Brno: V obraně bude silnější než na podzim

Brno: V obraně bude silnější než na podzim

Po podzimu páté místo, pouhé čtyři body za druhou Spartou. Tak si stojí před prvním jarním utkáním v Plzni brněnští fotbalisté. Ti mají za sebou herní soustředění v Turecku a před sebou vidinu účasti v pohárech. Moravský tým může nadále spoléhat na služby mladíka Lubouše Kaloudy, o kterého se zajímaly velkokluby jako Juventus nebo Newcastle.

Uličného tým začal přípravu na druhou polovinu Gambrinus ligy ve Velkých Losinách, kde hráče čekalo tradičně nejméně oblíbené kondiční soustředění. Třiadvacátého ledna pak moravský tým odcestoval do Turecka. Tam fotbalisté zlepšovali především herní stránku. Sám trenér Uličný byl se zimním přípravným obdobím spokojený. "Probíhalo to všechno perfektně, herní příprava v Antalyi byla parádní," pochvaloval si.

Mohl být spokojen i výsledkově. Z devíti zápasů jeho mužstvo třikrát vyhrálo, čtyřikrát remizovalo a jen dvakrát odešlo poraženo s celkovým skóre 13:10. Tým z moravské metropole si připsal skalpy Metalurgu Doněck nebo například Drážďan, které deklasoval vysoko 4:0. V generálce před prvním mistrovským utkáním v Plzni se Brňané rozešli smírně se slovenským Sencem, ač měli po celý zápas jasnou převahu.

A jaké jsou největší posily aktuálně pátého týmu české nejvyšší soutěže? Jedná se hlavně o zkušeného devětadvacetiletého Josefa Dvorníka, jenž by měl po příchodu z tureckého Manisasporu vyztužit defenzivu. V záloze je novou tváří Brazilec s fotbalovým jménem Lira. V Brně bude nadále působit záložník Luboš Kalouda, který se na jaře může stát klíčovým hráčem mužstva.

Brněnský celek opustili talentovaný záložník Mario Holek, který zamířil na Ukrajinu do tamního Dněpropetrovsku, a útočník Milan Pacanda. Ten šel hostovat do Zlína.

Přehled změn v kádru:

Příchody:
Pavel Simr (Jihlava - návrat z hostování), Elton Santiago dos Santos Lira (Juventus Sao Paulo, Brazílie), Josef Dvorník (Manisaspor, Turecko).

Odchody:
Petr Musil (Zlín), Mario Holek (Dněpr Dněpropetrovsk, Ukrajina), Pavel Mezlík (České Budějovice - hostování), Milan Pacanda (Zlín - hostování).

Názor experta:

Josef Pešice: "Brno je kvalitní tým, který má ve svém středu zkušené hráče a talentované mladíky. Pokud se podaří tyto aspekty skloubit dohromady, bude Brno bojovat o místo zaručující Pohár UEFA. V zimním období zůstal Luboš Kalouda, ze kterého by se na jaře mohl stát klíčový hráč mužstva. Stejně jako pro ostatní týmy bude i pro Brno důležitý vstup do jarní části soutěže a pokud se Moravanům povede, budou hrát v horní polovině tabulky."

Uličný: Úspěchem bude skončit v první polovině

Hlavní kouč Brna Petr Uličný si velmi pochvaluje celou přípravu, mrzí ho však ztráta klíčových hráčů. O sestavě už má trenér až na jeden post zcela jasno. "Pořád tam mám jedno okénko, které je zatím otevřené," prozradil v krátkém rozhovoru.

Jak jste spokojený se zimní přípravou, proběhla podle vašich představ?

"Určitě ano. Naše příprava proběhla po sportovní stránce naprosto perfektně. Kluci opravdu dobře trénovali, takže si myslím, že jsme dobře připraveni. Spokojený jsem byl i s herním soustředěním v Turecku, tam to bylo parádní. Jediným negativem jsou pro mě ztráty. Přišli jsme o Holka a na první zápasy budeme postrádat v útoku Doška."

Našel jste během přípravného období slabiny, na kterých bylo nebo ještě je potřeba zapracovat?

"Slabiny jsou pořád v každém mužstvu. I Barcelona je má. (smích) Tím, že jsme posílili obranu příchodem Dvorníka, jsme určitě silnější. Na té obranné fázi hodně pracujeme. Na druhé straně musíme zapracovat také na útoku. Jak jsem řekl, zranil se nám Došek, odešel Pacanda, tak teď zkouším varianty s Vágnerem a Střeštíkem, ale není tam taková konkurence."

Máte už jasno o sestavě, která nastoupí v prvním utkání v Plzni?

"Jasno už mám s jedním okénkem. Týká se to určitého postu, kde se ještě rozhoduju. V generálce nám chyběl Polách, ale já věřím, že by měl být proti Plzni k dispozici. Měl jen nataženou achillovku, tak jsme ho raději nechali odpočívat."

Fanoušky hodně zajímá situace kolem brazilské posily Liry. Pro jaký post s ním počítáte? Bude nastupovat v obraně nebo záloze?

"Ze začátku ho budu stavět do zálohy, přece jen je hodně laděný dopředu. V průběhu sezóny se ukáže, co s ním bude dál. Zkoušíme ho i v obraně, takže se uvidí, to ukáže až samotná liga. Také záleží na komunikaci, snaží se učit česky, ale pořád tam je bariéra."

Co budete považovat po sezóně za úspěch?

"Když budu mluvit sám za sebe, bude pro mě jako trenéra úspěch to, že skončíme někde v horní polovině tabulky a budeme hrát pohár. Chceme určitě předvádět dobrý fotbal, to je další věc. Pokud budeme špatní, budeme neúspěšní, to je jasné. Pokud bychom skončili na pohárovém umístění, pak bych sezónu nehodnotil jako úspěšnou, ale jako velmi úspěšnou."

Tip portálu eFotbal.cz na konečné umístění: 5.

[ 11.2.2008 - Jiří Mahr ]

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.