Konec černé série Sparty, Olomouc je před Slavií

Fotbalisté pražské Sparty ukončili čekání na výhru v nejvyšší soutěži, které se táhlo déle než měsíc od 15. října. Úřadující čeští mistři v sobotu pozastavili svůj podzimní propad, když na Letné po předchozích třech prohrách zdolali Mladou Boleslav 4:2. Olomouc remizovala na hřišti Slovácka a zůstává třetí před pražskou Slavií. V dalším sobotním zápase porazil doma Baník Jablonec.

Olomouc otočila v utkání se Slováckem nepříznivý stav z 0:1 na 2:1, ale za domácí stihl vyrovnat Ivana. Za lepšící se Baník skóroval na zasněžených Bazalech v posledních zápasech produktivní Papadopulos. Výhru Sparty zařídili přesnými trefami Došek, Poláček, Herzán a Slepička, za hosty korigovali Simr s Peckou.

Trenér Sparty Stanislav Griga po reprezentační pauze představil další variantu složení obrany s kapitánem Petrášem na jejím pravém okraji. Ale ani tentokrát sparťanská defenziva, která byla před utkáním druhou nejhorší v soutěži, jistotou příliš neoplývala.

Boleslav hrála odvážně, ale neubránila standardky

Už ve třetí minutě musel gólman Blažek vytáhnout těžký zákrok proti ráně mladíčka Kysely. Sparťané, kteří v minulé sezoně v obou zápasech s Mladou Boleslaví prohráli, se i dnes proti Středočechům před poloprázdnými tribunami dlouho hledali. Z trápení je vysvobodila až 24. minuta, kdy gólman Miller podběhl roh a Došek šťastným zásahem Pražany nasměroval do vedení. Z něj se ale domácí neradovali dlouho: ve 29. minutě ještě Blažek podruhé vychytal Kyselu, ale za dvě minuty prohrál vzdušný souboj s Palátem a Simr pohodlně do odkryté branky zaznamenal svůj premiérový ligový gól.

Hosté na Letné předvedli v ofenzivě odvážný výkon plný nápaditých akcí, který byl v kontrastu s křečovitým sparťanským představením, ale v obraně osudově selhali při pokrývání standardních situací. Pět minut po pauze se totiž Poláčkův oblouček z trestného kopu snesl až za záda zkoprnělého gólmana Millera. Domácí záložník se tak pátým gólem dotáhl na elitní ligové kanonýry. Domácí mohli náskok pojistit, ale Herzánovu střelu odvrátil z brankové čáry Palát.

Pak si další slabé chvilky začali vybírat opět domácí zadáci. V 55. minutě se proti střele kapitána Kuliče vyznamenal Blažek, stejně jako za osm minut proti další tutovce Simra. Útočník zapůjčený do Mladé Boleslavi z Brna na hostování za několik okamžiků odmítl další jedinečnou možnost na vyrovnání, když pálil těsně vedle.

V hektickém průběhu vzápětí na druhé straně nedotáhl sólo do úspěšného konce střídající Slepička, ale v 66. minutě těsně za velkým vápnem napřáhl záložník Herzán a trefil se nádherně do šibenice. Ani za dvoubrankového manka se však snaživí hosté nevzdali: Spartu drželi až do závěrečného hvizdu v nejistotě poté, co v 89. minutě křížnou střelou po zemi snížil střídající Pecka. Hosté už na vyrovnání nedosáhli, ve třetí minutě nastavení naopak Pospěch předložil míč na malé vápno Slepičkovi a ten se trefil poprvé od letního příchodu z Liberce.

Góly Papadopulose mají pro Baník cenu zlata

Útočník Baníku svým zásahem ze 75. minuty skolil Jablonec, který na Bazalech nakonec prohrál 1:2. Papadopulos vsítil pátou branku v letošním ligovém ročníku a pokaždé tím přispěl k vítězství svých barev. Než se do sebe pustili oba rivalové, museli pořadatelé zápolit s přírodou: těsně před utkáním z hrací plochy odklidili deset centimetrů čerstvého sněhu. Slušně připravený terén i tak hráčům dělal potíže s kombinací.

