Budějovice doma ztrestaly Jablonec, Liberec slaví hladkou výhru nad Zbrojovkou, Plzeň přejela Zlín

Osmadvacáté kolo FORTUNA:LIGY nabídlo během sobotního programu hned pět svých zápasů. Mladá Boleslav uhájila svou půdu před nájezdem ostravského Baníku díky trefě rychlonohého Kušeje. Sparta si veze ze svého kryptonitu v Uherském Hradišti pouhý bod. Na vlastní trefu Kováře dokázal po změně stran reagovat Krejčí z penalty. Východočeské derby dopadlo lépe pro Pardubice, které minimálně do neděle opustily poslední místo v tabulce. Slavia za poločas přejela Bohemians a opětovně vede ligu se stejným bodovým ziskem jako Sparta. Na výhře 3:0 se brankou podílel i navrátilec Olayinka.

FORTUNA:LIGA - 28. kolo

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 1:0 (1:0)

Branka: 17. Kušej. Rozhodčí: T. Klíma - Šimáček, Arnošt - Radina (video). ŽK: Jawo, Kušej, Suchomel, Hoftych (trenér) - Pojezný, Kuzmanovič. Diváci: 2621.

M. Boleslav: Mikulec - Kubista, Karafiát, Suchý - Suchomel, Donát (84. Mašek), Matějovský (76. Dancák), Fulnek - Jawo (59. Ladra), Škoda (76. Mareček), Kušej (76. Šimek). Trenér: Hoftych.

Ostrava: Letáček - Juroška, Bitri, Pojezný (46. Lischka), Šehič (46. Fleišman) - Kaloč - Cadu (77. Smékal), Buchta (46. Kuzmanovič), J. Klíma (85. Miškovič), Plavšič - Almási. Trenér: Hapal.

Fotbalisté Mladé Boleslavi ve 28. kole první ligy porazili doma Ostravu 1:0 a zvítězili po čtyřech zápasech. Souboj sousedů v tabulce rozhodl v 17. minutě útočník Vasil Kušej. Středočeši se posunuli na osmé místo neúplného pořadí a stále mají šanci na postup do nadstavbové skupiny o titul. Na rozdíl od Baníku, který je desátý.

Slezané nenavázali na triumfy nad mistrovskou Plzní (2:1) a Slováckem (1:0) a prohráli po třech utkáních. Dnešnímu soupeři podlehli ve vzájemném ligovém duelu po předchozích pěti vítězstvích.

V mladoboleslavské brance dostal šanci potřetí v ročníku Mikulec, obvyklá jednička Šeda nebyl ani na lavičce. Ostravský kouč Hapal se musel obejít bez nigerijského útočníka Tijaniho, dvougólový střelec z minulého zápasu proti Plzni pykal za čtyři žluté karty.

Jako první zahrozil Baník, Buchta ale po pohledné kombinaci nedokázal v pádu zakončit důrazněji. Opatrný začátek přinesl vážnější příležitost až v 17. minutě, a hned gólovou. Matějovský kolmicí za obranu vybídl ke skórování Kušeje a ten zakončil křižnou střelou k tyči. Útočník reprezentace do 21 let dal čtvrtou branku v ligové sezoně. Domácí kapitán Matějovský si připsal devátou asistenci a v pořadí nejlepších nahrávačů se osamostatnil na první příčce před sparťanem Höjerem.

Vzápětí se dostal do zakončení ostravský Almási, jehož střelu z otočky Mikulec pokryl. Krátce před pauzou našel Matějovský centrem ve vápně Škodu, který poslal hlavou míč do sítě. Zkušený kanonýr ale takřka půlroční čekání na gól neukončil, sudí Klíma po poradě u videa jeho zásah odvolal kvůli ofsajdu.

Hapal udělal v poločase tři změny v sestavě, jeho svěřenci zjednodušili útočnou fázi a hrozili ze vzduchu. Po rohových kopech byli blízko vyrovnání postupně Bitri, Lischka a Almási, ale všichni poslali míč hlavou jen těsně vedle. Kuzmanovičova tečovaná hlavička po dalším rohu skončila dokonce na břevně.

