Karviná má po výhře Příbram na dostřel, rezervu Slavie nespasil ani Tecl, Líšeň se výhrou vrací do boje o titul

Fotbalisté Varnsdorfu v předehrávce 20. kola F:NL zaskočili na podmáčeném příbramském trávníku lídra soutěže. O konečném výsledku 1:2 pro hosty rozhodl v šesté minutě nastavení druhého poločasu nigérijský útočník Tanko. Sparťanská rezerva, posilněná uzdraveným Davidem Pavelkou, prohrála stejným výsledkem na hřišti Jihlavy. Tým z Vysočiny tak přerušil třízápasovou sérii remíz. V sobotu Dukla pokračovala v parádní formě, zvítězila na hřišti Vyškova. Rezerva Slavie remizobala s Opavou, Líšeň vyzrála na béčko Olomouce a vrátila se do boje o titul.

F:NL - 20. kolo

Chrudim - Prostějov 1:1 (0:1)

Branky: 90. Jedlička - 12. Bartolomeu

MFK Chrudim: Floder – Halász, Hašek, Míka, V. Svoboda II (25. Jančura) – Řezníček – Kesner (C), Záviška (85. Průcha), Skwarczek, Kodýdek (62. Sotorník) – Firbacher (62. Jedlička)

1. SK Prostějov: Vejmola – Stříž, Gábriš, Bolf, M. Mach (90+3. Bialek), Bartolomeu, Schaffartzik (C), Kulig (55. Gouamene), Chvěja (55. Rolinek), Malec (90+3. Blahuta), Koudelka

Fotbalisté Prostějova remizovali ve 20. kole Fortuna národní ligy na hřišti Chrudimi 1:1. Domácí přitom tahali po většinu utkání za kratší konec, neboť již ve 12. minutě poslal Hanáky do vedení přesnou přízemní střelou Robert Bartolomeu. Východočeši mohli ještě do poločasu utkání srovnat, avšak Jan Záviška při exekuci pokutového kopu hrubě selhal. V posledních minutách se však hráči v červených dresech přece jen vyrovnání dočkali, když se trefil 19letý Tomáš Jedlička, jenž tak zajistil pro svůj tým již pátou remízu v řadě.

Hráči Chrudimi neměli o reprezentační pauze volno, jelikož minulý víkend dohrávali zápas 18. kola s Táborskem. V něm potvrdili, že jejich nejoblíbenějším výsledkem je remíza, když se dělili se soupeřem o body už poosmé v letošní sezoně. Východočeši se však chtěli před vlastním publikem gólově ukázat proti Prostějovu, který naposledy vyhrál na začátku listopadu a v tabulce byl velmi blízko pásmu sestupu.

Domácí začali duel velmi aktivně a už v první minutě se málem dostali do vedení. Ondřej Kesner ovšem k jeho smůle trefil pouze pravou tyč. Diváci se v úvodu zápasu nenudili, jelikož o pár chvil později si připsal první zákrok brankář Chrudimi Jiří Floder, kterého prověřil střelou Jan Koudelka. Na další ránu už však byl 26letý gólman krátký, přesně mířeným pokusem jej z pokutového území překonal Bartolomeu, jenž tak poslal hosty do vedení. Východočeši měli obrovskou možnost srovnat ve 30. minutě stav utkání. Matyáš Kodýdek si došel v pokutovém území pro penaltu. Tu ale následně trestuhodně zahodil Záviška, jenž poslal míč vysoko nad.

Po sedmi minutách druhého poločasu mohl zvýšit vedení Hanáků Koudelka, svou střelu ale namířil pouze do tyče. O chvíli později pak podržel domácí Folder, když zneškodnil štiplavý projektil Bartolomea. Chrudimští si vytvářeli náznaky šancí a snažili se srovnat stav zápasu. To se jim nakonec vyplatilo, když v 90. minutě vstřelili srovnávací gól. Po centru z pravé strany se o něj postaral odchovanec Plzně Jedlička, jenž z bezprostřední blízkosti překonal hlavou bezmocného Luďka Vejmolu.

