Dnešní hráči se často dívají na prvním místě na peníze, sportovní duch věci jde do pozadí, hlásí agent Zíka

Dnešní hráči se často dívají na prvním místě na peníze, sportovní duch věci jde do pozadí, hlásí agent Zíka
PODCAST

Pavel Zíka patřil společně s Pavlem Paskou a Zdeňkem Nehodou k prvním českým agentům, kteří se na přelomu milénia zapsali do paměti fotbalových fanoušků. V roce 1998 založil agenturu Sport Invest, ze které po 13 letech odešel, a nyní stojí se svými syny Filipem a Davidem v čele Global Sports Agency.

Proč nedopadl přestup Petra Čecha do Barcelony? Jak moc ovlivňují práci hráčských agentů novináři a neustálé přestupové spekulace? A jak velké provize z přestupů fotbaloví agenti mají? To vše v nové epizodě Livesport Daily právě s Pavlem Zíkou.

Petr Čech se stal absolutní legendou londýnské Chelsea a celé Premier League. Nechybělo ale mnoho a český gólman mohl udělat velkou kariéru úplně někde jinde, konkrétně ve španělské La Lize. Ještě před přestupem do Chelsea o něj totiž usiloval gigant z Barcelony.

"Bylo to prakticky hotové. Bylo to v době voleb prezidenta klubu, kdy jsme byli spojení s panem Bassatem, který byl velkým favoritem a se kterým jsme byli domluveni. Nakonec ho ale v posledních dnech předskočil tehdy ještě neznámý právník Joan Laporta, který slíbil, že do klubu přivede Davida Beckhama. Laporta vyhrál a z přestupu Čecha tak sešlo. Bylo to pro nás velké zklamání," vzpomíná Pavel Zíka.

Protože se Zíka nevěnoval pouze fotbalovému hemžení, ale zastupoval také rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou či jachtařku Lenku Šmídovou, moc dobře ví, jak velký finanční náskok fotbal má.

"Ty částky jsou hodně vzdálené, fotbal je sport číslo 1. Rychlobruslení je specializované, špička je velmi úzká, soustředí se na tři čtyři země. Nizozemsko, USA, Kanada a občas někdo. Ve fotbale jde o tisíce hráčů a už jen to dává velký rozdíl. Najít marketingového partnera za 50 tisíc korun pro stříbrnou jachtařku Lenku Šmídovou byl velký úspěch a sama si toho ohromně vážila. Ve fotbale jsou jiné cifry, zájem médií i diváků," přiblížil agent.

Řádově jde až o několik nul vyšší částky, je to zkrátka jinde. "I když má sportovní ambice každý, ekonomické prostředí je rozdílné. A s tím souvisí i to, že peníze mohou kazit lidi. Dochází k tomu, že se hráči dívají na prvním místě na peníze, sportovní duch věci jde do pozadí. Vždy jim ale říkám, ať jdou za sportovním úspěchem, to ostatní přijde potom. Tím byla typická ta generace 2000, 2004, měla hlavně sportovní výsledek. Dneska je to ovlivněné možnostmi, které jsou ve světě," uzavřel.

V páteční epizodě podcastu Livesport Daily jsme také řešili:

Jak se změnila práce fotbalových agentů.

Kdo patří mezi agenty k největším celebritám.

Jaké je renomé české ligy a českých hráčů.

Nový díl Livesport Daily najdete i na dalších oblíbených podcastových platformách – Apple Podcasts a Google Podcasts.