Slavia má hodně kvalitních útočníků, nemusím jim radit, říká Vlček. V čem ještě věří Necidovi?

Slavia má hodně kvalitních útočníků, nemusím jim radit, říká Vlček. V čem ještě věří Necidovi?
ROZHOVOR

Semifinále MOL Cupu představuje vršovické derby Slavia vs Bohemians. Zasloužil se o to při losu i Stanislav Vlček, vedoucí slávistického mužstva, legenda českého fotbalu, který hrával za oba kluby. 

Byl jste při losu hodně nervózní?

Nikdy jsem u žádného losování nebyl, byla to moje premiéra. Byl jsem docela pod tlakem, neboť jsem dostal za úkol, abychom hráli doma. Povedlo se, byl jsem tedy pochválený.

V osudí byly kluby, kterými jste prošel a našel k nim vztah: ligu jste začínal v Bohemians Praha, dařilo si vám v Českých Budějovicích, vrchol kariéry jste prožil ve Slavii. Jen ve Spartě jste nehrál. Bylo těžké udržet se v klidu, kdo na koho narazí a komu budete fandit? 

Co bylo, je pryč, jsem nyní ve Slavii a není víc co řešit. Jsme už v semifinále, tedy poslední čtyři, je už skoro jedno, koho dostanete za soupeře, ke komu máte nějaký vztah z minulosti.  My chtěli hrát doma, protože se nám v Edenu daří. Paradoxně Bohemka si vede venku velice zdatně, tak si myslím, že by to mohl být dobrý zápas. A chceme opět pohárovou trofej nakonec zvednout. 

Slavia si v lize docela zkomplikovala situaci, ze solidního bodového náskoku na Spartu zbylo jen skore. Není na mužstvo moc soustředit se na dvě soutěže? 

Nemyslím si, byli jsme zvyklí honit tři zajíce, hráli jsme pravidelně na jaře také v Evropě. Domácí pohár je jako jedno vložené kolo, to pro mužstvo nic neznamená. Jsem rád, že v něm pokračujeme. 

Po dlouhé době nepřibyla loni do klubové síně slávy žádná trofej. Jak tomu bude letos?

Je to obrovská motivace, chceme zpátky vrátit do Edenu ligový titul i pohárovou trofej. 

Proč to však Slavii venku nejde?

Nějak se v tom divně točíme. Nevíme, proč se to děje. Důležité pro naše sebevědomí ovšem bylo, že jsme doma zvládli Plzeň, otočili nepříznivý vývoj utkání. To nás má posunout a uklidnit. 

Slavia hodně zahazuje šance i ty nejvyloženější. Necukají vám nohy? Nemáte chuť vyběhnout a ukázat jim, jak se střílí góly? 

Ne nic mě nesvrbí.  Máme kvalitní útočníky a já sám toho také během kariéry zahodil hodně. 

Kdo je nyní ve Slavii útočník podle vašeho gusta? 

Je víc dobrých útočníků a každý je jiný. Formu má nyní Mick van Buren, na venkovní zápasy je tahovým typem Standa Tecl, má na kontě už deset gólů. To není málo. Góly dává také Václav Jurečka. Umí si pokrýt balon, dostat se do šance. Kvalitní hráči tu jsou, není potřeba, abych jim radil. 

Jste členem prestižní společnosti Klubu ligových kanonýrů týdeníku Gól. Nedávno do něj vstoupil Tomáš Pekhart, jenž vyrůstal ve Slavii, na dveře klepou Jakub Řezníček i Tomáš Necid. Dosáhnou na členství? 

Moc bych to oběma přál. Vím, jaký je to pocit, když útočník této mety dosáhne. A také vím, jak je to složité a těžké, když se to blíží a nervozita narůstá. Moc to proto oběma přeju. 

S Tomášem Necidem jste ve Slavii hrával. Nemohl jste mu přihrát na více gólů, aby už měl klid? 

To jsem měl a moc mě to mrzí, že jsem mu víc nepřispěl. Ale on to zvládne i sám, věřím mu. 

Křetínský v kabině sudích během duelu s Brnem. Co na to šéf DK Baček, který přišel ke své funkci díky jeho kabele?

Foto: SK Slavia Praha