V další obrovské šanci hostů selhal "rybičkou" zakončující Smékal. Baník si místy vytvářel drtivý tlak, domácí obrana ale odolala. Brankář Mikulec udržel potřetí v ligové kariéře čisté konto.

1. FC Slovácko - Sparta Praha 1:1 (1:0)

Branka: 18. vlastní Kovář - 73. Krejčí II z pen. Rozhodčí: Berka - Vlček, Pečenka - Machálek (video). ŽK: Sinjavskij, Havlík, Kim Sung-pin - Haraslín. Diváci: 8000 (vyprodáno).

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Kadlec, Hofmann, Kalabiška - Daníček /87. Šimko), Havlík - Sinjavskij, Juroška (57. Kim Sung-pin), Petržela (66. Holzer) - Mihálik (66. Vecheta). Trenér: Svědík.

Sparta: Kovář - Vitík (64. Panák), Sörensen, Ladislav Krejčí II - Wiesner, Sadílek, Kairinen (82. Laci), Zelený (82. Höjer) - Karabec (64. Minčev), Haraslín (74. Mabil) - Kuchta. Trenér: Priske.

Fotbalisté Sparty ve 28. kole první ligy remizovali na hřišti Slovácka 1:1 a podruhé za sebou nezvítězili. Letenští sice v nejvyšší soutěži udrželi jarní neporazitelnost, ale mohou přijít o první místo. Druhá Slavia, která na pražského rivala v tabulce ztrácí tři body, od 19:00 hostí ve vršovickém derby Bohemians 1905.

Skóre v Uherském Hradišti otevřeli domácí v 18. minutě po vlastní brance gólmana Matěje Kováře, od něhož se odrazil do sítě míč po hlavičce Pavla Jurošky. Pražané vyrovnali v 73. minutě díky proměněné penaltě kapitána Ladislava Krejčího mladšího. Slovácko se Spartou doma neprohrálo třetí soutěžní duel za sebou a v tabulce zůstalo páté dva body za Bohemians.

Z osvědčené jarní sestavy Sparty vypadl kvůli zranění útočník Čvančara, jehož nahradil Karabec. Více než absence nejlepšího střelce trápila vedoucí tým tabulky pečlivě připravená defenziva Slovácka, která dlouho nepustila Letenské do své šestnáctky.

Do první šance se tak dostal nečekaný muž v sestavě Slovácka Juroška. Po brejku postupoval sám na Kováře, který ale jeho vyloženou šanci zlikvidoval.

Další protiútok už domácí v 18. minutě využili. Po pravé straně pláchl Mihálik, jeho centr aktivní Juroška hlavičkoval do břevna, míč se odrazil do zad Kováře a skončil v síti.

Sparta byla blízko vyrovnání ve 24. minutě z první vážnější akce, kterou založil Krejčí. Po Haraslínově přihrávce trefil Kuchta tyč. Brankovou konstrukci pak napálil letenský útočník ještě ve 44. minutě, když přeloboval i Nguyena, jenž v nastaveném čase bravurně zlikvidoval střelu Karabce.

Sparta po změně stran navázala na svůj nápor ze závěru první půle, ve 47. minutě pálil těsně vedle Kuchta, vzápětí Nguyen vychytal Haraslína. Slovácku sebrala spoustu sil náročná defenzíva, směrem dopředu se jeho hráči příliš nedostávali, zato v obraně podávali spolehlivý a zodpovědný výkon.

Pražané jen těžko hledali recept, jak na zkušenou slováckou obranu vyzrát. Stalo se v 74. minutě. Po faulu Sinjavského na Haraslína kopal Krejčí mladší penaltu a bezpečně ji proměnil. Sparťanský obránce vstřelil 10. branku v ligové sezoně.

Tlak hostů po vyrovnání lehce opadl, do jejích obranného prostoru se dokázali hráči Slovácka dostat, nicméně gólovou šanci si nevytvořili. Více touhy po třech bodech projevili Pražané, v závěru a především v šestiminutovém nastavení uzamkli domácí před jejich brankou, ale kýžený gól nedali. Sparta tak protáhla sérii bez porážky na 15 ligových a celkově 18 soutěžních zápasů.

