Rezerva Sparty pohrdla početní výhodou, béčko Slavie nasázelo Jihlavě sedm fíků

Příbram porazila ve 27. kole Fortuna národní ligy na vlastním hřišti Opavu 2:0 a v neúplné tabulce se posunula na druhou příčku. V sobotu program pokračoval v Třinci, kde se urodila remíza. Zato Karviná potvrdila dominanci na hřišti Dukly. Stoupající formu potvrdil Vyškov, důležité tři body zapsal i Prostějov. V neděli byla k vidění přestřelka mezi béčkem Slavie a Jihlavou (7:2) nebo remíza Olomouce B s Chrudimí 2:2.

Příbram - Opava 2:0 (1:0)

Branky: 34. Šajch, 65. Wágner. Rozhodčí: Orel - Líkař, Mojžíš. ŽK: Rataj (Opava).

Ačkoliv tabulka seřazená dle očekávaných bodů zjištěných pohledem do pokročilých statistik ukazovala Opavu vysoko v horní polovině, ve skutečnosti se však strachovala o záchranu. V cestě za ní si výrazně pomohla posledními dvěma koly, kdy obrala dva nejlepší týmy soutěže. Mezi ně se ještě před nedávnem řadila Příbram, jenže se kvůli pětizápasovému čekání na výhru propadla na čtvrtou příčku. Pátou prohru v řadě navíc proti Vyškovu naposledy odvracela až pozdní penaltou.

Do sestavy Středočechů se po jednozápasové absenci vrátil jeden z nejlepších střelců soutěže Tomáš Wágner, jeho přítomnost ovšem zkraje zápasu obrana soupeře téměř nepociťovala. Přesto ve 20. minutě dělily domácí od skórování pouhé centimetry, když El Sheikh namířil přímý kop z pravé strany přímo na bránu a Kryštof Lasák konečky prstů vytlačil míč na břevno. Egypťan se tak své první trefy na českých trávnících dočkal až o necelou čtvrthodinu později. V posledních týdnech výborně hrající Jakub Zeronik pronikl do pokutového území a vyslal do malého vápna centr, na který si úspěšně naskočil právě muž s číslem 74 na zádech.

Po změně stran mohl vedení domácích navýšit o poznání zkušenější střelec Wágner, k přetaženému centru se však musel natahovat a jeho akrobatické zakončení srazil jeden z obránců na rohový kop. Z něj sice Příbram neudeřila, povedlo se jí to ale z totožného typu standardní situace v 65. minutě, kdy Lasák špatně odhadl trajektorii míče a zaváhání gólmana dokonale využil Wágner. Žlutomodří se k ohrožení Václava Smrkovského prakticky nedostávali, sedm minut před koncem navíc téměř inkasovali potřetí. Unikající Zeronik si pohrál s posledním obráncem, následné zakončení však namířil jen vedle levé tyče. Na poklidném závěru utkání to ovšem nic nezměnilo.

Příbram se tak vymanila z výsledkové krize a po více než měsíci vyhrála. V příštím kole se 19. května představí v Jihlavě, Opava o den později přivítá Prostějov.

Třinec - Sparta Praha B 2:2 (0:0)

Branky: 79. Machuča, 83. Slaninka - 48. a 90.+5 Schánělec. Rozhodčí: Adámková - Pochylý, Pospíšil.

Rezerva Sparty remizovala ve 27. kole Fortuna národní ligy na půdě Třince 2:2. Utkání ovlivnil incident ze 42. minuty, kdy byl za likvidační skluz zezadu vyloučen domácí stoper Vojtěch Brak. Pražané poskytnutou výhodu přetavili v gól krátce po návratu ze šaten zásluhou rozjetého Tomáše Schánělce. Celek z hlavního města své vedení držel do 79. minuty, kdy oslabení Slezané po chybě v malém vápně Rudých vyrovnali. O čtyři minuty později navíc vyhoření hostů podtrhnul Martin Slaninka. Strhující duel však nabídl v nastavení ještě jeden zvrat, a to když sparťanským mladíkům zajistil alespoň bod opět Schánělec.

Pražané patřili po podzimní části k vážným kandidátům na sestup, tyto starosti však velmi rychle rozehnali. Pomohla jim k tomu úchvatná šestizápasová série bez porážky, během níž hned pětkrát vyhráli. Střelecky se velmi dařilo Schánělcovi, jenž byl za svou formu odměněn i několika minutami v ligovém utkání A-týmu. Třinec naopak podobného kanonýra postrádal a nadále zaujímal poslední příčku v tabulce.

