Liberec nepustil Votroky ke slovu, Zlín se vrátil do boje o záchranu, dařilo se i Baníku

Další kolo FORTUNA:LIGY nabídlo v sobotu odpoledne své kompletní kolo nadstavbové skupiny o titul. Slovácko poměřilo síly s Olomoucí a oba celky se nakonec rozešly smírně po remíze 2:2. Sparta na své půdě přivítala v pražském derby Bohemians 1905 a nakonec nepříznivý stav utkání otočila ve svůj prospěch na 2:1. Lví podíl na tom měl letenský kapitán Ladislav Krejčí.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 2:2 (1:0)

Branky: 45. Hofmann, 85. Kalabiška - 50. Ventúra, 80. Zifčák. Rozhodčí: Hocek - Vlček, Slavíček - Adámková (video). ŽK: Daníček, Trávník - Pokorný, Israel. Diváci: 4743.
Slovácko: Nguyen - Sinjavskij, Hofmann, Kadlec, Holzer (71. Kalabiška) - Havlík, Daníček (71. Šimko) - Petržela (28. Juroška), Trávník (79. Kim Sung-pin), Mihálik (79. Doski) - Vecheta. Trenér: Svědík.
Olomouc: Macík - Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Navrátil (86. Vraštil), Ventúra (68. Zifčák), Israel, Sláma - Zorvan (54. Pospíšil), Fortelný (68. Vodháněl) - Chytil (86. Kramář). Trenér: Jílek.

Fotbalisté Slovácka remizovali ve třetím kole ligové nadstavby ve skupině o titul s Olomoucí 2:2. Domácí šli do vedení na konci první půle gólem Stanislava Hofmanna, za Hanáky odpověděl v 50. minutě Denis Ventúra a za půl hodiny otočil skóre střídající Pavel Zifčák. Bod pak pro tým z Uherského Hradiště zajistil v 85. minutě další náhradník Jan Kalabiška.

Vzhledem k prohře Bohemians 1905 na Spartě 1:2 mají oba dnešní soupeři stále naději na konečné čtvrté místo, zajišťující účast ve druhém předkole Evropské konferenční ligy. Páté Slovácko získalo 49 bodů stejně jako Bohemians, ale "Klokani" mají výhodu lepšího postavení v tabulce po základní části. Šestá Olomouc na oba rivaly ztrácí čtyři body.

V deváté minutě nejlepší olomoucký střelec Chytil protáhl domácího gólmana Nguyena. Slovácko ale dokázalo další útočné pokusy Hanáků eliminovat a převzalo kontrolu nad zápasem. Holzerův centr musel Macík s námahou vytáhnout nad břevno. Ve 28. minutě se dostal do šance Juroška, který vystřídal zraněného Petrželu, olomoucký brankář ale jeho střelu vyrazil.

Macík poprvé kapituloval až ve 45. minutě, kdy si na standardku Havlíka ideálně naskočil Hofmann a tvrdou hlavičkou o břevno nedal slovenskému gólmanovi šanci.

K vyrovnání pomohla Olomouci rovněž standardní situace. V 50. minutě se po rohu míč odrazil k Ventúrovi a slovenský záložník zblízka dopravil míč do sítě. Vzápětí mohl vrátit vedení na stranu domácích Juroška, jeho sólo ale skvěle zlikvidoval Macík. Neujala se ani nepřesná hlavička Vechety.

V dalším průběhu hry se oba týmy snažily o druhý gól a v 80. minutě ho vstřelili Hanáci. Dlouhý nákop do pokutového území našel střídajícího Zifčáka, který překonal Ngyuena. Slovácko ale nesložilo zbraně, Vecheta za pět minut přiťukl míč Kalabiškovi, jehož střela zapadla k tyči Macíkovy branky.

Další gól v zajímavém závěru už nepadl, Slovácko v lize s Olomoucí podeváté za sebou neprohrálo a v nadstavbě uhrálo třetí remízu. Sigma po minulé nečekané výhře 3:1 v Plzni podruhé bodovala.

