Body zůstaly doma - vyhrál Most i Boleslav

Mladá Boleslav porazila Ostravu 2:1 a zvládla tak na výbornou vstup do jarní části soutěže. Úspěšné utkání sehrál také Most, který si poradil se Slováckem 3:2.

Fotbalisté Mladé Boleslavi lépe zvládli vstup do jarní sezony, který čekal na Středočechy i Baník Ostrava po odložení zápasu 17. kola až dnes. V zajímavém duelu vyhráli 2:1 a poskočili na páté místo tabulky. Hosté navíc přišli o vyloučeného Hoffmana.

V mrazivém počasí se nehrál zrovna excelentní fotbal. Hosté přijeli s organizovanou defenzivou, kterou měl podporovat hbitý Žůrek na hrotu. A právě ostravský útočník byl pro domácí největším nebezpečím; už v úvodní čtvrthodině dvakrát prohnal domácí zadáky, ale bez úspěchu. Hosté byli aktivnější, ale Středočeši brzy jejich systém "vše na Žůrka" prokoukli a největší nebezpečí eliminovali. V domácím dresu představoval stejné nebezpečí Kulič, ale i jeho akcím chybělo dotažení.

Ve 23. minutě se hosté dostali do první vážnější šance: brankář Kučera sice nebezpečný Klimplův centr vyrazil, ale na hranici šestnáctky stál Tomašák a jeho tvrdý pokus musel Vaculík srážet do bezpečí. Domácí velká chvíle přišla ve 35. minutě, kdy po faulu Besty na Kuliče nařídil rozhodčí Racek penaltu, kterou Matějovský bezpečně proměnil.

Před poločasem ale znovu zlobil Baník: ve 39. minutě Žůrkovu střelu k tyči kryl nadvakrát Kučera, vzápětí ostravský "expres" nastřelil boční síť.

Hosté se snažili hned po pauze domácí zatlačit, jenže už v 52. minutě zapomněli po standardní situaci na zadní vrátka a Kulič jim ukázal záda. Míč táhnul od vlastní k soupeřově šestnáctce, kde ho přihrál dobíhajícímu Vaculíkovi a ten z dvanácti metrů prostřelil Rašku podruhé.

Mladá Boleslav byla při chuti a čtrnáct minut před koncem jen obětavý zákrok Metelky zabránil Vaculíkovi v další trefě. Jenže vzápětí zahřmělo na druhé straně: Metelka po levé straně zatáhl míč až k brance, Žůrek míč přistrčil na šestnáctku a Magera střelou od tyče snížil.

Oba týmy se snažily v dramatickém závěru výsledek ještě změnit, ale nakonec byli úspěšnější domácí a uhájili těsnou výhru. Ostravský Hoffman si navíc za hrubý faul na Kuliče vykoledoval červenou kartu bez předchozího napomínání.

Most v duelu se Slováckem nasměroval k výhře Kanaďan Hainault

Zdeněk Ščasný zahájil své působení na mostecké lavičce výhrou. O vítězství 3:2 nad Slováckem rozhodl v závěru další mostecký debutant, kanadský obránce Andre Hainault a domácí přerušili šňůru čtyř porážek a alespoň na chvíli se odlepili ode dna tabulky. Tam spadly Blšany, ale mají zápas k dobru.

Ščasný výrazně obměnil na podzim tápající mužstvo. Proti Slovácku nasadil do hry hned pět zimních posil, premiéru v nejvyšší soutěži si odbyl nejen Hainault, ale i Slovák Gašparík, který ale v útoku vydržel jen první poločas. V záloze ligového nováčka se pak představili zkušení Pikl se Zbončákem a na hrotu ještě Francouz Mendy, bývalý hráč Příbrami.

Pozměněný tým potěšil své fanoušky už v deváté minutě: kapitán Pilař poslal ostrý centr do šestnáctky a bek Slovácka Švejnoha míč tečoval do vlastní branky. Hosté si pak se svými stereotypními nákopy na zformovanou mosteckou obranu nepřišli, nejlepší kanonýr ligy Ivana na hřišti jako by ani neexistoval. Jihomoravané zahrozili jen pokusem maďarského záložníka Rótha, který ale z úhlu mířil vedle.

Trenér Slovácka Levý v poločase stáhl ze hry záložníky Ličku a právě Rótha, ale než se hosté stačili nadechnout k dalšímu náporu, inkasovali v 53. minutě další branku. Zbončák našel před brankou Siegla, který zblízka prostřelil Drobisze a po jedenáctizápasovém čekání ukončil svůj střelecký půst.

Domácí se už viděli s cennou výhrou v kapse, ale hosté se dokázali bleskově vrátit do utkání. Pět minut po Sieglově brance se Ivana dostal k první nebezpečné akci, gólman Mostu Svoboda mu v pádu rukou škrtl o kotníky a kapitán Polách z přísně nařízené penalty snížil. V 66. minutě rozhození domácí nepohlídali standardní situaci a Švejnoha přesnou hlavičkou nechal zapomenout na svůj vlastní gól z úvodu.

Otřesení Severočeši pak deset minut před koncem přežili další velkou šanci Ivany, ale na samotný závěr si schovali rozhodující úder. Střídající Macek v 87. minutě centrem zprava našel Hainaulta, který si vítěznou brankou dokonale osladil premiéru v české nejvyšší soutěži.

Výsledky

FK SIAD Most - 1. FC Slovácko 3:2 (1:0)
Branky: 9. Švejnoha vlastní, 53. Siegl, 87. Hainault - 60. Polách z pen., 66. Švejnoha.
Rozhodčí: Gallo - Drastik, Kordula. ŽK: Novotný, Brzezina - Lysoněk, Polách, Rajnoch, Drobisz. Diváci: 3462.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 2:1 (1:0)
Branky: 35. Matějovský z pen., 52. Vaculík - 77. Magera.
Rozhodčí: Racek - Wilczek, Goňa. ŽK: Matějovský, Pecka - Klimpl, Žůrek, Bystroň. ČK: 89. Hoffman (Ostrava). Diváci: 3723.

[ 26.2.2006 - ČTK / eFotbal. Foto: MARSfoto ]