Sparta slaví po devíti letech titul! Slavia zvládla otočku v Olomouci, Plzeň opět vybouchla

Sparta po devíti letech slaví mistrovský titul. Stačila jí k tomu bezbranková remíza na Slovácku. Slavia prohrávala v Olomouci rychle 0:2, ale nakonec dokázala zvítězit 3:2. A tři body slaví i hráči Bohemians, kteří uspěli v Plzni 2:0.

Sigma Olomouc - Slavia Praha 2:3 (2:2)

Branky: 2. Chvátal, 6. Zifčák - 21. a 35. Jurečka, 67. Lingr. Rozhodčí: Orel - Váňa, Hádek - Szikszay (video). ŽK: Zifčák, Ventúra. ČK: 78. Ventúra (všichni Olomouc). Diváci: 8166.

Slavia zvítězila ve čtvrtém kole nadstavby Fortuna ligy na hřišti Sigmy Olomouc 3:2, ale vzhledem k remíze Sparty na hřišti Slovácka definitivně přišla o poslední naději na zisk titulu. Hanáci vedli již v šesté minutě o dva góly, což se jim naposledy podařilo před 35 lety, kdy ke stejnému počinu potřebovali ještě o čtyři minuty méně. Ještě před pauzou však dorovnal skóre ve skvělé formě hrající Václav Jurečka a po změně stran zajistil sešívaným tři body Ondřej Lingr.

Zbytek jakýchkoliv nadějí na mistrovský titul přijela Slavia hájit na Andrův stadion. Na něm musela za každou cenu zvítězit a zároveň na dálku fandit Slovácku, aby si připsalo plný bodový zisk proti Spartě. Sigma měla rovněž o co hrát, na poslední chvíli se totiž zapojila do boje o čtvrtou příčku. Stejně jako sešívaní však již nesměla zaváhat, nerozhodný výsledek by tak ukončil snažení obou celků.

Větší vůli jít za vítězstvím prokázali na samém začátku utkání Olomoučtí, kteří šli už ve druhé minutě do vedení. Z velké dálky napřáhl Juraj Chvátal, jehož střelu ještě pomohl usměrnit do hostující sítě jeden z bránících hráčů. Opaření slávisté znovu inkasovali hned čtyři minuty nato, když podklouzl Tomáš Holeš, a Pavel Žifčák tak měl již volnou cestu k zakončení. Hosté se probudili ve 21. minutě, kdy šikovnou tečí ve vápně vsítil kontaktní gól Jurečka. Kanonýr Slavie navíc před pauzou skóre i srovnal, když dobře pronikl za defenzivu a v šestnáctce technicky prohodil brankáře.

Sigma si mohla ztracený náskok vzít zpět krátce po návratu z kabin, kdy se na levé části vápna dostal k zakončení Ondřej Zmrzlý. Střele však nedal dostatečnou razanci, a nepřivodil tak dobře postavenému Ondřeji Kolářovi větší potíže. Na druhé straně po hodině hry dokonal obrat střídající Lingr, jenž z hranice malého vápna usměrnil hlavou míč přesně k levé tyči. Olomoucké naděje na vyrovnání v závěru zhatil Denis Ventúra, jemuž hlavní arbitr ukázal podruhé žlutou kartu.

Slavia tak na Hané dokázala zvítězit, kvůli bodovému zisku Sparty v souběžně hraném utkání se však musela smířit s konečnou druhou příčkou. V závěrečném kole přivítá 27. května Slovácko, Sigma tentýž den zavítá na stadion Bohemians.

Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905 0:2 (0:2)

Branky: 2. Hála, 39. Hůlka. Rozhodčí: Všetečka - Paták, Žurovec - Adámková (video). ŽK: Vondra, Prekop (oba Bohemians). Diváci: 7561.

Špatná forma Plzně se projevila i ve čtvrtém kole nadstavby Fortuna ligy, když doma prohrála s Bohemians 0:2. Už ve druhé minutě poslal Klokany do vedení Martin Hála po obrovské chybě brankáře Jindřicha Staňka. Viktoriáni sice měli snahu vyrovnat, ale gólově se neprosadili, zatímco soupeř zasadil druhý úder v závěru první půle. Výborný výkon mezi třemi tyčemi předvedl Lukáš Soukup, jenž si odbyl premiéru v nejvyšší soutěži a dovedl Bohemku k důležitým třem bodům v boji o pohárovou Evropu.

Bohemians trápila situace v brankovišti. Obvyklá jednička Martin Jedlička byla zraněná a Roman Valeš inkasoval v minulém klání čtvrtou žlutou kartu a dostal disciplinární stopku. Otázkou bylo, zda by se vůbec v zápase objevil, jeho kiks z Letné by se totiž mohl objevovat v silvestrovských vydáních sportovních novin ještě několik let. Nejdůležitější však bylo, že i kvůli němu Klokani nakonec padli 1:2. Stejným výsledkem skončilo snažení Plzně v Edenu.