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 2:1 (0:0)

Branky: 68. Ladislav Krejčí II z pen., 85. Kuchta - 58. Jánoš. Rozhodčí: Szikszay - Kubr, Volf - Orel (video). ŽK: Kairinen, Zelený, Karabec, Kuchta - Jánoš, Kovařík, Prekop, Valeš. Diváci: 17.155.
Sparta: Kovář - Vitík, Panák (63. Laci), Sörensen - Mejdr, Kairinen (46. Sadílek), Ladislav Krejčí II, Zelený (46. Höjer) - Karabec (77. Mabil), Minčev (77. Daněk) - Kuchta. Trenér: Priske.
Bohemians: Valeš - Hůlka, Křapka, Vondra - Köstl, Jánoš (75. Beran), Jindřišek, Kovařík (75. Dostál) - Hála (83. Morávek), Matoušek (53. Puškáč) - Prekop (83. Mužík). Trenér: Veselý.

Fotbalisté Sparty ve třetím kole ligové nadstavby po obratu udolali doma Bohemians 1905 2:1 a jsou krok od mistrovského primátu. Letenští dva zápasy před koncem sezony vedou tabulku skupiny o titul o osm bodů před druhou Slavií a už večer mohou slavit svůj první titul od roku 2014, pokud Vršovičtí nezvítězí nad Plzní. K jistotě triumfu v soutěži schází sparťanům bez ohledu na zbylé výsledky rivala z Edenu bod.

"Klokany" poslal v pražském derby do vedení v 58. minutě Adam Jánoš, ale v polovině druhého dějství srovnal z penalty Ladislav Krejčí mladší a v 85. minutě dokonal obrat Jan Kuchta. Sparta porazila Bohemians potřetí z posledních čtyř ligových zápasů a podruhé za sebou a natáhla sérii bez prohry už na 20 kol. "Klokani" naopak v nejvyšší soutěži potřetí po sobě nezvítězili a mají stejně bodů jako Slovácko, které s nimi bojuje o čtvrtou příčku, znamenající účast v pohárech.

Sparťanský trenér Priske udělal tři změny v základní sestavě oproti vítěznému derby se Slavií. Jen na lavičce začali Vydra se Sadílkem, Haraslína pak nepustilo do hry zranění. Bohemians postrádali po dohodě klubů Drchala, který v Ďolíčku hostuje z Letné.

Domácí před vyprodaným stadionem zahrozili jako první, kapitán Krejčí mladší ale po dlouhém autu a nejistém vyběhnutí gólmana Valeše hlavičkoval těsně nad. Na druhé straně zastavil Matouškův únik stoper Panák, hrající 100. ligové utkání.

Sparťané sice podle očekávání více kontrolovali míč, ale hosté s nimi drželi krok a v první půli je příliš nepouštěli do šancí. Ve 23. minutě pálil vedle aktivní Krejčí. Na opačné straně vzápětí domácí podržel brankář Kovář, který vyrazil Hálovu střelu. Letenští dostali v úvodním dějství hned čtyři žluté karty, z toho Kuchta s Kairinenem čtvrtou, znamenající trest v příštím kole.

Po změně stran Priske hned dvakrát vystřídal a místo Zeleného s Kairinenem nasadil Höjera se Sadílkem. Domácím ale vstup do druhé půle vůbec nevyšel. Kovaříkův pokus z přímého kopu v 53. minutě ještě Kovář vyškrábl na roh, o pět minut později už ale "Klokani" vedli. Povedenou kombinaci zakončil po Puškáčově přiklepnutí střelu do horního rohu Jánoš, jenž se prosadil proti bývalému klubu.

Trápícím se sparťanům pomohl k vyrovnání kuriózní chybou gólman Valeš. Brankář Bohemians si ve snaze rozehrát posunul před sebe míč, ale nevšiml si, že ve vápně zůstal Kuchta. Poté, co ho domácí útočník obral o balon, fauloval a z penalty v 69. minutě srovnal Krejčí. Letenští měli výhodu pokutového kopu v šestém z posledních sedmi kol. Sparťanský kapitán vstřelil třináctý ligový gól v sezoně.

Domácím se ani po vyrovnání příliš nedařilo, přesto nakonec dokázali strhnout vítězství na svou stranu. Höjerův nákop sklepl Krejčí mladší ke Kuchtovi a ten v 85. minutě usměrnil míč ke vzdálenější tyči. Bývalý útočník Bohemians skóroval počtrnácté v ligovém ročníku. Závěr už sparťané ubránili a doma v nejvyšší soutěži pošestnácté po sobě neprohráli.

