Brno vyhrálo a odlepilo se ode dna tabulky

Fotbalisté Brna opustili po výhře nad Plzní 3:1 poslední místo ligové tabulky, na něž odsunuli Blšany. Nahoru se posunul i Most, který tříbodovým ziskem z duelu s Příbramí poskočil na třinácté místo. Nováček z Jihlavy remizoval v nedělním 13. kole Gambrinus ligy s Mostem. Kolo dohrají v pondělí Blšany s Teplicemi.

Fotbalisté Brna ve třetím zápase pod taktovkou kouče Josefa Mazury podruhé zvítězili. Doma sice s Plzní po prvním poločase prohrávali, ale po změně stran otočili skóre za třináct minut a dospěli k výhře 3:1. Jednu z hlavních rolí zvratu sehrál záložník Patrik Siegl, který nezvykle nastoupil na levé straně obrany místo slovenského reprezentanta Hada, jenž na poslední chvíli vypadl ze sestavy.

Brňané si na kluzkém, zasněženém terénu postupně vytvořili mírnou převahu, ale jejich akce stačili Plzeňští zastavovat už před vlastním pokutovým územím. A když se Zelenka dostal ve 35. minutě ke střele, byl těsně bráněn a pálil slabě vedle. Hosté se sice snažili o brejky, ale ty nebezpečné nebyly.

Vedení získali ze standardní situace: ve 43. minutě zahrál Barteska trestný kop z levé strany, Brňané centr odvrátili, ale zezadu nabíhající Knakal volejem pod břevno prostřelil brněnskou obranu i brankáře Václavíka. Do přestávky mohli domácí srovnat, ale Holkovu hlavičku i Partyšovu dělovku brankář Mucha s námahou vyrazil.

Tři minuty po přestávce nabídl domácím příležitost brankář Mucha, když chytil míč do náručí krok před velkým vápnem. Odnesl to však senzačně jen žlutou kartou. Brno bylo nažhaveno na obrat. V 50. minutě poslal Švancara do brejku Zelenku, ten trefil unikající míč špičkou nohy a obstřelil vybíhajícího brankáře. O sedm minut později se z pětatřiceti metrů opřel do míče Siegl a špatně postavený a překvapený Mucha lovil podruhé míč ze sítě.

Hosté po gólu přidali, ale Brno si pečlivě hlídalo rizikové prostory před svou brankou. Nebezpečněji pořád vyhlížely situace před plzeňskou brankou. V 52. minutě střílel vedle z otočky Švancara, pak Mucha jen sledoval, jak Trousilovu hlavičku míjí pravou tyč. Partyšovu tvrdou ránu gólman hostů vyrazil na roh.
Brněnské vítězství tak stvrdil až v 90. minutě Zelenka, který po samostatné akci vymetl z hranice velkého vápna levý horní roh plzeňské branky.

Zlínu proti Jihlavě chyběly tradiční opory

Kvalitní hra v defenzivě podložená pozorným výkonem brankáře Baránka vynesla fotbalistům Zlína bod za bezbrankovou remízu v Jihlavě. Zlín už v šestém zápase z posledních sedmi neinkasoval a čisté konto drží 360 minut. Ligový nováček z Vysočiny prodloužil své čekání na výhru na šest zápasů.

Jihlava v neděli sice celý první poločas útočila, tlak ale postrádal střeleckou efektivitu. Kombinační akce domácích byly příliš komplikované a většinou mířily do zformované zlínské obrany. Trenér Večeřa dal na hrotu útoku příležitost Pernišovi místo Kaplana, tah však ofenzivní sílu Vysočiny nezlepšil.

Ve 12. minutě se dostal do první slibnější šance Vácha, situaci ale stačil vyřešit včasným vyběhnutím Baránek. O šest minut později prověřil kvality zlínského brankáře střelou zdálky Lovětínský. Z náporu si Jihlava vypracovala v prvním poločase ještě dvě příležitosti. Ve 23. minutě po průniku obránce Demetra
z pravé strany nestačil Vladyka přesně trefit míč. Největší možnost skórovat propásl ve 38. minutě po Štohanzlově střele z dálky Perniš, jenž z pěti metrů odražený míč poslal vysoko nad branku. Zlínu citelně chyběly opory, potrestaný Pikl a nemocný útočník Činčala. Hosté vsadili na defenzivu se snahou o rychlé protiútoky. Do zakončení se však často nedostali a minimum jejich šancí vyřešil s přehledem brankář Vorel.

I po změně stran pokračovala Jihlava v náporu, na kluzkém terénu za drobného sněžení se však nedostávala ke střelbě. Pouze po hodině hry měl šanci Lovětínský, ale levačkou mířil vedle branky.

