Souhrn zápasů prvního hracího dne

[b]Aktualizováno.[/b] Leverkusen potvrdil úlohu favorita sparťanské skupiny E Poháru UEFA, když doma porazil francouzské Toulouse 1:0. Jedinou branku vstřelil v 35. minutě německý reprezentant Kiessling, který se po narážečce s Barbarezem prodral mezi dvěma obránci a přehodil brankáře. Leverkusen, za který si poslední minutu zahrál také český útočník Michal Papadopulos, tak napravil svá zaváhání z německé ligy, v níž čtyři utkání za sebou nevyhrál.

Výsledek zápasu ve skupině C mezi švédským Elfsborgem a AEK Atény nahrává Mladé Boleslavi. Oba jejich největší konkurenti v boji o postup totiž získali jen bod za remízu 1:1. Domácí korunovali povedený start po čtvrthodině, když si Mobäck na zadní tyči naskočil na Alexanderssonův centr a hlavou otevřel skóre. Jenže krátce po změně stran srovnal Blanco střelou do horní rohu branky. Elfsborg nakonec mohl strhnout výhru na svou stranu, ovšem pokusy Mobäcka a Alexanderssona skončily na tyči a břevnu.

Cennou remízu 1:1 ze hřiště španělského Villarealu si veze italská Fiorentina s Tomášem Ujfalušim. Český reprezentační bek po celý zápas pomáhal hostům zastavovat ofenzivní sílu domácích, která o víkendu zdolala i hvězdnou Barcelonu. Tentokrát se ale "žlutá ponorka" dlouho nemohla prosadit a dokonce musela dotahovat.

Po opatrném poločase šlágru čtvrtečního programu Poháru UEFA totiž překvapivě udeřili hosté, spolupráce Mutua a skórujícího Christiana Vieriho poslala Italy vstříc prvnímu triumfu v soutěži. O ten nakonec Fiorentina přišla až dvě minuty před koncem, kdy srovnal Capdevila. Pak ještě uviděl žlutou kartu Ujfaluši, ovšem to už nic nezměnilo na tom, že si oba soupeři Mladé Boleslavi ve skupině C na úvod rozdělili body.

Radovali se i Zítka, Polák a David Jarolím

Dařilo se i dalším českým legionářům. Brankář Daniel Zítka vychytal čisté konto a přispěl k vítězství Anderlechtu Brusel nad izraelským Hapoelem Tel Aviv 2:0. Rozhodující momenty si na své kopačky schoval útočník Nicolas Frutos. Belgické fanoušky nejprve rozjásal v 36. minutě přesně cílenou střelou do levého dolního rohu, pojistku přidal dvacet minut před koncem. Záložník Jan Polák odehrál v dresu domácích celé utkání.

Výhru 1:0 slavili hráči Hamburku ve skupině D. Ti na hřišti čerstvého norského mistra Brann Bergenu jasně dominovali, ovšem dlouho se nemohli střelecky prosadit. Až po hodině hry napřáhl z dvaceti metrů Kompany a skákavou střelou k tyči rozhodl. Přihrál mu český reprezentant David Jarolím, který odehrál celý zápas.

Dvě branky argentinského útočníka Sergia Agüera zajistily Atlétiku Madrid alespoň bod z utkání skupiny B na hřišti Lokomotivu Moskva, kde remizovali 3:3. Španělé dvakrát vedli po trefách útočných hvězd Agüera a Forlána, ovšem okolo 60. minuty vypadli ze hry, za což je dvěma góly během čtyř minut potrestal domácí střelec Odemwingie. Pět minut před koncem však opět zaúřadoval Agüero a potvrdil, že je aktuálně nejdůležitějším hráčem madridského celku.

Bayern otočil skóre zápasu s Crvenou Zvezdou

Teprve sedmnáctiletý německý záložník Toni Kroos přesně zahraným přímým kopem v nastaveném čase zajistil Bayernu Mnichov výhru 3:2 na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad. Dvěma góly se pak prezentoval kanonýr Klose.

Bayern nastoupil bez hvězd Kahna, Demichelise, Ribéryho a Toniho, což se promítlo i do předváděné hry. Navrátilce po zranění Lahma totiž vyškolil Koroman a levačkou otevřel skóre. O chvíli později sice srovnal další uzdravený hráč Klose, když dorážel dalekonosnou střelu Lucia, jenže domácí byli favoritovi nadále více než vyrovnaným soupeřem. Záložník Milijaš dokonce opět strhl vedení na stranu Bělehradu střelou z 30 metrů, ale Klose hlavou po centru Kroose srovnal. Talentovaný Kroos se pak sám stal hrdinou, když přesně zatočil přímý kop a rozhodl.

Fotbalisté Tottenhamu, jejichž branku hájil český brankář Radek Černý, prohloubili svou krizi, když doma prohráli 1:2 s Getafe. Navázali tak na špatné výkony z anglické ligy a pravděpodobně tím zpečetili osud trenéra Martina Jola, o jehož odvolání média spekulovala již delší dobu.

Totteham přitom začal dobře, když útočník Defoe otevřel skóre. Ovšem již za dvě minuty bylo po zásahu De la Reda srovnáno. Rozhodující moment přišel dvacet minut před koncem, když Braulio chytře tečoval míč za Černého záda.

Také další anglický celek doma nedosáhl výhry. Bolton sice vedl nad Bragou po hlavičce střídajícího Dioufa, ovšem tři minuty před koncem srovnal rovněž hlavou Jailson. Anglický prapor tak držel pouze Everton, který přehrál Larissu 3:1.

