Sparta nabírá sílu k útoku na obhajobu

Sparta nabírá sílu k útoku na obhajobu

Před rokem se v čistém horském vzduchu ve Špindlerově Mlýně odrazili sparťanští fotbalisté k zisku mistrovskému titulu, a tak letos trenér Michal Bílek zvolil stejný model nabírání fyzické kondice. Týdenní pobyt ve Vojenské zotavovně Bedřichov se už stává sparťanským rituálem, který by měl pomoci k návratu na mistrovský trůn.

Letošní zimní pauza je výrazně kratší, proto Letenští vyrazili do sněhového království už v prvním týdnu své přípravy. Stejně jako před rokem je tam čekají pořádné dávky, které jim mají dodat sílu na většinu kalendářního roku. "Dnes to ještě tak hrozné nebylo; pouštím si do uší Kabáty, docela to jde. Ale když běháme až nahoru na kopec, to na to nemám pomyšlení, to je těžký záhul," svěřoval se novinářům udýchaným hlasem Pavel Horváth, když se vracel z výběhu v hlubokém sněhu.

Podle trenéra Bílka ale fotbalisté zvládají zátěž bez větších problémů. Ze soustředění sice museli v úterý odcestovat předčasně Karol Kisel a Libor Došek, ale v obou případech šlo o dřívější zranění. "Libor měl potíže s kolenem už v závěru podzimu, Kisel si poranil kotník v neděli na halovém turnaji," řekl kouč po dopoledním tréninku s tím, že by v obou případech nemělo jít o nic vážného. "Kisel je vyhlášen dobrou fyzičkou, ten to rychle dohoní, Doška čeká individuální trénink," doplnil Bílek.

Jako trenéra ho potěšilo setrvání Zdeňka Pospěcha, i když lidsky by mu přestup přál. "Ale líbí se mi, že z toho Zdeněk nedělá drama, vzal to realisticky a hned začal tvrdě pracovat s námi. Nemám obavy o jeho přístup a třeba to bude mít ze Sparty blíže na mistrovství Evropy," předpovídá sparťanský trenér.

Radost mu udělal i příchod kanadského stopera Andrewa Hainaulta. "Chtěl jsem získat jednoho stopera, tam jsme měli nedostatek hráčů. Teď už budeme jen vybírat, kteří hráči zůstanou pro jarní kádr," upozornil Bílek na přetlak, protože ze současných 36 mužů zůstane pro letenské jaro maximálně pětadvacet fotbalistů.

Ve Špindlerově Mlýně mají sparťané třífázový trénink. Ráno a odpoledne v terénu, večer aerobic nebo posilovna. Na běžky Bílek své svěřence tradičně nebere. "Kdybych věděl, že mají stejnou výkonnost, tak prosím. Ale pak není zatížení rovnoměrné a hrozí zbytečná zranění," vysvětlil svou nechuť k nabírání kondice v běžecké stopě.

Celkově si přípravu i podmínky ve Špindlerově Mlýně moc pochvaluje. "Loni se nám zdejší týden hodně zúročil, na konci jara jsme měli nejvíce sil. To bych si přál i letos," řekl Bílek. Ovšem hodně důležité bude podle něj už úvodní vykročení. "Pokud vyhrajeme ve Zlíně, uděláme rázný krok k tomu, abychom předhonili Slavii. Ale rozhodovat se bude až na konci sezony a na to musíme být dokonale připraveni," dodal sparťanský trenér.

[ 9.1.2008 - ČTK | Foto: MARSfoto ]

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.