Zaplatí Sparta za Zlámala obrovskou pokutu?

Zaplatí Sparta za Zlámala obrovskou pokutu?

Angažování mladého brankáře ZDEŇKA ZLÁMALA se pražské Spartě zřejmě prodraží o 100 tisíc korun. Právě takovou pokutu sice udělila Zlámalovi disciplinární komise ČMFS za to, že podepsal profesionální smlouvu dvěma klubům – Liberci a Spartě, jenže konto talentovaného gólmana by újmy doznat nemělo. Pokutu za něj slíbil uhradit už loni v prosinci jeho nový zaměstnavatel – a s největší pravděpodobností to tak i dopadne.

"Spartu jsme hned upozorňovali na to, že Zdeněk už podepsal smlouvu Liberci a že to může skončit u disciplinárky," říká BRONISLAV ŠERÁK, právník agentury Nehoda Sport, která nyní Zlámala zastupuje. "Byli s tím srozumění a slíbili, že případnou pokutu za hráče uhradí."

Ředitel komunikace Sparty LUKÁŠ PŘIBYL však na tento závazek reaguje vyhýbavě. "V zájmu všech stran je konstruktivní řešení, proto budeme rádi, když si všichni zainteresovaní sednou za jeden stůl a celou situaci vyřeší," stojí v nejednoznačném prohlášení.

"Já na zaplacení pokuty nemám," přiznává otevřeně Zlámal. "Smlouvu Liberci jsem podepsal po jednom podzimním zápase, aniž jsem si ji přečetl. Až potom jsem zjistil, že jsou v ní věci, které se mi úplně nelíbí. Ale byla to moje blbost a já bych se chtěl Liberci touto cestou omluvit."

Zlámal podepsal se Slovanem smlouvu, ne však přestupní lístky

Dvacetiletý Zlámal, který ve středu v Turecku debutoval v národním týmu do 21 let, na sebe připoutal pozornost předních tuzemských klubů výkony v brance druholigové Kroměříže. O jeho přestupu do Liberce se mluvilo už minulou zimu, lídr tabulky byl s klubem i hráčem dlouhodobě v kontaktu, Zlámal v létě dokonce se Slovanem trénoval.

"S Kroměříží i Zlámalem jsme jednali přes půl roku," tvrdí liberecký ředitel LIBOR KLEIBL. Zlámal nakonec za přítomnosti svého otce, majitele kroměřížského klubu, podepsal bezprostředně po říjnovém druholigovém utkání Kroměříže v Hradci Králové se Slovanem smlouvu. Ne však přestupní lístky, transfer tudíž nemohl být zaregistrován. "V té době Zdeněk ještě nebyl náš klient. Kontrakt podepsal bez manažera," podotýká advokát Šerák.

Jenže pak Zlámala oslovila Sparta – a uspěla. "To byla taková dost rychlá akce. U něj jediného se nedá říct, že bychom ho kontinuálně sledovali. Dostali jsme na něj tip, viděli jsme nějaké kazety a na základě toho jsme ho angažovali," přiznal při představování posil trenér STANISLAV GRIGA.

Šerák o výši pokuty: To je nehorázně moc!

Liberec si to pochopitelně nenechal líbit a celou věc disciplinární komisi skutečně předal. "Viděli jsme v tom neseriózní jednání v rozporu s pravidly. Takhle by to v českém fotbale chodit nemělo," vysvětluje Kleibl. Tiskový mluvčí Sparty Přibyl však jakékoliv pochybení ze strany letenského klubu odmítá. "Sparta jednala se Zdeňkem Zlámalem dle fotbalových norem. Jelikož hráč měl v Kroměříži ještě platnou smlouvu, která měla platnost delší než půl roku, vedla Sparta jednání s klubem a následně s hráčem Zdeňkem Zlámalem a jeho manažerem. Se všemi stranami se Sparta dohodla a následně podepsala profesionální smlouvu," prohlašuje Přibyl.

Disciplinární komise na svém čtvrtečním jednání ohodnotila Zlámalovo počínání pokutou 100 tisíc korun, což obnáší několik měsíčních platů mladého hráče. "To je nehorázně moc," mračí se Šerák. "Zkušeným chlapům dali za korupci 50 tisíc a mladému klukovi, který udělá blbost, protože se o něj perou dva kluby, dají 100 tisíc."

Šéf disciplinární komise ALEXANDER KÁROLYI je samozřejmě opačného názoru. "V případě Zlámala jde o trest na spodní hranici, vždyť mu hrozila pokuta až půl milionu a zastavení činnosti až na dva roky. To by přišel o mnohem větší peníze," míní Károlyi a připomíná, že disciplinární řád byl při projednávání korupční aféry mnohem shovívavější než nyní.

"Pan Zlámal se přiznal, že smlouvu se Spartou podepsal vědomě s tím, že ho čeká disciplinární řízení," dodává Károlyi. "Jeho trest je nejen represivní, ale i preventivní. Takových případů vědomého porušení norem řešíme mnohem víc. A musíme před nimi fotbalové prostředí chránit."

[ 3.3.2006 - Jakub Konečný. Foto: MARSfoto ]