Sigma Olomouc - FK Teplice 1:2 (0:1)

Branky: 79. Pokorný - 45.+4 Hybš z pen., 84. Urbanec. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Dresler - Petřík (video). ŽK: Ventúra - Mareček. Diváci: 3091.

Olomouc: Macík - Chvátal (66. Fortelný), Pokorný, Beneš, Sláma - Pospíšil, Ventúra (46. Zifčák) - Zorvan (46. Zmrzlý), Breite (46. Greššák), Navrátil (87. Vaněček) - Chytil. Trenér: Jílek.

Teplice: Grigar - Hora, Chaloupek, Mičevič, Hybš - Mareček, Jukl - Urbanec, Trubač (88. Radosta), Gning (76. Žák) - Fila (72. Jásir). Trenér: Frťala.

Fotbalisté Teplic ve 28. kole první ligy nečekaně zvítězili v Olomouci 2:1. Severočechy poslal v nastavení úvodního dějství do vedení z penalty Matěj Hybš, v 79. minutě sice srovnal domácí Jakub Pokorný, ale za dalších pět minut rozhodl Jakub Urbanec.

Výsledkem 2:1 vyhráli Tepličtí vzájemný duel i na podzim. Severočeši zvítězili potřetí z posledních čtyř kol, se Sigmou posedmé za sebou bodovali a posunuli se na 13. místo neúplné tabulky. Hanáci doma v lize prohráli po devíti zápasech.

Olomoučtí nastoupili ve stejné sestavě jako při minulém vítězném duelu ve Zlíně. Hostující trenér Frťala musel vynechat disciplinárně potrestaného Vondráška, kterého nahradil Hora. V prvním poločase se dlouho hrálo bez velkých šancí.

Domácí zahrozili ve 25. minutě po rohu, Benešova střela z voleje ale byla zablokovaná. Tepličtí v úvodu pálili spíše z dálky, ale nakonec šli do kabin s náskokem. Brankáři Macíkovi po přihrávce od Beneše při zpracování odskočil míč, který vypíchl Fila a nechal se gólmanem faulovat. Pokutový kop proměnil střelou doprostřed Hybš. Třicetiletý krajní bek ve třetím z posledních čtyř ligových zápasů skóroval z penalty.

Trenér Sigmy Jílek zareagoval na nepříznivý průběh před startem druhé půle trojím střídáním a změnou v rozestavení. Přesto se Olomouc zpočátku do větších šancí nedostávala. V 66. minutě neměl Grigar se střelou Zifčáka problém, poté stejný hráč v mnohem větší šanci sám proti teplickému brankáři znovu neuspěl.

Hanákům pomohla ke srovnání standardní situace. Po přetaženém centru Pospíšila z rohového kopu a závaru uklidil v 79. minutě z hranice penalty míč z voleje po zemi k tyči stoper Pokorný. Jenže remízový stav vydržel pouze pět minut. Hybšův centr v 84. minutě propadl přes chybujícího Macíka a Urbanec o centimetry protlačil balon za brankovou čáru.

Hned nato mohli domácí z rozehrávky opět srovnat. Fortelného lob tečoval Grigar a dorážku Beneše zablokoval na brankové čáře jeden z teplických obránců. Vítězství hostům zachránil v páté nastavené minutě Grigar, když po centru Zifčáka vyrazil pokus Zmrzlého z malého vápna na roh. Severočeši venku zvítězili podruhé za sebou, na půdě Sigmy naplno bodovali po 10 letech. Hanáci vyhráli jediné z posledních čtyř kol a v tabulce jsou šestí.

FK Pardubice - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 56. Černý. Rozhodčí: Szikszay - Mokrusch, Volf - Kocourek (video). ŽK: Kostka, Vacek, Chlumecký, Helešic, Pikul, Nita - Klíma, Leibl, Bajza. ČK: 90. Leibl. Diváci: 4450.

Pardubice: Nita - Icha, Hranáč, Vlček, Chlumecký - Vacek - Kostka (82. Helešic), Hlavatý (82. Darmovzal), Janošek (87. Jeřábek), Sychra (71. Pikul) - Černý (71. Krobot). Trenér: Kováč.

