Tipsport liga: Teplice i Jablonec vyhrály, Brno nestačilo na Petržalku

Hráči Brna prohráli v úvodním utkání skupiny D zimní Tipsport ligy v Bratislavě s Artmedií Petržalka 1:3. V zápase dvou rozdílných poločasů patřil druhému týmu slovenské ligy úvod, v němž získal tříbrankový náskok. Jedinou branku Brna vstřelil z pokutového kopu v 59. minutě Pavlík.

V brněnském týmu už nastoupil brazilský obránce Lira, kterému ale příliš nevyhovovalo chladné počasí a kluzký terén s mnoha velkými kalužemi, v nichž se míč často zastavoval. Obtížným podmínkám se lépe přizpůsobili fotbalisté Petržalky, kteří si vytvořili v první části větší tlak a také se lépe prosazovali v koncovce.

Střelecké šance z rychlých protiútoků ale měli i Brňané. Už v 1. minutě zastavila Borákovo sólo kaluž vody, o pět minut později vyrazil domácí brankář Střeštíkovu střelu na roh a stejně dopadla i Hanákova možnost v 35. minutě.

Po změně stran Brňané srovnali krok, v koncovce se však s výjimkou Pavlíkovy branky z penalty za faul na Šurala neprosadili. "Tato porážka hned v úvodu zimní přípravy mě nemrzí. Chtěli jsme si vyzkoušet výkonnost mladých hráčů v zápasovém zatížení," řekl po dnešním utkání trenér Brňanů Petr Uličný.

Výsledky - skupina D:

Artmedia Petržalka - 1. FC Brno 3:1 (3:0)
Branky: 10. Gajdoš, 20. Halenár z pen., 36. Urbánek - 59. Pavlík z pen.

Artmedia: Kamenár (46. Čobej) – Čišovský, Dosoudil, Farkaš (75. Konečný), Mráz – Gajdoš (68. Ďurica), Guédé, Urbánek (79. Saláta), Nascimento (61. Straka) – Piroška (80. Horváth), Halenár (59. Obžera).
Sestava Brna: Bureš - Kubáň, Živný (46. Pavlík), Švejnoha, Lira - Hanák, Kalouda, Holek, Urban (46. Mareček), Střeštík - Borák (46. Šural). Trenér: Uličný.

Spartak Trnava - Inter Bratislava 3:0 (2:0)
Branky: 32. Bernáth, 65. Kopačka, 20. Hlavatovič. ŽK: Pončák (Trnava).

Trnava: Kamesch (46. Hrdina) – Pončák, Jakubička, Djurovič, Zachariáš (75. Cíferský) – Hlavatovič, Michalík, Kopačka, Barčík (65. Sedlák) – Filipovič, Bernáth.
Inter: Krnáč - Ševela, Čikoš, Zrubec, Majerník - Majtán, Szegedy, Húšťava, Augustín - Tužinský, Kotuľa.

Teplice i Jablonec vyhrály

Zahajovací utkání mostecké skupiny C Tipsport ligy 2008 přineslo zcela jasné vítězství favorizovanému celku FK Teplice, který přehrál druholigový FK Ústí nad Labem.

První půle vyzněla jasně pro Teplice. Byly aktivnější a hlavně střílely góly. Skóre otevřel Vieira Leandro. Po necelé půlhodině už to bylo 0:2 zásluhou Mareše. Ještě do přestávky přidal třetí branku Benát.

Po změně stran a po prostřídání Ústí nad Labem ožilo a začalo také více zlobit. Jenže jeho útočníci se nedokázali střelecky prosadit. Naproti tomu střídající Rilke svou přesnou trefou zařídil v samotném závěru čtvrtou branku Teplic.

Výsledek - skupina C:

FK Ústí nad Labem - FK Teplice 0:4 (0:3)
Branky: 19. Vieira Leandro, 28. Mareš, 36. Benát, 87. Rilke. Rozhodčí: Franěk – Teuber, Wencl.

FK Ústí nad Labem: Divecký – Pimpara, Džuban, T. Novák (40. Karlík), Dvořák (26. Benčík) – Mašanský (63. Kříž), Šmrha, Fousek (46. Franc), Holly – Martykán, Procházka (46. Mahmutovič).
FK Teplice: Belic – Kaufman, Lukáš (46. Rosa), Merzič (46. Bartoš), Klein – Doležal (46. Štohanzl), Benát (46. Koukal), Sabou (46. Verbíř), Vieira Leandro – Smejkal (46. Vondrášek), Mareš (46. Rilke).

