Velký úspěch na diplomatickém poli. Fousek je ve výkonném výboru UEFY

Velký úspěch na diplomatickém poli. Fousek je ve výkonném výboru UEFY

Velký úspěch zapsal alespoň na diplomatickém poli český fotbal. Jeho předseda Petr Fousek byl totiž zvolen do výkonného výboru UEFY. Český fotbal bude mít zastoupení ve vedení po 21 letech. 

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petr Fousek byl na kongresu v Lisabonu zvolen na čtyři roky do výkonného výboru Unie evropských fotbalových asociací (UEFA). Český fotbal bude mít zastoupení ve vedení UEFA po 21 letech. Předsedou UEFA bude i v následujících čtyřech letech Aleksander Čeferin. Pětapadesátiletý slovinský funkcionář neměl při dnešní volbě protikandidáta a delegáti ho potvrdili ve funkci.

Fousek navázal na někdejšího svazového předsedu Františka Chvalovského, který byl členem výkonného výboru UEFA mezi lety 1996 až 2002. V roce 2011 neúspěšně kandidoval Ivan Hašek, jenž v té době rovněž vedl tuzemský fotbal. Nejvýše postaveným českým funkcionářem v novodobé historii byl bývalý předseda svazu Václav Jíra, který v letech 1978 až 1992 zastával post místopředsedy UEFA.

Fousek dnes obdržel 40 hlasů z 55 možných, což byl mezi zvolenými delegáty třetí nejvyšší počet. Šedesátiletý český funkcionář se tak v konkurenci dalších deseti kandidátů pohodlně vešel mezi sedmičku nově zvolených členů výkonného výboru. Celkem se obměnilo devět z 19 zástupců, aklamací se uskutečnila volba ženské členky Laury McAllisterové z Walesu a Němce Hanse-Joachima Watzkeho, kteří neměli protikandidáta.

"Je to největší úspěch v mé funkcionářské kariéře. Beru to nejen jako uznání a ocenění svých schopností, ale především jako obrovskou poctu i prestiž pro český fotbal. Silný mandát, který mi udělilo tolik fotbalových svazů z celé Evropy, těší i nesmírně zavazuje," uvedl Fousek v tiskové zprávě.

Do vedení UEFA kandidoval premiérově a byl zvolen hned při prvním pokusu. V únoru získal klíčovou podporu skupiny středoevropských asociací, kam se FAČR regionálně řadí. "UEFA i zahraniční asociace také silně vnímají a oceňují změny, práci a projekty, které jsme v českém fotbale za dva roky udělali a ve kterých chceme pokračovat. Moje zvolení je krokem, který pomůže českému fotbalu se zase posunout o kus dál," mínil Fousek, který vede FAČR od předloňského června.

V mezinárodním fotbale se pohybuje desítky let. Působil v řadě orgánů UEFA i FIFA, které ho vyslaly i na 19 zahraničních misí s úkolem pomoci řešit problémy tamních asociací. Tři roky byl expertem FIFA a UEFA v Řecku.

"Předsednictví českého fotbalu v žádném případě neopouštím, přesně naopak. Ve vedení UEFA standardně zasedají prezidenti národních svazů, funkce jsou souběžné a z tohoto propojení těží jak národní asociace, tak evropský fotbal," dodal Fousek.

Čeferin stojí v čele UEFA od roku 2016, kdy kvůli zákazu činnosti za porušení etických pravidel rezignoval Francouz Michel Platini. Pokud vydrží ve funkci po celé čtyřleté období, stane se po Lennartu Johanssonovi ze Švédska druhým nejdéle sloužícím šéfem UEFA. Johansson byl předsedou mezi lety 1990 a 2007.

Většina delegátů a zástupců 55 členských asociací doprovodila Čeferinovo potvrzení ve funkci dlouhým potleskem vestoje. "Děkuji všem za podporu, znamená to pro mě opravdu hodně. Je to velká pocta, ale ještě větší zodpovědnost. Udělám maximum, abych vás ani celý fotbal nezklamal," uvedl Čeferin, jenž mimo jiné znovu varoval před myšlenkou některých evropských velkoklubů na založení superligy, která by byla přímou konkurencí výkladní skříně UEFA Ligy mistrů.

UEFA oznámila i výsledky hospodaření za sezonu 2021/22. Asociace měla rekordní příjmy 4,05 miliardy eur (asi 94 miliard korun). Z toho 3,3 miliardy eur (80 miliard korun) vrátila mezi kluby a národní asociace. Největší příjmy byly z Ligy mistrů. V sezoně 2023/24 počítá UEFA s příjmy takřka sedm miliard eur, především díky evropskému šampionátu, který se uskuteční v Německu.