Boleslav nestačila na AEK, postup se vzdaluje

Vítězství nad AEK Atény by posunulo Mladou Boleslav do jarních bojů v Poháru UEFA, jenže Středočeši doma řeckému soupeři podlehli 0:1, když hned po přestávce vstřelil jediný gól Nsaliwa. Boleslav už nedokázala utkání zdramatizovat, ačkoliv šance měla a postup už je tak jen v oblasti teorie.

On-line přenos z utkání jste mohli sledovat zde.

Ohlasy trenérů a hráčů zde.

Mladá Boleslav se s vědomím, že v případě výhry nad aténským klubem postoupí, pustila do soupeře nebojácně a od začátku se hrál poměrně zajímavý fotbal na obou stranách. Dobrá atmosféra na slušně zaplněném stadionu v Boleslavi pomáhala domácím ve hře dopředu, ale Středočeši museli myslet i na zadní vrátka, neboť ofenziva AEK byla velmi silná.

Ve 12. minutě po standardce Rivalda prošel sražený míč až do malého vápna, ale před dobíhajícími hostujícími hráči pokryl míč v klidu Pižanowski. Po čtvrt hodině hry mohli zazlobit i domácí, ale několik standardních situací Hrdličky k ničemu nebezpečnému nevedlo. Tozsér o chvíli později pálil na druhé straně z dálky těsně vedle.

Výpady hostujícího týmu byly stále častější ovšem naštěstí pro Boleslav většinu zastavila domácí obrana. Až tvrdou ránu Rivalda musel zkrotit Pižanowski. Když to domácím nešlo po centrech ze strany, zkusil to Mendy z dálky přímo, ale nepřesně. Další možností byl dlouhý pas za obranu, ale nabíhající Kysela stihl už jen prodloužit míč hlavou směrem na branku.

Silva se ve 34. minutě prosmýkl po pravé straně do vápna, Rivaldo neúmyslně přihrál před vápno Manúovi, který ale branku přestřelil. O chvíli později rozehrál Rivaldo rychle roh nakrátko na Silvu, kterého ostře atakoval Matějovský, ovšem rozhodčí penaltu nepískal. Kopalo se opět od rohového praporku.

Na druhé straně provětral právě Matějovský Moretta, ovšem ten si jen připsal další zákrok. Boleslav hodně zlobil hlavně pravý obránce AEK Silva, který byl stoprocentní v defenzivě, a navíc velmi nebezpečný vepředu. Zadáci domácího celku s ním měli několikrát velké problémy.

Přesto v prvním dějství vyhrála hlavně oboustranná opatrnost, a tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu, aniž byla k vidění nějaká vyložená gólová příležitost.

Hosté poslali o přestávce do hry Manduku, který už v první minutě odcentroval a Nsaliwa překonal zblízka Pižanowského. To byla studená sprcha hned v úvodu druhé části. A mohlo být pro Boleslav ještě hůř. O chvíli později totiž Nsaliwa vysunul Manduku, který se řítil sám na domácího brankáře, ovšem jeho pokus vytěsnil Pižanowski na roh.

Domácí přechod do útoku byl trochu kostrbatý a plný nepřesností. Trenér Ščasný tak brzo sáhnul ke střídání a za zraněného Řezníčka přišel čerstvý Táborský, který měl ofenzivu Středočechů vylepšit. Pižanowski se pak musel činit proti přímému kopu Rivalda. Na druhé straně zahrával z podobného místa míč Hrdlička, ovšem spíše hledal spoluhráče na teč. To se nepodařilo, a tak balon chytil Moretto.

Po hodině hry Mendy z levé strany nacentroval do vápna, ale Táborský nestihl tísněn zakončit do branky a o kousek ji minul. Byla to však velká šance a příslib pro další minuty. Boleslav pak vsadila všechno na ofenzivu. Kyselu nahradil Vaněček a hra domácích směrem dopředu nabírala na obrátkách. Ovšem k vyloženým šancím tato snaha nevedla.

Průnik Voříška se povedl přes dva hráče, ale ve vápně mu před třetím míč utekl a pak skluzem fauloval. Dělovka Táborského se před vápnem otřela o ruku Dellase, ale rozhodčí ji vyhodnotil jako neúmyslnou.

V 74. minutě ale málem udeřilo na druhé straně. Dellas našel krásně nabíhajícího Manúa, který sice překonal Pižanowského, ten však míč tečoval a jeden z jeho spoluhráčů ho odkopával z brankové čáry.

Na poslední čtvrthodinu posílil útočné vozby Boleslavi ještě Holub. Ten se snažil hned po standardce přiťuknout na Mendyho, ale domácí vybojovali jen roh.

Deset minut před koncem se nejdříve dožadovali domácí pokutového kopu po ruce jednoho z hráčů AEK, ale rozhodčí zůstal klidný. O chvíli později zkoušel z dálky překvapit Moretta Hrdlička a hostující brankář měl co dělat, aby míč vyrazil na roh. V 85. minutě Vaněček vracel míč na Holuba, který trefil jen tyč, o dvacet vteřin později právě Holub přistrčil Táborskému, toho ale zázračně při další gólovce vychytal Moretto.

O chvíli později se uvolnil Mendy a chytře přehodil za pomoci teče Moretta, jenže míč skončil na břevně. Boleslavi se tak nepodařilo vstřelit na domácí půdě ani jeden gól a s týmem AEK Atény prohrála těsně 0:1.

Výsledek:

FK Mladá Boleslav - AEK Atény 0:1 (0:0)
Branka: 46. Nsaliwa. Rozhodčí: Verbist - Vromans, Gerard (všichni Belg.). ŽK: Kysela, Řezníček, Matějovský - Arruabarrena, Geraldo, Tözsér. Diváci: 4670.

Mladá Boleslav: Pižanowski - Voříšek, Procházka, Kopic, Hrdlička - Sedláček (76. Holub), Rajnoch, Matějovský, Kysela (63. Vaněček) - Řezníček (53. Táborský), A. Mendy. Trenér: Ščasný.
AEK: Moretto - Silva, Dellas, Geraldo, Arruabarrena - Rivaldo (89. Papastathopulos), Tözsér, Nsaliwa, Manú (75. Júlio César) - Blanco (46. Manduca), Liberopulos. Trenér: Serra Ferrer.

[ 5.12.2007 - Pavel Urban | Foto: ČTK ]