Hradec: Bajza - Klíma (72. Kučera), Čech, Leibl - Harazim, Smrž, Kodeš (83. Dvořák), Novotný (61. Matěj Koubek) - Rada, Ryneš - Vašulín. Trenér: Hejkal.

Fotbalisté Pardubic porazili ve 28. kole první ligy ve východočeském derby Hradec Králové 1:0. Svěřenci trenéra Radoslava Kováče vyhráli po třech porážkách a odpoutali se z posledního místa, na němž je nyní Zlín. "Ševci" ztrácejí na patnácté Východočechy tři body, k dobru mají nedělní utkání na hřišti obhájce titulu Plzně.

O triumfu Pardubic rozhodl v 56. minutě bývalý hráč Hradce Pavel Černý. V závěru utkání byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující obránce Michael Leibl. Pardubice zdolaly Hradec i podruhé v ligové sezoně, na podzim na jeho hřišti zvítězily 3:1. "Votroci" prohráli v nejvyšší soutěži po dvou vítězstvích 2:1 a neúplné tabulce zůstali sedmí.

Východočeské ligové derby se poprvé uskutečnilo na domovském stadionu jednoho z mužstev, Pardubice předtím působily v azylu v Ďolíčku, Hradec zase domácí utkání hraje v Mladé Boleslavi. Hostům potřetí za sebou chyběl nemocný trenér Miroslav Koubek, na lavičce ho opět zastoupil asistent Stanislav Hejkal.

První poločas nabídl pouze dvě příležitosti. V šesté minutě Harazimův centr zprava propadl na malé vápno k Novotnému, hostující záložník však gólmana Nitu zblízka nepřekonal. Nepříliš pohledná hra pokračovala po zbytek úvodního dějství, na jehož konci domácí středopolař Hlavatý tváří v tvář brankáři Bajzovi neuspěl.

Pardubice vstoupily do druhé půli aktivněji a v 56. minutě skórovaly. Hlavatý se obtočil kolem Kodeše a našel Černého, jenž zakončil po zemi k tyči. Osmatřicetiletý útočník vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, z úcty ke svému bývalému týmu ho však příliš neslavil. Vítěznou trefu proti Hradci zaznamenal i v podzimním vzájemném utkání. Za "Votroky" hráli také jeho otec Pavel a dědeček Jiří, jenž s ním v roce 1960 získal jediný titul v klubové historii. Pardubice daly 25. gól v sezoně nejvyšší soutěže, nadále však mají nejhorší útok ze všech celků.

Krátce nato Hlavatý po rohovém kopu zamířil z voleje těsně vedle. Domácí mohli zvýšit v 76. minutě, do rány nejlepšího ligového střelce Pardubic Janoška se však obětavě vložil Kodeš. Později Janošek po protiútoku hledal před brankou střídajícího Helešice, ten se však k zakončení nedostal. V 87. minutě nastoupil premiérově v ligovém ročníku po dlouhém zranění devětatřicetiletý pardubický záložník Jeřábek.

V 90. minutě uviděl druhou žlutou Leibl. "Votroci" desátou červenou kartou v ročníku nejvyšší soutěže potvrdili pozici týmu s nejvíce vyloučenými hráči. Pardubice doma v lize neprohrály čtvrtý z posledních pěti zápasů a v sezoně tam získaly 17 z celkových 25 bodů.

Slavia Praha - Bohemians Praha 1905 3:0 (3:0)

Branky: 13. Jurečka, 31. Olayinka, 36. Douděra. Rozhodčí: Zelinka - Kubr, Caletka - Orel (video). ŽK: Vondra (Bohemians). Diváci: 18.974.

Slavia: Kolář - Masopust, Ogbu, Holeš - Douděra (71. Pech), Zafeiris (88. Traoré), Oscar, Schranz (63. Provod) - Jurečka (63. M. Jurásek), Olayinka - Van Buren (72. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Bohemians: Jedlička - Hůlka, Křapka, Vondra - Köstl, Jindřišek, Jánoš (88. Nový), Kovařík (46. Dostál) - Prekop (46. Puškáč), Hála (66. Morávek) - Drchal (77. Mužík). Trenér: Veselý.