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 2:1 (1:0)

Branky: 5. a 69. Jurečka - 56. Durosinmi. Rozhodčí: Zelinka - Caletka, Hurych - Petřík (video). ŽK: M. Jurásek - Jemelka, Řezník, Bílek (trenér). Diváci: 15.486.
Slavia: Kolář - Douděra (75. Tecl), Holeš, Ogbu (75. Ousou), D. Jurásek - Ševčík (59. Lingr), Oscar - M. Jurásek (59. Van Buren), Zafeiris (80. Provod), Schranz - Jurečka. Trenér: Trpišovský.
Plzeň: Tvrdoň (16. Staněk) - Řezník, Kaša, Hejda (32. Havel), Jemelka - Kalvach, Bucha - Kopic, Květ (73. Vlkanova), Mosquera (73. Jirka) - Durosinmi (73. Vydra). Trenér: Bílek.

Fotbalisté pražské Slavie ve třetím kole nadstavbové skupiny o titul porazili na svém hřišti Plzeň 2:1 a udrželi se v boji o ligový primát. "Sešívaní" ztrácejí dvě kola před koncem sezony stále pět bodů na vedoucí Spartu, která si dnes doma poradila s Bohemians 1905 2:1. O titulu se může rozhodnout v úterý, pokud Sparta uhraje alespoň bod na Slovácku nebo když Slavia zaváhá v Olomouci.

Duel Slavie s Plzní rozhodl v Edenu dvěma góly v páté a 69. minutě útočník Václav Jurečka. Na druhé straně se prosadil pouze v 56. minutě Nigerijec Rafiu Durosinmi. Pražané potvrdili pozici nejlepšího týmu v domácím prostředí, když zvítězili v 16. ze 17 utkání v ligovém ročníku.

Slavia doma v nejvyšší soutěži neprohrála s Viktorií 13. duel po sobě a navázala na březnový triumf 2:1. Západočeši nevyhráli v nejvyšší soutěži popáté za sebou. Obhájci titulu už mají jisté konečné třetí místo.

Domácí kouč Trpišovský se na rozdíl od prohraného derby na Letné v minulém kole (2:3) vrátil k rozestavení se dvěma stopery. Na hrotu se tak našlo místo pouze pro Jurečku, nejlepší střelec týmu Van Buren začal na lavičce. V plzeňské bráně překvapivě nastoupil ke třetímu ligovému startu v sezoně Tvrdoň, který nahradil v posledních zápasech nejistého Staňka. Slovenský gólman chytal naposledy 8. října v duelu s Mladou Boleslaví.

Slavia začala náporem a brzy se ujala vedení. Schranz našel před bránou Jurečku, který zblízka usměrnil míč pod břevno. Osmadvacetiletý útočník navázal na poslední domácí zápas proti Bohemians, v němž během výhry 6:0 nasázel čtyři branky.

Plzni chyběl kvůli karetnímu trestu Chorý a i vinou absence nejlepšího střelce se jen ztěžka dostávala do tempa. Další komplikace přišla pro Západočechy ve 14. minutě, kdy Matěj Jurásek ostře došlápl Tvrdoňovi na pravou ruku a nováček v plzeňské sestavě musel vystřídat, v bráně ho nahradil Staněk. Po půlhodině navíc s krvavým zraněním na hlavě odstoupil ze hry i kapitán Viktorie Hejda.

Jedinou plzeňskou gólovou příležitost v úvodním dějství měl v 23. minutě Květ, jenž po Durosinmiho přihrávce ve vyložené šanci netrefil čistě míč ani bránu. V závěru prvního poločasu se Staněk blýskl pohotovým zákrokem nohou při Schranzově nájezdu z levé strany.

V 56. minutě si Durosinmi po Kopicově elegantní patičce odstrčil Oscara a sám před Kolářem nezaváhal. Dvacetiletý Nigerijec dal čtvrtý ligový gól, všechny nastřílel v posledních pěti zápasech.

Slavia po inkasované brance ještě zvýšila tempo. V 65. minutě vybídl Lingr ke skórování na zadní tyči Jurečku, který nejprve trochu laxním zakončením trefil místo poloprázdné brány Staňka a plzeňský gólman následně fantasticky zlikvidoval i dorážku domácího útočníka. Staněk lapil i Douděrův technický pokus.

