Italský svaz přišel s odpovědí na Manciniho rezignaci. Ke kormidlu dosadil posledního vítěze Serie A

Italský svaz přišel s odpovědí na Manciniho rezignaci. Ke kormidlu dosadil posledního vítěze Serie A

Novým trenérem italské fotbalové reprezentace se stal Luciano Spalletti. U týmu úřadujících mistrů Evropy nahradil Roberta Manciniho, který v neděli nečekaně rezignoval. Příchod Spallettiho dnes oznámila italská fotbalová federace na svém webu.

Čtyřiašedesátiletý kouč dovedl v uplynulé sezoně Neapol k prvnímu ligovému titulu po 33 letech. Poté odstoupil, aby si dopřál volno. Podle médií Spalletti podepíše s federací tříletou smlouvu.

Mancini vedl italský národní tým od roku 2018 a předloni s ním vyhrál odložený kontinentální šampionát po finálovém vítězství nad Anglií ve Wembley. Podle médií by měl převzít reprezentaci Saúdské Arábie.

"Vítáme Spallettiho. Národní tým potřeboval vynikajícího trenéra a jsem moc rád, že to přijal. Jeho nadšení a schopnosti budou zásadní pro výzvy, které Itálii čekají v příštích měsících," uvedl šéf italského fotbalu Gabriele Gravina v prohlášení.

Podle italských médií může Spallettiho angažování vyvolat soudní spor. Trenér se totiž při odchodu z Neapole zavázal, že rok nebude nikde trénovat. V opačném případě má jeho poslední zaměstnavatel nárok na kompenzaci ve výši tři miliony eur (72 milionů korun). Právní zástupci italské fotbalové federace tvrdí, že se to týká jen klubů. Šéf Neapole Aurelio De Laurentiis trvá na tom, že má nárok na odstupné i za Spallettiho působení u reprezentace.

Spalletti vede Neapol od léta 2021. Letos se stal nejstarším koučem, který ovládl Serii A. Jeho tým navíc došel v Lize mistrů do čtvrtfinále a zaujal ofenzivní hrou.

Dříve vedl také Inter Milán či AS Řím, s kterým dvakrát vyhrál Italský pohár. Se Zenitem Petrohrad získal dva ruské tituly.

Italské fotbalisty povede Spalletti poprvé 9. září v třetím zápase kvalifikace mistrovství Evropy 2024 na hřišti Severní Makedonie.