"Klokanům" nevyšla odveta za nedávné semifinále poháru, v němž na začátku dubna na stadionu Slavie prohráli 2:3 po prodloužení. Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského zvítězili i ve 14. domácím utkání ligové sezony a naplno bodovali po dvou venkovních remízách po sobě. Bohemians prohráli po sedmi kolech a na čtvrtém místě tabulky mají dvoubodový náskok před pátým Slováckem.

Oba týmy nastoupily v rozestavení na tři stopery. Do slávistické sestavy se po odpykání čtyřzápasového disciplinárního trestu vrátil Olayinka, po nemoci pak Douděra a Zafeiris. Bohemians se museli obejít bez dvojice Matoušek, Beran, která hostuje v Ďolíčku z Edenu.

Zatímco v nedávném pohárovém semifinále Bohemians brzy otevřeli skóre a až v šesté minutě nastavení inkasovali vyrovnávací gól na 2:2, tentokrát se nechali v Edenu od úvodu zatlačit a záhy na to doplatili.

Ve 13. minutě přiťukl Masopust, hrající 100. ligové utkání za Slavii, z pravé strany pod sebe na Jurečku a jeho pokus lehce tečoval mimo dosah brankáře Jedličky veterán Jindřišek. Domácí útočník navázal na gól z minulého kola v derby na Spartě (3:3) a prosadil se ve čtvrtém z posledních pěti soutěžních duelů včetně vítězné branky v poháru proti Bohemians.

Hosté pak přidali, ale gólmana Koláře za celou první půli neohrozili. Ve 31. minutě navíc po brejku podruhé inkasovali. Zafeiris vysunul Olayinku, který se zbavil obránce a střelou na zadní tyč z hranice vápna překonal Jedličku. Nigerijský navrátilec do sestavy skóroval pojedenácté v ligovém ročníku a dál vylepšuje své české sezonní maximum.

Za dalších pět minut slávisté zvýšili už na 3:0. Van Buren sklepl míč po dlouhém nákopu na Douděru a ten ranou zpoza vápna zaskočil Jedličku. Domácí skórovali i z třetí střely mezi tyče a odehráli gólově nejvydařenější první poločas od listopadu.

Trenér Bohemians Veselý po poločase poslal na trávník střídající Dostála s Puškáčem a druhý jmenovaný v 53. minutě po rohu hlavičkoval těsně nad. Jinak ale Slavia s přehledem kontrolovala hru. Tecl zblízka z otočky mířil jen do Jedličky, který pak v 84. minutě zasáhl proti přímému kopu dalšího střídajícího hráče Matěje Juráska.

Svěřenci Trpišovského, který odkoučoval 181. ligové utkání na lavičce Slavie a stal se rekordmanem novodobé klubové historie, dohrávali závěr s přehledem. V další šanci se zjevil střídající Traoré, Jedličku ale nepropálil.

Bohemians v utkání ani jednou nemířili mezi tyče. "Klokani" venku v lize prohráli po třech zápasech, na půdě Slavie v nejvyšší soutěži nebodovali pošesté za sebou. V samostatné lize na stadionu vršovického rivala zvítězili jen v úvodním z 21 duelů.

Dynamo České Budějovice - FK Jablonec 5:1 (3:0)

Branky: 18. Hora, 21. Havel, 45.+2 Čmelík, 53. Čoudek, 70. Adediran - 59. Souček. Rozhodčí: Nehasil - Matoušek, Hádek - Klíma (video). ŽK: Penner - Martinec, Hübschman. Diváci: 2895.

Č. Budějovice: Janáček - Čoudek, Havel, Králik (71. Broukal) - Čmelík (83. Potočný), Hora, Hellebrand, Čavoš, Penner (71. Sluka) - Adediran (79. Škoda), Čermák (71. Zajíc). Trenér: Nikl.

Jablonec: Hanuš - Heidenreich (46. Surzyn), Král, Martinec (68. Akpudje) - Souček, Hübschman, Šulc, Považanec (46. Jovovič), Polidar (78. Patrák) - Sejk (68. Černák), Chramosta. Trenér: Horejš.

