Titul? Nebuďme velkohubí, říká Lavička

Titul? Nebuďme velkohubí, říká Lavička

Ještě v minulé sezoně vedli v nerozlučné jednotě liberecký Slovan. Nyní by si měli jít po krku. VÍTĚZSLAV LAVIČKA, trenér prvoligového lídra ze severu, zkusí odrazit očekávaný útok sparťanského kouče Stanislava Grigy. Shodou okolností právě vzájemný souboj otevře jarní sezonu. "Popřáli jsme si to nejlepší," usmívá se přemýšlivý kouč.

Vypadá to, že i když jste konkurenti, váš vztah se Stanislavem Grigou se nijak nezměnil. Je to tak?

"Nechci mluvit za Standu, ale já to tak cítím. Náš vztah je velmi přátelský. To samé mohu říct třeba o Vlastovi Marečkovi z Teplic, když řeknu druhé jméno, které mě napadne. Odlišujeme od sebe vztahy mezi kluby a ty osobní, lidské."

Co jste si se Stanislavem Grigou před začátkem jarní sezony řekli?

"Teď jsme přímí konkurenti, ale popřáli jsme si to nejlepší. Ať se tomu druhému daří. Při zápase budeme stát proti sobě, ale nikdy to nebude v rovině, že by byl jeden uražený a podobně. Tam to nikdy nesklouzne."

Bude to platit i ve chvíli, kdy proti vám bude na Spartě třeba odpískána sporná penalta?

"Pamatuju si na náš poslední zápas na Spartě... Ale nejsem zastánce negativních emocí. Tyhle věci musíte potlačovat."

Na Spartu narazíte hned v prvním kole. Jaký dopad může mít výsledek na váš tým?

"Tuto otázku jsem si pokládal často. Osud tomu chtěl, že začneme zrovna se Spartou. Povedený úvod podzimní sezony byl hodně důležitý. Měli jsme báječný start, hráli jme dvakrát venku a naplno bodovali. Z toho pramenilo patřičné sebevědomí. Chtěli bychom zopakovat totéž. Na druhé straně tři body se Spartou mají stejnou hodnotu jako vítězství nad jakýmkoli jiným soupeřem."

Tak s tím nelze souhlasit. Vítězství nad Spartou by mužstvu dodalo ještě větší sebedůvěru, vliv na psychiku by měla i porážka.

"Některé zápasy se nám na podzim nevydařily, i když jich bylo minimum. A mužstvo se s tím dokázalo vyrovnat. To znamená, že předpoklady zvládnout takové situace má, ale to jsou jen hypotézy. Často jsem slyšel, že jsme měli štěstí, které se nás nemůže držet pořád. Ale štěstí je vedlejší produkt pracovitosti. To je obrázek naší podzimní práce. Jinak by samozřejmě bylo hodně dobré, kdyby se nám povedlo Spartu porazit."

[obrazek id="522" zarovnani="vpravo"]Jak nahlas se smí v Liberci mluvit o titulu? Vy takové řeči nemáte rád...

"Nahlas... Mluvil bych o úspěších, kterých jsme dosáhli na podzim. Ty nás opravňují k tomu, abychom usilovali o horní příčky. Ale abychom velkohubě vykřikovali My jsme ti, kteří získají titul, to by bylo nevhodné a předčasné."

Do boje o titul vstoupíte bez nejlepšího střelce Filipa Hološka. Jak ho chcete nahradit?

"Byl hodně platný. Je potřeba, abychom nahradili nejen jeho góly, ale i způsob hry: rychlost, pohyb, dravost, pohotovost. Přípravné zápasy nám ukázaly, že nemáme v útoku zabijáka, killera, což je Standův výraz. Ale je to hozená rukavice ostatním. Když se na gólech, které dával Filip, bude podílet pět hráčů, taky budeme spokojeni."

Neměl by se mnohem víc gólově prosazovat Zbyněk Pospěch?

"Všichni naši útočníci by měli být efektivnější. I když styl Zbyňka Pospěcha je založen na tom, že nabízí možnost jít do zakončení ostatním hráčům ze druhé vlny."

Na jaký post počítáte s univerzálem Tomášem Zápotočným? Obranu formujete bez něj.

"Já na to říkám, že máme čtyři útočníky a v záloze pátého... A neplatí to jen o části zápasu.
Zkoušeli jsme různé varianty, byli jsme si dobře vědomi toho, že stát se může cokoli. Chtěli jsme, aby se hráči v případě potřeby zastoupili. Náš kádr není zas tak široký. Máme v něm nositele kvality a naděje do budoucna. Proto jsem chtěl, aby se ještě o jednoho hráče rozšířil. Proto jsem chtěl Jana Riegela z Příbrami."

O další šanci bojuje Filip Dort. Využil ji?

"I když poprvé v Liberci nepotvrdil očekávání, pořád je to fotbalista, který je schopen předvést na hřišti věci, které málokdo čeká. Pro mužstvo je přínosný."

V zimní přípravě Liberec selhal v utkání s divizní Velimí (3:3), tehdy jste se hodně rozčiloval. Byl to varovný signál?

"Rozzlobil jsem se, protože v prvním poločase jsme měli iks šancí a dali jsme jeden gól. Má kritika platila na ofenzivní část v prvním poločase a defenzivní ve druhém. Udělal jsem si obrázek o skutečné výkonnosti a práci v zakončení. Ten zápas nedopadl zrovna dobře, celkově to vyznělo jako šlendrián, jak já říkám."

Máte rád slavné výroky a citáty, které vyvěšujete v šatně. Už jste vybral nějakou větu pro jarní, možná slavnou sezonu?

"V šatně jsme nebyli skoro celou přípravu, kromě několika tréninků. Také jsme se těšili ze soustředění domů. Máme ji teď vylepšenou, je tam nová regenerace. Určitě nějaké heslo bude, ale to přijde samo. Asi bude mít souvislost s tím, co už jsem řekl: Štěstí je vedlejší produkt pracovitosti. Někde jsem to zaregistroval a moc se mi to líbí."

[ 15.2.2006 - Štěpán Filípek / Hattrick. Foto: MARSfoto ]