Zápas podzimu? Výhra v derby může mít extra impulz. Výroky Látala mě překvapily, říká Podaný

Zápas podzimu? Výhra v derby může mít extra impulz. Výroky Látala mě překvapily, říká Podaný
ROZHOVOR

V Jablonci svou profesionální kariéru obránce Jakub Podaný končil. I proto má ke klubu blízko. Ke klubu, který se opět topí v problémech. Blíží se dnu tabulky, je předposlední. Výkony nejsou také ideální, nálada už vůbec ne. Odrazovým můstkem k lepším zítřkům by mohla být neděle. Bude se hrát Podještědské derby.

Hodí se dodat, že do top formy má daleko i Liberec. Pořád na tom ale není tak špatně jako jeho věčný rival. „Kritika je na místě. Jablonec nemá špatný tým, naopak,“ říká pro eFotbal.cz Podaný.

Někdejší dlouholetá opora Dukly vidí problém na obou koncích hřiště. Vzniká z toho mix, který vyústil v současnou formu.

„Na obranné části sice zapracovali, ale chybí mi tam kompaktnost. Tým nedrží pozice, které by měl, proto dostává celkem dost branek. Přechod do útoku mají celkem dobrý, ale nedokáží to přetavit v góly nebo větší šance. Tohle je sráží. Teď jsou v pozici, že jsou bez výhry a téměř na dně. Pak se pracuje hůř a sebevědomí klesá,“ popisuje Podaný současné problémy.

Pod palbou kritiky se ocitnul hlavně trenér Radoslav Látal, který je u týmu od léta poté, co strávil rok a půl v polské Termalici. Kritika míří nejen na týmové výkony, ale také na chování a vyjadřování vůči svým hráčům. „Buď je chyba ve mně, nebo v hráčích. Není přeci možné, aby někteří předvedli takový výkon se Slavií a tohle s Budějovicemi. Jestli na to hráči nemají po psychické stránce, tak ať tu nehrají a hrají jinde,“ supěl po zápase na jihu Čech.

Foto: FK Jablonec

„Taky mě to překvapilo,“ nezastírá Podaný. „Je vidět, že tam je pnutí. Obecně si v klubu nepředstavovali, že po změně trenéra a příchodu posil budou zažívat tohle. Pokud se trenér vyjadřuje o svých hráčích tímto stylem, tak je vidět, že tam pohoda určitě není. To se dá pochopit, ale ty výroky, kterými sráží hlavně svůj tým, ne.“

Ne vše je ale nutně špatně. Ve hře se najdou i pozitivita, která by mohla pro troše štěstí znamenat výrazný posun.

„Ve výstavbě hry se Jablonci daří kolmice do volných prostor,“ všiml si Podaný. „Problém je, že se nedaří ta další fáze, případně zakončení. Možná chybí sebevědomí, možná sehranost, ale ten poslední krok prostě chybí. Třeba Jan Chramosta za sebou má jeden z nejlepších ročníků kariéry, ale teď prostě góly nedává.“

Chramosta se sice prosadil v poháru, ale v lize zatím mlčí. Vidět jsou naopak jiná dvě jména. „Kratochvíl a Jovovič mají velkou kvalitu. A hlavně vlastnost, že když se nedaří, zkouší to vzít na sebe, nehledají alibistická řešení. Je u nich vidět, že prostě chtějí,“ oceňuje jejich snahu bývalý bek Sparty.

Foto: FK Jablonec

Je jasné, že nervozita jde před nedělním zápasem nahoru. Není se co divit, může jít o zápas, který v případě úspěchu posune vnímaní dosavadního ročníku do lepšího světla.

„Tím zápasem se žije dlouho dopředu, zažil jsem to na vlastní kůži. Navíc tomu předcházela reprezentační pauza, tak to kluci měli v hlavě o to víc. Rozhodně chtějí vyhrát a může to být extra impulz. Kdyby ten zápas zvládli, tak by to pomohlo o něco víc, než kdyby šlo o jiné ligové utkání,“ souhlasí Podaný, jenž si zahrál v Řecku i Indii.

Ale také v Jablonci, derby má tedy zažité na vlastní kůži. Do zápasů sice v ročníku 2020/21 nezasáhnul, ale slavil v obou případech.

Celý klub tím ale žije, ten zápas je speciální. Přináší ale i tíhu odpovědnosti, na tento zápas si dává každý v klubu velký pozor,“ ví dobře.

TŘETÍ GÓL MI TAM NIKDY NESPADNE, LITOVAL MAREČEK PO VÝHŘE NAD HRADCEM