Věčný náhradník Žůrek tentokrát dostal od trenéra Hapala důvěru od první minuty a poděkovat za ni mohl hned v první minutě, kdy jeho průnik v poslední chvíli zarazil skluz zadáka Drobného. Na kluzkém terénu to hlavně Baník často zkoušel se střelbou z dálky. Dvakrát Špita vylekal Papadopulos, ale nejlépe sedla rána ve 13. minutě Čížkovi, jíž brankář zmařil se značnými těžkostmi. Ledovou sprchou však soupeře pokropil v 19. minutě Michálek, který se z plného běhu do míče opřel levačkou a z hranice šestnáctky trefil do šibenice.

Domácí znejistěli. Znovu se začali uchylovat k nakopávání míčů, které byly snadnou kořistí jabloneckých stoperů. Hluchou pasáž Ostrava prolomila až v závěru půle. Úspěšnou akci nepřímo založil Hoffmann, jehož dělovku z přímého kopu odvrátil Špit ve spolupráci s obranou na rohový kop. Po něm už udeřilo. Bystroň Čížkův prodloužil centr na Žůrka, který netradičně hlavou zařídil vyrovnání.

Pak se proti ligovému fotbalu znovu spikla příroda. Trávník během přestávky zasypal další sněhový příval, který si vyžádal i krátké přerušení druhé půle. Pořadatelé museli vyznačit lajny a do hry přišel i oranžový míč. Na bílém koberci se však odehrál poutavý zbytek zápasu. Střídající Lukeš mohl svůj přínos pro domácí ofenzivu zvýraznit gólem, ale v 52. minutě zahodil nepřesnou střelou sólový výpad. V 66. minutě se probil do další příležitosti, ale přízemní ranou trefil nohy padajícího Špita.

O bod Severočechy nakonec obral Papadopulos. Pončák neuhlídal Lukeše, který vyrazil na zteč po levém křídle a jeho přesný pas domácí útočník hlavou nekompromisně umístil pod břevno. Papadopulos dal svůj pátý gól v sezoně a potvrdil pravidlo, že pokaždé, když v sezoně skóruje, Baník zvítězí. Zavedenou praxi mohl ještě pozměnit Pončák. Při závěrečném tlaku Jablonce se v závaru dostal k dorážce, ale tu zastavila domácí tyč. Výhra Ostravy se ale otřásala ještě v dlouhém nastavení: z poslední akce hlavičkoval v 96. minutě Baranek a vyrovnání odvrátil z brankové čáry Rajtoral.

Aktivnější Slovácko málem přišlo o všechny body

Fotbalisté Slovácka remizovali s Olomoucí 2:2, když Sigma dokázala odpovědět na vydařený úvod domácího týmu. Na vedoucí branku Sowunmiho zareagovali Hanáci trefami Rojky a Michala Hubníka a během čtyř minut skóre otočili. Dvacet minut před koncem zachránil Slovácku, které už sedm zápasů po sobě nevyhrálo, alespoň remízu Ivana.

I bez nemocného Brazilce Melinha začala Olomouc útočně. Jenže na zmrzlém a sněhem posypaném trávníku se hosté do šance navzdory územní převaze nedostali. Slovácko se z tlaku vymanilo po sedmi minutách, hned z prvního útoku rychlý Petržela po pravé straně unikl Pečnikovi a po jeho centru a chybě olomouckého zadáka Hudce překonal Maďar Sowunmi brankáře Lovásika.

Branka hostům vzala dech a iniciativu převzalo s chutí hrající Slovácko, které těžilo z Petrželových křídelních úniků. Do koncovky se ale domácí fotbalisté nedostali, z tlaku vytěžili pouze sérii rohových kopů. Jedinou slibnější šanci měl ve 13. minutě Pavlík, jenž hlavičkoval vedle. Olomoucký trenér Uličný sáhl už ve 24. minutě ke střídání, místo Pečnika nasadil Rojku, jenž se přesunul na hrot útoku. Po této změně se výkon Olomouce postupně zvedl.