Fotbalisté Českých Budějovic zvítězili ve 28. kole první ligy nad Jabloncem 5:1. O góly Dynama se postaralo pět různých střelců. Už v prvním poločase se trefili Jakub Hora a Lukášové Havel a Čmelík, po změně stran na ně navázali Ondřej Čoudek, jenž se v nejvyšší soutěži prosadil poprvé, a Quadri Adediran. Mezi čtvrtou a pátou brankou domácích se vměstnal zásah hostujícího záložníka Daniela Součka, pro něhož šlo také o premiérovou ligovou trefu.

Jihočeši vyhráli v lize po sérii tří proher a posunuli se na dvanáctou příčku. Na svého dnešního soupeře, který desátým místem uzavírá prostřední nadstavbovou skupinu o umístění, ztrácejí dvě kola před koncem základní části tři body. Severočeši nezvítězili ve čtvrtém kole po sobě.

Dynamo zahájilo svůj snový zápas nenápadně. První branku vstřelilo v 18. minutě, když z přímého kopu podél zdi skóroval Hora. V ligové sezoně se prosadil podruhé.

Úvodní trefa spustila jihočeskou kanonádu. O tři minuty později přidali domácí druhý gól, nakrátko rozehraný roh využil stoper Havel, který skóroval počtvrté v ročníku nejvyšší soutěže. Do přestávky udeřily České Budějovice ještě jednou, když v nastaveném čase překonal jabloneckého gólmana Hanuše Čmelík. Domácí záložník je s pěti brankami nejlepším týmovým střelcem v ligové sezoně.

Trenér Severočechů Horejš, jenž České Budějovice roky trénoval a v minulosti za ně i řadu sezon odehrál, zkusil o poločase zvrátit vývoj vystřídáním dvou hráčů. Ale Jihočechy manévr jejich bývalého kouče, jenž je vedl ještě v minulé sezoně, nijak nerozhodil. V 53. minutě po centru Čmelíka vstřelil svůj první gól v nejvyšší soutěži osmnáctiletý obránce Čoudek.

Záchvěv naděje pak Jablonci přinesla 59. minuta, v níž snížil na 1:4 další střelecký ligový debutant Souček. Jenže tlak Dynama to nijak nesnížilo. O chvíli později po chybě jablonecké defenzivy měl vekou příležitost Čmelík. Po následném rohu zase po hlavičce českobudějovického kapitána Králika předvedl výtečný zákrok Hanuš.

Promarněné šance však Dynamo moc mrzet nemusely. V 70. minutě nigerijský útočník Adediran po úniku přidal pátý gól domácích a svůj druhý zásah v české lize. Jablonec prohrál 1:5 i v lednu na Slavii.

Jihočeši potřetí v historii samostatné ligy vyhráli o čtyři branky, předtím se jim to naposledy povedlo v dubnu 1996 na hřišti Uherského Hradiště. Zároveň vyrovnali své střelecké maximum v jednom utkání. Pět gólů v zápase dali potřetí v dějinách nejvyšší soutěže a poprvé od září 1999, kdy si proti Příbrami připsali své nejvyšší vítězství v samostatné lize 5:0.

Slovan Liberec - Zbrojovka Brno 3:1 (3:0)

Branky: 23. a 33. Frýdek, 29. Tupta - 89. vlastní Rondič. Rozhodčí: Petřík - Vodrážka, Slavíček - Szikszay (video). ŽK: Ghali - Hlavica. Diváci: 1658.

Liberec: Vliegen - Ndefe, Plechatý, Purzitidis - Fukala (84. Polyák), Červ, Doumbia (46. Valenta), Ghali - Frýdek (73. Kozák), Tupta (66. Rondič) - Olatunji (84. Varfolomejev). Trenér: Kozel.

Brno: Berkovec - Hlavica (46. Blecha), Tijani, Štěrba (73. Nečas) - Hrabina, Falta, Texl, Granečný - Ševčík, Řezníček (46. Hladík), Alli (64. Fousek). Trenér: Hašek.

otbalisté Liberce zvítězili v 28. kole první ligy nad Brnem 3:1 a poskočili na deváté místo soutěže. Slovan rozhodl souboj sousedů v tabulce třemi brankami mezi 23. a 33. minutou, kdy se dvakrát trefil Christian Frýdek a jednou Lubomír Tupta. V závěru hosté snížili po vlastním gólu střídajícího Imada Rondiče.