Ve vyrovnaném úvodu se k prvnímu nebezpečnému zakončení propracovali sparťané, když z pravé strany pálil Adam Goljan, brankář Jiří Adamuška si ale s jeho pokusem poradil. Třinec byl blízko gólu ve 20. minutě. Po rohovém kopu střílel Dominik Straňák, avšak Filip Nalezinek vyrazil míč nad břevno. Slezané převzali herní iniciativu a po půlhodině opět výrazně zahrozili. Byl to znovu Straňák, jenž hlavičkou donutil Nalezinka k perfektnímu zákroku konečky prstů. Rudí se před přestávkou dostávali do protiútoků zásluhou rychlých brejků, jeden z nich ovšem nešetrným skluzem utnul Brak, který od rozhodčí Jany Adámkové viděl červenou kartu.

Pražanům stačila po návratu ze šaten chvíle k využití výhody jednoho muže navíc. Po centru Lukáše Váni z pravé strany usměrnil balon mezi tři tyče Schánělec. Za neúnavné podpory nejvěrnějších fanoušků se Třinec pokoušel i v oslabení zlomit obranu soupeře, což však mělo za následek mnohá okénka v jeho defenzivě. Udeřit mohl z úniku Goljan, proti Adamuškovi ale selhal. Slezanům se nakonec snaha vyplatila. Neskutečnou chybu předvedl Nalezinek, jenž jednoduchý přízemní centr rukama sklepl k dobíhajícímu Ondřeji Machučovi, který neměl problém skórovat. Chvíli nato se povedlo domácím dokonat obrat. Slaninka zůstal nikým nehlídaný na zadní tyči a z první poslal míč placírkou do protipohybu Nalezinka. Nadšené příznivce Třince ale umlčel v závěru ve vápně osamocený Schánělec, který dal skóre konečnou podobu.

Mladíci Sparty tak remízou ve Slezsku protáhli sérii bez porážky na sedm utkání. V příštím kole 18. května přivítají Duklu, Třinec se o dva dny později představí na hřišti Líšně.

Dukla Praha - Karviná 0:3 (0:1)

Branky: 5., 67. a 73. Akinyemi. Rozhodčí: Berka - Vlček, Arnošt

Hráči Karviné zvládli další důležitý zápas v boji o postup do Fortuna ligy, když ve 27. kole druhé nejvyšší české soutěže porazili Duklu na její půdě 3:0. Hostům zařídil vítězství již v páté minutě Adeleke Akinyemi. Slezanům výrazně pomohl i domácí záložník Michal Zapletal, který ve 29. minutě uviděl červenou kartu. Po jeho zákroku v pokutovém území sice neproměnil penaltu Lukáš Budínský, mrzet jej to však nemuselo, jelikož ve druhé půli pojistil zisk tří bodů dalšími dvěma góly v utkání nigerijský útočník. Ten tak dovršil hattrick, a navíc se prosadil ve třetím klání v řadě.

Šlágr kola proti sobě svedl celky, které by teoreticky splňovaly veškeré parametry potřebné pro udělení prvoligové licence. Aktuální forma nicméně ani v jednom případě pohodovému postupu příliš nenasvědčovala. Hosté sice v minulém kole smetli Prostějov 5:0, předtím ovšem dvakrát v řadě ztratili. Dukla ve srovnání s podzimem své výkony značně vylepšila, naposledy však neudržela vedení v Táboře, kde nakonec padla.

Už v páté minutě se jí navíc značně vzdálila naděje na body i proti Karviné. Při dlouhém úniku dva na jednoho si totiž vyměnili několik přihrávek Jaroslav Málek a Akinyemi, až se druhý jmenovaný dostal do ideální palebné pozice a při střele do odkryté brány se už nemýlil. Záhy měl vyrovnání na kopačce Lukáš Matějka, svoji pumelici ale mířil přesně na Jiřího Ciupu. Ve 29. minutě si v nouzi zahrál na gólmana na brankové čáře Zapletal, za svůj zásah rukou tak musel vidět červenou kartu. Proti následné penaltě se pak vytáhl opravdový brankář Filip Rada, který vytěsnil střelu Budínského. V nastaveném čase si ještě naběhl na přihrávku Amar Memič, z první ale mířil přesně do gólmanovi náruče.