Chrudim tak potvrdila tradici z letošní sezony a znovu si připsala bod. Další utkání odehraje 7. dubna, kdy se střetne s Líšní. Prostějov svede o den později bitvu s Vlašimí.

Vyškov - Dukla Praha 0:1 (0:1)

Branka: 45.+2 Peterka

MFK Vyškov: Kinský – Němeček (C) (76. Štěpánek), Ramathan, Srubek, Ilko – Souaré (46. Fulnek), Lahodný (64. Cabadaj) – Kanakimana, Alégué Elandi (46. Mafwenta), Lacík (46. Krška) – Bayo, Trenér: Jan Trousil

FK Dukla Praha: Rada – Holiš, Peterka, Krch, Barac – Moulis (87. Buchvaldek), Špatenka, Kozel (87. Havelka), Kozma (C) (71. Piroch), Hrubeš (82. Šebrle) – Matějka (82. Červenka), Trenér: Petr Rada

Dukla opět prokázala vzrůstající formu, když ve 20. kole Fortuna národní ligy zvítězila na hřišti Vyškova 1:0. O osudu duelu rozhodl v nastavení první půle přesnou hlavičkou z rohového kopu Jan Peterka, jenž se v letošní sezoně trefil vůbec poprvé. Svěřenci Petra Rady tak potvrdili skvělý vstup do nového kalendářního roku, v němž i po třech odehraných utkáních zůstali stoprocentní.

Vyškov si po dvou ztrátách v řadě zlepšil náladu, když v minulém ligovém kole porazil v moravském derby Líšeň 1:0, a zůstal tak na druhé pozici v tabulce. V soutěži navíc táhl sérii 10 utkání bez porážky, kterou chtěl prodloužit i proti Dukle. Ta se ale také nacházela ve velmi dobré formě, jelikož po výborné zimní přípravě dvakrát v řadě vyhrála s celkovým skóre 6:1.

Ve vyrovnaném úvodu utkání měli první šanci hosté, skvěle sehranou standardní situaci v 16. minutě ale zneškodnil výborným zákrokem Antonín Kinský. Postupem času začali být více nebezpečnější Pražané, po půlhodině hry měl po rohovém kopu možnost Peterka, domácí obrana byla ovšem před brankovou čárou pozorná a nebezpečný míč odvrátila. Nakonec se však Dukla ještě do konce prvního dějství vstřelené branky dočkala. V nastaveném čase to byl právě Peterka, který už se tentokrát po rohu nemýlil a svou hlavičku namířil v pádu přesně k levé tyči.

Po změně stran se jako první dostal do gólové příležitosti hostující Pavel Moulis, jenž z pravé strany pokutového území mířil k bližší tyči, Kinský ovšem jeho střelu skvěle zlikvidoval. Tým z hlavního města měl ve druhém poločase míč více na svých kopačkách a pohodlně si hlídal jednogólové vedení. Domácí se dostali pouze ke dvěma střelám na bránu, a kýženého srovnání se tak nakonec nedočkali.

Pražané potvrdili velmi dobrou formu a získali třetí jarní vítězství v řadě. Další duel odehrají už 4. dubna proti Varnsdorfu, Vyškov svede o tři dny později bitvu s Karvinou.

Příbram - Varnsdorf 1:2 (1:1)

Branky18. Zeronik – 37. Samko, 90+6. Tanko.

FK Viagem Příbram: Melichar – Stropek, Sakala, Fišl – Čejka (46. Dudl), Petrák, J. Jeřábek, Vokřínek – Langhamer (85. Šimáček) – Wágner (C), Zeronik (74. Youssef). Náhradníci: Smrkovský – Schindler, Fall, Švestka. Trenér: Dušan Uhrin ml.