Hlasy trenérů:
Svatopluk Habanec (Ústí nad Labem): V první půli nás soupeř jasně přehrával, byl o třídu lepší. Druhá už byla z naší strany daleko lepší. Měli jsme i šance, ale bohužel jsme je nevyužili.
Petr Rada (Teplice): Mohli jsme prostřídat všechny hráče, což bylo pro nás dobré. Myslím si, že to dneska ani nebylo o tom, kolik jsme vyhráli. Důležité bylo, že to bylo slušné a solidní utkání pro rozjezd začátku zimní přípravy.

Jablonec bez problémů porazil Duklu

V prvním zápase Tipsport ligy na hřišti pražského Slavoje Vyšehrad změrili síly prvoligový klub FK Jablonec a nováček druhé ligy Dukla Praha. Favoritem zápasu byl jednoznačně Jablonec, který ihned na začátku zápasu přebral iniciativu a kontroloval celý zbytek zápasu.

Obě mužstva začala zápas opatrně, ovšem územní převahu měl Jablonec. Ten se také dostal jako první do vedení, když už po jedenácti minutách rozvlnil síť popěkné individuální akci Jiří Valenta. Dukla se ani nestačila oklepat a jablonečtí hráči jí nadělili o minutu později druhý dáreček – bosenský útočník Murius Mešanovič potrestal špatné vyběhnutí Pláničky a střelou ze dvaceti metrů rozvlnil síť.

Bosenský útočník měl dobrou příležitost i o pět minut později, ovšem jeho volej mířil těsně vedle pravé tyče Dukly. Dukla se na vážnější příležitost v první půli nezmohla, vyjímkou byla pouze střela Kunce, ta však postrádala razanci.

Do druhé půle poslali oba trenéři několik nových hráčů, ale obraz hry to nepozměnilo. V 50. minutě našel Hloušek přesně Svátka a ten dopravil míč za záda Pláničky. Dukla zahrozila pouze v 55. minutě, ale únik Svatonského po pravé straně všas zlikvidoval brankář Jablonce Bobok.

Poslední branky se diváci dočkali v 71. minutě, když neuvěřitelnou chybu v obraně Dukly potrestal Filip Klapka. Obránce Dukly Hubka nečekaně přihrál jabloneckému hráči, který neměl sebemenší problém skórovat. Jablonec tak přesvědčivě porazil Duklu 4:0.

FK Jablonec – FK Dukla Praha 4:0 (2:0)
Branky: 11. Valenta, 12. Mešanovič, 50. Svátek, 71. Klapka; ŽK: Huber, Fukal, Krejčí – Hanus, Kučera; Rozhodčí: Kocourek – Koval, Kovařík.

Jablonec: Bobok – Zábojník, Fukal (46. Laciga), Huber (46. Krejčí), Adam – Baranek, Eliáš (46. Svátek), Valenta (61. Haurdič), Hloušek – Mešanovič (46. Loučka), Vošahlík (46. Klapka)
Dukla: Plánička – Kopta (46. Bittengl), Hubka, Kuděla, Daněk – Svatonský, Hanus (46. Kučera), Ludačka, Volek (61. Malý) – Kulvajt (46. Michal), Kunc (46. Mikula)

František Komňacký (Jablonec): „Začali jsme přípravu dřív jak Dukla, možná hra nebyla až tak jednoznačná, jak vypovýdá výsledek. Nicméně v šestnáctce jsme byli lepší a dokázali jsme se střelecky prosadit, což je náš dlouhodobý problém. I když jsme vyhráli, stále nejsem spokojen se složením mužstva, ještě chceme přivést dva hráče do zakončení. Ještě nás čeká hodně práce.“
Tomáš Obermajer (asistent Dukly): „Jablonci mohu poblahopřát k vítězství. My jsme se nedokázali poprat s jejich agresivní hrou, jejich kombinací. Měli pěkné akce po stranách, ale my jsme si prakticky dali branky sami, všechno je pouze o zkušenosti.“
Miroslav Baranek (Jablonec): „Jsem rád, že jsme zápas zvládli, jsme v těžké přípravě, takže to bxlo spíše o tom, aby se nikdo nezranil. Byla to spíše dobrá tréninková jednotka s dobrým bodovým ziskem. Všichni víme, že jsme měli špatný podzim, tým potřebuje okysličit a já si myslím, že na jaře budeme podávat dobré výkony.“