Krátce po změně stran se dral do zakončení na hranici malého vápna Akinyemi, jeho střela ale pouze orazítkovala břevno. Z následné akce pak pálil vedle levé tyče Málek. Druhé branky se tak hostující tým dočkal až v 68. minutě, kdy se po chybě v rozehrávce Dukly dostal do samostatného úniku Akinyemi, kličkou obešel gólmana a i svůj druhý gól zakončoval do prázdné sítě. Hattrick zkompletoval nigerijský útočník o pět minut později, když mu míč dobře zklepl k noze spoluhráč a Akinyemi přesně umístěnou ranou z hranice vápna překonal bezmocného Radu.

Dukla potřetí v řadě nezvítězila, a pomohla tak Karviné k navýšení náskoku na čele tabulky. V dalším kole se představí 18. května na stadionu rezervy Sparty. Slezané přivítají o tři dny později B-tým Slavie.

Prostějov - Líšeň 2:1 (2:1)

Branky: 4. Koudelka, 28. Koudelka – 9. Machalík

Fotbalisté Prostějova porazili ve 27. kole Fortuna národní ligy v domácím prostředí Líšeň 2:1. Klíčovým mužem hanáckého celku se stal jeho nejlepší střelec Jan Koudelka, jenž zvládl již v úvodní půlhodině dvakrát skórovat. Marvani kvůli jeho brankám nedosáhli na plný bodový zisk už počtvrté v řadě, což v kombinaci s výsledky konkurentů znamenalo pád na čtvrtou příčku tabulky.

Hanáci v posledních týdnech najeli na model venkovních porážek a těsných výher na svém trávníku. Dva po sobě jdoucí domácí skalpy Vyškova a Jihlavy jim výrazně pomohly ve snaze udržet se v soutěži, jejich náskok na sestupové pásmo byl ovšem nadále pouze tříbodový. Líšni se dařilo paradoxně zejména na hřištích soupeřů, díky čemuž měla na dostřel vedoucí Karvinou.

Na stadionu v Prostějově ale Marvani od úvodu ztráceli, když ve čtvrté minutě poslal domácí do vedení projektilem o tyč kanonýr Koudelka. Fotbalisté Líšně přispěchali s odpovědí o pouhých pět minut později, kdy střelou na zadní tyč zařídil vyrovnání David Machalík. Na další příležitost si museli diváci počkat až do 24. minuty, kdy líšeňský Milan Lutonský zakončoval z nadějné pozice v pokutovém území vysoko nad. O chvíli později pálil ze stejného místa hlavou Pavel Vandas, ani on však zařízení netrefil. Promarněné příležitosti musely brněnský tým mrzet, ve 28. minutě totiž poslal Hanáky do opětovného vedení proměněným únikem Koudelka.

Oproti prvním 45 minutám se Marvani v úvodu druhého dějství objevovali častěji na polovině soupeře, jejich útočné akce však zpravidla narážely na zformovanou obranu domácích. V 62. minutě pálil z levé strany pokutového území střídající Michal Stříž, střelu prostějovského obránce ale vyrazil pozorný Tomáš Vajner na roh. V 75. minutě postupoval levou stranou pokutového území jeden z hostujících útočníků, kterého zastavil až včasným vyběhnutím Luděk Vejmola. O pět minut později si na centr z pravé strany hřiště naskočil Marek Polášek, jenže hlavička hostujícího záložníka zamířila pouze nad. I přes zlepšený výkon v závěrečných minutách se již svěřenci Petra Maléře vyrovnání nedočkali.

Prostějovu se tak podařilo prodloužit sérii domácích vítězství. V příštím kole 20. května vycestuje do Opavy, Líšeň tentýž den přivítá Třinec.

Vlašim - Vyškov 0:1 (0:0)

Branka: 66. Bayo

Vyškov si s hráči sedmi různých národností v sestavě poradil ve 27. kole Fortuna národní ligy s domácí Vlašimí, kterou porazil 1:0. Ačkoliv se po většinu zápasu těšili herní převaze Středočeši, nakonec se zásluhou Fahada Baya dostali v 66. minutě do vedení hosté. Ugandský útočník si tak připsal teprve druhý přesný zásah v moravském klubu. Ten se díky zaváhání Líšně posunul na druhou příčku ligové tabulky se čtyřbodovou ztrátou na vedoucí Karvinou.

