Jun: V Teplicích chci ještě něco dokázat

Jun: V Teplicích chci ještě něco dokázat

Druhá šance na vzkříšení povadlé kariéry v českých podmínkách se otevírá před útočníkem Tomášem Junem. Ten po půl roce rád přerušil nepovedené angažmá v tureckém Trabzonsporu a skočil po nabídce Teplic, kde bude na jaře hostovat. Při loňském návratu do Sparty Jun při získání double nijak neoslnil. Teď na sebe hodlá víc upozornit na severu Čech, kde zkusí oprášit zašlou pověst někdejšího kanonýra.

"Vím, že Teplice pro mě jsou jednou z posledních šancí, jak něco ve fotbale dokázat. Když mi to tady nevyjde, tak o mě pak už třeba nebude zájem vůbec, ale já věřím, že mi to vyjde," řekl při setkání s novináři Jun, když se v jabloneckých Břízkách chystal na dopolední část tradičních "galejí" v posilovně.

Jun, který příští čtvrtek oslaví pětadvacáté narozeniny, zažil neveselý fotbalový podzim. V Trabzonsporu, kam odcházel před dvěma a půl lety s vizitkou nejlepšího ligového střelce za více než sto milionů korun, si vůbec nezahrál. A vytrpěl si při tom své. "Bylo to strašné období, jsem šťastný, že jsem pryč," oklepal se Jun při vzpomínkách na krušné období. "Celkově to je v Turecku divné, jejich mentalita je zvláštní a kdo to nezažije, nepochopí. Třeba po porážce na náš autobus lidi házeli kameny, tři dny se nedá vyjít na ulici," podivoval se Jun.

Když se někdejší reprezentant loni v létě hlásil na startu přípravy po návratu ze Sparty, kde v minulé sezoně zaznamenal jediný gól, byl odstaven mimo tým. "Dva měsíce jsem trénoval úplně sám. Ani jsem nemohl do kabiny, do posilovny, nic. Ale říkal jsem si, že se na to nesmím vykašlat, že bych uškodil jenom sám sobě," popisoval Jun své strasti.

Pak jej sice trenér vzal na milost, ale ostrý zápas si nezahrál. Jen občas naskočil do modelového zápasu proti juniorce. "Herní výpadek tam samozřejmě je, ale v těch přátelácích se mi docela dařilo. Necítil jsem, že bych na tom byl úplně špatně," řekl Jun. I tak mu ale v Turecku došla trpělivost.

Toužil po návratu domů. Byl blízko ukončení smlouvy, protože téměř tři měsíce čekal na plat. Pokud během té doby hráč nedostane peníze, může se vyvázat ze smlouvy. "Ale mně 89. den ty peníze přišly, jako naschvál. To už na mě bylo moc, protože jsem měl všechno sbalené. Ale člověka takové zkušenosti vnitřně posílí," líčil Jun, který si jinak na podmínky lukrativního kontraktu stěžovat nemohl.

Přesto v prosinci z Trabzonu odjel. "Říkal jsem i lidem z vedení, že nemá cenu, abych tam zůstával, když stejně šanci nedostanu," uvedl Jun, který před Vánocemi strávil dva týdny na testech ve Freiburgu. Když se zdálo, že by ve druholigovém německém klubu mohl zakotvit, musel strávit další ránu. "V trénincích se mi dařilo až neskutečně, i trenér mě chválil. Ale nakonec mi řekli, že mají podobného útočníka. A také že prý snad nejsem dost rychlý," litoval Jun i s odstupem několika týdnů promarněné šance na angažmá v Německu.

Štěstí nakonec našel až doma. Dlouho se o něj přetahovaly Jablonec, kde už dříve hostoval, s Teplicemi. Po dlouhém rozhodování dal Jun přednost nabídce Teplic. "V Jablonci znám hodně kluků a hlavně mě chtěl ředitel Pelta, ale Teplice hrají přece jenom výš. Můžou do pohárů a já tady budu víc na očích," vysvětlil Jun, co převážilo pro Teplice.

Když si ale plácl s ředitelem klubu Františkem Hrdličkou, přišla další nečekaná zápletka. "Volali mi ze Sparty, pan Křetínský (šéf klubu) i trenér Bílek. S tím, že by mě z Turecka hned vykoupili, takže bych měl klid. Ale v Teplicích jsem už dal slovo, teď to pro mě bude ideální varianta," věří Jun.

[ 9.1.2008 - ČTK | Foto: ČTK ]

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.