Tlak nejlepší ofenzivy soutěže vyústil v rozhodující gól v 69. minutě. Jurečka si ukázal Oscarovi, kam chce poslat míč, zaběhl si pro něj za obranu a nekompromisní křižnou ránou o tyč tentokrát nedal Staňkovi šanci. Reprezentační útočník zaznamenal 14. gól v ligovém ročníku a dorovnal bilanci Van Burena. Lepší jsou pouze brněnský Řezníček (19 gólů) a jablonecký Chramosta (15).

Závěr střetnutí nabídl více než 15 tisícům diváků oboustranně otevřený fotbal, další branka už ale nepadla. A to ani po Vydrově vyložené šanci v posledních vteřinách, kterou na poslední chvíli zablokoval před brankovou čárou Ousou. Plzeň tak venku pošesté za sebou nezvítězila, během této šňůry získala jediný bod.

FK Jablonec - Zbrojovka Brno 1:0 (1:0)

Branka: 28. Král. Rozhodčí: Radina - Machač, Matoušek - Starý (video). ŽK: Štěpánek, Ikaunieks - Blecha. Diváci: 1554.
Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Král, D. Souček - Šulc, Hübschman (90. Heidenreich), Považanec, Polidar - Černák (76. Surzyn), Chramosta (81. Patrák) - Sejk (76. Ikaunieks). Trenér: Horejš.
Brno: Berkovec - Hrabina, Hlavica, Tijani (67. Fousek) - Nečas (46. Řezníček), Endl, Falta (68. Blecha), Texl, Koželuh (68. Matejov) - Hladík, Alli. Trenér: Hašek.

Fotbalisté Jablonce zvítězili ve třetím kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu nad Brnem 1:0 a definitivně si zajistili udržení v nejvyšší soutěži. Vyrovnaný zápas rozhodl v 28. minutě obránce Jan Král svým prvním gólem v dresu Severočechů.

Jablonečtí v lize porazili Zbrojovku počtvrté za sebou, zvítězili po osmi kolech a ve skupině o záchranu jsou druzí za Ostravou. Brněnský nováček nejvyšší soutěže počtvrté po sobě prohrál a neskóroval. Svěřenci trenéra Martina Haška mají už jen jednobodový náskok na poslední tým tabulky Zlín a minimálně baráži se nevyhnou.

Brněnští vzhledem k rozestavení domácích vyrukovali s třemi stopery a v úvodu jen na lavičce překvapivě začal útočník Řezníček, který s 19 góly vede střeleckou tabulku soutěže. Hosté i tak vstoupili do utkání poměrně aktivně, k brance to ale nevedlo. Po čtvrthodině měl štěstí domácí gólman Hanuš, když otálel s rozehrávkou a sudí Radina odpískal faul dotírajícího Hladíka.

Severočeši postupně přidali a v 28. minutě otevřeli skóre. Přetažený pas z rohového kopu si našel na levé straně Souček a po centru pohotově usměrnil zády k brance hlavou k tyči míč Král. Po příchodu do Jablonce skóroval v lize poprvé.

Pak několikrát hosty podržel Berkovec. Nejprve vychytal Šulce, ve 34. minutě si poradil i s únikem druhého nejlepšího střelce soutěže Chramosty, jenž šestnáctý gól v ligovém ročníku nepřidal, a poté vykopl Černákův pokus. V 41. minutě hostující brankář při vyběhnutí podskočil míč, před Sejkem ale ještě stihl odvrátit na roh Hlavica.

Do druhé půle naskočil Řezníček a hosté mohli záhy srovnat. Nejprve sice na druhé straně za Berkovcem zaskočil Hrabina, ale poté začali počítat šance Brňané. V 51. minutě vytáhl Alliho pokus Hanuš, za chvíli se jablonecký gólman blýskl ještě více proti Hladíkově hlavičce.

Hosté postupně riskovali a domácím se otevíral prostor pro brejky. Šulc však mířil vedle, stejně jako po hodině hry z druhé vlny Štěpánek. Zbrojovka získávala převahu a Severočeši odolávali s vypětím sil. V 74. minutě skočil do Hladíkovy rány Král a za šest minut z pozici okolo penalty o kousek minul střídající Fousek.

