Barcelona slaví po výhře nad městským rivalem titul. Real přetlačil Getafe

Fotbalisté Barcelony získali po čtyřech letech ligový titul. Po dnešní výhře 4:2 v městském derby s Espaňolem má Barcelona čtyři kola před koncem v čele tabulky nedostižný náskok 14 bodů před druhým Realem Madrid. Barca získala 27. mistrovský titul v klubové historii. Fotbalisté Atlética Madrid prohráli na hřišti sestupujícího Elche 0:1 a druhé místo v tabulce přenechali městskému rivalovi Realu. Valencie vyhrála na hřišti Celty Vigo 2:1 a získala důležité body v boji o záchranu. Utkání rozhodl v závěru svým prvním ligovým gólem v kariéře střídající Alberto Marí. Valencie se posunula v neúplné tabulce na 14. pozici a má náskok tří bodů na sestupové pásmo, Celta je třináctá. Mallorca si doma poradila s Cádizem a uklidnila situaci. To Real Sociedad pouze remizoval, nicméně zajistil si tím účast v Evropě. O pár hodin později nastřílel Villareal pět branek Bilbau a ve večerním utkání zvítězil Real nad Getafe těsně 1:0, díky čemuž se alespoň dostal na druhé místo.

Svěřenci trenéra Xaviho získali první ligový titul od odchodu Lionela Messiho v roce 2021. Na předání vysněné trofeje si však budou muset Katalánci počkat, po předchozí domluvě se Španělským fotbalovým svazem ji obdrží až 20. května na Camp Nou po zápase se San Sebastianem. Klub preferoval možnost oficiálního předání před svými fanoušky, i kvůli obavám z nepokojů na stadionu městského rivala Espaňolu.

Barcelona rozhodla o dnešní výhře již v prvním poločase, největší zásluhu na tom měl nejlepší střelec ligy Robert Lewandowski. Ten se nejprve prosadil v 11. minutě po centru Baldeho, devatenáctiletý Španěl pak sám přidal branku o devět minut později. Polský útočník chvíli před změnou stran svým 21. ligovým gólem zvýšil na 3:0. V druhém dějství ještě přidal branku Koundé. Espaňolu se podařilo dvěma brankami v závěru alespoň korigovat skóre, na oslavách městského rivala to ale už nic nezměnilo.

Fotbalisté Realu Madrid porazili v 34. kole španělské ligy Getafe 1:0 a v neúplné tabulce vystřídali na druhém místě městské rivaly z Atlética. Ti nyní zaostávají o dva body, mají ale k dobru nedělní utkání v Elche. O výhře "Bílého baletu" rozhodl v 70. minutě umístěnou střelou zpoza vápna Marco Asensio.

Fotbalisté San Sebastianu remizovali doma 2:2 s Gironou a na čtvrtém místě tabulky ztratili body v boji o Ligu mistrů. Všechny čtyři branky v San Sebastianu padly v prvním dějství. Domácí si v úvodní půlhodině vybudovali dvougólový náskok zásluhou kapitána Oyarzabala a veterána Silvy. O vyrovnání se zasloužili Couto a ve třetí nastavené minutě Stuani. Hosté přitom hráli bez zraněného nejlepšího střelce Castellanose, který v předchozích třech zápasech dal šest gólů.

Pátý Villarreal se díky výhře 5:1 nad Bilbaem přiblížil k Realu Sociedad na rozdíl pěti bodů. Bilbao nedokázalo zvítězit počtvrté v řadě a opustilo pohárové příčky. O vítězství "Žluté ponorky" se zasloužili dvougóloví střelci Jackson, který si bilanci v sezoně vylepšil na devět branek, a Baena. Zbylý gól si dali hosté sami.

Valencie se ve Vigu ujala vedení v 8. minutě, kdy rychlý protiútok zakončil Kluivert. Domácím se podařilo vyrovnat po hodině hry, po rohovém kopu se hlavou prosadil Seferovic. Důležitou výhru pak v závěru zařídil "Netopýrům" odchovanec Marí, jenž se ve svém teprve třetím zápase v La Lize po devíti minutách na hřišti prosadil hlavou.

Dvě výhry z posledních třech zápasů si připsali fotbalisté Elche, kteří ale mají již nesmazatelnou ztrátu šestnácti bodů na záchranu a v příští sezoně budou hrát druhou nejvyšší soutěž. Na jihovýchodě Španělska dnes Elche porazilo ve formě hrající Atlético, které tak přišlo o druhou pozici. Zápas rozhodl jedinou brankou před změnou stran Fidel, který se dostal k míči po dlouhém autu a chybě brankáře Grbiče, který zastupuje zraněného Oblaka. Atlético ztrácí po prohře na druhý dva body.

Villarreal - Bilbao 5:1
Branky: 24. a 90. Baena, 37. a 50. Jackson, 61. vlastní Paredes - 45.+3 Sancet z pen.

Real Madrid - Getafe 1:0