Dortmund využil sobotního zaváhání Bayernu, Hertha Berlín po deseti letech sestupuje

Fotbalisté Bayernu Mnichov prohráli 1:3 s Lipskem a před posledním kolem bundesligy může obhájce titulu přepustit vedení v tabulce Dortmundu. Po deseti letech opouští německou ligu Hertha Berlín, o jejímž sestupu rozhodla remíza 1:1 s Bochumí.

Bayern vedl díky brance Gnabryho, ale Lipsko ve druhém poločase skóre otočilo. Třetí celek tabulky vyrovnal díky zásahu Laimera a v závěru se prosadili Nkunku se Szoboszlaiem, kteří se prosadili z pokutových kopů.

Do čela se může v případě nedělního vítězství v Augsburgu posunout Dortmund, který ztrácí na Bayern jediný bod. Borussia usiluje o ukončení dlouhého čekání na titul, bundesligu naposledy ovládla v sezoně 2011/2012.

Pro Bayern je titul jedinou trofejí, kterou může v nezvykle turbulentní sezoně získat. Po odvolání trenéra Juliana Nagelsmanna a příchodu Thomase Tuchela vypadl bavorský celek z Ligy mistrů i domácího poháru.

Hertě mohla malou naději na záchranu zajistit jen výhra a domácí za ní díky brance Tousarta dlouho směřovali. Jenže rovněž o udržení bojující Bochum vyrovnala ve čtvrté minutě nastavení, kdy se prosadil Schlotterbeck.

Berlínský celek má před závěrečným kolem na příčky zajišťující záchranu nebo alespoň baráž nesmazatelnou ztrátu pěti bodů. V ohrožení je navíc i samotná existence klubu, protože mu kvůli finančním problémům hrozí, že nedostane na nový ročník licenci.

V posledním kole bude o záchranu bojovat také Schalke, které remizovalo 2:2 s Frankfurtem. Alespoň bod domácím, za které odehrál celý zápas český záložník Alex Král, zajistil pět minut před koncem Polter.

Schalke má na kontě 31 bodů a drží 16. příčku, která znamená start v baráži. Od sedmnáctého Stuttgartu, jenž má zápas k dobru, ho dělí dva body. Bochum už je mimo sestupové pásmo patnáctá s 32 body.

Boj o historickou účast v Lize mistrů si zkomplikoval Union Berlín, když podlehl 2:4 na hřišti Hoffenheimu. Stále mu sice patří čtvrtá příčka, jež zaručuje místo v milionářské soutěži, ale jen o skóre před Freiburgem. Domácí si výhrou definitivně zajistili udržení.

Dortmund v předposledním kole německé fotbalové ligy využil zaváhání Bayernu Mnichov a díky výhře 3:0 v Augsburgu se posunul do čela tabulky. Tomáš Koubek odchytal za domácí celé utkání.

Hosté v utkání dominovali, ale i díky několika dobrým zákrokům Koubka se dlouho nedokázali prosadit. V 38. minutě domácí obránce Uduokhai stáhl Hallera, který by jinak pokračoval sám na branku, a byl vyloučen.

Početní výhodu Borussia zužitkovala až po necelé hodině hry, kdy se z ostrého úhlu trefil Haller. Hráč, který v průběhu sezony absolvoval už druhou operaci kvůli rakovině varlat, v 84. minutě dorazil za Koubkova záda Reusovu střelu. V nastavení přidal třetí branku Brandt.

Dortmund má díky sobotní domácí prohře Bayernu s Lipskem v čele dvoubodový náskok. K jistotě prvního titulu po 11 letech potřebuje v posledním kole doma porazit Mohuč, bavorský velkoklub zavítá do Kolína nad Rýnem. V případě rovnosti bodů rozhodne rozdíl ve skóre, který má o 14 gólů lepší Bayern.

Augsburg je čtrnáctý a bude v posledním kole bojovat o záchranu na hřišti Mönchengladbachu.

Stuttgart zvítězil v Mohuči 4:1, díky lepšímu skóre se dostal před Bochum a opustil pásmo sestupu. Gólem a dvěma asistencemi se na vysoké výhře hostů podílel Chris Führich.

Do vedení šli jako první domácí, ve 23. minutě využil zmatku před brankou Stuttgartu Ingvartsen. Ještě do poločasu stihl srovnat Endo. Dvacet minut po pauze strhl vedení na stranu VfB po Führichově rohu nejlepší střelec Stuttgartu Guirassy. Führich pak sám upravil na 3:1 a v nastavení přihrál před prázdnou branku Coulibalymu, který završil výsledek.

Svěřencům Sebastiana Hoenesse i tak stále hrozí třetí sestup za posledních sedm let. Před posledním kolem, v němž se Stuttgart utká doma s Hoffenheimem, má náskok jediného bodu na přímý sestup. Mohuč prohrála počtvrté v řadě a ztratila naděje na evropské poháry.

Hoffenheim - Union Berlín 4:2
Branky: 36. z pen. a 90. Kramarič, 22. Bebou, 90.+9 Dabbur - 45.+4 Doekhi, 90.+5 Lajdúní

Schalke - Eintracht Frankfurt 2:2
Branky: 1. Terodde, 85. Polter - 21. Kamada, 59. Tuta

Bayern Mnichov - Lipsko 1:3
Branky: 25. Gnabry - 65. Laimer, 76. Nkunku z pen., 86. Szoboszlai z pen.

Mohuč - Stuttgart 1:4
Branky: 23. Ingvartsen - 42. Endo, 64. Guirassy, 78. Führich, 90.+1 Coulibaly

Augsburg - Dortmund 0:3
Branky: 59. a 84. Haller, 90.+3 Brandt