Co dva zápasy, to gól. Kolem klenotu z Táborska už krouží prvoligoví supi. Má na Slavii i Spartu, myslí si jeho trenér

Co dva zápasy, to gól. Kolem klenotu z Táborska už krouží prvoligoví supi. Má na Slavii i Spartu, myslí si jeho trenér
ROZHOVOR

Je mu sice jen devatenáct let, i přesto patří útočník Táborska Pavel Svatek mezi nejskloňovanější jména jihočeského mužstva. Na jaře se rozstřílel a díky tomu i své postavě budí zájem. „Bude ještě lepší než Mojmír Chytil,“ myslí si Kamil Tobiáš, trenér, který talentovaného mladíka provedl dorosteneckými kategoriemi.

Svatek začátek puberty strávil v jihočeské regionální akademii, před nástupem do dorostu se však vrátil do Táborska. Hned v kategorii U16 se ho ujal Tobiáš, který viděl jeho potenciál skoro okamžitě. „Od začátku byl v kategorii hráčů, u kterých jsme viděli velkou budoucnost,“ přikyvuje v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Potenciál se teď naplňuje. I díky tomu, že Tobiáš včas zasáhnul. „Když se k nám vracel, ptal jsem se ho, kde hraje nejradši. A on že hrál střední zálohu a levé křídlo. Na obou postech jsem ho vyzkoušel, ale viděl jsem, že to není nic pro něj. Typologický je to totiž jasně hroťák,“ usmívá se nad vzpomínkou.

ŽIŽKOV PŘIVÍTÁ VELKOU POSILU DO ÚTOKU, Z BOHEMIANS MÍŘÍ DO VIKTORIE ZKUŠENÝ FORVARD NECID

O tom, jak dobrý krok to byl, hovoří jeho čísla. Loni sice byl v kádru áčka, ale pomáhal hlavně dorostu, kde za sezonu nasázel dvacet branek. V tomto ročníku se přes béčko Táborska probil až do sestavy áčka. A dával góly všude. V poháru, třetí lize i té druhé.

Ve FORTUNA:NÁRODNÍ:LIZE se prosadil skoro hned. Prosadil se šestkrát v patnácti zápasech, což je samo o sobě slušné číslo. Potřeboval na to však jen 770 minut, což svědčí o vynikající produktivitě. „Góly bude dávat kdekoliv, předpoklady na to má,“ domnívá se Tobiáš a odkazuje na to, že ve všech soutěžích dal Svatek v uplynulé sezoně 15 branek ve 33 utkáních. 

TÝM MUSÍ ZAPRACOVAT HLAVNĚ NA FINÁLNÍ FÁZI A ZAČÍT DÁVAT VÍCE GÓLŮ, TO JE OBROVSKÝ PROBLÉM, HLÁSÍ OPAVSKÝ LATKA

Jde o vysokého a urostlého útočníka. Už z toho lze vyvodit, jakými přednostmi se pyšní. „Má vynikající levou nohu a skvělé zakončení. Díky jeho postavě je však hlavně skvělý zády k bráně. Balon podrží, klidně se s ním chvíli pomazlí, vůbec mu nepřekáží, hodí ho do kombinace a letí do vápna, kde je pro obránce nechutný,“ popisuje Tobiáš, šéf táborské akademie.

Vyloženě se tak nabízí srovnání s útočníkem pražské Slavie Mojmírem Chytilem, který se pyšní přesně tímto stylem hry a je v něm nejlepší v lize. Zatímco dříve měl každý tým alespoň jednoho urostlého útočníka s těmito předpoklady, v poslední době se od toho odklonilo spíše k technickým a rychlým typům.

I proto Tobiáš předpokládá, že je otázkou času, kdy na dveře začne bušit zvučný zájemce z první ligy. „Udělal v tom takový posun, že bude za chvíli velmi žádaný. Nepřeháním, je v tom na svůj věk fantastický,“ ujišťuje a zároveň odhaduje, že výkonnostní strop má ještě výš než zmiňovaný Chytil: „Pavel je o šest let mladší a troufnu si říct, že až bude v jeho věku, bude dál. Má totiž ještě větší technické předpoklady.“

MAJITEL MÁ OBROVSKÉ MOŽNOSTI, NE KAŽDÝ HRÁČ SI ALE ZVYKNE NA DRUHOU LIGU. KROLLIS? ČEKALI JSME O NĚCO VÍC, PŘIZNAL VYŠKOVSKÝ ZBOŘIL

Situaci podle trenéra Táborska Romana Nádvorníka, který o situaci promluvil v podcastu Zajíc ve druhé lize, už velmi pečlivě sonduje právě Slavia, ale také Liberec či Plzeň. „Mám také nějaké indicie, ligové kluby se zajímají,“ nezastíral Tobiáš, kterého to pochopitelně těší. K Marku Ichovi či Adamu Zadražilovi by se mohl přidat další odchovanec, který dělá vynikající reklamu.

Sám ale uznává, že by bylo nejlepší zvolit nějaký mezikrok. Jít rovnou do elitního klubu a pak paběrkovat po hostováních, to by se mohlo vymstít. Svatek je však dle Tobiášových slov uvědomělý a unáhlený krok neudělá. „Mluvil jsem s ním o tom, stojí nohama na zemi, má to v hlavě srovnané. Nepřemýšlí nad tím, že by měl jít rovnou do našich top klubů, spíš bude podle mě hledat postupnou cestu přes tým, kde se bude moct ukázat,“ líčí Tobiáš.

To však neznamená, že na českou top trojku nemá. Naopak, Tobiáš ho v ní vidí. A to celkem brzo. „Za mě na to skutečně potenciál má. Je otázkou dvou či tří sezon, kdy po něm sáhne někdo z top trojky,“ myslí si.

ZKUŠENÝ UNIVERZÁL ZŮSTÁVÁ V BRNĚ, ŠÍLENÁ SEZONA JEJ NEODRADILA. RADOST MU UDĚLALO POSTUPOVÉ TRIKO