Sparta podlehla Ajaxu, ve hře je jen Pohár UEFA

Sparta definitivně ztratila po prohře 1:2 na hřišti Ajaxu Amsterodam šanci na postup do osmifinále Ligy mistrů. Stále však může živit naději na to, že skončí ve skupině B třetí a na jaře bude hrát Pohár UEFA. V posledním utkání k tomu však potřebuje porazit Thun.

Zápas měl předpokládaný průběh. Domácí se tlačili na sparťanskou polovinu postupnými kombinacemi, které se však vesměs dařilo hostujícímu týmu zachytávat. Hra Ajaxu byla totiž velmi průhledná, všichni hráči hledali před šestnáctkou bombarďáka Sneijdera, který byl ale většinou pečlivě pokrytý a jeho dva střelecké pokusy před poločasem Blažek jistě chytil.

Sparta vyztužila střed hřiště, dva hráči byli stále okolo Sneijdera a dopředu se vysouval čas od času tvořivý Zelenka. Hodně se činil na hrotu Došek, který často dokázal podržet míč, jak mu uložil trenér Griga. Podpora z druhé vlny ale nebyla dostatečná, zaměření na defenzivu bylo silnější než snaha ohrozit domácí obranu.

Přesto si sparťané vytvořili několik slibných možností, kterým však chyběla přesnější finální přihrávka. Nejvíce tak svého gólmana ohrozil Trábilsí, který zblokoval Haškův centr nad břevno. Slibně ale vypadaly i dvě akce v závěru poločasu, které vedl po úspěšném napadání Zelenka, jenže poprvé zvolil střelu, kterou Stekelenburg jistě chytil, podruhé si nevšiml nabíhajícího Pospěcha a o míč přišel.

Záložník De Jong si dal gólový dárek k jednadvacátým narozeninám

Domácí v závěru poločasu zkazili řadu jednoduchý přihrávek, a tak ani oni se nedostali do větších příležitostí. Do kabin je vyprovodil pískot nespokojených diváků.

Druhý poločas začali domácí aktivněji, jenže v 47. minutě řecký útočník Anastasiu se v dobré pozici mezi tyče trefit nedokázal. Mimo pálil také v 58. minutě střídající De Jong. Po hodině hry ale přece jen domácí zvýšili své úsilí. Příchod dvou čerstvých hráčů hodně pomohl ofenzivě, ale nakonec se Ajax dočkal branky po standardní situaci. Sneijder místo očekávané střely poslal lehký oblouček na De Jonga, sparťanská obrana sice zareagovala vyběhnutím, jenže se zapomněl Petráš a domácí záložník si dal dárek k 21. narozeninám, které oslaví za týden.

Trenér Griga sice poslal na trávník Slepičku, ale na letenské ofenzivě se mnoho nezlepšilo. Naopak v 82. minutě byl blízko druhé trefě Rosenberg, jenže ze šesti metrů vysoko přestřelil. O dvě minuty později už ale De Jong nezaváhal a přidal rozhodující gól, přesná trefa Petráše v 90. minutě na domácí těsné výhře už nic nezměnila.

Výsledek:

Ajax Amsterodam - Sparta Praha 2:1 (0:0)
Branky: 68. a 89. De Jong - 90. Petráš. Rozhodčí: Ivanov - Volnin, Golubev (všichni Rus.). Bez ŽK. Diváci: 50.000.

Ajax: Stekelenburg - Trábilsí, Grygera, Vermaelen, Emanuelson - Maduro, Sneijder, Lindenbergh (53. De Jong) - Pienaar, Anastasiu (62. Rosenberg), Búcharí. Trenér: Blind.
Sparta: Blažek - Petráš, Petrouš, Lukáš, Kadlec - Pospěch, Herzán (86. Šimák), Hašek, Zelenka (69. Slepička), Poláček - Došek. Trenér: Griga.