Severočeši oplatili nováčkovi soutěže podzimní porážku 0:3, v lize popáté za sebou neprohráli a udělali velký krok k tomu, aby v nadstavbě nemuseli do skupiny o záchranu. Zbrojovka v druhém utkání pod trenérem Martinem Haškem nenavázala na minulé vítězství nad Pardubicemi a klesla na 13. příčku se stejným bodovým ziskem jako čtrnácté Teplice, jimž patří první barážová pozice.

Brněnští vzhledem k rozestavení Slovanu vyrukovali netradičně s třemi stopery a samotný úvod nenapovídal, že by měli sehrát nejhorší první poločas od loňského srpna. Hned ve třetí minutě poprvé zahrozil nejlepší ligový střelec Řezníček, domácí branku ale minul a 20. gól v této sezoně nejvyšší soutěže nepřidal.

Zhruba po 10 minutách začali hrozit i domácí, a to především z brejků. V 11. minutě Tupta ve vyložené šanci přestřelil. Slovenský ofenzivní univerzál neuspěl ani o chvíli později, kdy po Frýdkově přiťuknutí z přímého kopu znovu zamířil těsně nad.

Ve 23. minutě už Slovan vedl. Ghaliho centr přizvedl Tijani nad sebe, brankář Berkovec tísněný Tuptou balon jen nedůrazně vyboxoval a pohotový Frýdek navzdory své subtilní postavě doklepl netradičně hlavou do sítě.

Za šest minut domácí zvýšili. Olatunji se po rychlém brejku zbavil Tijaniho, přihrál ve vápně volnému Tuptovi, který zasekl a zamířil k tyči. Ve 33. minutě Severočeši vedli už 3:0. Fukala po brejku z pravé strany přistrčil Frýdkovi a ten technickou ranou těsně za vápnem trefil přesně horní roh. Čtyřiadvacetiletý záložník poprvé v kariéře skóroval dvakrát v jednom ligovém utkání, dosud měl na svém kontě v nejvyšší soutěži jen tři branky a pouze jedinou v této sezoně.

Hosté přešli na rozestavení se čtyřmi obránci, přesto ještě do pauzy mohli inkasovat počtvrté. Olatunjiho střelu z pravé strany ale ve 42. minutě vykopl Berkovec. Liberečtí odehráli v lize nejlepší první poločas od předloňského února, kdy při výhře 4:1 nad Pardubicemi ovládli úvodní dějství 4:0.

Do druhé půle brněnský kouč Hašek už neposlal kanonýra Řezníčka a hned dvakrát vystřídal. Liberečtí záhy po změně stran měli několik dalších vyložených šancí. Olatunji ale nejprve ve 49. minutě po Frýdkově přihrávce sám před brankou minul a vzápětí ho vychytal gólman Berkovec. Po Frýdkově pádu ve vápně poté rozhodčí Petřík penaltu neodpískal a za chvíli další velkou možnost neproměnil Tupta.

Severočechy za lehkovážné počínání v koncovce málem stihl trest, Brněnští ale po hodině hry obrovský závar v domácím vápně ke snižující trefě nevyužili. V 65. minutě střídající Fousek zamířil jen do boční sítě. Hosté po prostřídání lépe kombinovali a nakonec se snižující branky přece jen dočkali. V 89. minutě po standardní situaci Zbrojovky poslal hlavou míč do vlastní sítě střídající Rondič.

Slovan doma v lize s Brnem podeváté za sebou neprohrál a bodoval v pátém z posledních šesti vzájemných duelů v nejvyšší soutěži. Kouči Zbrojovky Haškovi nevyšlo 100. ligové utkání v roli hlavního trenéra a souboj s klubem, za který v minulosti hrával. Brněnští venku v nejvyšší soutěži poosmé za sebou nezvítězili.

