Lônčik: Ideální by byla česko-slovenská liga

Lônčik: Ideální by byla česko-slovenská liga

Nadcházející ročník zimního přípravného turnaje, tentokrát pod novým názvem Tipsport liga, přichází s významnou novinkou, která přesune část soubojů mimo Českou republiku, konkrétně na Slovensko. Pořadatelem bratislavské části turnaje se stal druholigový Inter a jeho prezident Milan Lônčik věří, že další konfrontace českého a slovenského fotbalu pomůže oběma stranám.

Kdy přišla možnost, že by se část Tipsport ligy mohla konat na Slovensku?

"Už v minulém ročníku turnaje hrála Artmedia Bratislava skupinu v Brně, a následně jsme se v několika rozhovorech s Petrem Kašparem, generálním manažerem Artmedie, rozhodovali, zda neuskutečníme jednu skupinu na Slovensku. Předpokládali jsme, že naše umělá tráva na Interu vyhovovat bude, a tak jsme oslovili organizátory, ti náš návrh přivítali a nakonec jsme se před asi dvěma měsíci definitivně dohodli, že jedna část ligy bude u nás."

Jak probíhala jednání v uplynulých dvou měsících?

"V Bratislavě měl zasedání organizační výbor, zúčastnil se i ředitel ligy Jiří Křenek a Karol Dobiáš, garant jak slovenské skupiny, tak i celé Tipsport ligy. Tehdy jsme si řekli určitá pravidla hry a momentálně už si upřesňujeme pouze nějaké podrobnosti, které se týkají samotného turnaje. V polovině října proběhlo rozlosování a tisková konference, kdy jsme novou myšlenku za přítomnosti Mgr. Petra Pálky jednatele pořádající ČFA představili a následně se setkali s velkým ohlasem."

Co znamená pro Inter, který momentálně působí ve druhé lize, pořádání takového turnaje?

"Je to pro nás do jisté míry uznání toho, že nás ostatní kluby považují stále za tým, který má svou tradici a zkušenosti. Naším cílem je, abychom pořadatelství zvládli ke spokojenosti všech mužstev."

Byl pro vás problém sehnat účastníky slovenské skupiny?

"My pravidelně hrajeme přátelské zápasy jak s Artmedií, tak s Trnavou, takže si určité přátelské vztahy udržujeme. Výhoda naší skupiny je, že všechny tři týmy ze Slovenska si jsou velice blízké co do vzdálenosti. Vedení Brna potvrdilo účast v bratislavské skupině s tím, že prezident 1. FC Brno pan Karel Jarůšek navíc uvítal konfrontaci se slovenským fotbalem."

Co očekáváte od lednových bojů v Tipsport lize na Slovensku?

"V rámci přípravy na ligu, ať už českou nebo slovenskou, očekáváme dobrou herní přípravu pro všechny účastníky a z hlediska našeho mladého mužstva Interu bychom chtěli, aby hráči nabrali zase nějaké zkušenosti do jarních bojů."

Uvažujete už i o další budoucnosti, nebo se momentálně soustředíte pouze na aktuální ročník?

"Dohodli jsme se, že počkáme až na konec letošní Tipsport ligy. Uvidíme, jak celou akci zvládneme a jaké budou ohlasy, ale já si osobně myslím, že by bylo dobré, kdyby se v podobném trendu pokračovalo i nadále. Chceme vše připravit tak, aby byli všichni spokojení."

Jak vnímáte podobnou konfrontaci českého a slovenského fotbalu?

"Já si osobně myslím, že by bylo ideální, kdyby se znovu založila společná liga, stejně jako za federace, protože podobnou konfrontaci u nás jenom vítáme. Myslíme si, že český fotbal udělal po rozdělení Československa větší pokrok. Fakt, že Česko nyní suverénně postoupilo na mistrovství Evropy, znamená, že fotbal je u vás více konsolidovaný a lépe promyšlený v rámci věcí okolo fotbalu. Proto je pro slovenské týmy porovnat se s těmi českými velmi dobré."

[ 26.11.2007 - Jan Fait ]