FK Varnsdorf: Vaňák – Richter, Kouřil, Zbrožek, Ludvíček – Bláha (C), Samko (87. Kubista) – Schön, Dufek (66. Švanda), Osmančík (77. Ondráček) – Tanko. Náhradníci: Sirotník – Penc, Rudnytskyy. Trenér: Miroslav Holeňák.

Lídr z Příbrami po úvodním jarním zaváhání dvakrát zvítězil a upevnil si postavení na prvním místě tabulky. To mu právem náleželo i z pohledu statistik. Středočeši se pyšnili nejlepší defenzivou i ofenzivou v čele s Tomášem Wágnerem, jenž s 12 góly vévodil střelcům soutěže. Zato Varnsdorf po zimní přestávce ještě nezvítězil a ztratil kontakt s nejužší špičkou.

Hodinu před utkáním se na stadionu strhla průtrž mračen, kvůli níž se oba celky musely popasovat se silně podmáčeným trávníkem. Úspěšnější v tom byli domácí, kteří se v 18. minutě ujali vedení. Daniel Langhamer našel přesným pasem Zeronika, jenž v samostatném úniku přehodil brankáře hostů. Stejnou spolupráci si oba muži v opačném pořadí záhy zopakovali, když po přihrávce Zeronika napálil Langhamer břevno. Z následné dorážky nechal Jan Vokřínek hlavičkou jen vyniknout Martina Vaňáka. Varnsdorf na existenci svého útoku upozornil až chvíli před koncem poločasu, hned se ovšem radoval z vyrovnání. Patrik Schön vybídl ke skórování nikým nehlídaného Samka, který uklidil míč po zemi do sítě.

Po návratu ze šaten působili hosté podstatně aktivněji než v prvním dějství, přesto se málem z opětovného vedení radovala Příbram nebýt svižného vyběhnutí Vaňáka proti zakončujícímu Danielu Fišlovi. Stejná akce byla k vidění na opačné straně hřiště, jen s tím rozdílem, že aktéry byli útočník Schön a brankář Martin Melichar. Fotbalisté v zelených dresech postupem času dostali soupeře pod tlak, na rozbité hrací ploše vzdáleně připomínající zelený pažit se jim však podruhé skórovat nepodařilo. A to také z toho důvodu, že Benson Sakala trefil ve velké šanci jen tyč. Doslova v poslední vteřině se naopak po rohovém kopu dostal k zakončení Tanko a s pomocí teče překonal bezmocného Melichara.

Příbram tedy postavení nejlepšího celku ligy nepotvrdila a odevzdala všechny body svému soupeři. Další duel ji čeká 8. dubna na hřišti pražské Dukly. Varnsdorf si poměří síly se stejným soupeřem o čtyři dny dříve.

Jihlava - Sparta B 2:1 (1:0)

Branky: 19. Ogiomade, 53. Selnar – 85. Cissé.

FC Vysočina JihlavaJágrik – T. Svoboda, Vedral (C), Gabriel, Peřina – Vítek (67. Křišťál), Tureček – Ogiomade, Selnar (81. Křehlík), Záhradník (67. L. Fila) – Araujo-Wilson (90+2. Piško). Náhradníci: Janota – Šancl, Zoubele. Trenér: Ondřej Smetana.

AC Sparta Praha B: Heča – Vydra, Večerka (46. Kukučka), D. Horák (C) – Hodouš (74. Váňa), Kaštánek, Okeke, Goljan (46. Lehocký) – Cissé, Pavelka (61. Jonáš) – Schánělec (61. O. Novotný).. Náhradníci: Nalezinek – Ambler. Trenér: Petr Janoušek.

Vysočina se v páteční předehrávce chtěla zbavit nálepky remízového krále, kterou získala poté, co v jarní části dovedla k nerozhodnému výsledku všechna tři svá představení. To chtěla překazit rezerva Sparty, jež však na hřištích soupeřů padla již sedmkrát, což bylo největší číslo z celé soutěže. Jihlava si na celek z hlavního města mohla věřit i proto, že jej na začátku sezony po hladkém průběhu porazila.