Viktoria Plzeň - Trinity Zlín 4:0 (1:0)

Branky: 49. a 57. Vlkanova, 34. Hejda, 86. Chorý. Rozhodčí: Křepský - Váňa, Dohnálek - Starý (video). ŽK Sýkora - Hlinka. Diváci: 8415.

Plzeň: Staněk - Holík, Hejda (81. Kaša), Jemelka, Sýkora - Kalvach, Bucha - Jirka (46. Vlkanova), Vydra (67. Kliment), Pilař (67. Květ) - Durosinmi (46. Chorý). Trenér: Bílek.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Simerský, Kolář, Procházka - Hlinka, Hrubý (73. Didiba) - Vukadinovič (73. Dramé), Slončík (62. Hellebrand), Fantiš (74. Reiter) - Kovinič (62. Silný). Trenér: Vrba.

Fotbalisté Plzně ve 28. kole první ligy doma deklasovali poslední Zlín 4:0. Západočeští obhájci titulu z třetího místa tabulky ztrácejí šest bodů na vedoucí Slavii a druhou Spartu, s níž se ve středu utkají na Letné. Dvě branky vstřelil střídající Adam Vlkanova.

Viktorii nasměroval za pátou ligovou výhrou nad Zlínem po sobě ve 34. minutě kapitán Lukáš Hejda, mezi 49. a 57. minutou přidal další dva góly Vlkanova a v závěru uzavřel skóre další náhradník Tomáš Chorý. "Ševci" prohráli čtvrté z posledních pěti kol a chybí jim tři body na patnácté Pardubice.

V souboji bývalých reprezentačních trenérů uspěl domácí Michal Bílek, jenž v minulosti vedl Zlín. Jeho kouči Pavlu Vrbovi naopak nevyšel návrat na stadion bývalého mužstva, které dovedl ke třem titulům.

Bílek v základní sestavě udělal čtyři změny oproti minulému prohranému utkání v Ostravě. Od začátku překvapivě nastoupili i krajní záložníci Jirka s Pilařem a útočník Durosinmi.

Obměněná Viktoria se rozjížděla docela pomalu. V 15. minutě sice Jemelka dostal zblízka míč do zlínské branky, ale gól byl odvolán kvůli ofsajdu. Domácí však byli v ofenzivě dál nebezpečnější. Jirkův střílený centr brankář Rakovan konečky prstů vytlačil na roh, později Durosinmi hlavičkoval nepřesně.

Plzeňští otevřeli skóre ve 34. minutě. Sýkora z přímého kopu nacentroval do šestnáctky a Hejda se prosadil přesnou hlavičkou. Třiatřicetiletý stoper vstřelil druhou branku v ligové sezoně a celkově 25. v nejvyšší soutěži.

Zlín mohl zničehonic vyrovnat krátce před pauzou, ale gólman Staněk vytáhl Hlinkovu ránu nad břevno. Slovenský záložník ještě v nastavení z dálky vypálil těsně nad.

Západočechům vyšel vstup do druhého poločasu. Sýkora rozehrál roh na Vlkanovu a střídající záložník po necelých čtyřech minutách na hřišti překonal Rakovana přesnou střelou.

O chvíli později si nikým nehlídaný Vlkanova naskočil na Pilařův centr a umístěnou hlavičkou zvýšil na 3:0. V tomto ligovém ročníku si polepšil na pět gólů, trefil se poprvé od února. Dvě trefy v jednom utkání nejvyšší soutěže zaznamenal podruhé v kariéře, premiérově se mu to povedlo shodou okolností ve Zlíně v říjnu 2021, kdy oblékal dres Hradce Králové.

Po delší nezajímavé pasáži v 86. minutě Kliment v souhře střídajících hráčů našel Chorého a ten snadno zamířil do odkryté branky. Osmadvacetiletý útočník se 12. zásahem v sezoně nejvyšší soutěže osamostatnil v čele týmové tabulky střelců.

Plzeň doma v lize nad moravským soupeřem zvítězila v šestém duelu po sobě. Zlín v nejvyšší soutěži protáhl čekání na venkovní vítězství na 28 zápasů, nevyhrál tam od srpna 2021.