Brněnští dál potvrzovali, že se jim v poslední době nedaří dávat góly. V 87. minutě se neprosadil Řezníček a za chvíli ani střídající Matejov, kterého vychytal Hanuš. V závěru nastavení pak z vyložené pozici z dorážky přestřelil Endl a odmítl svou první ligovou branku.

FK Pardubice - Trinity Zlín 1:2 (1:1)

Branky: 25. P. Černý - 36. Balaj, 86. Fantiš. Rozhodčí: D. Černý - Nádvorník, Hájek - Zelinka (video). ŽK: Pikul, Kováč (trenér) - Didiba, Kolář, Balaj. Diváci: 4420.
Pardubice: Nita - Icha (89. Tischler), Hranáč, Vlček, Chlumecký - Darmovzal - Sychra (70. Helešic), Hlavatý (89. Huf), Janošek, Pikul (81. Vacek) - P. Černý (70. Krobot). Trenér: Kováč.
Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Kolář, Bartošák (63. Reiter) - Didiba, Janetzký - Vukadinovič (79. Dramé), Slončík (63. Hrubý), Fantiš (90. Silný) - Balaj (90. Kovinič). Trenér: Vrba.

Fotbalisté Zlína ve třetím kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu zvítězili 2:1 na hřišti předposledních Pardubic a z posledního místa ztrácejí už jen bod na barážové příčky. Domácí poslal do vedení ve 25. minutě kapitán Pavel Černý, za 11 minut ale srovnal Filip Balaj a obrat dokonal v 86. minutě Antonín Fantiš premiérovou trefou v ročníku. Východočeši, kteří mají stejně bodů jako čtrnácté Brno, přišli o šanci dostihnout třinácté Teplice a zachránit se bez nutnosti hrát případnou baráž.

"Ševci" vyhráli venku v nejvyšší soutěži po 30 zápasech a poprvé od 28. srpna 2021 a duelu v Liberci. Dnešního soupeře zdolali podruhé v sezoně a oplatili mu únorovou porážku 1:2 ze stejného stadionu. Pardubice doma nebodovaly po předchozích dvou výhrách.

Pardubický trenér Kováč dal příležitost stejné zahajovací jedenáctce jako před týdnem při výhře 2:0 v Brně. Na druhé straně kouč Vrba udělal oproti porážce 1:2 v Teplicích dvě změny. S výjimkou karetních trestů vůbec poprvé od svého příchodu do klubu nenasadil do základní sestavy středního záložníka Hrubého. "Ševcům" znovu chyběl zraněný kapitán Procházka a nakonec i nejlepší střelec Kozák, jenž v sestavě dle zápisu původně figuroval. Na hrotu útoku ho nahradil Balaj.

Pardubice od úvodních minut udávaly tempo utkání. Černý v osmé minutě ve velké šanci minul bránu, domácí se ale dočkali ve 25. minutě. Pikul si narazil s Janoškem, ve střelecké pozici zachoval chladnou hlavu a ještě našel před odkrytou bránou Černého, který pohlednou kombinační akci bez problémů zakončil. Osmatřicetiletý kapitán dal pátý gól v ročníku, čímž si vytvořil nové sezonní maximum v nejvyšší soutěži.

Po půlhodině mohl zvýšit Janošek, jehož střelu na přední tyč vytáhl brankář Dostál na roh. O šest minut později tak udeřili z první vážnější akce hosté. Slončíkův jemný centr si našel na malém vápně Balaj a přesnou hlavičkou zapsal třetí trefu v aktuální ligové sezoně.

Do druhého poločasu vstoupili Východočeši ještě lépe než do toho úvodního a vytvářeli si jednu šanci za druhou. Nejhorší ofenziva soutěže nicméně potvrzovala, že se střílením gólů má problémy v průběhu celé sezony. Pikulův technický obstřel lapil Dostál a zlínský brankář se blýskl i proti Černému, který ve skluzu dobře usměrnil Sychrův střílený centr. Takřka drtivá desetiminutovka nepřinesla domácím branku ani po Ichově nadějném tečovaném pokusu.

