Předseda FIFA zřídil zvláštní komisi proti rasismu, v jejímž čele zasedne kanonýr Realu

Předseda FIFA zřídil zvláštní komisi proti rasismu, v jejímž čele zasedne kanonýr Realu

Útočník Realu Madrid Vinícius Júnior povede zvláštní komisi Mezinárodní fotbalové federace proti rasismu. V ní zasednou hráči, kteří navrhnou přísnější tresty za diskriminační chování ve fotbale. Řekl go předseda FIFA Gianni Infantino.

"Požádal jsem Viníciuse, aby vedl skupinu hráčů, kteří navrhnou přísnější tresty za rasismus, jež příslušné fotbalové orgány zavedou po celém světě. Musíme naslouchat hráčům a jejich potřebám, aby mohli pracovat v bezpečnějším prostředí. Myslíme to naprosto vážně," uvedl Infantino po setkání s Viníciusem Juniorem a brazilskou reprezentací v Barceloně. V katalánské metropoli se "Kanárci" utkají v sobotu v přípravném utkání s Guineou. Zápas je součástí antirasistické kampaně iniciované brazilským svazem.

Vinícius Júnior se během sezony stal terčem rasistických urážek několikrát. Po posledním incidentu na konci května ve Valencii, v němž byl po potyčce v závěru utkání vyloučen, označil na twitteru španělskou ligu i celou zemi za rasistickou. Trest za červenou kartu mu disciplinární komise nakonec zrušila.

Dvaadvacetiletý Brazilec je často cílem hanlivých pokřiků z tribun i provokací na hřišti. V únoru fanoušci Mallorky nazvali Viníciuse Júniora opicí a nenávistným komentářům čelila brazilská hvězda i v utkáních s Atléticem nebo Valladolidem. Na konci ledna před čtvrtfinále Španělského poháru proti Atléticu se na mostě u tréninkového centra Realu objevila pověšená figurína v dresu Vincíuse Júniora. Španělská policie podezřelé z činu zatkla stejně jako další lidi, kteří čelí obvinění z rasismu na stadionech.

"Ve fotbale už žádný rasismus nebude. Utkání by se měla okamžitě přerušit, jakmile se tak bude dít. Už toho bylo dost. Potřebujeme tvrdší postihy. Rasismus ve fotbale nemůžeme tolerovat. Jako předseda FIFA jsem cítil, že si o tom s Viníciusem musím osobně promluvit," prohlásil Infantino, který vede FIFA od roku 2016.

Výdělek přes 150 miliard korun. Premier League se vzpamatovala ze svého dosud nejnáročnějšího období