Podobně jako do Příbrami, také na Vysočinu zavítalo aprílové počasí. Rozhodčí dokonce kvůli prudkému dešti start střetnutí o 15 minut odložil. Hráči Jihlavy chtěli čekajícím fanouškům nabídnout jako kompenzaci rychlý gól, jenže Jaroslav Peřina trefil krásnou ranou z voleje po rohovém kopu jen břevno. Svižný úvod se přesto domácím vyplatil, neboť v 19. minutě si Nigerijec Marvis Ogiomade navedl balon na pravačku a skákavou střelou překonal zkušeného Milana Heču. Pražané i nadále absolutně nestíhali, a tak jim málem uštědřil druhou ránu unikající Selnar, jehož pokusu pomohl mimo tři tyče Heča.

Hostům nepomohla ani poločasová přestávka, jelikož chvíli po jejím konci znovu začal cvičit s obranou Sparty aktivní Selnar. Na první dobrou sice zamezil útočníkovi Vysočiny ve skórování Heča, jenže o chvíli později se Selnar opět ocitl před 32letým gólmanem a tentokrát již nadvakrát dotlačil balon za jeho záda. Ani druhý inkasovaný gól Pražany dlouho nevyprovokoval k větší ofenzivní aktivitě, snižujícího gólu se tak dočkali z ojedinělé akce až v 85. minutě, kdy zakončil protiútok střelou na zadní tyč Amath Cissé.

Jihlava tedy smyla nálepku experta na nerozhodné výsledky a poprvé na jaře triumfovala. Jejím dalším soupeřem bude 8. dubna Opava. Sparta o den později přivítá hráče Táborska.

Slavia Praha B - Opava 1:1 (0:0)
Branky: 90.+5 Beran - 75. Kadlec.
Rozhodčí: Rouček - Černoevič, Špindlerová.
ŽK: Pech - Cykalo, Macháček, Yunis, Číž.
Diváci: 425.

Zápas 20. kola Fortuna národní ligy mezi rezervou Sigmy Olomouc a Líšní skončil na Andrově stadionu výhrou hostů 2:1. Po kvalitním výkonu v prvním dějství se sice Hanáci těšili z jednobrankového náskoku, avšak už v 53. minutě srovnal Milan Lutonský, na kterého jen o malou chvíli později navázal vítěznou trefou Pavel Vandas. Brňané se i díky této cenné výhře drží v boji o baráž do nejvyšší české soutěže.

Byť Líšeň před reprezentační pauzou prohrála dvě utkání v řadě, pořád držela kontakt s čelem tabulky a byla ve hře o postup do první ligy. Jako ideální se tak jevil souboj s rezervou Sigmy, soupeřem, který se nacházel ve druhé polovině celkového pořadí a před pauzou taktéž ztratil. Hanáci nestačili na přímého konkurenta Marvanů z Karviné, na jejímž hřišti padli 0:1.

Utkání začalo zostra, hned v první minutě se domácí prezentovali povedeným průnikem do obrany brněnského celku. Z levé strany si krásně navedl míč Patrik Slaměna, který vysunul Filipa Uriču, jenže ten v souboji s líšeňským zadákem ztratil stabilitu, a akce tak skončila pouze odkopem od brány. Sigma měla i nadále více ze hry, po 20 minutách zkusil své štěstí při střele zpoza vápna Denis Kramář, brankář Tomáš Vajner byl však pozorný a míč bez problémů zkrotil. Ve 39. minutě přišlo logické vyústění tlaku Olomouce. Svůj podíl na brance měl Vajner, po jehož nedůrazném výběhu se míč po několika odrazech dostal až k Davidu Vaněčkovi, který se nemýlil a poslal domácí do vedení.