Na druhé straně zahrozil po sérii hlaviček Fantiš, Nita byl ale pozorný, stejně jako o chvíli později při Vukadinovičově ráně z voleje. Vynikající zápas odehrál polský záložník Pikul a korunovat ho mohl po hodině hry, kdy trefil střelou zpoza vápna tyč.

Zlín potřeboval vzhledem k situaci v tabulce zvítězit, nebezpečnější ale byli až do konce duelu domácí. V 74. minutě už se část pardubického stadionu radovala z gólu, Janoškův pohotový pokus ale skončil jen v boční síti Dostálovy brány. Zlínský brankář udržel naděje svého týmu na záchranu i při dvojité šanci Helešice a Janoška.

V 86. minutě tak přišel nečekaný trest. Nita pouštěl Dramého přetažený centr do zámezí, nevšiml si ale zabíhajícího Fantiše, který z úhlu trefil hlavou odkrytou bránu. Hektický závěr už další gól nenabídl a Zlín zvítězil na hřišti Pardubic na pátý pokus poprvé v lize.

Baník Ostrava - FK Teplice 2:1 (0:0)

Branky: 56. Almási, 60. Plavšič - 89. Trubač z pen. Rozhodčí: Petřík - Mokrusch, Pečenka - Berka (video). ŽK: Kodad (Teplice). Diváci: 6195.
Ostrava: Letáček - Měkota, Bitri (79. Kuzmanovič), Pojezný - Juroška, Cadu (69. Buchta), Kaloč, Plavšič (90. P. Jaroň), Fleišman - Tijani, Almási (79. Mišković). Trenér: Hapal.
Teplice: Mucha - Chaloupek, Knapík (46. Dramé), Mičevič - Hyčka (32. Radosta), Kučera, Trubač, Jukl, Urbanec (60. Kodad) - Fila (72. Sy), Žák (60. Jásir). Trenér: Frťala.

Fotbalisté Ostravy porazili ve třetím kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu Teplice 2:1 a definitivně si zajistili setrvání v nejvyšší soutěži stejně jako Severočeši. O výhře domácího Baníku rozhodli ve druhé půli Ladislav Almási a Srdjan Plavšič, hosté dokázali snížit až těsně před koncem díky penaltě Daniela Trubače. Ostrava zvítězila ve třetím z posledních čtyř kol. "Skláři" nebodovali po pěti utkáních, v nadstavbové části zaváhali po dvou výhrách.

Baník se od úvodu do soupeře zakousl a převážně z rychlých brejků po stranách vytvářel rozruch v teplické šestnáctce. Po Plavšičově výpadu ve 14. minutě balon křižoval celé malé vápno, ale Tijani ani Cadu ho zblízka do sítě nedopravili.

Další příležitost měl ve 27. minutě Tijani, ale on ani dorážející Fleišman z několika kroků balon za gólmana Muchu nepropasírovali. A když se v 34. minutě ve skluzu po zemi trefil Almási, po intervenci videorozhodčího gól pro předchozí faul slovenského útočníka nebyl dodatečně uznán. Výraznou převahu Ostravy v závěru půle předznamenala štiplavá dělovka Kaloče, jíž Mucha tak tak zvedl nad břevno.

Po přestávce už se ale hrálo na jednu bránu. Fleišman v 56. minutě vyslal milimetrově přesný centr na hlavu Almásiho, který z malého vápna znehybnil Muchu zakončením k tyči. Na svůj šestý ligový gól v sezoně čekal od listopadu.

Hostující gólman záhy předvedl famózní zákrok proti hlavičce Bitriho, kterou vyškrábl ze šibenice. Ale o chvilku později hosté při odkopu trefili Cadua, jenž míč posunul Plavšičovi a ten tváří v tvář gólmanovi zachoval při lobu chladnou hlavu.

Baník měl v této pasáži výraznou převahu a další prudký pokus Kaloče s problémy odvrátil teplický brankář Mucha. Poté ukázal záda hostujícím obráncům Plavšič, ale jeho druhý gól pro ofsajd neplatil. A od třetího gólu následně po Fleišmanově ráně z přímého kopu hosty uchránilo břevno.

Ačkoliv v 89. minutě po Měkotově faulu z penalty snížil Trubač, Ostrava už větší drama nepřipustila a navázala na únorovou výhru v Teplicích 5:0. Oproti posledním čtyřem vzájemným ligovým duelům tak nezvítězil hostující tým.