Sterilní hru domácího týmu oživil trenér Večeřa v závěrečné půlhodině hrou na tři útočníky zařazením Kaplana místo středopolaře Štohanzla a Jihlava zvýšila svůj tlak. Paradoxně se však v době největšího náporu dostal z ojedinělého protiútoku do největší šance zápasu Zlín. V 67. minutě Šourkovi přeskočil přes nohu míč přímo ke Krausovi, po jehož sólu brankář Vorel vytáhl střelu k tyči s námahou na rohový kop. Deset minut před koncem se dostal dvakrát ke střelbě Vácha, ale nedokázal si poradit s gólmanem Baránkem.

Most přerušil šestizápasovou sérii bez výhry

Fotbalisté Mostu se konečně chytili a po šňůře šesti zápasů bez výhry porazili Příbram. O jediný gól zápasu se postaral přesnou hlavičkou střídající Brzezina a ukončil po 346 minutách gólový půst ligového nováčka.

Zápas byl především bojem ve středu hřiště. Z domácích se branku pokusil ohrozit v prvním poločase pouze Novotný, ale jeho hlavička skončila těsně vedle. Na druhé straně se do podobné příležitosti dostal Koloušek, ovšem ani on nemířil přesně. Až v závěru první půle měli hosté větší tlak před mosteckou brankou, jenže střelecké pokusy končily vždy na hradbě těl obránců.

Po přestávce začal zvyšovat obrátky Most a jeho hráči se dostávali stále častěji do těsné blízkosti příbramské branky. Pilařův trestný kop v 62. minutě skončil těsně nad, takže se diváci, kteří svůj tým hnali za vítězstvím, dočkali až o devět minut později. To předvedli nádhernou souhru dva střídající hráči domácích. Čížek našel skvělým centrem z rohu Brzezinu a ten překonal příbramského brankáře.

Čtyři minuty nato však domácím zatrnulo, když Hašek překonal gólmana Svobodu. Míč směřující do branky včas odkopl vracející se záložník Macek. Mostečtí už vítězství uhájili a posunuli se v tabulce na třinácté místo. Od sestupové příčky je však stále dělí tenká hranice dvou bodů. Zato mají středeční dohrávku v Jablonci k dobru. Tým kouče Pavla Tobiáše neuspěl ani ve třetím zápase bez distancovaného Otepky, nevyhrál už čtyři utkání a pomalu opouští čelo ligové tabulky.

Nedělní výsledky 13. kola:

FC Vysočina Jihlava - Tescoma Zlín 0:0
Rozhodčí: Jára - Zlámal, Tulinger. ŽK: Švach, Kroča (oba Zlín). Diváci: 1350.

Jihlava: Vorel - Demeter, Šourek, M. Kadlec, Liška - Štohanzl (62. Kaplan), Zúbek, Vladyka, Lovětínský (62. Malínek) - Perniš, Vácha (82. Peška). Trenér: Večeřa.
Zlín: Baránek - Vidlička, Kroča, Švach, Červenka - Kraus (73. Škripec), Lasota (90. Dujka), Vrtělka, Lukaštík - Bača (46. Zapletal), Janíček. Trenér: Blaha.

SIAD Most - Marila Příbram 1:0 (0:0)
Branka: 71. Brzezina. Rozhodčí: Helebrant - Holub, Kafka. ŽK: Škoda, Siegl - Pařízek, Čupr. Diváci: 3496.

Most: Svoboda - Houšť (23. Jamrich), Novotný, Škerle, Sitarčík - Macek, Pilař (63. Čížek), Škoda, Hruška (61. Brzezina) - Jendruščák, Siegl. Trenér: Bičovský.
Příbram: Pařízek - Buryán, Mácha, Penner, Čupr - Hašek (84. Vošahlík), Fenyk (80. Frejlach), Koloušek, Javorek (34. Klesa) - Mendy, Stracený. Trenér: Tobiáš.

1. FC Brno - Viktoria Plzeň 3:1 (0:1)
Branky: 50. a 90. Zelenka, 58. Siegl - 43. M. Knakal. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Kordula. ŽK: Fillo, Mucha (oba Plzeň). Diváci: 2150.

Brno: Václavík - Baláž, Schuster, Trousil, Siegl - Partyš (75. Hlavatý), Holek, Chlup (65. Večeřa), Černý - Švancara (85. P. Mezlík), Zelenka. Trenér: Mazura.
Plzeň: Mucha - M. Knakal, Procházka (85. Svátek), Zakopal, Smola - Fillo (52. Šíma), Barteska, Pilař, Limberský - Bednář, Vágner (63. Kousal). Trenér: Michálek.