Modrá lavina se valila na branku Líšně i na začátku druhé půle. Velmi aktivní byla především pravá strana Sigmy, odkud často přicházely do vápna hráčů v bílých dresech nebezpečné centry. Jako blesk z čistého nebe pak přišla vyrovnávací trefa Lutonského. Ten si ve vápně chytře narazil míč se spoluhráčem a nechytatelnou střelou na zadní tyč rozvlnil síť domácích. V 57. minutě dokonali Marvani obrat, když loudavá přihrávka od autové čáry nepochopitelně proplula defenzivou Hanáků až k Vandasovi, jenž z vyložené pozice přidal svou šestou sezonní branku, která se nakonec ukázala jako vítězná.

Líšeň tak dokázala získat tři body a dál dotírá na úplnou špičku druholigové tabulky. V příštím kole vyzve 7. dubna doma Chrudim, Sigma B nastoupí o den později v Třinci.

Sigma Olomouc B - Líšeň 1:2 (1:0)
Branky: 39. Vaněček - 53. Lutonský, 57. Polášek.
Rozhodčí: Vokoun - Dohnálek, Mojžíš.
ŽK: Slaměna - Vandas, Černín, Polášek.
Diváci: 267.

Táborsko - Karviná 2:3 (1:2)
Branky:
17. Šašinka, 77. Varačka - 18. Rezek, 25. Boateng, 60. Bederka.
Rozhodčí: Adámková - Ratajová, Líkař.
ŽK: Kosek, Kateřiňák, Mezera (všichni Táborsko).
Diváci: 530.

Karviná zvítězila ve 20. kole Fortuna národní ligy na hřišti Táborska 3:2. Na úvodní branku domácího Jakuba Šašinky, který před třemi lety v dresu soupeře hostoval, vzápětí odpověděli Slezané rovnou dvojnásobně. O druhý zásah se svou premiérovou trefou v českých hájích postaral host ze slovenské Trnavy Kelvin Boateng. Rozhodující gól do sítě Jihočechů doručil v 60. minutě Jiří Bederka, jenž ještě na podzim oblékal barvy týmu z Tábora.

Zatímco Karviná, která bojuje o příčky zaručující účast v baráži o nejvyšší soutěž, zažila po důležité výhře 1:0 proti rezervě Sigmy Olomouc dvoutýdenní pauzu, Táborsko se drželo v tempu. Jihočeši totiž měli v nohách odložené utkání v Chrudimi, které se odehrálo minulou sobotu. Se třemi jarními remízami v řadě jim v tabulce patřila 11. pozice. Domácí potřebovali vylepšit zejména ofenzivu, jelikož byli s pouhými 17 ligovými trefami nejhůře skórujícím celkem soutěže.

Proti špatné útočné pověsti se po odehrané čtvrthodině vzepřel Šašinka, jenž po rohovém kopu zavěsil míč hlavičkou. Táborsko ani nestihlo vstřebat gólové ovace a už muselo akceptovat vyrovnávací trefu Jakuba Rezka, jenž po hrubce obrany zakončil pohotovou přízemní ranou. Ve 25. minutě Karviná dokonala obrat, když se na konci protiútoku šikovně prosadil Boateng. Jihočechy blesková odpověď nesložila a snažili se o rychlý kontr. Ofenzivně laděný zbytek úvodní půle však další branku nepřinesl.

Po změně stran vylekal hostujícího gólmana Petr Plachý, jehož střela proplachtila těsně nad horní tyčí. O další pozdvižení se postarali zelenobílí. Na rohový kop si naskočil Bederka, jenž v zimě do Slezska zamířil právě z Táborska, a přesnou hlavičkou zakončil do pravé části branky. Domácí dokázali kontrovat v 77. minutě, kdy překvapivou střelou na bližší tyč zdramatizoval vývoj duelu Matouš Varačka. Jihočechy hnala za vyrovnáním podpora z tribun, na proražení zatažené defenzivy soupeře se však v závěru nezmohli.

Karviná tak získala další tři body a nadále úspěšně usiluje minimálně o baráž. V příštím utkání nastoupí 7. dubna doma proti Vyškovu, Táborsko se představí 9. dubna na trávníku Sparty B.