Jen malým plusem byl pro Vlašim fakt, že se v minulém kole její kanonýr Jan Suchan dostal do čela tabulky ligových střelců. Na jeho zásah totiž rezerva Sigmy zareagovala čtyřmi trefami a Rytíři padli, čímž pravděpodobně definitivně přišli o možnost zabojovat o barážové příčky. Na jedné z nich se před začátkem kola nacházel právě Vyškov, ani ten ovšem herně nepřesvědčoval. Z předešlých čtyř duelů ovládl jediný, přičemž naposledy ztratil výhru nad Příbramí až v samotném závěru.

Úvod utkání zcela jasně patřil domácím hráčům, kteří prakticky uzamkli Vyškov na jeho polovině. První šance tak na sebe nenechaly dlouho čekat. V šesté minutě se dostal k hlavičce v dobré pozici Filip Horský, mířil ale přesně do náruče gólmana. O chvíli později se propracoval k zakončení z hranice malého vápna Solomon John, jeho projektil ale letěl nad brankovou konstrukci. S přibývajícím časem Vlašim ubrala z tempa, stále však byla v zápase lepším týmem, ale už bez větších šancí.

Po změně stran utkání pokračovalo ve stejném duchu jako před pauzou. Mnoho pohledných šanci k vidění nebylo, střetnutí navíc provázelo mnoho nepřesností a chyb. Právě po zaváhání hostující obrany mohl slibnou příležitost rozjet Tomáš Rigo, ani on ale svou přihrávku na spoluhráče nemířil přesně. Nakonec se tak prosadili po téměř ojedinělé akci hráči Vyškova, když poslal Alexis Alégué dobrou přihrávku skrz vápno na Baya, který šikovně obešel gólmana a zakončil do prázdné brány. Ugandský útočník mohl v 78. minutě vítězství i pojistit, z dobré pozice ale pálil nad. Hosty to však nakonec mrzet nemuselo, Rytíři si totiž i přes nepříznivý stav další šance nevytvořili. V samém závěru naopak ještě pálil sám před brankářem Fandje Touré, mířil ale trestuhodně mimo tři tyče.

Vyškov si tak na Moravu odvezl všechny body, kterými se přiblížil minimálně k baráži. V příštím kole přivítá 20. května rezervu Sigmy, Vlašim se o den později představí v Táboře.

Slavia Praha B - Vysočina Jihlava 7:2 (4:1)

Branky: 5., 9., 45. a 47. Beran, 42. Kopáček, 62. Kričfaluši, 78. Pech - 23. Fila, 70. Křehlík.

Slávistická rezerva ve 27. kole Fortuna národní ligy rozstřílela na stadionu ve Xaverově Jihlavu 7:2. Fanoušky červenobílých, kteří ještě vstřebávali těžkou porážku z derby pražských „S“, potěšil už během úvodních 10 minut dvěma brankami Štěpán Beran. Nejlepší střelec týmu pak krátce před přestávkou završil hattrick a po změně stran dokonce přidal i čtvrtý gól. Zejména jeho zásluhou se tak domácí posunuli v tabulce na nesestupovou 14. příčku.

Z rezervních týmů prvoligových celků už zůstávaly záchranářské starosti pouze Slavii. Aby se sešívaným povedlo napodobit úspěchy Sigmy a Sparty, museli porazit Jihlavu. V dalších dvou utkáních se totiž utkají s aspiranty na postup z druhé nejvyšší soutěže, Vysočina naopak byla jedním z největších konkurentů v boji o setrvání v ní. Hosté už jeden „šestibodový“ duel absolvovali v minulém kole a při premiéře kouče Davida Oulehly skolili Třinec.

V tomto případě však vůbec nezachytili start a konkrétně pak Berana, který v úvodu vstřelil hned dvě branky. Nejprve se k němu v páté minutě se štěstím odrazil balon po individuální akci z pravé strany a mladší bratr slavnějšího Michala jej bez problému uklidil do sítě. Poměrně snadnou práci měl Beran i o čtyři minuty později, kdy po přihrávce Matouše Nikla zakončoval před téměř zcela odkrytou bránou. V ofenzivně laděném duelu se skóre znovu měnilo ve 22. minutě. Po šikovné výměně míče napřáhl za vápnem Lukáš Fila a přízemní ranou na vzdálenější tyč snížil. Krátce před odchodem do šaten se na levé straně hřiště uvolnil Albert Labík, poslal přesný centr na Jakuba Kopáčka a ten se hlavou nemýlil. V závěru první půle pokračovalo představení Berana, který převzal přihrávku do běhu a prudkou střelou k tyči dovršil hattrick.