FC Hradec Králové - Slovan Liberec 0:4 (0:3)

Branky: 20. a 45.+2 Olatunji, 29. Frýdek, 88. Purzitidis. Rozhodčí: Volek - Podaný, Bureš - Všetečka (video). ŽK: Kubala, Kučera, Čech, Leibl (všichni Hradec). Diváci: 950.
Hradec: Vízek - Klíma (46. Trusa), Čech, Leibl (83. Koubek) - Gabriel, Kodeš, Kučera, Ryneš (26. Novotný) - Rada (46. Čihák) - Kubala, Vašulín. Trenér: Hejkal.
Liberec: Bačkovský - Plechatý, Prebsl, Purzitidis - Ghali (71. Ndefe), Červ, Frýdek (81. Lexa), Varfolomejev (87. Polyák), Mikula - Olatunji (87. Rabušic), Tupta (71. Kozák). Trenér: Kozel.

Fotbalisté Hradce Králové prohráli v prvním finále ligové nadstavbové skupiny o umístění doma s Libercem 0:4. Už během prvního poločasu o vítězi rozhodly dva góly Nigerijce Victora Olatunjiho a jeden Christiana Frýdka. V závěru dal svůj premiérový ligový gól řecký obránce Marios Purzitidis. Odveta se bude hrát příští pátek pod Ještědem a vítěz získá milion korun a v příští sezoně domácího poháru bude nasazen do 3. kola.

Pro Východočechy to byl poslední zápas v mladoboleslavském azylu, kde se jim příliš nedařilo a vyhráli tady jen šest ze 17 zápasů v ročníku. V létě by se už měli přestěhovat na svůj nový stadion. Naopak Slovan zastihl závěr sezony ve střelecké formě. Po čtyřech gólech Českým Budějovicím si dnes připsali nejvyšší venkovní výhru od července 2012, kdy stejným výsledkem zvítězili v Příbrami.

Domácí trenér Stanislav Hejkal udělal hned pět změn v základní sestavě oproti minulé výhře 2:0 nad Mladou Boleslaví. Do branky se postavil teprve podruhé v tomto ročníku Vízek, ale na dnešní utkání nebude rád vzpomínat. Královéhradecký tým ve dvou předchozích zápasech uhájil čisté konto, ale tentokrát se od úvodního hvizdu hrálo prakticky jen na jeho branku a bylo jen otázkou času, kdy obrana kapituluje.

V 16. minutě po Frýdkově centru hlavičkoval Ghali do sítě, ale z prvního gólu v české lize se nigerijský záložník radoval jen chvíli, než video odhalilo, že byl v ofsajdu. Více štěstí měl jeho krajan Olatunji, který o čtyři minuty později šikovně obstřelil špatně vybíhajícího Vízka.

Liberecký tlak pokračoval, ve 29. minutě Vízek jen vyrazil Tuptovu střelu z dálky a Frýdek se pohotově zapsal počtvrté v sezoně mezi ligové střelce. V nastaveném čase prvního poločasu nedokázala hradecká obrana ani na několik pokusů odkopnout míč od branky a Olatunji přidal zblízka třetí gól. Od svého lednového příchodu do Liberce stihl osm ligových zásahů.

Domácí poprvé vystřelili na branku až v 50. minutě, ale Bačkovský si s Vašulínovým pokusem snadno poradil. Stejný útočník měl ještě další dvě šance, ale neuspěl. Na domácích bylo stále víc vidět, že už si přejí, aby sezona skončila.

Na druhé straně Vízek zlikvidoval tvrdé střely Purzitidise a střídajícího Kozáka. Řecký fotbalista s českými kořeny se však přece jen premiérového gólu ve své třetí sezoně v nejvyšší soutěži dočkal. Po rohovém kopu se dobře zorientoval v šestnáctce a zamířil přesně k tyči.

Liberci se proti Hradci dlouhodobě daří. Poslední prohra ve vzájemném utkání je už z roku 2011 a v tomto ročníku Slovan vyhrál všechny tři zápasy. Ještě nikdy v historii ale nad svým východočeským soupeřem nezvítězil takovým rozdílem.