlo k mimořádným výdajům a ztrátě příjmů," uvedla Chelsea na webu. "Navíc očekáváme, že se některá omezení během tohoto období mohou promítnout v hospodaření v následujících letech," stojí v prohlášení.

Abramovič koupil Chelsea v roce 2003 údajně za 140 milionů liber. Londýnský klub pod jeho vedením prožil nejúspěšnější období v historii, získal pět ligových titulů, dvakrát vyhrál Ligu mistrů a pětkrát Anglický pohár. Ke čtyřem ligovým titulům a jednomu triumfu v Lize mistrů pomohl i brankář Petr Čech.

Boehly společně s partnery koupil Chelsea za 2,5 miliardy liber (72,6 miliardy korun), což je nejvyšší vynaložená částka za sportovní klub v historii. Od nástupu amerického byznysmena utratila Chelsea za posily více než 600 milionů eur (14,2 miliardy korun). Klub ale ujistil, že navzdory nepříznivým hospodářským výsledkům za minulou sezonu a velkým výdajům nadále dodržuje pravidla finanční fair play UEFA i Premier League.

Ronaldo je idolem nejen fanoušků, ale i slavných hráčů. Které hvězdy k němu vzhlíží?