Hra dostala spád, ve 31. minutě zachraňoval situaci až Lovásik, jenž v pádu nohou vykopl z bezprostřední blízkosti Sowunmiho střelu. V závěru poločasu získalo Slovácko opět převahu, ve 43. minutě nastřelil Němčický břevno. Těsně před odchodem do šaten se ale Sigmě podařilo šťastně vyrovnat. Po trestném kopu Vyskočila se orientoval nejlépe v souboji se zadáky Rojka a hlavou poslal míč do sítě. Vyrovnání Olomouc nabudilo hned po změně stran k dalšímu tlaku. Vyskočilovu střelu stačil brankář Drobisz chytit, ale při následujícím útoku se dostal k odraženému míči Randa a jeho střelu z 25 metrů tečoval Michal Hubník za Drobiszova záda.

Po vedoucí brance začala Olomouc myslet více na defenzivu, Slovácko získalo převahu a většinu akcí řešil až brankář Lovásik. Navíc trenér Levý posílil domácí útok zařazením Ivany místo obránce Palinka. Vytrvalý nápor přinesl Slovácku vyrovnání, v 70. minutě našel Polách nabíhajícího Ivanu, proti jehož přízemní střele byl Lovásik bezmocný. V závěrečné čtvrthodině Slovácko zatlačilo soupeře na jeho polovinu, poněkud chaoticky hrající fotbalisté Sigmy ale remízu udrželi.

Výsledky:

Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 4:2 (1:1).
Branky: 24. Došek, 50. Poláček, 66. Herzán, 90+3. Slepička - 31. Simr, 89. Pecka. Rozhodčí: Královec - Chytil, Pokorný. ŽK: Petráš, Šimák - Matějovský, Palát. Diváci: 3150.

Sparta: Blažek - Petráš, Petrouš, Lukáš, Kadlec - Zd. Pospěch, Herzán (75. Zelenka), Hašek (81. Šimák), Poláček - Matušovič (46. Slepička), Došek. Trenér: Griga.
Mladá Boleslav: Miller - Ševinský, Vít, Brezinský, Palát - Kysela, Pecka, Matějovský, José Pires (69. Čáp) - Simr, Kulič (76. Sviták). Trenér: D. Uhrin mladší.

Baník Ostrava - FK Jablonec 2:1 (1:1).
Branky: 44. Žůrek, 75. Papadopulos - 19. Michálek. Rozhodčí: Adámek - Goňa, Večeřa. ŽK: Klimpl - Kordula, Michálek, Nesvadba. Diváci: 2590.

Ostrava: Raška - Hoffmann, Klimpl, Besta, Čížek - Rajtoral, Bystroň, Slončík (70. Magera), Metelka (44. Lukeš) - Papadopulos, Žůrek (78. Čoupek). Trenér: Hapal.
Jablonec: Špit - Pončák, Drobný, Hrotek, Nesvadba - Michálek, Hušek, Kordula (81. Smíšek), Klapka, Baránek - Šenkeřík (87. Grubhofer). Trenér: Rada.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 2:2 (1:1).
Branky: 7. Sowunmi, 70. Ivana - 45. Rojka, 49. M. Hubník. Rozhodčí: Šedivý - Hojsík, Novák. ŽK: Palinek - R. Hubník, Špiláček, Onofrej. Diváci: 4512.

Slovácko: Drobisz - Němčický, Rajnoch, Šuškavčevič, Palinek (59. Ivana) - Petržela (83. Malchárek), Polách, Petr Pavlík, Róth - Sowunmi, Malár (89. Ordoš). Trenér: Levý.
Olomouc: Lovásik - Randa, Kovář, Hudec, R. Hubník - Rýdel, Špiláček, Onofrej, Pečnik (24. Rojka) - Vyskočil (73. Horáček), M. Hubník (83. Glos). Trenér: Uličný.