Šimůnek: V Německu je to jízda, ale dostávám se do toho

Šimůnek: V Německu je to jízda, ale dostávám se do toho

Nový objev českého fotbalu Jan Šimůnek necelý měsíc po přestupu z pražské Sparty do německého Wolfsburgu už vůbec nepochybuje o správnosti své volby. Talentovaný zadák se prý v Německu po chvilkovém tápání už začíná rozkoukávat a na trénincích i v zápasech se učí rozdávat rány na všechny strany.

"Protože v Německu to je vážně velká jízda, na takové nasazení jsem vůbec nebyl zvyklý ani třeba ze Sparty. Zpočátku jsem z toho všeho byl docela vykulený, ale snad se do toho už pomalu dostávám, i když to ještě není úplně ideální," líčil novinářům v Jerevanu talentovaný zadák.

Všudypřítomné nasazení a zápal pro hru jej v Německu zaskočily. "Třeba na tréninku jsem docela zíral, jak se do toho chodí natvrdo. Šlapáky zepředu nejsou výjimkou," podivoval se Šimůnek.

"Ale přesně takhle jsem to třeba vnímal i v době, kdy jsem před dvěma lety poprvé trénoval na Spartě, nebo loni, když jsem na Kladně začínal pravidelně hrát ligu. První zápas na dvacítkách proti Argentině byla také hrůza, a nakonec jsme došli hodně daleko," popisoval kapitán vicemistrů světa do 20 let, který v Arménii s českou jednadvacítkou v sobotu vstoupí do kvalifikace evropského šampionátu.

Poslední týdny měl nabité překotnými událostmi, ale teď už se ve Wolfsburgu usadil. Po příchodu ze Sparty mu věhlasný kouč Felix Magath hned dal důvěru v základní sestavě a Šimůnek už stačil odehrát tři zápasy. Jeho nový klub v nich vyhrál, remizoval a naposledy i prohrál. "Snad jsem to zvládl, i trenér na mě občas ukáže zdvižený palec nebo řekne, že to bylo dobré. I když v posledním zápase na Hertě jsem se jedné chybičky nevyvaroval," přiznal Šimůnek.

Jinak si ale rozhodnutí odejít do Wolfsburgu pochvaluje. Cítí, že to může být významný impulz pro další vývoj jeho kariéry. "Upeklo se to sice hodně rychle, ale určitě to byla dobrá volba. Navíc Wolfsburg je v mém případě ideální klub, je určitě lepší jít na začátku sem než rovnou do nějakého velkoklubu. A cítím, že by mi mohla sedět i bundesliga," vypočítával Šimůnek.

"Hlavně ta kulisa při zápasech, to mě dostalo v Německu snad ze všeho nejvíc," uvažoval hráč, za jehož prodej Sparta může celkově inkasovat až 150 milionů korun.

K pohodě nové posily Wolfsburgu přispívá i skutečnost, že se ve městě automobilů už začíná zabydlovat, navíc domů do Prahy to autem stihne za tři hodiny. "Dobré je, že mi skončily všechny ty zařizování kolem účtu, telefonu nebo přihlášení k pobytu, běhání po úřadech, to je také hrůza. A navíc se už brzy přestěhuju do vlastního bytu a přijede přítelkyně," pochvaloval si Šimůnek.

Ze všeho nejvíc jej ale těší to, že kolem něj pomalu ustává humbuk, který vyvolaly jeho skvělé výkony na nedávném mistrovství světa do 20 let a následný bleskový přesun ze Sparty do Wolfsburgu. V létě se Šimůnek několikrát ocitl v centru pozornosti médií, což vycházející hvězdu českého fotbalu rozhodilo.

"Byl jsem pak vždycky zpocený víc než po zápase," vzpomínal Šimůnek s úsměvem. "Teď mám zase jenom klid na fotbal a jsem za to moc rád. Ten blázinec kolem mi neseděl, jsem radši, když si mě nikdo moc nevšímá," usmíval se Šimůnek.

Před dvěma týdny vzbudilo rozruch také jeho zařazení do širší nominace reprezentačního áčka, což prý také Šimůnka vyvedlo z míry. "Když mi to ukazoval trenér ve Wolfsburgu, tak jsem byl v šoku. Ani mě nenapadlo o reprezentaci přemýšlet," vyprávěl dvacetiletý stoper.

"Ale možná je lepší, že jsem se do užšího výběru nedostal, protože by to zase byl další obrovský skok. Spíš je pro mě teď lepší, když budu v jednadvacítce, kde můžu pravidelně hrát. Nároďák je samozřejmě velká pocta, ale ještě na něj mám myslím čas," dodal Šimůnek.

[ 7. 9. 2007 - ČTK | Foto: MARSfoto ]

Bundesliga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.