Úvod utkání domácímu celku vůbec nevyšel, protože už ve druhé minutě gólman Staněk namazal míč Hálovi před odkrytou bránu a zkušený záložník neměl problém úspěšně zakončit. Na opačné straně se ve 12. minutě k míči dostal Rafiu Durosinmi, který vypálil tvrdě z hranice vápna. Soukup ovšem předvedl skvělý zákrok. Nigerijský mladík měl šance i následně. Nejprve si naskočil na centr a jen těsně poslal balon nad břevno. Poté se uvolnil na hranici pokutového území a vystřelil, nicméně pozorný Soukup ukázal své kvality a zasáhl. Neproměněné příležitosti potrestal před koncem poločasu Lukáš Hůlka, jenž vyskočil nejvýš na centr a zamířil přesně k tyči.

Viktoriáni do druhé půle vlétli aktivně a snažili se snížit vedení Bohemky, nicméně každá tvrdá rána z jejich kopaček skončila na pevném obranném bloku. S přibývajícím časem začala stoupat nervozita domácích a v jejich hře se objevovaly nepřesnosti, a tak se ani nedostávali do šancí ke skórování. Až v 80. minutě se k míči v malém vápně prodral Tomáš Chorý. I tohoto střelce ovšem vychytal bezchybný Soukup.

Poslední domácí klání Plzně této sezony tak skončilo porážkou. V závěrečném vystoupení se 27. května představí na hřišti Sparty, Bohemians tentýž den přivítají Olomouc.

1. FC Slovácko - Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Radina - Podaný, Matoušek - Petřík (video). ŽK: Kim Sung-pin, Brandner, Hofmann - Karabec, Mejdr, Sadílek, Laci, Wiesner. Diváci: 8000 (vyprodáno).

Hráči Sparty vybojovali v předposledním kole skupiny o titul ve Fortuna lize na půdě Slovácka kýžený bod za remízu 0:0, což jim stačilo k zisku vytouženého a zároveň prvního titulu od sezony 2013/2014. Podobu utkání výrazně ovlivnil silný déšť i defenzivní taktika Pražanů, kvůli čemuž se fanoušci na zaplněném stadionu Miroslava Valenty nedočkali mnoha vyložených příležitostí. Méně to však vadilo hostům, kteří mohli ihned po závěrečném hvizdu začít slavit.

Pražský celek přijížděl na jižní Moravu poté, co si na konci dubna odvezl ze hřiště Slovácka bod po kontroverzním pokutovém kopu. Právě remíza z tohoto duelu by jej definitivně přivedla k vysněnému cíli v podobě mistrovské trofeje. Po divokém zápase s Bohemians však na seznam sparťanských absencí přibyl Jan Kuchta, který nemohl nastoupit kvůli žlutým kartám. Toho chtěli modrobílí využít, neboť do posledního kola sváděli právě s Klokany tuhý boj o místenku v evropských pohárech.

Pod potemnělým nebem v Uherském Hradišti byl úvod utkání velmi opatrný z obou stran. Silný déšť nutil fotbalisty hrát jednodušeji, což vyhovovalo trochu více domácím, kteří drželi míč častěji na svých kopačkách. Největší náznaky šancí však měli svěřenci Martina Svědíka z rychlých protiútoků, které ovšem sparťané vždy na poslední chvíli faulem zastavili. V nastavení první půle mohl naopak poslat Rudé do vedení Ladislav Krejčí, jeho střela z pokutového území byla ale zblokována domácí obranou.

Druhá půle začala ve stejném tónu, ve kterém probíhal celý úvodní poločas. První oficiální střely na bránu se diváci dočkali v 58. minutě, kdy hezký pas od Adama Karabce doputoval až k Martinu Minchevovi, jenž však z úhlu trefil připraveného Filipa Nguyena. Jen o minutu později si na centr z rohového kopu naskočil v nebezpečném prostoru Martin Vitík, hlavičku ovšem namířil pouze vedle. Sparta si byla v závěru utkání vědoma, že jí stačí bod k mistrovskému titulu, a tak si šikovně kontrolovala bezbrankovou remízu, kterou nakonec až do závěrečného hvizdu uhájila.

Slovácko tak soupeře obralo o dva body, ani tak mu však nezabránilo v zisku prvního titulu po dlouhých devíti letech. Oba celky zakončí sezonu 27. května v Praze, kde novopečený mistr přivítá Plzeň, zatímco modrobílí se představí na stadionu Slavie.