Němečtí sociologové varují před chuligány

Němečtí sociologové varují před chuligány

Německu se sice jako organizátorovi loňského mistrovství světa podařilo udržet na uzdě své obávané fanoušky z východní části země, ale démon strachu z násilí se znovu probouzí v souvislosti s blížícím se evropským šampionátem v Rakousku a Švýcarsku.

Stále více o sobě dávají vědět hlavně "příznivci" Dynama Drážďany, se kterými má klub více starostí než radostí. Vedení bylo nuceno odvolat účast svého týmu na halovém turnaji, protože se obává opakování scénáře ze 4. listopadu, kdy se během zápasu páté nejvyšší soutěže mezi rezervou Dynama a Lokomotivem Lipsko rozpoutala hromadná bitka mezi oběma tábory fanoušků.

Asi šest set násilníků po sobě házelo kameny a podomácky vyrobené dýmovnice. Den před tím zaměstnaly 1500 policajtů incidenty příznivců Dynama a FC Union Berlín během duelu třetí nejvyšší německé soutěže. Dvě stě padesát osob bylo zadržených a celý zásah stál dva miliony eur včetně škod způsobených fanoušky.

Příznivci Dynama si dlouhodobě "pěstují" špatnou pověst nejen násilným chováním, ale i rasistickými, neonacistickými a antisemitskými projevy. Klub už na eliminování této orientace najal tři sociální pracovníky, ale zatím bez efektu. Odborníci na patopsychologické chování se obávají, že násilnosti by mohli kulminovat právě na evropském šampionátu v Rakousku a Švýcarsku, kde nemají s takovými jevy dostatek zkušeností.

"Veřejný sektor musí pracovat v této oblasti mnohem intenzivněji. Mistrovstí světa proběhlo v mírumilovné a festivalové atmosféře, ale to ještě neznamená, že Rakousku a Švýcarsku se výtržnosti vyhnou také. Jejich situace je o to horší, že jsou to středoevropské země a mají stadiony s nižší kapacitou," varuje sociolog Gunter A. Pilz z hannoverské univerzity.

[ 20. 11. 2007 - sme.sk / eFotbal.cz | Foto: Reuters ]

Bundesliga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.