Boje ve skupinách Poháru UEFA začaly remízou

Program základních skupin Poháru UEFA otevřela remíza Zenitu Petrohrad s nizozemským Alkmaarem 1:1. Hosté se sice brzy dostali do vedení, ale nakonec byli rádi, že z padesátiminutového oslabení vybojovali na ruské půdě alespoň bod.

Zenit chtěl začít útočně, jenže jeho plány zkomplikovala po dvaceti minutách levačka Ariho, která poprvé rozvlnila síť za Čontofalským. Autor vedoucí trefy se však za devatenáct minut stal smutným hrdinou zápasu, když musel předčasně opustit hřiště.

Domácí přesilovku zužitkovali ještě do poločasu, k čemuž jim pomohl faul Jaliense v pokutovém území na Aršavina. Penaltu bezpečně proměnil Timoščuk a oživil vítězné plány Zenitu, na jehož lavičce se chtěl proti svým krajanům předvést trenér Dick Advocaat.

Hosté ovšem ve druhé půli uzamkli své vápno a nakonec trvalý domácí nápor ustáli. Petrohradským nepomohl ani český záložník Radek Šírl, který odehrál celý zápas.

Tradiční účastník prestižnější Ligy mistrů a jeden ze spolufavoritů soutěže Panathinaikos Atény potvrdil roli favorita a hladce si poradil se skotským Aberdeenem 3:0. Řecký klub uklidnil už po jedenácti minutách bek Gumas, který si přesně naskočil na přímý kop rakouského reprezentanta Ivanschitze.

Domácí outsidera jasně přehrávali, na hostující branku vyslali třikrát víc střel. Na definitivní pojistku si ale Aténští museli počkat až do poslední dvacetiminutovky: nejprve se opět pasu Ivanschitze trefil Papadopulos a v 77. minutě zvyšoval na konečných 3:0 Salpingidis.

Také v dalším utkání sahal tým z řecké metropole po úvodních třech bodech do tabulky. Panionios vedl ve skupině H ve švédském Helsinborgu díky pěknému voleji Gundulakise z nastaveného času první půle 1:0, a když už se zdálo, že si cennou výhru uhlídá, spasil domácí vyrovnávacím gólem v 83. minutě kanonýr Larsson.

Výsledek:

Skupina E:

Leverkusen - Toulouse 1:0 (1:0)
Branka: 35. Kiessling. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

Leverkusen: Adler - Castro, Friedrich, Haggui, Sarpei - Kiessling, Rolfes, Vidal, Barnetta - Barbarez (78. Sinkiewicz) - Gekas (59. Freier, 90.+2 Papadopulos).
Toulouse: Douchez - Ebondo, Cetto, Congré, Ilunga - Sirieix (87. Dieuze), Fabinho (74. Bergougnoux)- Paulo César, Emana, Mansare - Gignac (90.+2 Dupuis).

Skupina C:

Elfsborg - AEK Atény 1:1 (1:0)
Branky: 15. Mobäck - 49. Blanco. Rozhodčí: Sippel (Něm.).

Elfsborg: Wiland - Andersson, Augustsson, Björck, Karlsson - Mobäck, Ishizaki (87. Berglund), A. Svensson, Ilola - M. Svensson (78. Keene), Alexandersson.
AEK Atény: Moretto - Bourbos, Geraldo Alves, Papastathopulos, Arruabarrena - Manú (46. Pappas), Tözsér, Manduca, Nsaliwa (62. Kafes), Júlio César (76. Kone) - Blanco.

Villareal - Fiorentina 1:1 (0:0)
Branky: 88. Capdevila - 48. Vieri. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).

Villareal: Diego López - Capdevila, Ángel, Diego Godin, Cani (64. Nihat) - Fuentes, Josico (63. Cazorla), Senna, Matías Fernández - Tomasson (79. Pirés), Rossi.
Fiorentina: Frey - Ujfaluši, Dainelli, Kröldrup, Balzaretti - Pazienza, Liverani, Kuzmanovič (74. Donadel), Jörgensen (58. Vanden Borre) - Mutu, Vieri (65. Osvaldo).

Skupina A:

Zenit Petrohrad - AZ Alkmaar 1:1 (1:1)
Branky: 43. Timoščuk z pen. - 20. Ari. Rozhodčí: Kapitanis (Kypr). ČK: 39. Ari (Alkmaar).

Everton - Larissa 3:1 (1:0)
Branky: 14. Cahill, 50. Osman, 85. Anichebe - 65. Cleyton. Rozhodčí: Ingvarsson (Švéd.).

Skupina B:

Panathinaikos Atény - Aberdeen 3:0 (1:0)
Branky: 11. Gumas, 73. Papadopulos, 77. Salpingidis. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

Lokomotiv Moskva - Atlético Madrid 3:3 (1:1)
Branky: 61. a 65. Odemwingie, 27. Biljaletdinov - 16. a 85. Agüero, 47. Forlán. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).

Skupina D:

Brann Bergen - Hamburk 0:1 (0:0)
Branka: 62. Kompany. Rozhodčí: Kasnaferis (Řec.).

Basilej - Rennes 1:0 (0:0)
Branka: 55. Streller. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Skupina F:

Bolton - Braga 1:1 (0:0)
Branky: 66. Diouf - 87. Jailson. Rozhodčí: Ceferin (Slovin.).

CZ Bělehrad - Bayern Mnichov 2:3 (1:1)
Branky: 16. Koroman, 74. Milijaš - 20. a 85. Klose, 90.+2 Kroos. Rozhodčí: Trefoloni (It.). ČK: 90.+1 Bajalica (Bělehrad).