Hvězdu úvodního dějství neopustil střelecký apetit ani po změně stran, neboť si už ve 48. minutě seběhl na zadní tyč, kam dostal přesný pas a pohodlně vsítil svůj čtvrtý gól. Na další branku čekala Slavie do 62. minuty, kdy se po standardní situaci nejlépe zorientoval Ondřej Kričfaluši a zvýšil na 6:1. Následovala klidnější pasáž, kterou rozčísl až hostující Miroslav Křehlík. Ten si na zadní tyči počíhal na přesný míč z levé strany a zakončením do prázdné branky zaznamenal svou první trefu v sezoně. Bláznivá podívaná však stále nekončila a když v 78. minutě prošli sešívaní ve dvou hráčích až do malého vápna, David Pech přidal chytrým obstřelem již sedmý zásah.

Slavii se tak podařilo na svém hřišti po více než dvou měsících zvítězit. V příštím kole se 21. května představí v Karviné, Jihlava o dva dny dříve přivítá Příbram.

Sigma Olomouc B - Chrudim 2:2 (2:1)

Branky: 4. Bednár, 27. Slaměna - 8. Juliš, 60. Halász.

Rezervní tým Sigmy Olomouc ve 27. kole Fortuna národní ligy na vlastním hřišti remizoval s Chrudimí 2:2. Ačkoliv se mladí Hanáci pod vedením 60letého Augustina Chromého dvakrát ujali vedení a směřovali za čtvrtým triumfem v řadě, po hodině hry určil konečný stav duelu kuriózním způsobem Jan Halász, jehož nákop téměř z rohu hřiště nečekaně zapadl k tyči domácí branky. Východočeši tak opět potvrdili pověst remízového krále, jelikož brali bod již 14krát v sezoně a zároveň počtvrté za sebou.

Mladíci Sigmy se k setrvání v druhé nejvyšší české soutěži výrazně přiblížili třemi výhrami v řadě, ke kterým je dovedla vysoce produktivní ofenziva. V tomto období nastřílela v průměru více než tři branky na zápas. Chrudimi se naopak v žádném z duelů hraných po zimní přestávce nepovedlo vsítit více než jeden gól, z čehož pramenil jediný tříbodový zisk.

Na druhé jarní vítězství to v úvodu nevypadalo ani na Andrově stadionu, neboť už ve čtvrté minutě si našel výborný centr z rohového kopu Adam Bednár a přesnou hlavičkou poslal Olomouc do vedení. To však domácím dlouho nevydrželo. Už po chvíli totiž hosté táhli akci středem hřiště a ačkoliv se defenziva Sigmy míče zmocnila, nepovedeným odkopem jej poslala přímo na kopačku Petra Juliše, který přesnou ranou na bližší tyč vyrovnal. Střelec branky se mohl prosadit i podruhé, jenže to by v 17. minutě musel po zásahu domácího gólmana z dorážky trefit zívající branku Hanáků. Ti neproměněnou tutovku svého soupeře brzy potrestali. Patrik Slaměna si kousek za vápnem postavil míč ke standardní situaci a chytrým podstřelem pod zdí vrátil Sigmě náskok.

I napodruhé tak musela Chrudim dotahovat, což se jí nakonec podařilo zhruba po hodině hry. Halász chtěl ve snaze zrychlit hru z voleje odcentrovat do šestnáctky, míč však trefil takovým způsobem, že k překvapení všech zapadl přesně k zadní tyči brány Tadeáše Stoppena. Ten se pak musel rychle vzpamatovat, protože do konce zápasu jej hosté stačili znovu pořádně prověřit. Konkrétně to byl v 76. minutě Juliš, který si po rohovém kopu výborně naběhl na hlavičku, mladý gólman ale předvedl skvělý zákrok.

Také historicky druhý vzájemný soutěžní zápas tedy skončil nerozhodným výsledkem. Sigma se v příštím kole 20. května představí v Drnovicích proti Vyškovu, Chrudim tentýž den přivítá Varnsdorf.