Norimberk s Galáskem a Blažkem postoupil

Čeští reprezentanti Tomáš Galásek a Jaromír Blažek si i na jaře zahrají s Norimberkem Pohár UEFA. Německý celek postoupil ze základní skupiny díky výhře 2:1 na hřišti řecké Larissy. Účast v jarním 3. kole soutěže si ve čtvrtek zajistili také Petrohrad se záložníkem Radkem Šírlem, Fiorentina s bekem Tomášem Ujfalušim, AEK Atény, Brann Bergen a překvapivě skotský Aberdeen, který přibouchl dveře do jarních bojů Kodani v sestavě s Liborem Sionkem.

Norimberk potřeboval na půdě posledního celku skupiny A zvítězit, ovšem vstup do zápasu zaspal. Už v 11. minutě musel lovit brankář Blažek míč ze sítě po trefě Kožleje. Hosté pak přidali a ještě do přestávky stihli srovnat zásluhou Saenka. V druhém poločase Norimberk definitivně zlomil vývoj duelu na svou stranu a vděčí za to dvojici útočníků Mintál, Charisteas. Kapitán Galásek si vychutnal výhru 3:1 až do konce.

Druhé utkání skupiny s napětím sledovali v Petrohradě. Ruský šampion zakončil své účinkování už před dvěma týdny a spasila ho tak až porážka Alkmaaru s Evertonem 2:3.

Domácí Nizozemci tahali v divoké přestřelce celou dobu za kratší konec, rozhodující trefu inkasovali jedenáct minut před koncem. Alkmaar padl v evropských pohárech na vlastním stadionu po rekordních 32 zápasech, naopak Everton navlékl na šňůru neporazitelnosti v soutěžních utkáních třináctý korálek a spolu s Bordeaux neztratil ve skupině ani bod.

Zatímco trio Blažek, Galásek a Šírl mohlo slavit, další Čech, záložník Libor Sionko musel skousnout hořký debakl na půdě Aberdeenu. Nadšeně bojující Skotové dánského favorita rozprášili čtyřmi brankami v druhé půli a spolu s fanoušky oslavují jeden z největších úspěchů klubové historie. Ve druhém zápase skupiny B se povedl husarský kousek Atlétiku Madrid, které i v deseti v šesté minutě nastavení obrátilo skóre s Panathinaikosem Atény a zabralo první příčku v tabulce.

Ve skupině C vedle Fiorentiny, která zdolala Mladou Boleslav 2:1, postupuje také AEK Atény. Řeckému klubu nakonec nemusela vadit ani domácí porážka 1:2 s lídrem tabulky španělským Villarealem.

V "déčku" dlouho útočilo na účast v jarních bojích Dinamo Záhřeb. Chorvatský celek potřeboval zvítězit minimálně o dvě branky, aby přeskočil dnes odpočívající Bergen z Norska, ovšem dvě minuty před koncem dostal gól na konečných 1:1.

Stejným výsledkem skončil i poslední zápas mezi německým Hamburkem a Basilejí. Na začátku druhého dějství získali domácí výhodu přesilovky, jenže vzápětí inkasovali a nakonec byli rádi, že Olič třináct minut před koncem srovnal. Čech David Jarolím odehrál za Hamburk celé utkání.

O složení dvojic pro třetí kolo se rozhodne v pátek, losování ve švýcarské Nyonu začne ve 13:00.

Výsledky:

Skupina A:

Alkmaar - Everton 2:3 (1:2)
Branky: 16. Pelle, 65. Jaliens - 2. Johnson, 44. Jagielka, 79. Vaughan. Rozhodčí: Dereli (Tur.).

Larissa - Norimberk 1:3 (1:1)
Branky: 11. Kožlej - 45. Saenko, 57. Mintál, 73. Charisteas. Rozhodčí: Kaldma (Est.).

Skupina B:

Atlético Madrid - Panathinaikos Atény 2:1 (0:1)
Branky: 74. Luis García, 90.+6 Simao - 34. Salpingidis. Rozhodčí: Kircher (Něm.). ČK: 81. Raul García (Atl.).

Aberdeen - FC Kodaň 4:0 (0:0)
Branky: 47. a 55. Smith, 71. vlastní Antonsson, 83. Foster. Rozhodčí: Cortez Batista (Port.).

Skupina C:

Fiorentina - Mladá Boleslav 2:1 (1:0)

AEK Atény - Villarreal 1:2 (0:1)
Branky: 68. Rivaldo - 40. Mavuba, 69. Tomasson. Rozhodčí: Lehner (Rak.).

Skupina D:

Hamburk - Basilej 1:1 (0:0)
Branky: 73. Olič - 58. Ergič. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.). ČK: 51. Zanni (Bas.).

Rennes - Dinamo Záhřeb 1:1 (0:0)
Branky: 88. Mbia - 57. Vukojevič. Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).

[ 20. 12. 2007 - ČTK | Foto: ČTK ]