Arsenal selhal proti Brightonu a Manchester City je po další výhře krůček od titulu

Do konce anglické Premier League zbývá pár kol. Jedno z posledních se rozběhlo tradičně v sobotu na oběd, kdy se v parádním utkáním střetnul Leeds s Newcastlem. Bod brali oba. V odpoledním programu konečně zabral Manchester United, zato Chelsea doma nedokázala porazit Nottingham. Oficiálně sestupuje Southampton. Fotbalisté Manchesteru City porazili sestupem ohrožený Everton a přiblížili se k titulu. Obhájci prvenství mají v čele tabulky tři utkání před koncem náskok čtyř bodů a jednoho zápasu před Arsenalem, jenž překvapivě podlehl v domácím utkáním Brightonu 0:3 a už mu zbývají odehrát jen dva duely. "Citizens" tak stačí k třetímu ligovému titulu za sebou jediná výhra, první šanci budou mít svěřenci Pepa Guardioly příští neděli proti Chelsea.

Zápas mezi City a Evertonem rozhodly góly na konci první půle. Nejprve se po centru Mahríze prosadil z otočky šikovně Gündogan, o dvě minuty později pak zvýšil svým 36. ligovým gólem v sezoně Haaland po centru autora první branky. V druhé polovině už pouze potvrdil výhru hostů druhým gólem Gündogan z přímého kopu.

Brighton je prvním týmem sezony, který dokázal vyhrát na hřišti Arsenalu a zároveň neinkasovat. O výhře hostů rozhodl druhý poločas, ve kterém vstřelil Brighton všechny tři branky. Nejprve se prosadil hlavou Enciso, v závěru pak po chybě v rozehrávce zvýšil střídající Undav a v šesté minutě nastavení uzavřel skóre Estupiňán. Brighton se výhrou posunul na šesté místo, které zaručuje postup do skupinové fáze Evropské ligy.

West Ham tři dny po výhře nad Alkmaarem v semifinále Konferenční ligy prohrál 0:2 na hřišti Brentfordu. Domácí se dostali do vedení po dvaceti minutách, když se po pohledné kombinaci prosadil Mbeumo. Dvě minuty před přestávkou zvýšil náskok Wissa. "Kladivářům" s českým reprezentantem Součkem se málem podařilo po změně stran snížit, Ingsův gól byl ale odvolán videorozhodčím. Brentford ztrácí čtyři body na šestý Tottenham a sedmou Aston Villu a má tak ještě teoretickou naději na evropské poháry, West Ham je na 15. místě a stále nemá jistotu záchrany.

Fotbalisté Southamptonu v 36. kole anglické ligy doma podlehli Fulhamu 0:2 a jsou prvním sestupujícím týmem v tomto ročníku. Třetí Newcastle jen remizoval 2:2 na hřišti zachraňujícího se Leedsu a bodově se na něj dotáhl Manchester United díky výhře 2:0 nad Wolverhamptonem.

Osud Southamptonu zpečetila čtvrtá porážka za sebou. Tři minuty po přestávce otevřel skóre Carlos Vinícius a v 72. minutě stvrdil sestup "Saints" svou dvanáctou brankou v sezoně Mitrovič. Southampton opouští nejvyšší soutěži po jedenácti letech.

Oba góly Newcastlu dal z penalt nejlepší týmový střelec Callum Wilson. Kouč Leedsu Sam Allardyce se ani v domácím debutu nedočkal tříbodového zisku a jeho svěřenci zůstali na první sestupové pozici. Také Newcastle získal z posledních dvou zápasů jen bod a v boji o Ligu mistrů má stejně bodů jako Manchester United a náskok čtyř bodů před pátým Liverpoolem.

Domácí brzy vedli díky kapitánovi Aylingovi, ale pak Bamfordovi chytil brankář Pope penaltu a na druhé straně vzápětí ze stejné standardní situace vyrovnal Wilson. Anglický útočník nezaváhal z penalty ani po změně stran a díky 17. gólu v sezoně se posunul na páté místo v tabulce střelců.

Remízu stanovil jedenáct minut před koncem Kristensen. Leeds získal teprve druhý bod z posledních sedmi zápasů a na záchranu má nyní jednobodové manko.

O výhru Manchesteru United se brankami postarali Martial a mladík Garnacho. "Rudí ďáblové" zvítězili po dvou prohraných zápasech.

Aston Villa porazila Tottenham 2:1 a poskočila na sedmé pohárové místo. Za výhrou ji nasměroval v osmé minutě Ramsey a 18 minut před koncem přidal pojistku Douglas Luiz. V závěru zdramatizoval dění zápasu proměněnou penaltou Kane, ale vyrovnat se Spurs už nepodařilo. Vítězové se tak na svého dnešního soupeře bodově dotáhli, osmý Brighton má však pouze o dva body a o dva odehrané zápasy méně.

O udržení bojující Nottingham remizoval na hřišti londýnské Chelsea 2:2 a na sestupové pásmo má náskok tří bodů. Za Chelsea dvakrát skóroval Sterling, v dresu hostů se dvakrát prosadil Awoniyi.